صفحه نخست > خبر و گزارش > تمرکز زدایی قدرت و افغانستان فدرال در کنفرانس مونیخ

تمرکز زدایی قدرت و افغانستان فدرال در کنفرانس مونیخ

کابل پرس خبری
پنج شنبه 15 آگوست 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: قرار است جمعی از اهالی سیاست، نظریه پردازان و مقام های سابق دولت افغانستان، روزهای 17 و 18 آگوست، در شهر مونیخ آلمان گرد هم آیند و درباره ی انتخابات احتمالی ریاست جمهوری، سیستم فدرال و تمرکز زدایی قدرت در افغانستان به بحث و گفتگو بپردازند. طبق گزارش های منتشر شده، قرار است در این نشست افرادی مانند ژنرال عبدالرشید دوستم، محمد محقق، احمد ضیا مسعود، عنایت الله شهرانی، سردار رحیمی، محمد نظیف شهرانی، توردیقل میمنگی، ادیب فرهادی، عالیه یلمز، حمزه واعظی، امرالله صالح، فرشته حضرتی، حنیف اتمر و مایکل سمپل شرکت خواهند کرد.

این کنفرانس در هوتل هیلتون، خیابان روزینهاُیمیر شهر مونیخ آلمان برگزار می شود.

واژه های کلیدی

فدرالیسم
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تا چی وقت ما قربانی سیاست تضرع و برادران راضی و ناراضی شویم ؟؟؟
  درود بر همه شما دوستان خوبم!

  از تهداب و نطفه گزاری گفتگو های صلح ما قربانی دادیم تا فی الحال٬ و این گفت و شنود ها به نحوه طرح ریزی شده است که فقط منفعت جناح مقابل مدنظر گرفته ...میشود در مقابل ما پدر٬ مادر٬ برادر و خواهر خود را از دست میدهیم.
  ریختاندن خون پاک و ملوث شدن دست های کثیف بعضی ها به خون مردم بیچاره این سرزمین خیلی آسان بوده و کتمان کردن آن در باطله دانی های تاریخ بدون کدام وقفه صورت می گیرد. به قتل رساندن شش جوان پولیس دلیر و طاغوت شکن از طرف طالبان به نحوه خیلی بد٬ وحشیانه٬ دور از اخلاق اسلامی و کرامت های زندگی خود یک مثال زنده و تمثیل کننده اینکه گفتگو های صلح نزد شان یک پروسه بی معنی میباشد است.
  ایشان جوانانی بودند که بخاطر دفاع از حرمت انسانی و وجدانی ملت دست به گرفتن سلاح و شگافتن قلب دشمن وادار شده بودند٬ و این راه را راهی خوشبختی٬ سرخرویی٬ و کشیدن نماینده های دوزخ از ین سرزمین در فکر و روان شان تلقین کرده بودند.
  در کنار خانه ما خانواده معیشت دارد که از جمله شش نفر یک از اقارب نزدیک شان نیز شامل بود٬ وقتی از حال و اقوال آن جوان که چشم هایش را دریده بودند حکایت میکند به خدا قسم که لکه های درد در قلب انسان پدیدار میگردد و دامن انسان را سیل اشک فرا میگیرد.
  چقدر سخت است که این جوان شب و روز در جبهات جنگ عرق میریزد و بخاطر دیدن فرزند و خانواده اش تک تک های ساعت را میشمارد اما بی خبر از آنکه تابوتی پر از افتخارش بر درب منزلش با بدرقه کاروان غم برده میشود....
  تمنا میکنم خداوند عالمیان جنت فردوس را نصیبشان کند و به بازماندگان شان صبر جمیل را عطا فرماید.

 • .اعلامیه تازه وزیر اطلاعات و فرهنگ در پیوند به نصب لوحه پشتونستان وات در کابل:
  من به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان، چندی قبل اعلام کردم که نام گذاری جاده ها و اماکن کار کمیسیونی است که طبق فرمان رییس جمهوری اسلامی افغانستان تأسیس شده است. بنابر این اگر کدام شخص یا نهادی بخواهد جاده ها را نام گذاری کند در واقع خلاف قانون عمل کرده است. چنانچه یک شخص بیمار و فاشیست به نام اسماعیل ...یون در مرکز شهر کابل جاده ای را به نام پشتونستان وات نام گذاری کرده است. با تحکم و اعتراض قاطع اعلام میکنم در صورتی که شاروالی کابل و پولیس ملی این لوحه را دور نیاندازند، مردم بافرهنگ افغانستان و نخبه گان و تحصیل یافته گانی که مشتاق وحدت ملی استند، میتوانند این لوحه مشکل ساز را دور بیاندازند. اگر این رسم غلط و ناصواب ادامه پیدا کند، دیری نخواهد گذشت که بسیاری از جاده های کابل دارای چنین نام هایی شوند: جاده تاجیکستان، جاده ازبیکستان، جاده ایران، جاده ترکمنستان، جاده بلوچستان، جاده قرغیزستان و... پس از ذکر تکات فوق از تمام مبارزان امر خجسته وحدت ملی تمنا دارم که با برگزاری یک اعتراض مسالمت آمیز این لوحه تفرقه افگنانه را به زیر آورند.
  منتظر یک حرکت جسورانه اما صلح آمیز شهروندان عزیز کابل استم.
  مخدوم رهین

 • سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ:
  اسماعیل یون به سگی دیوانه‌یی شباهت دارد که حتا پای صاحبش را دندان می‌گیرد. صاحبان اصلی افغانستان اقوامی هستند که یون و دیگر بیماران یاوه‌سرای فاشیست آن‌ها را مهاجر می‌خوانند. یون اصلاً پاکستانی و جاسوس پاکستان است. او در بارۀ استاد عطا محمد نور قهرمان بازسازی و میهن دوستی فحاشی و بدزبانی می‌کند، بی خبر از این که عطا محمد نور این گونه افراد بیمار و حسود را در آغیل گوسفندان خود هم راه نمی‌دهد. توصیه من به یون و تمام قومپرستان پشتون و تاجیک و هزاره و ازبیک این است: بگذارید تمام مردم افغانستان مبرا از تعصبات قومی و مذهبی و سمتی، چند روزی در کنار هم برادروار و سعادتمندانه زنده‌گی کنند. نفرین به قوم‌پرستان و قبیله‌گرایان.

 • ملت خیالباف!
  واقعیت این است که افغانستان به سوی تجزیه گام می‌گذارد، اما تو از الحاق‌طلبی صحبت می‌کنی و پشتونستان خواهی را دامن می‌زنی. توهم‌زدگی هم بیماریِ مزمنی است، هوش و خردی برای آدمی نمی‌گذارد.

 • سرزمینِ ما، سرزمین جور و جهل و جغرافیای تعطیلی تفکر و خرد می‌باشد.
  در این سرزمین، مردم از بدعت و نوآوری در هراس، و همواره ستایش‌گر ثبات و بنده سکون می‌باشند. نوآوری در این‌جا امر مذموم و نکوهیده شمرده شده و تغییر - اعم از تغییر اجتماعی و ذهنی - چنان صعب و سخت انجام می‌یابد که گروش دینی یا تغییر دین.
  درست در چنین پس زمینه‌ای فرهنگی است که تغییر فکر در این سرزمین، نشانی بی‌صداقتی و بی‌شخصیتی پنداشته می‌شود.
  دیروز یکی از دوستان مرا متهم به بی‌ثباتی فکری کرد. پاسخ بنده برای او این بود که ثبات فکری مختص برای کسانی می‌باشد که یا به پایان تفکر رسیده اند یا پیش از پیش آن را پایان یافته اعلام نموده اند، اما من هنوز دانش‌جو هستم و هر لحظه با ایده‌های نو و تازه آشنا می‌شوم. من رود خروشانم و هر لحظه در جریان.

 • جنگسالاران افغانستان با هم متحد شوید!
  یک خبر جالب برای چوکره های قاتلان 65 هزار کابلی.
  منبع: سایت افغان پیپر
  تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ ۱۳۹۲/۵/۲۵
  احمد ضیا مسعود، رییس جبهه‌ ملی گفته است که سران ایتلاف ملی، جبهه ملی، روند سبز، حزب اسلامی به رهبری ارغندیوال، جمعیت اسلامی، حزب وحدت و حزب جنبش مشترکا توافق کرده‌اند که به خاطر معرفی یک نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری یک ایتلاف بزرگ را ایجاد کنند.
  آقای مسعود گفته است که گفتگوها در مورد ایجاد یک ایتلاف جدید با سران حزب‌های حق و عدالت و افغان ملت نیز جریان دارد.
  شخصیت‌های با نفوذ مانند عطامحمد نور، اسماعیل خان، زلمی خلیل زاد و برخی از سران جهادی درصدد ایتلاف نیستند؛ بل خواهان اجماع سیاسی با اپوزیسیون و تیم حاکم هستند.

 • وزیر بی فرهنگ نوکر دستکاه جاسوسی ایران شاید حا فظه شان ضعیف شده باشد که چاراهی پشتونستان نام نو وجدید نیست بلکه از سالیان دراز این منطقه به نام پر افتخار پشتونستان مزین است ومردم خاطرات انرا به یاد دارد اما به یر غل شر وفساد به شهر کابل انچه موجود بود این دوزدان انرا به غارت برده به هزارها انسان مظلوم را به شهادت رساندند که ازجمله خیانت ها یکی هم پا ین کردن لوحه وبیرق پشتونستان بود اشرار بی فرهنک درراس ان شورای نظار کثیف وجاسوسان معلومالحال ک ج ب توانستند وحدت ویک پارچگی مردم افغانستان را به مهارت خاص چنانچه بادارانشان دستو داده بود
  ازبین ببرد وزیر بی فر هنگ به عطامحمد نور این جاسوس ایران چرا اخظار صادر نه کرد که جاده ابو مسلم خراسانی را به نام قاتلین مردم ایران اخوندی مسما کرد وزیر مذکور نیز جاسوس همین لانه جاسوسی است هیچ خاین جرت انرا نه دارد که لوحه وزین پشتونستان را پاین کنند این گز واین میدان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس