صفحه نخست > دیدگاه > اعتراض به حذف کرسی پارلمانی هندو ها و سیک

اعتراض به حذف کرسی پارلمانی هندو ها و سیک

اعلامیه مطبوعاتی شورای مرکزی هندو ها و سیک های افغانستان
کابل پرس خبری
چهار شنبه 31 جولای 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اعلامیه مطبوعاتی شورای مرکزی هندو ها و سیک های افغانستان

شورای مرکزی هندو ها و سیک های افغانستان نگرانی عمیق شان را بخاطر حذف یک کرسی که برای نمایندۀ هندو ها و سیک ها در قانون انتخابات در نظر گرفته شده بود، ابراز می دارد.
این تصمیم شورای ملی، با تمام اصول و هنجار های حقوق ملی و بین المللی مخالفت دارد. هر چند مادۀ بیست و دوم قانون اساسی صراحت دارد که: "هر نوع تبعیض و امتیاز بین اتباع افغانستان ممنوع است" اما دیده می شود که این مادۀ قانون اساسی همواره از سوی دولت نقض شده و هیچگاه توجهی به خواسته های قانونی و مطالبات اساسی هندو ها و سیک ها صورت نگرفته است.

در زمان برگزاری لویه جرگۀ اضطراری یک کرسی در شورای ملی برای این اقلیت مذهبی در نظر گرفته شده بودکه این عملکرد مورد استقبال همه هندوباوران و سیک ها قرار گرفت، اما بعد ها دیده شد که این خواستۀ برحق و مشروع، پذیرفته نشده و جایگاه قانونی خود را حاصل نکرد.

شورای مرکزی هندو ها و سیک ها به این باور است که داشتن یک کرسی در شورای ملی به هیچ عنوان در تناقص با منشور سازمان ملل متحد، اعلامیۀ جهانی حقوق بشر و معیار های پذیرفتۀ شده بین المللی و قانون اساسی افغانستان نبوده و نشانهای از امتیاز دهی و برتری نسبت به سایر اتباع کشور نمی باشد.

موجودیت یک کرسی برای نمایندۀ هندو ها و سیک ها در شورای ملی از یک سو می توانست مشکلات و مسایل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی را که هندو ها و سیک ها داشتند به گوش مسوولین حکومت و جامعۀ جهانی برساند تا از خواسته های برحق خود دفاع کنند و از سوی دیگر در تقویت نظام دموکراتیک یک گام ارزنده به شمار می آمد.

هندو ها و سیک های افغانستان در بسیاری از ولایت ها زندگی داشته اند و دوشادوش سایر اقوام در راستای تحقق ارزش های دموکراتیک و ایجاد افغانستان با ثبات کار و فعالیت داشتند. این اقلیت دینی در طول تاریخ پُرافتخار کشور بهترین شخصیت های علمی، سیاسی، اقتصادی، نظامی و هنری را دارا بوده اندکه با عشق و علاقه در خدمت مردان، زنان، جوانان و اطفال این سرزمین قرار داشتند.

در اثر تحولات سیاسی، جنگ های داخلی، نا امنی های سراسری و مهاجرت های اجباری، هندو ها و سیک ها مجبور شدند تا صرف در ولایت های کابل، ننگرهار، غزنی، هلمند، قندهار، کندز و مزارشریف زندگیکنند که با مشکلات زیاد و بی مهری های فراوان از سوی دولت مردان دست به گریبان هستند. نماینده های منتخب ولایت های یاد شده در شورای ملی هیچگاه از مشکلات، چالش ها و بی عدالتی های موجود نسبت به شهروندان هندو و سیک یادآوری نکرده و هیچگاه خود را مسوول در قبال این اقلیت دینی ندانسته اند.

حذف شخصیت ها از رده های دولتی به معنای نادیده گرفتن حقوق اساسی و فراموش کردن ما شهروندان دیرینۀ این سرزمین تلقی می گردد.

عدم دسترسی دختران و پسران ما به معارف و تحصیلات عالی، عدم دسترسی به خدمات صحی، نبود سرپناه و غصب جایداد ها و زمین ها، بیکاری، ممانعت در هنگام آتشسپاری میت، عدم تقویت برنامه های فرهنگی و رشد فرهنگ هندو ها و سیک ها در کشور از جمله مشکلاتی است که ما شهروندان این سرزمین با آن مواجه هستیم که این مشکلات را تنها نمایندۀ منتخب هندو ها و سیک ها می تواند به گوش مسوولان برساند.

شورای مرکزی هندو ها و سیک ها از ده سال بدین سو تلاش دارد تا برای یک بار که هم شده رییس جمهور کشور راملاقات کند و مطالبات و خواسته های خود را با شخص رییس جمهور مطرح و در میان بگذارد، ولی متأسفانه رییس جمهور تا حالا زمینۀ ملاقات را مساعد نساخته است.

از رییس جمهور می خواهیم تا ضمن گوش سپردن به مشکلات و چالش هایی که سرراه زندگی ما شهروندان وجود دارد، برای حضور یک نماینده از شهروندان هندو و سیک در مجلس نمایندگان، توسط صدور فرمان تقنینی جایگاه حقوقی این اقلیت دینی را تثبیت کند. این گام خود باعث جلوگیری از فراموش شدن و نادیده گرفتن مطالبات ما شهروندان در زمینه های مختلف اجتماعی و سیاسی می گردد.

نقض آشکار حقوق سیاسی غیر پشتون ها در تعداد کرسی های پارلمان
چهار شنبه 17 جولای 2013, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

واژه های کلیدی

هندو و سیک | ملیت ها
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • من حیرانم این سیک ها در افغانستان چی میکنند کی به اینها اجازه اقامت داده اینها فقط تکه بی کیفیت هندوستانی را چند برابر سر افغانها میفروشد به دروغ فریب وقتیکه در دکان سیکها داخل شوی فورا چندین توپ تکه را پایین کرده وجالب است که به قران هم قسم میخورد با قسم وچاپلوسی سرت بزور سودا میکند یا از مواد رنگ مضر رنگ رنگ گولی جور کرده بنام دوا یونانی سر مردم میفروشد و جالبتر در پنجاب اکثر سیک ها نان خوردن ندارد مگر در افغانستان اینها به زیر پول که از مردم افغانستان به هزار قسم چاپلوسی به خروار جمع کرده میخوابند.اینها را به دعوا کردن به کرسی شورای ملی چی خدمت غیر از زر اندوی از راه قسم چاپلوسی به افغانستان کرده.

 • اهل هنود در افغانستان نسبت به پشتونها یک امتیاز دارند که هرگز دست به تگدی نمیزنند و همینگونه تا به امروز نشنیدی که هندو یا سیکی مثل طالبان و دیگر گروه های خدانشناس دست به قتل و قتال و هرج و مرج زده باشند- اینها از ده ها سال به اینطرف در خاک افغانستان رحل اقامت افگنده اند و همانند یک شهروند به رسمیت شناخته شده اند و در سالهای گذشته نیز حکومت های وقت تا وسع و توان از آنها حمایت کرده اند- اهل هنود و سک در افغانستان بیشتر در کابل و ننگرهار و قندهار زندگی میکنند و مردم ممدو بی ضرر شناخته میشوند در تجارت و انکشاف اقتصادی رول مهم دارند بهرصورت من مطمئینم که حذف این قشر که همانند دیگر مردم افغانستان در طول 30 یا 40 سال گذشته رنجهای زیادی را متحمل شده اند- یک توطئه و دسیسه غلامان و جاسوسان آی اس آی و دال خوران پاکستانی چیز دیگری نمیباشد تا بدینوسیله از یکطرف دل پاکستانی های کثیف و نامسلمان را خوشحال ساخته باشند و از جانب دیگر باعث ناراحتی و آزردگی کشور پهناور هندوستان گردند، زیرا به همه معلوم است که موجودیت و رول هندوستان در افغانستان خیلی مهم و در خورتوجه است ، هنوستان مصمم است تا در تجهیز نیروهای مسلح افغانستان و همینگونه درکشف و استخراج معادن ، افغانستان را یاری برساند- بدون تردی حذف اقلیت های هندو سیکها در سیستم حکومت داری افغانستان تموج های سیاسی در منطقه ایجاد خواهد کرد و ازسوی دیگر ممکن است این اقلیت از نگاه امنیتی جان و مالشان در خطر تاراج قرار بگیرد و جاسوسهای آی اس آی و طالبان کافرو بیدین ممکن است از این قشر مساله میانمار را در ذهنیت ها تداعی نمایند.

 • ظلم و اجحاف بر هیچ انسانی و در تحت هیچ شرایط وبهانه یی کاردرست و انسانی نه میباشد! دفاع از حقوق اولیه برادران اهل هنوط، دفاع از کرامت و ارزش های انسانی است!! جامعه مدنی افغانستان و رسانه های غیر وابسته به استبداد دینی و قبیله یی در بازتاب حق کشی در قبال برادران اهل هنوط نباید مسکوت بمانند!

 • اهل هنود و سک اتباع این کشور هستند پس باید به آنها احترام قائل شد . متاسفانه در این کشور از رمان بقدرت رسیدن پشتون ها همیشه توطته های بسیار رضیلانه و ناجوانمردانه به واسطه و همکاری باداران شان بالای اقوام دیگر این سرزمین صورت گرفته و مدام سعیی شده تا دیگران را از خقوق و مزایای شهروندی شان محروم دارند . پس این یک چیزی جدیدی نیست که در اوغانستان تکرار میشود .
  سک ها بسیار یک قوم غیور و با شهامت هستند . در هندوستان آنها از نگاه غیرت , شهامت , دلیری و حس وطن دوستی سر آمد زبانهاست اما در اوغانستان بجز توهین و تحقیر چیزی نصیب شان نمی گردد. من به عنوان یک مسلمان هزار مرتبه هندو ها و سک ها را به این مسلمان نما های ریش دراز میمون صفت و بی عقل و متعصب و بی ناموس ترچیع می دهم.

 • برادران بیائید هوشیار باشیم. افغانستان کشور تمام اتباع افغانستان است. ما بالای ملت افغانستان افتخار میکنیم مگر ما ملت یک مشکل داریم و آن مشکل، مشکل بیسوادی و عدم آگاهی است.
  شما میدانید که در زمان حکومت قبلی عراق هیچ جنگ مذهبی وجود نداشت اما حالا شیعه در مسجد سنی بم گذاری میکند و سنی در مسجد شیعه.
  در کشور ما قرار است که تفرقه لسانی و قومی را بیاندازند که تا حدی موفق هم بوده اند اما هنوز دیر نشده لطفا بیائید هوشیار باشیم.
  اگر تاجک بالای پشتون و ازبک و هزاره فخر نماید مطمئنا آنها بالای تاجک ها فخر خواهند کرد.
  من هندو های افغانستان را دوست دارم چون آنها ملت این کشور است
  من تمام قوم های افغانستان را دوست دارم
  بیائید هوشیار باشیم

 • این سرزمینی را که شما بنام افغانستان مینشناسید، اصلاً سرزمین هندو ها است. در کابل دولت هندو ها بنام کابل شاهان یاد میشد.این دیوار های سر کوه شیردروازه و بالاحصار را که میبینید ما هندو ها غرض جلوگیری از حمله اعراب ساخته بودیم. این زیارت شاه دو شمشیره را که میبینید یکی از اعراب بود که همراه دو شمشیر با هرهندو که برخورد میکرد و لو طفل میبود و یا زن و یا مرد و مسن او را میکشت و سرش را قطع میکرد. شما افغانستان در مسیر تاریخ نوشته میر غلام محمد غبار را بخوانید ، در باره کابل شاهان به شما معلومات داده است.
  پس شما مرغ های بیرونی هستید و آمده اید و ما اهل این وطن را میگویید که از هندوستان آمده اید. شما از تاریخ خبر ندارید. نوشته مانوک سنگه باشنده اصلی کابل از اجداد چند هزار ساله خویش.

 • سلام بر مانوك سنگه . كسى حق ندارد هندو هاى افغانستان را هندى بداند. هندو هاى افغانستان خالص ترين افغانها هستند كه تا هنوز دين و آيين آبا و اجداد ما مردم افغانستان را حفظ كرده اند. اگر شما را شايسته داشتن كرسى در پارلمان ندانيم، پس هيچ قوم و گروه ديگرى شايسته گى حضور در پارلمان را ندارند. مردم افغانستان شما را تنها نميگذارند بى غم باش.

 • صلا هندو های اصیل هندوستانی خوب مردم استند مگر این سیگ های پنجابی بسیار چاپلوس خپک مردم استند اگر زور داشته باشد همه را میکشد و اموالش را ضبط میکندا گر نداشته باشد چاپلوسی میکند در خود هند هم این سیک ها اقلیت است ولی در طول تاریخ مزدور انگریزها بوده ولی مذهب هندو ای اصلی از مذهب پنجابی بابه نانک کرده بسیار خوب و اصولی است این سیگ ها هندو نه بلکه سیکیزیم پنجابی است که در خودهندوستان یک اقلیت بسیار کوچک است ولی سیگ ها را اول احمد شاه ابدالی بعد از فتح بخش های از هندوستان منحیث غلام وکنیز برده در افغانستان اورده بود ولی در مرور زمان اینها جمعیت اش زیاد شده وادعا ی حق وحقوق دارد اصلا اینها هندو نه بلکه سیک میباشد که در نزد اکثریت هندو های هندوستانی به نظر نجس دیده میشود.

 • در قوانین اسلامی یک کافر حق ندارد به کدام مقامی برسد. یک کافر باید جذیه بدهد برای اینکه امنیت خود و خانواده او تامین شود. در قوانین اسلامی یک کافر حق ندارد که با مسلمان برابر باشد. هندوها چونکه اهل کتاب نمی باشند پس طبق قوانین اسلامی یا باید جنگ کنند یا باید مسلمان شوند و یا باید مملکت اسلامی را ترک کنند.

 • سلام٫ این چند حرفی متوجه دو نگارنده بالا یکی آقای صبور و دیگری آقای سیک شناس میباشد. وطندارانم شیر مادر بر شما حرام با این مفکوره های کثیف٫ پلید و دوراز انسانیت. زمین باید خجالت بکشد که وزن چون جناوران انسان نما را برمیدارد. لعنت به پوچ مغزی صبور که از دین و اسلام حرفی نمیداند ولی حرف پیامبری میزند. بگذارید اول انسان باشیم بعدا هندو و مسلمان. من از خداوند گلایه ازین دارم که چرا صبور مانند ها بدنیا میاوری و از همه نعمات بهره مند میسازی و آنها دین را تحقیر و توهین میکنند. خدایا این پست صفتان را به راهی راست رهنماهی فرما. وسلام خالد

 • غلامان وکنیزان ابدالی حالا دعواچوکی دارد وچند نجس کثیف مرده سوزان طرفداری این نجس ها را میکند.گوشت خوک هندوسیگ و شیر خر نجس است

 • ولی جان چرا از یاد بردی که احمدشاه ابدالی بچه بی ریش نادر شاه افشار بود

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس