صفحه نخست > دیدگاه > فرهاد دريا، تجسم خود شيفته گى پايان ناپذير

فرهاد دريا، تجسم خود شيفته گى پايان ناپذير

جعفر رضایی
يكشنبه 1 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

فرهاد دريا آوازخوان نامدار و مشهور است. فرهاد دريا، در يك دههء گذشته آهنگهاى تصويرى زيادى تهيه و پخش نموده است. گفته مى شود كه دريا در بدل دريافت مبالغ هنگفت از سازمان ملل و برخى نهاد خارجى ديگر سعى نموده است كه روحيه ملى-افغانى را احيا نمايد. فرهاد دريا صدايى براى "پروژه ملت سازى" بوده است. فرهاد دريا در يك دهه گذشته رابطه تنگاتنگ با افغان ملتى ها و به ويژه شخص حامد كرزى داشته است. دريا، تقريبا ٤ سال پيش، طى مصاحبه اى با بى بى سى گفت كه: حمايت و پشتيبانى كامل" حامد كرزى را با خود دارد. اين حشر و نشر فرهاد دريا با حكومت كرزى كه متهم به قومگرايى و اعمال تبعيض است، صداى اعتراض دوستان ديروزى او را بلند نموده است. مثلا، يكبار، فريده انورى نطاق راديو آزادى، طى مصاحبه اى با او به كنايه مى پرسيد كه "دريا تغيير نموده است، درياى كه ما مى شناختيم، حتا پوشش او نيز تغيير كرده است." اشاره فريده انورى به عكسى از فرهاد دريا بود كه با لنگى افغانى(پشتونى) گرفته بود و آن در جلد يكى از سى دى هايش نشر شده بود.

بعضى دوستان پيشين ديگر دريا، او را خواننده ديروز مردمى نمى دانند و بلكه او را متهم به قوم گرايى و نزديكى به افغان ملتى ها مى دانند. رابطه نزديك دريا و ارگ در يك دهه گذشته سبب شده است كه او را "خواننده دولتى" بخوانند.

فرهاد دريا از مدتى به اينسو يك صفحه رسمى در فيسبوك باز نموده است. دريا به اين صفحه اهميت فراوان مى دهد. تا جاييكه در عيد گذشته به بهانه ارايه دو آهنگ جديد و عيدى، به تبليغ اين صفحه فيسبوكى خود مبادرت ورزيد. دريا ادعا مى كند كه اين صفحه را به منظور گفتگو با مردم و هموطنانش گشوده است. اما، در چند ماه گذشته، تقريبا هر روز، دريا يك قطعه عكس خود را نشر مى كرد و در پاى آن بعضى مطالب سبك و سرسرى مى نوشت. البته بعضى اين عكسها بيش از حد فوتوشاپ شده اند و پوست صورت دريا را مثل بانوان جوان بيست ساله نشان مى دهد. چيزى كه براى يك مرد پنجاه و يك ساله زيبنده نيست. من با اين نيت كه گويا آقاى فرهاد دريا هنرمند باسواد است، ؛ و اين صفحه را(صفحه رسمى فيسبوك ايشان) به منظور گفتگو باز نموده اند، پيام گذاشتم و گفتم كه"آيا ضرورت است كه شما هر روز يك قطعه عكس خود را نشر كنيد؟" ظاهرا، دريا براى حدودا يك هفته عكسى شخصى اش را نشر نكرد. چند روز پيش من به ظن اينكه، دريا هنرمند باسواد است( دريا عميقا علاقه مند است كه خودش را أهل سواد و ادبيات معرفى كند. در هر فرصتى، حتا در آغاز سى دى هايش پيش از آهنگ تا ده دقيقه گپ مى زند و اديب نمايى مى كند) باز در صفحه فيسبوك او پيام گذاشتم. در اين پيام من نوشته بودم كه "جايى فكر و انديشه در آهنگ هاى دريا خالى است." گفته بودم كه "دريا مى تواند يك خواننده متعهد و مبارز مثل داريوش اقبالى و جان لينن باشد." اين پيام هاى رك و بى رياى من هواداران دريا را خشمگين نموده بود كه "من كى هستم كه دريا را نصيحت مى كنم." آنها خشمگين شده بودند و حتا دشنام نوشته بودند. اما، براى من از همه تعجب آور بى حوصلگى و "بى جاغور بودن" خود دريا بود. دريا پيام هاى مرا حذف نمود؛ و بلمقابل پيامهاى كسانى كه مرا دشنام داده بودند را نگه داشت. فراتر از آن مرا "بلاك" نمود. من حالا نمى توانم در صفحه دريا پيام بگذارم.

شما وقتى ادعا مى كنيد كه به فيسبوك آمده اي تا با "هموطنان عزيز"ت گفتگو نمايي، به نظر شما گفتگو چيست؟ كسانى كه مى آيند و مى نويسند: "صدقه شما شوم"، "افتخار وطن هستيد."، "درد و بلايته نبينم." و...آيا آنها گفتگو مى كنند؟ تقريبا، تمام آدم هاى كه انديشه وخردى داشته اند مى گويند: شما از كسانى كه با شما تفاوت فكرى دارند مى آموزيد. اين پوپر مى گفت: متفكر واقعى كسى است كه در صدد ابطال نظريه هايش برآيد. اگر از اين آزمون نظريه هايش جان سالم بدر برد، آن نظريه، نظريه واقعى است.

يكبار يكى از علاقه مندان دريا مى گفت: "الهى كاشكى اين دريا ويديو كليپ نمى كشيد. پيش از ويديوهاى، فرهاد دريا براى من يك وزن و وقار داشت. اما حالا با آن قد و جسه(اندام) و در اين پس پيرى كه او را مى بينم، اصلا ازش خوشم نمى آيد. در اين پس پيرى با زينگرى(رقاصه گى)! با آنهمه رنگ موى، وسمه و سرمه."

من هرگز چنين چيزى هاى براى دريا ننوشته بودم.
من آهسته آهسته باورم مى شود كه با حوصله ترين آدمها، همين نويسندگان افغانى هستند. خوب اغلب اينها، نه همه. ببينيد مردم چه ها كه در مورد اينها نمى نويسند و نمى گويند. اما، اينها مى شنوند و تحمل مى كنند. سياستمداران ما كه نقد را با حذف و لت و كوب پاسخ مى دهند. و هنرمندان ما، يكى از باسوادهاى آن كه دريا باشد، چنين است. الله و اعلم كه ديگرانش چگونه اند.

دركل، برداشت من اينستكه فرهاد درياى در فيسبوك آمده است تا هزاران عكس فتوشاپ شده اش را نشر كند. آمده است تا هر روز دو تا سه صد "صدقه ات شوم!"، "قندول استى!"، "درد و بلايت را بگيرم!" و... بشنود. دريا تحمل نقد و گفتگو را ندارد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • همیشه انتظار میکشم تا از این وبسایت چیزی را بخوانم که در آن حد اقل یک نفر تائید یا تمجید شده باشد. ظاهراً شماها (مسئولین این وبسایت) با همه سر دشمنی و ناسازگاری دارید. دقیقاً چه کسی و با چه مشخصاتی مورد تائید شما است، تا حد اقل مخاطبان به موضع فکری و اندیشه شما آشنا شوند.

 • فرهاد دریا یک مطرب است از مطرب بیش ازین نباید توقع داشت.

 • حسیب جان مطربی که سابقه مفعول بودن را هم در زمان حاکمیت حزب دموکراتیک با کارمند امنیت انزمان با خود دارد دیگر میتوان فهمید فرهاد جنسش چی است.

 • جعفر مسكين بهترين رآه را براي مشهور ساختن خود انتخاب كرده، زورش كه نرسيد با نام فرهاد دريا خود را مشهور مي سازد.
  Get a life!

 • اصلا شما مشکل عصبی دارید و هم این اقای نویسنده تان . اگر یک هنرمند با این همه شهرت و محبوبیت فقط چند عکس گذاشت این که کدام جرم نیست دریا بهترین هنرمند است انسان وطن دوست . این که اقای نویسنده جعفر خان به جای تقدیر توهین کردند حق شان زیاد تر از بلاک کردن بود دریا در فیسبوک امده بود تا بیشتر با مردم باشد نه این که شما بالای عکس گذاشتن ایشان ایراد بگیرید اهنگ های دریا واقعا مثل دریا بر مهفوم و با جنبه است و لطفا هر موضوع را به سیاست ربط ندهید

 • فرهاد دریا توسط استخبارات غرب و بمنظور ایجاد فساد اخلاقی به افغانستان اورده شد ..... او خودش دیوانه نبود که زندگی ارام اروپاه را رها کند و به این جنگل وحشی بیاید....... اریانا سعید همچنان ...... اما بعد از 2014 حساب اینها نیز همچون دیگران تصفیه خواهد شد

 • نادیه خانم شما اله دست کدام کشور غربی استید که تصفیه حساب دریا و اریانا با خبرید

 • یگانه برداشت را که از تمام متن نوشته شده توسط آقای جعفر رضایی می توان کرد، همانا احساس نفرت، کمبودی فکری و اجتماعی ، بیسوادی و عدم کوچکترین احساس مثبت در زندگی است. همه انسان ها در تغییر هستند و واه به جان انسان که از تغییر خود بترسد و از تغییر دیگران متنفر باشد. بلی، فرهاد دریا تغییر کرده است. همه ی ما ، چه به این سوی دریا ها و کوهها، و چه در وطن عزیز ما ، کم و بیش از زندگی آموختیم، از گذشته ی خود آموختیم، از اشتباهات خود. فرهاد دریا هم آموخت و در هر لمحه و لحظ ی از هنر خود فهمید که برای وطن و مردمش چه اهمیت دارد. ای کاش فرهاد های دیگری هم میبودند که تا امروز سرنوشت هنر موسیقی زیبای ما، چه در داخل و چه در خارج از وطن، مملو از بازاری بودن نمیبود و آینده روشنتری میداشت. آقای رضایی، صرف یکبار خود را زحمت داده، و اگر خود را هموطن فرهاد دریا میدانید، به این فکر کنید که شما چه آرزو و انتظاری ازین متن مملو از انزجار و تنفر خود داشتید؟ آیا جواب ندادن فرهاد دریا به پیام های شما به فیسبوک شما را وادار به نوشتن این همه کلمات بیجا و بی محتوا و بدون کوچکترین پشتوانه ی انسانی و معنوی و خالی از همه حقایق ساخت و یا اینکه شما هم رهگذری ازین وطن زیبای ما هستید که در راه رسیدن به دیار داریوش اقبالی و جان لنن (که لنین نیست) آرزوی و امید جلب توجه ما را داشته خواستید تخم نفرت را که در دل دارید، اینجا بکارید؟ فرهاد دریا یگانه است و تا زنده است و زنده هستیم دوستش خواهد داشتیم. سالهاست که فرهاد زنده است و برای ما مردم خود می سراید، بهترین ها را به مردم خود تحفه میدهد....به هر زبان.....دری، پشتو، هزارگی و ازبکی......با لنگی، بیدون لنگی، و اگر چهره فرهاد جوان مانده، نمایندگی از درون خود فرهاد میکند که زیبا است و پاک است. اگر شما هم کمی متوجه بی آلایشی و پاکی قلب خود شوید، دیگر هیچ وقت حسرت فرهاد دریا را نخواهید خورد و هیچ وقت با چنین کلمات هرزه و بی محتوا مجبور نخواهد بودید که نقل مجلس قرار بگیرید. یگان انسان حتی با فوتو شاپ هم زیباتر نمیشوند. زنده باد فرهاد دریا ی ما .

 • اين"جواد" و "فواد رسا" خود فرهاد دريا است. نوش جان فرهاد جان دلت است كه كته كالا در چشم ما درآيى. سيل كو پيش پنج هم پنج، پيش صاحب پنج هم پنج.

 • رضایی عزیز فرهاد جوی چه این ناقلین پاکستانی الاصل از نواده گان عبدالرحمن و از تبار اسپین اوغان با اندیشه های فاشیستی میباشد! سراسر اندیشه و تفکر این طایفه و قوم را را خود بر تر بینی کاذب، به گندیده گی کشانده است. تا به انجا که حتی بمب را در مقعد خویش انفجار میدهند و.. صه سد سال حاکمیت و قدرت این توله های حرامی را نگاه کنید که چه به سر مان آورده اند؟ دور نمای اندیشه این بر بر ها را نگاه کنید که برای مان چه نقشه های شوم و رذالت مندانه یی را در سر می پرورانند! حال با این وصف از این جوی چه، و یا سراب دریا مانند شما چه توقعی دارید؟؟؟

 • فرهاد دریا سپاهی حفیظ الله امین بود که مسول قتل وکشتار بسیاری از جوانان است.

 • از فرهاد دریا زیاد تر ازین نباید توقع داشت. نقض کلان دریا، خود بزرگ بینی وی است.ا و فکر میکند که احمد ظاهر دوم شده است

 • نادیه خانم!

  گمان کنم که قمچین و شلاق چپلی پوشان طالبی یادت رفته، تو چطور به خود جرأت میدهی که به یک هنرمند مطرح کشور که تمام اهنگ هایش بر مبنای وحدت ملی و همدلی همه اقوام ساکین در کشور تهیه و سروده شده است، اتهام وارد نمایی. شما مردم بد بخت و مریض خدا زده بجز خود حتی با لباس جان تان جور نیستین! توبه نعوذ باالله حتی اگر خدا صاحب قابل دید میبود شما مردم جاهل خدا میداند که چگونه عیب و نقایص برایش چسپ میدادید.

 • ایکاش خداوند بجای این همه مخلوقات بیکاره و ناقص الخلقه در افغانستان یک چند کوه و صخره اضافه خلق میکرد!!!!!!!!!!!!!

 • فرهاد جان همه مردم افغانستان دوستت دارند به این حرف های مزخرف اهمیت نده زنده باد فرهاد

 • نویسنده مطلب فقط یک ادم عقده ای است، ترا چه به لباس پوشیدن افرا. لنگی نماد ملی است، اصلاً تو با تعصب زاده شده ای. پدرت باید زحمت میکشید و بالای تخت میریخت تا ابله ای مثل تو زاده نمی شد.

 • فرهاد دريا يك خواننده است. انسان است عيب خود را دارد. خوب استكه يگان باخبرى و گوش مالى شود كه فرعون نشود. او مردم شما از يك خواننده نعوظ بلله خدا جور كدين...

 • دست تان درد نکناد آقای جعفر رضایی عزیز! خیلی زیبا نقد کرده اید وبه نقاط خیلی مهم انگشت نهاده اید. چیزی باقی نمانده که بنده به آن بیفزایم.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • از متن تان جز نفرت، تبعض، مليت پرستي، بدبيني.....ديگر چيزي نميتوان سراغ كرد. حيف آن وقتي كه خداوند به شما ارزاني كرده كه در رآه تفرقه اندازي به كار بريد،
  پاكي و زلالي دريا در حدي نيست كه شما بتوانيد با حرف هاي دروغين خود آلِ ده اش كنيد..... دريا پاك تر از ان است كه ما فكر ميكنيم، خود را بيهوده زحمت ندهيد..،،

 • واقعا سخن الههء پارسا دقیق است بح بح! پاکی وزلالی فرهاد دریا از آواز کریهش ونسب نامهء ننگین اش هویدا است که مربوط کدام خاندان جنایتکار اوغان خر می باشد که تا امروز از جنایات آبا واجداد اشغالگرش درحق باشنده گان بومی غیر اوغان این سرزمین برای یکبار هم که شده معذرت خواهی نکرده است.
  پاکی وزلالی دریا از سابقهء ننگین اخلاقی او وارتباطات تنگاتنگ او با دستگاه جهنمی خاد نجیب هم هویدا است. وبالاخره پاکی وزلالی دریا از پیشکش نمودن اجسام لطیفهء خانواده اش توسط پدر وپدر کلان بزرگوار ش برای آخرین پادشاه اوغان (ظاهرشاه) هم برای ما معلوم است .

 • بدون شك اين نوشته ارزش نقد ونظر راندارد،ولى بااختصاربايدنوشت كه:فرهاددريا نه تنها هنر مند بلند موقف بلكه انسان بلندانديشه وبأ ديد انسانى است.دريا هنرمندى است براى هزاره،براى ازبيك،براى تاجك،براى بشتون وبراى همه هموطنانش وبيشتر از ان براى همه ادم ها.
  فرهاد انسان وهنرمنديست كه مرز ها را عبوريده وبه زيبايي ،عشق وانسان مهر مى ورزد،من هزاره به موجوديت اين هنر مند بزرك وطنم به خود
  ميبالم.
  تشكر

 • از هزار بار خواندن بی کیفیت یک بار معذرت خواهی جانانه از عملکردهای خائنانه و وطنفروشانه واشغالگرانهء خانوادهء بدنام ناشر که او به آنها تااکنون می بالد بهتر است. او نواسهء ناشر خروتی ناقل وازطرف مادر هم به یک اوغان وحشی دیگری نام بنام گردیزی که او نیز ازهمان لشکریان چور وچپاول خاندان نادری بود به همچو خاندان مزدور وفاشیست تعلق دارد وبا چرب زبانی واکتها واداهای ساختگی میخواهد دربین مردم جای پای پیدا کند. صفت خود شیفتگی رساترین مفهوم ایست که جناب جعفررضایی دربارهء این انسان خودشیفته بکار برده است ودربارهء چنین انسان خود پرست صدق میکند

 • اگر نویسنده یک مضمون خوب داشته باشد همین است, دریا اصلا از تیرا پاکستان است با چند پوست بز به سرزمین ما سرازیر شدند حاکمان اوغانی پدر کلانش را با صلاحیت عام و تام بمثل محمد گل مومند ...به شمال فرستاد او در غضب زمین ابی وللمی تاجک ازبک هزاره ترکمن عرب گجر... شمال و به اختیار گذاشتن ان به اوغان های ناقل نقش بس مهم داشته است با در بار ها و هر اوغان فاشیست منجمله رهبران اوغانملت و حفیظ الله امین و پدر داکنر نجیب در ارتباط بوده است .

  اما خود دریا : او با فارسی دریا شد ولی سالهای اخیر به طرف ارزش های ناپاک قبیله روان است در یکی از پارچه هایش گفته است " این وطن بی ما کی وطن میشود - با یک تن کی اتن میشود , مثل فاشیست مشهور قبیله سیستانی لنگوته قبیله را بسر میکند !!

  مهم تر از همه بر علاوه انکه از اعمال و کردار پدر و پدر کلانش معذرت نخواسته بلکه تائید نیز کرده و خواسته با روغن بز های قبیله انرا چرب هم بکند ان اینکه در مصاحبه با یک کانال تاجکستان از شیر خان به نیکویی یاد کرده و او را خیر خواه و خدمت گار مردم بلخصوص مردمان شمال وقندوز جلوه داده او بخور نطاق تاجک میدهد" که در گذشته ها در بین مردم وطن مشهور بود " اگر مرگ میخوایی قندوز برو" اما پدر کلانش این دوزخ را بهشت ساخته!! حتا با پر رویی خواسته تا تاجک های انطرف امو دریا از خانواده پاکستانی او ممنون و مدیون باشند زیرا اولین پل را بر امو دریا انان گذاشته(نمیدانم مقصود کدام پل است ) از این سبب اینک شیر خان بندر بنام بد نام او مسماست..

  همچنان در زمان های کارمل و نجیب با گروه های حزب اسلامی و یک تعداد ماوویست های اوغان در ارتباط بود.

 • Farhad Daraya - Interview Tajikistan - Part 1

 • لعنت بر شما بد بین ها اگر کسی در باره مادر شما یک متن نوشته کند اینجا بگذارد شما هزاران تهمت میبندید که زن نجیب بود همرای حزب اسلامی داشت ها ها ها ها

 • دوست عزیز نویسنده سلام. شما آقای دریا را خوب شنایخته اید من با دریا هیچ گونه شناخت و نزدیکی ندارم و حتی تاکنون ایشان را از نزدیک ندیده ام باور کنید که از اول اکتهای ویدیو کلیپ این شخص قطعا خوشم نمی آمد زیرا اکتهایش کاملا طفلانه است و قطعا ریبنده برای یک خواننده نیست. شما امیر جان صبویری را با این آدم مقایسه کنید که او چقدر سنگین است.

 • دوستان عزیز پیشنهاد میکنم نام این ناقل غاصب را " فرهاد جــــــوی چــــــه " و یا " فرهـــــاد گـــنــدابــی " بگذاریم!!

 • شما بی وطن اول نام نصب و وطن خود را بیدا کنید بعدا بالای هنرمند محبوب ما ایراد بگیرید یک احمق تو یکی هم جعفر

 • جناب بی نام عزیز که خطاب به من نوشته یی! خدارا شکر که از تبار غاصبین نیستم! خدا را شکر که از تبار انتحار کننده گان نیستم! من وطن دارم و خراسان « اوغان استان » وطن من است. اما این قلب دوستداشنی من به اشغال ناقلین کوه سلیمان « سلیمان کوه « در آمده است. وطنم را اشغال گران اوغانی اشغال نموده است. لذا من حالا بی وطن مانده ام. در خاک خویش و در سرزمین ابایی خویش بیگانه و دسته چندم هستم! اگر درد مندان این سرزمین فرهاد چویچه را بپذیرند، این در حقیقت لطف در حق آقای خان فرهاد خان خواهدبود. باور بنماید!!

 • دريا براي چند جوانك بيكار غرب نشين (رپ)نيز تيار كرده كه در رپها همچنان مسايل قبيلوي را گنجانيده است.اين فرد كه از بركت شمال در قطار ثروتمندان قرار گرفته اند زمانيكه به پيشه پدري’ نايي گري’روي اورد ادعا ميكرد كه هنرمند است هنر خود را نمي فروشد از سبب روابط اش بايكي دو اعضا باران ( وحيد صابري ،اسد بديهي سيما ترانه.... تا جايكه يكي از اعضا باران را در مزار شريف سيلي كاري كرد.)نهايت خراب وسبب فروپاشي باران شد ولي زمانيكه اروپا امد مثل ناشناش صد ها بار خود و هنر اش را فروخت!

 • فرهاد دريا بى شخصيت است. هر كس كه از نزديك ديده مى فامه.
  اگر بى شخصيت و مهره نمى بود بلافاصله پس يك جنگ به هلمند نمى رفت كه كانسرت بته. كى ها او را به هلمند راهى كد؟

 • فرهاد دریا خواهر زاده علام سرور ناشر میباشد که ناشر یکی از با نفوذ ترین و بیرحم ترین گماشتگان ظاهر شاه در کندز بود ، غلام سرور ناشر از پشتونهای ناقل میباشد که شرکت سپین زر و روغن نباتی آن مربوط دارایی های این فرد بود او در کندهار چنان ید طولا و نفوذ داشت که حتی زندانهای خصوصی را تاسیس نموده بو- بناء فرهاد دریا در دامان ججنان خانواده ای رشد یافته است و بهمین جهت با تعصب اوغانی و خود محوری خیالی بزرگ شده است. الان استعمار پیر از او در گمراه ساختن و کج ومعوج کردن نسل جوان استفاده میکند و مثل ملاله ازو یک شخصیت کاذب در ذهنیت افراد میسازد.

 • گروه باران ژاله فرق شكن بود،به جز از استاد محترم مهوش ،جاويد راهي و مختار مجيد لعنت خدا بر همه انان باد تما انها پوك خود خودخوا منجله دريا،جز لاف و خود نمايي كاري ندارنر

 • فرهاد دريا ميلان بسوى قوم گرايى دارد. اگر نه چرا اشعار بارى جهانى را در مجلس چهارم و برنامه عيدى انتخاب كرد؟ بارى جهانى پدر ادبيات فاشيسم اوغانى است.
  اين مقاله جانانه سياسنگ را در مورد بارى جهانى بخوانيد

  http://urozgan.org/fa-af/article/934/

 • دوستان در افغانستان هر کی مربی دارد مرحا های زیادی م خورند اقای دریا هم ، در افغانستان هنر مند های زیادی بودند دیگران کجا هستند که تنها اقای فرهاد دریا از همه مهیم تر شد و حتی سسفیر کمک های همچنانی ملل هم شد و ثروت خوبی هم به جیب زد ، ما از کی و چی بگویم از دولت ،از مردم ،از هنرمند ،از قدرت مافیایی اسمانی و زمینی از کی چه شکایت را به کی بکنیم به خدا ؟؟ از بنده های خدا؟ .از طرف دیگه اقای دریا یک پشتون است . جای پشتون ها در افغانستان مانند بهشت است و دیگران دوزخی اند این رو قبول کنید در شرایط فعلی هم چون چیزی است .تا که دست در جیب بالایی ها نباشد تو به نان و نامی نمی رسی.

 • آقای رضایی،

  مثل اینکه وقت زیاد دارید! لنگی او آشکار می کند که با بتهون و موسارت آشنا ست! موسیقی افغانی یک فاجعه به مفهوم واقعی آن است. دریا می آید، عرعر می کند، رنگ می زند و می رود. برادر طنازش- یما یکمنش مشهور به کاکه تیغون- نیز بخاطری که تازه کتاب دار شده، کاندید جایزه ی نوبل می باشد.
  جدی سخن بگویم: در افغانستان کمتر می توان به افرادی برخورد که از تعصبات قومی دور باشند. این مساله به پشتون ها بیشتر صدق می کند. دلیل آن هم این است که حاکمیت محمد زایی حس راسیستی را در آنها تزریق کرده است، به آنها تلقین شده که گویا "سگ پشتون" بر متعالی ترین زن ویا مرد از اقوام باشنده دیگر در افغانستان شرف دارد. آیا ما یک روشنفکر پشتون را سراغ داریم که یک بار از ستمی که بر هزاره ها در تاریخ افغانستان صورت گرفته، صادقانه و با عرق شرم برجبین یاد آوری کند؟ بعضی از چپ نما های آنها ادعا دارند که در برابر هندوباوران و سیک ها می شرمند. چرا در برابر هزاره ها نه؟

  خود شیفتگی دریا خان یک موضوع شخصی است. زیاد آزارش ندهید، چونکه تازه موی کشت کرده و به صحت او صدمه می رند. مبادا که به مصرف قرص های او افزوده شود.

  بادرود

 • دل من به شیشه سوزد،
  همه سنگ میفروشد

  سلام جعفر خان، قلم به دست قلم خوار!

  میگن: سیر را دیده نداریم، گرسنه را نان داده نمی توانیم! از دست ما جز سنگ پرانی، كار ديگرى ساخته نیست.

  وقتی درفساد وعقب مانده گی و بدنامی، صدر نشین کشورهای جهان ميشويم، دیده نداریم که یک کسی از ميان ما ازین نکبت سرا، در نیکنامی كه آنهم حقش است، در منطقه و جهان به شهرت برسد، یا دستی دوستی و برادری برای باهمی وهمدلی بسوی هموطنش دراز کند.

  آنانی که چشم بصیرت شان چون شما کور نیست، شاهد و ناظر تلاش های همین هنرمند مورد نظر (فرهاد دریا) بوده و هستند. در شرایطی که توانمندان گریز پا، گلیم شان را از آب بدر کرده و در ساحل سلامت نشسته اند، فقط همین یک هنرمند (فرهاد دریا) بود که ققنوس وار در میان آتش و دود غوطه زد تا با هنرش، دلی را شاد کند و اشکی را به لبخندی مبدل سازد.

  او در نا امن ترین شهرها سفر می کند، بی هیچ چشم داشتی، پیروجوان وطنش را در ستدیوم ها ندا می دهد که:

  « هموطنان بیایید، مانند همه مردمان جهان شما نیزحق شاد بودن و شاد زیستن را دارید ! »

  شاد بودن هنر است، شاد کردن هنری والا تر، گر به شادی تو دلهای دگر باشد شاد.

  در کابل ، هرات ، مزار ، هلمند و ...

  مردم در کنسرت هلمند گفتند:

  « امروز ما پس از سی سال موسیقی شنیدیم و یک روز را از برکت فرهاد دریا شاد بودیم » .

  سخن « گاندی » به یادم آمد که باری گفت:

  « نداشتم دسترخوانی به پهنای افق تا همه ای این ملتم را نان می دادم. نداشتم دست های به بلندای آسمانها، تا ملتم را درآغوش می کشیدم. »

  اگر دست های «فرهاد دریا» به بلندای آسمانها نیست، لیکن با همت بلند و قدم های استوارش، شهر به شهر رفته ملتش را صدا میزند: "بياييد مردم! برای شما شادی آورده ام، شما نيز حق شاد بودن را دارید »

  من از شما « آغای جافرخان رضایی » می پرسم که : هنر شما در چیست ؟؟؟ شما چه کاری بلدی؟ حتماً می گویی : گرافیک در کامپیوتر ....

  آری ، درسایت شما دیدیم که « قرآن » کتاب مسلمانان را در میان شعله های آتش به تصویر کشیدی و خشم و نفرت و نفرین میلیون ها مردم مسلمان را کمایی کردی. این هم شد « هنر »؟

  مگر پوشیدن دستار عیب است؟ تو به دستار یک انسان چه غرض داری؟ وقتى فرهاد دريا در آهنگ پگ بيرار كلاه هزاره گى پوشيده بود، چرا او را به دنباله روى از شهيد مزارى و ايران پرستى متهم نكردى كه با ديدن دستار بر سرش او را افغان ملتى مينامى؟
  آيا گاهى متوجه شده ايد جعفر خان كه اصلا خود شما مالك يكى از متعصب ترين فكر ها و قلم هاستيد؟ مگر پدر و پدر کلان های مان بجای پیراهن تنبان و دستار، کلاه شاپو و نکتایی پوش بوده اند؟

  ترا به سن و سال دیگران چه غرض، مگر شما مامور اداره احوال نفوس هستی؟

  تو به قد و اندام دیگران چه غرض داری، تو مگه خیاطی؟

  این که فرهاد دریا فوتویش را برای دوستدارانش در فیس بوک خودش می گذارد، به تو چه بر می خورد، مگر تو کدام « آلن دولن » هستی؟

  حامد کرزی روز ده بار به هر ورزشکار وهنرمند "قول حمایت" میدهد، با آنكه فرهاد دريا هرگز از سوى دولتى كه شما فرمودى يكبار هم تقدير نشده، اما وقى همين حامد كرزى به قهرمان عزيز تكواندوى ما كه همشهري خود شما بود، مدال وزیر اکبرخان را داد، مگر آن ورزشکار باميانى ما هم افغان ملتی بود؟

  جعفر خان، والله شما در اين دو روز از بركت فرهاد دريا همانقدر مشهور شدى كه در طول هشت سال گويا نوشتنت نشده بودى!

  برای یک قلم به دست بسی ننگ است بنام نقد، از ديگران چون پیره زنان عیب جویی و كند. از خوانش اتهام نامه شما، عرق شرم بر جبینم افتاد. شرمت باد! از حرمت قلمى كه خداوند به آن سوگند خورده كمى حيا كن آغا!

  زنبور درشت بی مروت را گوی
  باری چو عسل نمی دهی نیش مزن

 • وقتی این تبصره را در مورد فرهاد دریا خواندم فقط کمی خندیدم و سر جنباندم ، خندیدن به این دلیل که این نوشته را بیشتر شبیه به یک فکاهی وفقط چرندیاتی که هیچ پایه و اساسی نداشته و ذره یی از حقیقت در آن وجود ندارد یافتم، و سر جنباندن به این علت که ما کی آدم میشویم وچه وقت از خواب غفلت بیدار شده درست را از نا درست تشخیص میکنیم و چه وقت از ترور و کشتن بزرگان و نخبگان خود دست کشیده و از ملیت پرستی وقوم پرستی و دشمنی های بی مورد با هموطنان خود دست کشیده و چه وقت این زخم های گندیده و چرکین عقده ها در قلب هایمان را خداوند التیام خواهد بخشید.
  جعفر جان ، زنده باشی باور کن مرا خیلی خندانی ،از بی سوادی فرهاد دریا حرف زدی در حالیکه همین نوشته گک خودت پر از اشتباه و غلطی املایی و انشایی است که فقط بطور نمونه یکی آنرا خدمتت عرض میکنم ،نوشته یی ( جایی فکر و اندیشه در آهنگ های دریا خالی است ) در حالیکه با ید مینوشتی (جای فکرو...) ،اما در نوشته های فرهاد من تا کنون اشتباهی نیافته ام ،در هر صورت اشتباه تو مهم نیست هر انسانی ممکن است اشتباه کند که من وفرهاد دریا هم از این قاعده مستثنی نیستیم . انسان خوب از اشتباهات کوچک دیگران خشمگین و بر آشفته نمیشود وبا وقاحت شمشیربر رخ دیگران نمیکشند ونباید بخاطر اشتباه کوچکی اگر فرهاد دریا مرتکب شده باشد(که اصلا نشده) بر فرق او میخ بکوبیم . از این که بگذریم جعفر جان قند شیرین روی نکات بسیار جالبی خودت در مورد فرهاد دریا انگشت گذاشته یی مثلا فرهاد دریا هر روز یک عکس خود را در فیس بوک میگذارد ،عکس خود را فوتو شاپ میکند ، لنگی افغانی( که منظور خودت از افغانی، پشتونی است) به سر کرده ،فرهاد دریا پیر شده ،و.... این هم شد گپ ؟، این هم شد انتقاد؟ ، این هم شد دلیل خشمگین شدن و میخ کوبیدن ؟ . او لالا جعفر جان گل قند شیرین ، ترا بخدا ، ترا به مقدسات ات قسم آیا شوخی نمیکنی و اینها را جدی نوشتی ؟ برو یکبار باز هم چیزی که نوشته یی دو باره بخوان آیا خنده ات نمیگیرد؟ باز گفته یی که فرهاد دریا صفحه خود را برویت بسته ، مگر کجای این کار غلطی دارد وقتی کسی هنر مندی را دوست ندارد درست ترین انتخاب برای هنر مند همین است که خود را به او تحمیل نکند .
  در مورد لباسهای فرهاد دریا نوشته اید ، فرهاد دریا قبلا در کنسرت ها و ویدیو های خود لباسهای هزاره گی ، ازبکی ،اروپایی ، شرقی ،غربی و... پوشیده بود اما هیچ حرفی از شما نشنیده بودیم .نمیدانم کدام منطقی غیر از منطق جهالت به ما اجازه میدهد که در برابر کسی صرف بخاطر یکبار بسر کردن لنگی اینهمه به دشمنی بر خیزیم و حجت نا دانی خود را بر رخ همه بکشیم. باز اینکه تعدادی در فیس بوک بدور فرهاد دریا جمع شده و با هم میگویند و میخندند و لحظه غم های خود را به فراموشی سپرده واز زندگی حظ میبرند ، نفهمیدم چرا اینکار شما را خشمگین ساخته ،تصور نمیکنم شما آن ذهنیت طا لبانی را داشته باشید که موسیقی حرام است.
  از اینها که بگذریم آقای جعفر خودت هم کاملا متیقن هستی که چیز های که در مورد فرهاد دریا نوشته یی همه دروغ محض است . اما اینکه چرا اینها را نوشته یی شاید حرف جای دیگری باشد . شاید عقده دیرینه باشد که هنوز فراموش نشده و ریشه ای آن به گذشته ها پیوند بخورد. بکوش تو هم فرهاد دریا را سر مشق قرار داده انسان خوبی باشی و جایی در دلها برایت باز کنی .

 • Why Farhad Darya dont do a concert in Bamyan? it is safer than Helmand

 • This what Jafar Rezai rplyed back on facebook. I dont know what he is trying to say

  Safarnama Mona
  ببينيد دوست عزيز، يكبار يك تحليلگر در راديو مى گفت "امروز هركه يك لب تاپ و دسترسى به انترنت دارد، سردبير يك روزنامه است." فرهاد دريا اينجا نقش يك سردبير را بازى مى كند...ما معمولا وقتى خود ما در موقعيت اجرايى قرار نداريم آرمانى ترين شعارها را فرياد مى كشيم. دم از آزادى بيان و اين حرفها مى زنيم. براى من اين "قيچى دارى" دريا جاى پرسش است. دريا، گاهى مرا بلاك مى كند و گاهى نظراتم را حذف. در حاليستكه دشنام هاى "هواداران آتشين و پيچه سفيد" دريا دست ناخورده مى ماند. حذف نظر من و دست نزدند دشنام هاى عليه من به اين معناست كه دريا آن دشنام ها را تأييد مى كند. بگذريم از اينكه بعضى آن دشنام نويس ها از نزديكان دريا به نظر مى آيند.
  من تصور نمى كنم كه اتهامى به دريا وارد كرده باشم. اين هاى كه خشمگين هستند گمان نمى كنم منظور مرا فهميده باشند. من از دريا نپرسيده ام كه چرا لنگى مى پوشد. نطاق راديو آزادى از او پرسيده. من كه نگفته ام كه رابطه دريا با ارگ گرم است. خود دريا با بى بى سى گفته است. اصلى ترين سؤال و انتقاد من اين بوده كه "جاى فكر و انديشه در آهنگهاى دريا خالى است." از بحثهاى كلان فكرى كه بگذريم، دريا تا هنوز حتا به موضوعات مهم و امروزى افغانستان مثل، فقر، بنيادگرايى و حقوق زنان نيز نپرداخته است...
  اما، در مورد من. ببينيد، من گفته بودم كه در هشت سال گذشته در انترنت "نيمه فعال" بوده ام. شما حدودا ١٢٠ مطلب و مقاله مرا در همين كابل پرس، وقتى روى نامم كليك كنيد مى توانيد بيابيد. من لينك آنرا اينجا نمى گذارم تا كسى مرا متهم به تبليغ شخصى نكند. البته كه من با تمام چيزى هاى كه قبلا نوشته ام، امروز موافق نيستم....
  شهرت إلزاما به معناى درست بودن و عميق بودن نيست. امروز خورد ترين "ستاره" و هنرپيشه هاليوود نسبت به متفكرين عميقى مثل نوام چامسكى و استفين هاوكينگ نامدارتر اند. گمنامى چامسكى به مفهوم ضعف نيست. او را رسانه هاى نظام اقتصادى امروز عمدا در بايكوت و تحريم نگهداشته اند. دقيقا، مثل "آرامش دوستدار" در حوزه زبان فارسى. آرامش دوستدار جدى ترين رقيب سكولار سروش و بقيه ى قماش "اصلاح طلبان دينى" است. اما تعداد معدودى او را مى شناسند...
  در ضمن، انگار هيچ افغانى نيست كه با دشنام دهان شرين نكند. اين جناب شما، در پايان كامنت تان، نتوانسته ايد تعادل لازم را رعايت كنيد.

  فرهاد دريا: "من برای عشق و دوستی به جهان آمده ام، مرا به سرزمین کدورت ها و نفرت ها مهاجر نسازید! " منبع: وبسايت بى بى سى فارسى

  هفته پيش در سى ان ان مطلبى را خواندم در مورد "عينك گوگل". عينك كه بزودى به بازار خواهد آمد و شايعه است كه نرخ آن ٣٠٠ دالر خواهد بود. وقتى اين عينك آمد، جامعه بشرى بيشتر از هر زمانى ديگر شفاف خواهد بود. چون وقتى اين عينك در چشم تان است با يك چشمك مى توانيد عكس بگيريد؛ و با يك اشاره چشم ويديو. گفته مى شود كه سياستمداران و آدمهاى مشهور، بيشتر از همه نگران اين عينك هستند. كسى در راديو تحليل و پيشبينى مى كرد كه: شايد در آينده ضرورت نباشد تا در پاى هيچ سندى امضا نماييد. چون وقتى هردو طرف عينك گوگل داشته باشند، مى تواند در مورد قرارداد صحبت كنند و قول دهند، و هردو ويديو اين صحنه را بعنوان سند داشته باشند. و باز مى گفت در آينده "هويت آنلاين" و "هويت آفلاين" ما تا حدى زيادى برملا و يكى خواهد بود.

  به باور من همين تلفون هوشمند حالا نيز تاحدى "هويت آفلاين" و واقعى ما را برملا ساخته است. ياد آنروزهاى بخير كه خود را براى ديگران آدم خونسرد، پاك زبان، مهربان و با حوصله معرفى مى كرديم. اما، حالا اين تلفن لعنتى در دست ما است، فرق نمى كند، در خوى هستيم و يا بدخوى. درايستگاه بس در يك ساعت گرم و آفتابى منتظر بس هستيم؛ تشنه هستيم و مغز ما كاملا بيدار نيست. هرچه به ذهن ما رسيد مى ريزيم روى صفحه فيسبوك! ساعت ده شب است، با شوهر، زن، دوست پسر و يا دوست دختر ما جنگ كرده ايم. شديدا خشمگين و عصبى هستيم. فرق نمى كه رفيق و يا خواهرخوانده ما كجاست. اين فيسبوك لعنتى كه هزار رفيق و خواهرخوانده ى ديجيتال و مجازى را در خود جاه داده در زير بالش ما است. با زنكه جنگ كرده ايم، بيا كه انتقامش را از كسى ديگر بگيريم. با شوى ناشوى قهر نموده ايم، بيا كه سر كس ديگر دل خود را خالى كنيم. مى بينيد كه اين "هويت واقعى و آفلاين" ما چگونه آنلاين مى آيد و برملا مى شود. اين كامنت من، كامنت تو، كامنت همه، گوشه هاى از "هويت آفلاين" ما را برملا مى سازد. بيخود نيست كه سازمانهاى استخباراتى شخصيت ما را از لايك هاى ما تحليل مى كنند.

  به باور من اين صفحه براى فرهاد دريا يك آزمون است. دريا هميشه سه متر بالاتر از روى استيژ با مردم سخن گفته است. فيسبوك استيژ نيست. من عميقا باور دارم كه دريا آدم مهربان و خوش قلب است. بسيارى از آهنگهاى دريا را دوست دارم. اين غزل "خورشيد من" مرا مى گيرد و نيشه مى كند. برداشت من اينستكه، سحر صداى دريا در اين آهنگ به شكل باورنكردنى كارساز و افسونگر است. تصور نمى كنم شناخت و احترامى كه من به دريا دارم، اينهاى كه مى آيند و مى نويسند: "صدقه ات شوم!"، "درد و بلايت را نبينم!" داشته باشند. شما از مرحوم حاجى سيفو هيچ وقت نمى خواهيد كه "جان لينن" حوزه زبان فارسى و پشتو باشد. همچنان اميدوارم كه درياى عزيز، لاقل ، تاپيك فقر و حقوق زنان را بعنوان سوژه ى سروده هايش مد نظر داشته باشد...گفتم اين صفحه براى دريا يك آزمون است. مديريت درست اين صفحه، مى تواند جلو بسيارى از تنش ها را بگيرد. به باور من دريا بزرگتر از آن استكه در محاصره "صدقه گويان" دلخوش و محصور بماند. مى توان با هارمونى آرامتر بود، تا قطبى نگهداشتن فضا.

  يادم نرود كه اين مرحوم، مغفور(گر چه اهل باور نبود) مارك تواين مى گويد: خشم زهرى استكه بيشترين آسيب را به همان رگى كه در آن نگهدارى مى شود مى رساند، تا بالاى آن چيزى كه مى خواهيم بريزيم.
  به نظرم نتوانستم بسيار زيبا ترجمه كنم. شما آنرا ترجمه كنيد.
  Anger is an acid that can do more harm to the vessel in which it is stored than to anything on which it is poured.

  به قول انگيسى زبان ها:
  Everybody smile! There is more pleasure in harmony

 • جعفر اغا اگر همه متن ها و نوشته های تان مثل این متن مزخرف است لطفا نوشتن را کنار بگذارید

 • عجب مردم بیکار هستید، خدا شما را بشرماند! از یک فریادک جویچه این همه بلوا میسازید!

 • واقعا متاثر میشوم وقتی میبینم یک نویسنده با سواد و به اصطلاح خردمند اینگونه منفی و مزخرف مینویسد. به خیال خودش این اقا خواسته نقد بنویسد ولی از سر تا پای کلامش انزجار٫حسادت٫بغض و کینه میریزد.اگر یک با سواد اینگونه میاندیشد پس انهمه بیسواد چی خواهند اندیشید. و ایا اگر فرهاد دریا در اهنگهایش زنان نیمه عریان را در حال رقص و عشوه گری می افزود باز هم اینگونه نقد میکردید؟

 • فرهاد دريا موسيچه بيگناه خوده نشان ميته. در اصل يك آدم خودخواه، و متعصب است.

 • محترمه خانم فروزان سلام
  فرهاد دریا اکت های بچه گانه دارد و سبک سر و خودخواه ا ست قوم گرایی ا و ا ز نظرها پنهان نیست و فرهاد به نام دریا آنقدربه تبصره و
  توصیف ارزش ندارد .

 • فرهاد دريا همجنس باز است. چند سال پيش سهراب كابلى در وبلاگ يادداشتهاى از كابل اين موضوع را مطرح كرد. بعد از يك هفته مقاله را پس كرد. گفت كه خود فرهاد ديا تماس گرفته و خواهش كده كه مقاله را پس كو. فرهاد دريا همجنس باز است و اصليت مخفى مى كند. خو يگان كارهاى غيرنورمال كه از او سر ميزند به همى خاطر است.
  اما، كار رضايى صحيح نيست. هنرش كه احترام كو. سه روز است كه از آنلاين لادرك شده. اگه كدام كار در حق خود كرد، مردم تو را ملامت مى كنند.

 • شوخی با نگارندۀ بی نام که میگه « فرهاد دریا » هم جنس باز است .
  « یکنفر گفت : فلانی بچه باز است
  طرف گفت : نی بابا نیست ، تو چی میگی ؟
  گفت : بخدا که بچه باز است ، اینه چند بار خودم را کرده است . »

 • هیچ کس نزند بر درخت بی ثمر سنگ ...
  آورده اند که « نعمت الله » نامی از دوستش مشورت خواست که چگونه می توان در ظرف یکروزه مشهور شدن ؟
  آن دوست بفرمود که : قبل از نماز صبح در مسجد جامع شهر ، دفع حاجت کردن . وآن نابخرد نیز چنین بکرد .
  در نماز صبح مسلمانان محل همه جمع آمدند و باران لعنت و نفرین برعامل این عمل قبیح کردند و در همان یکروز او به « لعنت الله » شهرت یافت .
  مسموع است که جناب « جافرخان رضایی » پس از این که در هنر گرافیک « قرآن » کتاب مسلمانان را میان شعله های آتش به تصویر کشید و درب دکانش مسدود و خودش منفور ومشهور گردید . از بخت بد او به این بسنده نکرده و با کلۀ پرباد ، وارد معرکه ای دیگر شد و در طلب شهرت بیشتر. اینبارهنرمند محبوب قلب های نسل جوان را دشنام دادن فرمود .
  عوفی تو میاندیش ز غوغای رقیبان
  آواز سگان کم نکند رزق گدا را

 • ایــن جنـــــاب اذیــــــن نیــــــز از قمــــــاش خود برتر بینان متکبر، خود خواه، چلوس، زاهد مشرب و میخواره همچون فرهاد جویچه میباشد!!!

 • جعفر رضایی ! شما نوشته اید که در صفحه دریا امکان کامنت گذاشتن را ندارید . پس چه بد میکنی که تا فعلآ 7 کامنت از ادرس و نام خودت در صفحه فرهاد دریا گذاشتید .مثل اینکه ...... از خود بی خبر هستی ... جانی مادر کدام مریضی نداری..... کدام مریضی روانی... پیچاره.. جعفرک دلم به تو سوخت. شماکه درک درست درمورد فرهاد دریا ندارید..باعث نام بدی مردم دیگر هزاره میشوید . من خود سخت به فرهاد دریا احترام دارم چون اولین بار صدا موسیقی هزاره گی ما را دریا بلند کرد. بعد خود ما مردم هزاره جرات کردیم که آهنگ هزاره گی بخوانیم..... در افغانستان تنها محلی خوانها مردم هزاره ... اهنگ هزاره گی میخواندن. اما با کار های خاص دریا ، مردم ودیگر هنرمندان تشویق شدن که اهنگ هزاره گی بخواند. ما باید احترام فرهادریا را داشته باشیم، باید نمک حرام نباشیم، .... امروز ازبرکت فرهاد دریا اهنگ های قر صک پجشیر هم مشهور شد. به یاد دارم که حتا آواز خوانهای مردم پچنشیر هم علاقه به خواندن... اهنگ های قرصک نداشتن ... امروز از برکت دریا... تمام هنرمدان افغانی تلاش دارند. که حتما یک اهنگ هزاره گی ویک اهنگ قرصک بخواندن... دوم زیاد ترین اهنگ های دریا به دری است ... در هر کنسرت اگر 5 اهنگ دری دارد 1 اهنگ پشتو ... به کدام دلیل اورا افغان ملت خطاب کردید. معلوم میشود برادر که چشم بسته روان هستی ای کاش درست معلومات میداشتید. کدام کسی شما پشت نخود سیاه روان کرده... همراه شما خوب نبود ...خواسته شما را بد نام کند.... باز به شما ادرس غلط را داد که تا شما ببین مردم به نام یک نویسند قلم بدست * نی * بلکیه قلم خوار معرفی شوید . کابل پرس? بسیار یک سایت سبک و خالی است هر چه پیش دست اش امد نشر می کند . یکبار دیگر به نام با عظمت دریا افتخار میکنم.... فرهاد دریا یک هنرمند واقعی ویک شخصیت عالی و پر از افتخا ر ،یک نام بزرگ در تاریخ افغانستان است. روی دشمننان دریا انشاالله سیاه می شود.....

 • اين علم زباشناسى مى گويد كه " اختراع دشنام براى انسانهاى اوليه يك پيشرفت بزرگ بود." انسانها پيش از آنكه دشنام را ياد بگيرند نارضايتى خود را با پرتاب سنگ و چوب ابراز مى كردند. مثلا، اگر كسى در كار جمعى تنبلى نشان مى داد، سردسته او را با سنگ مى زد و صداهاى ترس آور مى كشيد. وقتى دشنام اختراع شد، آدمها متوجه شدند كه شما مى توانيد كسى را با كلمات نيز مذمت و سرزنش كنيد بى آنكه خشونت فزيكى نشان بدهيد. اين كشف، احتمالا سى هزار سال پيش اتفاق افتاده است. مى بينيد كه اين دو و دشنام چقدر يك ابزار ابتدايى و قديمى است. اما امروز و در جوامع متمدن دشنام بهيچوجه، قدرت و كارايى باستانى اش را ندارد. در ادبيات زبان انگليسى عنصرى وجود دارد كه آنرا euphemism (حسن تعبير، استعمال كلمه ء نيكو و مطلوبي براي موضوع يا كلمه ء نامطلوبي) مى گويند.
  عنصر زبانى متضاد آن cacophony (تعبير قبيح، استعمال كلمه ء قبيح براي موضوع يا كلمه ء مطلوب) است. در ادبيات اجتماعى و سياسى امروز غرب اين "حسن تعبير" جاى دشنام را گرفته است.

  بازهم ضرورت نيست كه دستپاچه شويم و بگويم كه اگر دشنام يك ابزار قديمى است، علاوه بر مردم عام، چرا كمدين ها به وفور از آن استفاده مى كنند؟ ببينيد اين مارك تواين مى گفت، "در شرايط خاصى، لذت و آرامشى در دو دشنام است كه در دعا هم نيست." ظاهرا، منظور او از اين مجلس هاى دوستانه است كه نبايد خشك و رسمى باشد. يعنى چرنديات و دشنام هاى بى غرض دوستانه در ميان رفيقها مجاز و حتا لذت بخش است. اما اينكه دشنام را به حيث ابزار براى آسيب رساندن به كسى استفاده كنيم، اين ديگر واقعا بيسوادانه و باستانى است.

  در ضمن، اينكه كسى بسيار زود دشنام مى دهد، از چنين فردى نبايد رنجيد. و برعكس بايد به او ترحم نمود. چنين فردى حتما به همان آسانى و وفور دشنام شنيده است. و احتمالا آدم عصبى و افسرده است. كسى كه مثلا هفته ٥ بار دشنام مى دهد، بعيد است كه وقتى ناراحت شود اولين جمله اش آكنده از دشنام باشد. اما كسى كه روز ١٥ بار دشنام مى دهد احتمال زياد وجود دارد كه در اندك ناراحتى دشنام از زبانش بپرد.

 • آیا میدانیدکه فرهاد گندیده چرا به اوغانستان رفت___
  وقتی فرهاددریکی از کنسرتهایش نتوانست بهعلت اعیتادبه موادمخدر توازن خود را حفظ نماید وسرگیکه شد -به زمین خورد -دیگر فرار را برقرار ترچیح داده وبه اوغانستان فرار نمود- وگرنه فعالیت وی در بیرون ازکشور چهت اوغانیزم ادامه میداشت و تا حال مانند اشرفغنی کوچی - شخصیت اول چهانی میشد.

 • چی یک صفحه پایین سویه و بی ارزش

 • اين نوشته در تبليغات صفحه فيسبوك فرهاد دريا كمك كرده و صدها نفر آنرا در اين چند روز لايك كده اند.

 • ولا گپ کلان شد. شاید امروز یا فردا در تلویزیون مسکینیار سرش بحث صورت بگیرد.

 • صفحه فرهاد دریا از 60 هزار به 90 هزار نفر رسید ، امکان دارد در ظرف دو سه روز آینده بالاتر از 200 هزار شود

 • حرام زاده ای کس مادر
  پرویز بهمن
  در نزدیکترین فرصت
  پرخشچه های پدرت را می پرانم
  یادت باشد
  سلام مرا به خواهرت برسان

 • لعنت خدا به تاتار
  لعنت خدا به شما باد . شما صدقه نام مجاهد میشوید... شی مادربه شمت حرام است ، ما از این حرف به تشویش نمی شوم انسان ها بد اخلاق امروز به بی بی عایشه ، به پیغمپمر خدا هم تهمت می بنندن . هنرمند به مرد خوشی می افریدن . اما شما مردم به نام فامیل های مجاهد سال جیب خود را پر و حق مردم پیچاره را خورده ید ، اما تمام این هنرمندان که شما در لست تان نوشتید. پول مردم پیچاره افغانستان را به نام * پیر مجاهد* نخورد ه اند
  شما شیطان هستید ..... بازهم میگویم لعنت خدا به نام لعنت خدابه شیر که خورد ید.... وتاتار ... لعنت شد.
  اگر زره نشان مسلمانی در وجودت می بود. به کسی توهین نمی کردی.....
  سلام به فرق تان بخورد.... سلام نشانه انسانیت است تو کدام روی ... به مردم سلام گفتی... لعنت به مادرات لعنت به پدرات لعنت شیر مادرات

 • به تاتار
  لعنت خدا به شما .شما صدقه نام مجاهد میشوید. شیر مادر به شما حرام است

 • به تاتار
  لعنت خدا به شما .شما صدقه نام مجاهد میشوید . شیر مادر به شما حرام است ... اگر شیر پاک باشد .

 • موفقان دريا خان پاكستاني سليمان كوهي!!اكثر مردم ميدانند كه دريا خودخواه وپوك است،مسايل كه در باره دريا و خانواده اش از جانب مخالفين اوگفته شده است ٩٩./٠حقيقيت دارد،نشاني مصاحبه دريا با تلويزيون تاجكستان را در ان بالا ها نوشتم شما خود مزخرفات او را بشنويد بهد قضاوت نمايد دورغ،خود پرستي،قبيله گرايي حتا اعترافاتش در باره خود ،پدر وپدر كلان غاصب اش حتا حاكمان همان وقت را در قسمت اول مصاحبه او ميتوانيد ببينيد!او اعمال و كردار پدرانش را تائيد كرده!به فعاليت ضد دولتي زمان تره كي -نجيب هم اعترافاتي دارد يعني مجاهد هم بوده است !!ولي چه كنيم كه دريا از تبار شماست و قضاوت يهودي ها هم قبيلوي!!!

  آنلاین : http://asad@hotmail .com

 • دریا شیر است. دریا زن کل سقاوی ره ... کرده است. دریا از نسل شیران است. پدر و پدرکلانش زنها و خواهران سقاوی را برای ساعت تیری پیش خود کنیز می گرفت. تف بر شما کنیز زاده گان مردار بی غیرت

 • مجاهد رحیمی کفتار!!

  یک مثال است که میگوید: خر چی داند قدر حلوا و نبات— طبره کاه باشد وکنج رباط

  پس تو کفتار صفت لعنتی معلوم نیست که مانند شلغم از کجا پیدا شدی و حال داری در باره هنرمندان افتخار آفرین کشور ما به جفنگ سرایی می پردازی! اگر دلت زیاد درد دارد برو یک بمب را در مقعد ات بمان و خود را انفجار بده تا ازین مرگ تدریجی حسادت و خریت رهایی یابی.

 • دریا رفیق نیمه راه...!
  خوب یادم است آصف رحمانی یکتن از قلم داران هراتی ما زنده گی عاصی را در ایران در مقدمه کتاب شعری ( هر بار که از دهکده ات می گزرم) نوشته که عاصی روز های بدی را در ایران سپری می کرد روزی برای فرهاد دریا تلفون کرد زمانی که به پی سی او میرفتیم عاصی خیلی سر حال بود اما پس از تماس تلفونی با فرهاد خیلی ها متاثر از پی سو او بر امد و برایم گفت آصف میدانی من از فرهاد تنها سه صد دالر برای کرایه خانه تقاضا کردم نداد !!! چی درد بزرگی سال ها عاصی بهترین شعر های خود را برای فرهاد داد و فرهاد را که فرهاد ساخت عاصی ساخت بعد ها عاصی به کابل بر گشت و در یک حمله راکتی شهید شد این بود دوستی فرهاد روزی در مکروریان خانه عاصی که حالا برادرش که دوست خوب من است لالامبین را دیدم مادر عاصی را که بی بی میگویم نیز در خانه عاصی بودند بی بی در گیلاس عاصی برایم چای اورد و بعد گفت فرهاد در روز های که نو اواز خوان می شد خانه ما میامد و انقدر احترام برایم می کرد که حیران می مانم اما پس از شهادت عاصی روزی در یک سالمرگ عاصی مرا دید و گفتمش بچیم فرهاد چی حال داری در جواب برایم گفت ببخشین شما را نشناختم !!!!!!

 • من نیز ضمن اینکه داستان پیامگذار بالا ازنام خالده صدری را تائید میکنم اما اینقدر را باید اضافه کنم که عاصی نیز در انتخاب دوستانش دچار اشتباهات ولغزش های شدیدی شده است. عاصی را محترم واصف باختری عاصی ساخت وعاصی چهرهء خشن وفاشیست مابانهء یک گرگ زادهء خروتی را بنام فرهاد دریا از هرنوع تمایلات راسیستی پاک کرد. عاصی که ازیکطرف از ظلم وتبعیض تاریخی نظامهای توتالیتر وقومگرای پشتون در خفا وعلن وگاه گاهی به شکل کنایه می نالید ولی دوستی ورفاقت بی آلایش اش با یک گرگ زاده ای چون نواسهء ناشر خروتی ازهرجهت سوال بر انگیز بود.
  عجیب اینکه این عاصی نظر به نوشتهء بعضی از خاطره نویسان بخاطر دفاع از فرهاد خروتی با دکتور اسد بدیع هراتی نیز دریک سفر هنری درشهر مزار گلاویز شده است. بناء عاصی نیز با وجود تمام استعداد وقریحهء شاعری که در شعر وعزل داشت بازهم اشتباهاتی مرتکب شده است که جبران آن حالا برای بازماندگانش مشکل است. شاید این درست باشد که عاصی بخاطر کسب شهرت حتی حاضر بوده تا با خرس هم دوستی کند. اما این کار قابل نقد است.

 • عبدلناصر کفتار!!!

  گنایت نیست، زیر از تو ولدالزنا بیش ازین نباید توقع داشت.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس