صفحه نخست > حقوق بشر > پیام اشغالگر افغان ملا عمر در سالگرد کشتار شمالی؛ ریشخندی به ده ها هزار (…)

پیام اشغالگر افغان ملا عمر در سالگرد کشتار شمالی؛ ریشخندی به ده ها هزار قربانی هزاره، اوزبیک و تاجیک

کابل پرس خبری
سه شنبه 6 آگوست 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: گروه پشتونیستی طالبان با انتشار بیانیه ای بنام ملا عمر رهبر این گروه که معلوم نیست زنده یا مرده است، ادعا کرده که در پی انحصار قدرت نمی باشد و "هر کسیکه با اسلام و وطن محبت و وفای راستین داشته باشد، از هر قوم و سمتی که باشد این سر زمین او است."

این پیام دقیقن 14 سال پس از کشتار خونین مردم بیگناه در ماه آگوست سال 1999 در مناطق مختلف شمالی صورت می گیرد. طبق گزارش های مستند سازمان های حقوق بشری، 14 سال پیش در ماه آگوست، طالبان، ده ها تن از مردم شمالی به شمول مناطق میربچه کوت، کلکان و قره باغ را به شکل وحشیانه ای تیرباران کرده اند. در یک مورد طالبان پنج زن مربوط به مردم تاجیک را به همراه چهار کودک در کلکان تیرباران کرده اند و در موردی دیگر 16 تن را در قره باغ و 26 تن را در میر بچه کوت. فرماندهی گروه پشتونیستی طالبان را در آنوقت ملا داد الله و ملا فاضل بودند.

این گروه به همین شکل ضمن پیشروی به شمال افغانستان، بصورت گسترده دست به آتش زدن و نابودی مناطق کشاورزی و باغ های انگور زده و به کشتار خود ادامه دادند. در موارد مختلف دیگر، گروه پشتونستی طالبان در مناطق مختلف از جمله مزار شریف، رباطک، دره علی، یکاولنگ و بامیان هزاران تن از مردم هزاره و اوزبیک را قتل عام کردند. طبق گزارش های مستند سازمان های حقوق بشری، راهنمایان آنان در جریان این قتل عام ها، پشتون های ساکن شده در این مناطق بوده اند.

گروه پشتونستی طالبان به عنوان دشمن درجه یک گروه های مردمی غیر پشتون در سرزمینی که افغانستان نام دارد، در جریان 12 سال اخیر، بصورت برنامه ریزی شده، دست به کشتار زده اند. طبق گزارش های سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل، تنها در همین چند سال اخیر بیش از پانزده هزار تن جانشان را در حملات طالبان از دست داده اند. طبق اظهارات یکی از سران کوچی که فعلن از ولایت پکتیکا در پارلمان حضور دارد، بیش از نیمی از نیروهای طالبان را نیز کوچی ها تشکیل می دهند. کوچی ها در این چند سال، با حملات منظم خود به مناطقی از ولایت غزنی، دایکندی و میدان، هزاران تن را بی جای کرده و ضمن کشتار، به غارت و چپاول اموال مردم پرداخته اند. در مواردی این گروه که توسط طالبان و حکومت پشتونستی کابل حمایت می شود، قربانیان را تیرباران کرده، بر جنازه آنان با اسب تاخته و سپس جنازه را به آتش کشیده اند. در موراد بسیاری نیز این گروه همراه با طالبان، مسیر مسافران غیر پشتون را مسدود کرده و آنان را یا تیرباران کرده و یا سر بریده اند.

گزارش های دقیق نیز حاکی از آن است که طالبان در این چند سال، در جریان دستگیری نیروهای امنیتی افغانستان، سربازان غیر پشتون را تیرباران کرده و یا خانواده های آنان را مجبور به پرداخت پول گزاف برای رهایی شان کرده اند. این در حالی ست که همین گروه، بیشتر سربازان اسیر شده ی پشتون را به شرط همکاری با آنان رها می سازد. از سوی دیگر رژيم پشتونستی کرزی نیز که هماهنگی استراتژیک با طالبان دارد، در چند سال اخیر، ضمن جابجایی هزاران تن از آنان در صفوف نیروهای امنیتی، هزاران تن دیگر از آنان را نیز به بهانه های مختلف از زندان رها کرده است. زندانیان آزاد شده ی طالبان معمولن دوباره به صفوف این گروه مسلح قومی می پیوندند.

با نگاه به واقعیت هایی که در دو دهه ی اخیر بر مردم رفته و با نگاه به تاریخ افغانستان که تاریخ سرشار از جنایت بوده و طالبان همان راه را ادامه می دهند، نمی توان به آنچه بنام اشغالگر افغان ملا محمد عمر ارایه شده باور کرد.


جنایات طالبان در دره علی
قوماندانان کلیدی در تلاشی دره علی قوماندان منگل که از پشتون های بامیان بود که بعدآ با طالبان پیوست و در بین مردم شناخته شده است و دیگرش ملا غفار بودند. نیروهای که آمده بودند شامل پشتون های بغلان مربوط ملا عبدالباقی طالقانی که در2001 در تخار کشته شد برعلاوه بعض تاجک ها. طالبان در مرکز قالین بافی CCA در دره علی قرارگاه گرفت و در جریان روز در اطراف آن محل بخاطر چای نوشیدن و چور و چپاول میرفتند.
سه شنبه 28 فوريه 2012

قتل عام در یکاولنگ

شواهد نشان میدهد که نیروهای خارجی با طالبان در حملات ضربتی و قتل عام ها نقش برجسته را ایفا کرده اند. نیروهای خارجی بطور مخلوط با نیروهای طالبان عملیات را اجرا کردند که شاهدان پشتون های قندهاری را شناسایی کرده اند. اگر چه نیروهای خارجی عامل اصلی کشتار نبودند. نجات یافته گان گروپ قاتلین را بطور عموم شناسایی کردند که آنها پشتون های افغان بودند که بیشتر به قتل عام مبادرت میورزیدند. طالبان از ملیشه های خارجی در قتل ها، اسیر گرفتن مردم از قریه جات، و محل باز رسی اسیران استفاده میکردند. ولی آنها افغان های پشتون را برای کشتن می گماشتند.

چهار شنبه 17 مارس 2010


قتل عام رباتک

اجساد در روی زمین با روی شان خوابیده بودند و دستهایشان تمامأ در عقب شان بسته بودند. زخمهای مرمی از پشت دیده و تشخیص داده نمیشد لکن خون در روی زمین زیر سینه هایشان دیده میشد. من اجسادی را دیدم که 4 روز قبل کشته شده بودند. اجساد شان نه پندیده بودند ولی خون واضحآ از سینه های شان سرازیر شده بودند ولی من فهمیدم که از پشت سر فیر صورت گرفته است زیرا در دیگر قسمت های بدنشان علامت زخم دیده نمیشدند و در دریای خون که از سینه هایشان خارج شده بود شناور بودند.

دو شنبه 15 مارس 2010


جنگ و کشتار در شمالی

تمام حملات طالبان در شمالی بعد از تازه ترین پیشروی در 1996 توأم با جنایات گسترده علیه مردم غیرنظامی صورت گرفت. دوسیه پروژه عدالت افغانستان بر تعداد حادثات مشخص و نادر در ساحات ولسوالی های خطوط اول مثل بگرامی، کلکان، قره باغ و میر بچه کوت بخاطریکه گواهی های مفصل در از این جاها بدست دارد و بخاطریکه قربانیان این محلات شناسای شده است تأکید میورزد.

پنج شنبه 11 مارس 2010


قتل عام در ولايت سرپل

طالبان بلند رتبه ای که مستقیماً در پنج قتل عام دست داشتند عبارتند از: ملا عبدالمنان حنفی، قوماندان خط اول، امین الله امین، معاون وی، ملا عبدالستار لنگ، یک قوماندان ارشد، ملا ولی جان، یک والی و قوماندان ساحوی. قوماندان های ارشد طالبان توسط تعدادی از قوماندان های محلی وابسته به طالبان که آگاهی کامل از قتل عام ها و مرتکبین آن داشتند، در عملیات کمک می شدند به عنوان مثال در دستگیریهای دسته جمعی و در کشتار غیر نظامیان همکاری داشتند.

يكشنبه 7 مارس 2010


قتل عام در مزار شریف

تقريباً بلافاصله بعد از اينكه طالبان كنترل شهر را گرفتند، والي جديد طالبان بنام ملا منان نيازي خطبه هايي را در تمام مساجد شهر ايراد كرده و تهديد به خشونت عليه هزاره ها به انتقام كشتار زندانيان طالب در سال 1997 نموده و به آنها اخطار داده كه بايد به مذهب سني حنفي روي آورده و يا شهر را ترك كرده و يا با پيامدهاي آن مواجه شوند و هر كسي كه از هزاره ها حمايت كند را تهديد به مجازات كرد. طبق گزارش در يك سخنراني ديگر وي بيان داشت: "هزاره ها مسلمان نيستند. آنها كافر هستند. هزاره ها نيروهاي ما را اينجا كشتند و اكنون ما بايد هزاره ها را بكشيم."

پنج شنبه 4 مارس 2010


جنایات گروه طالبان

هسته رهبری طالبان بیست و دو عضو شورایی داشت که عمر رهبرشان بود. طالبان ساختارهای نظامی و مدنی خود را به خوبی گسترش داده بودند و ساختار آشکار کنترل و فرماندهی داشتند./ در حالیکه جنگ برای به دست گیری دیگر مناطق کشور ادامه داشت، طالبان در کابل اداره بسیار ظالمانه برپایه دستگاه استخباراتیش ایجاد کردند. سازمان اصلی توسط قاری احمدالله اداره می شد که خارج دفتر سابق خاد در صدارت عمل می کرد. در اکتبر 1997 رهبر طالبان، ملا عمر، نام دولت اسلامی افغانستان را به امارت اسلامی افغانستان مبدل کرد.

چهار شنبه 24 فوريه 2010

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این ملا نر خر امیرالحماران والنر خران والکوران یکدفعه جنرال ملک را فریب داد بنام اینکه وزارت خارجه را به ازبک ها میدهد و به فریب داخل شهر مزا ر شد وشروع به خلع سلاح نموده و قوای تاثیر گذار جنرال دوستم را تکه پارچه نمود زمانیکه جنرال ملک درک نمود که طالبان به حیله ومکر ملک را فریب داده و به فریب در شهر مزار دخول اجرا کرده و قوتهای شمال را پراگنده کرده دیگر کار از کار گذشته بود و دیگر راه باز گشت هم وجود نداشت . تاکتیک های دروغین مالا عمر کور چندین بار ازموده شده .مگر نگفته ازموده را ازمودن خطاست. این کور مزدور ای اس ای است و ای اس ای فقط بر بادی افغانستان را توسط این کور و پیروان ومزدوران کر وکور اش میخواهد. اینها دروغ و تاکتیک وحیله ونیرنگ است.این مزدوران القاعده در افغانستان نمی ایستد اگر بتوانند اسیای میانه و تمام جهان را انفجار میدهند و همه جارا انتحار انفجار این ها خواهد گرفت.

 • ملا عمر را پشتونها جور کرد هاند و با او ماهی میگیرند. حالا که میبینند ماهی گرفتن سخت است، ملایمت را در پیش گرفته اند. چه جالب.

 • اتفاقات هزار و چهارصد سال پیش ، و هزیانات که یک مردک عرب از زبان آفریده گار چهار صد میلیار کهکشان قبل رویت ، که تنها کهشان راه شیری شامل چهار هزار میلیارد ستاره است و این آفتاب ما چو خشاشی بود در روی دریا ؟!
  بر هر چه حرف مفت است لعنت ...

 • گر مردم هزارهف ازبک، تا جک سایر اقوام غیر پشتون همت داته باشند باید که به کوچی ها اجازه ورود در خاک شان نه دهند و هر جاکه کوچی رادیدند بکشند وازبین به برند
  تقی از تخار

 • jjjjjjمذاکره با طالبان اگر بشرط گذاشتن سلاح وخلع سلاح و پیوستن این گروه به روند سیاسی نباشد در غیر ان این گروه منتظر فرصت بر امدن خارجی ها و سقوط اردو وپو لیس نیم بند ملی است

 • باز این کور منافق چه حیله در سر دارد؟!

 • ګرانه او محترمه کابل پریسه،

  دا خبرتیا خو مو هیځ کوم بنسټ نه لري او هسې بېځایه تبلیغ او اورشیندنه ده. او د چې لاتر اوسه ستاسو پاڼه ولې د افغانستان د امنیتي ځواکونو څخه خلاسه پاتې ده ماته یو سوال دی. اوس دا فورمول زوړ شو چې په هر چا د طالب ټاپه وهئ او نړیوال به د هغه په وهلو پیل کوي. . لومړی خو مو پښتون طالب کړ اوس مو کوچيانو پسې راواخیسته. شمالي ټلواله خو هغه ډله ده چې د پښتون په وینو یې لاس سره دي. هغه ۸۰۰۰ تنو ته ګوته نیسم چې په مزار کې د طالب په نامه ووژل. لخیره د هغه ټولوژنې ګډون ګډون کونکي به ډیر ژر نړیوالې محکمې ته سوب شي. هغه کې به هم امریکا او نورې حق غوښتونکو نړیوالو ادارو په مرسته.

  په درنښت

 • كاشكي هزاره خر را ميكشت و ختم ميكرد كه اين وطن از دست شما نجسها صفا ميشد، قوم نجس هزاره

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس