صفحه نخست > حقوق بشر > به عارف رحمانی وکیل غزنی : آیا برای قانون شکنی، زور گویی و خشونت به پارلمان (…)

به عارف رحمانی وکیل غزنی : آیا برای قانون شکنی، زور گویی و خشونت به پارلمان رفته اید؟

من دردمند شدم و از واقعه ی لد و کوب این هنرمند عزیز، برآشفتم؛ اگرچه با درک واقعیت هایی که اشاره کردم. برای همین، مصمم شدم تا چند کلمه حرف با اقای وکیل عارف رحمانی داشته باشم. آقای رحمانی که بواسطه رأی دستکم عزیز سیرت و همشهریانش به کرسی گری یک نهاد مافیایی و رسوایی به نام پارلمان رسید.
مهدی زرتشت
جمعه 6 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکی از خبرهای بدی که طی یک روز شنیدم، خبر لت و کوب کردن عزیز سیرت توسط یکی از نماینده های پارلمان کشور بود. این خبر برایم ناخوشایندتر از خیلی خبرهای بد دیگر بود. من واقعاً دردمند شدم و اگر نتوانستم طی زودترین فرصت، ابراز تأسف و همدردی نمایم، تنها به این دلیل بود که مصروف بودم؛ اما شنیدن این خبر خیلی ناخوشایند بود و بار دیگر گلویم را عقده گرفت.

لت و کوب کردن یک آدم عادی، یک کارگر، یک فروشنده، یک هنرمند، یک خبرنگار و... توسط نماینده های حکومت- این حکومت رسوا و فاسد- هیچ تازگی ندارد. زیرا تا اکنون آدم های زیادی از هر قشر و طبقه ای، توسط وکیل و رئیس و وزیر و ... مورد حتک حرمت، توهین و برخوردهای خشن فزیکی قرار گرفته و حتا کشته شده است و دادگاه و قاضی و عدالتی نیز نبوده است تا فریاد را بشنود. زیرا منطق، منطق زور و خشونت است و حکومت یک حکومت مافیایی، رسوا، دزد و بی هویت و... است. باز هم این خبر، تازگی ندارد؛ زیرا لت و کوب یک هنرمند (مانند عزیز سیرت) در سرزمین و در قاموس یک حکومت و نظامی اتفاق می افتد که از اخلاق و خدا، وجدان و عقلانیت، کاملاً و بطور کلی تهی و خالی است.

من دردمند شدم و از واقعه ی لت و کوب این هنرمند عزیز، برآشفتم؛ اگرچه با درک واقعیت هایی که اشاره کردم. برای همین، مصمم شدم تا چند کلمه حرف با اقای وکیل عارف رحمانی داشته باشم. آقای رحمانی که بواسطه رأی دستکم عزیز سیرت و همشهریانش به کرسی گری یک نهاد مافیایی و رسوایی به نام پارلمان رسید.

آقای رحمانی! من هیچ حرف خصوصی با شخص شما ندارم و شما را نیز سالها پیش از نزدیک دیده ام. از سجایای اخلاقی و موقعیت و سیاست و منصب شما نیز چیزی یاد آوری نمی کنم زیرا که خود شما، از دوران طلبگی و شاگرد آخوندی تا وکالت، همه چیز تان را به نمایش گذاشته اید. از آبرو و حیثیت تان به عنوان یک طلبه و کسی که مطیع و مرید کارگزاران مذهبی قم و آیت الله های ایرانی و قندهاری هستید، نیز چیزی یاد آوری نمی کنم زیرا که همه ی ملت، دیگر شما را می شناسند اگر واقعاً اندکی فهم در کله شان باقی مانده باشد.

آقای رحمانی! نمی دانم، گاهی فکر می کنم این رفتار شما (کتک زدن و لت و کوب کردن یک هنرمند و یک آدم بی غرض) در واقع عقده گشایی بیش نیست. چرا؟ چون می دانم سیرت، یک آدم دموکرات و اخلاقاً منتقد مذهب و آخوند مآبی و آخوند گرایی است. شاید هم لت و کوب شما، ریشه در همین عقده داشته باشد. فرض دیگر این است که این کارهای شما، در ادامه پرونده فساد مالی و فساد اخلاقی تان است که بوسیله وزیر مالیه به قرائت گرفته شد و آبروی کذایی شما را پیش خلق و مردمی که هنوز گوش به دهن شما و آیت های قندهاری تان است، برد. اما در این شکی نیست که موتور اخلاق شما هم به عنوان طلبه و آخوند و مبلغ دینی و هم به عنوان نماینده در پارلمان و پست وکالت، از جاده انسانیت منحرف شده است و این البته که غیر منتظره نیست. زیرا موقف و موقعیت و شغل شما به عنوان مبلغ مذهبی از شاگردی آیت الله ی قندهاری تا آیت الله های قمی، به شما چنین ارزش بی ارزش را دیکته می کند.

آقای رحمانی! تو رأی خود را از ملت گرفته ای و مطمئن ام هر انسان با وجدان و وطن دوست و طرفدار انسانیت، عقلانیت، عدالت و آزادی درک می کند که دست شما در کیسه بوری از بیت المال ملت، آغشته است؛ اما عزیز سیرت، یک هنرمند است، گذشته از آن، او یک آدم بی غرض است. پس مطمئن باشید موقف و موقعیت شما حد اقل میان نسل جوان این مردم، پایین تر از سیرت است. زیرا عزیز هیچ وقت دزدی نکرده است، هیچ وقت توده سواری نکرده است، هیچ وقت فرمانبرداری شیخ های قمی و قندهاری را نکرده است، هیچ وقت زور نگفته است و هیچ وقت کاری نکرده است که به ضرر ملت و مردم بوده باشد. پس مطمئن باشید هر ذهن آگاه و هر انسان با وجدان، میان شما و عزیز سیرت، فرق قائل است.

در خاتمه، من به عنوان یک انسان دردمند و منتقد نظام و حکومت و طرفدار زندگی مسالمت آمیز و انسانی با ارزش هایی چون عدالت، عقلانیت، آزادی و برابری، از همین جا اعلام می کنم، این نظام و این دولت رسوا به زودی دیوارش فرو خواهد ریخت. مطمئن ام روزی انسانیت و عدالت به این سرزمین باز خواهد گشت و همه چیز رو به راه خواهد شد. پس توصیه ی من به شما و زورداران مثل شما، این است بیش از این خود را رسوا و رو سیاه نسازید. مطمئن باشید روزی عدالت به داد همه خواهد رسید.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مرگ بر عزیز سیرت ...... زنده باد عارف رحمانی

 • کاش رحمانی صاحب عزیز سیرت را معیوب میکرد تا مردم از شر این لومپن راحت میشدند

 • جناب اقای رحمانی دست تان درد نکند کار خوب کردید هزاره ها با شما هستند بزنید بکشید وگرنه ابروی شما را میبردند

 • وقت رحمانی و دار و دسته اش به زودی به پایان خواهد رسید. رحمانی در قم زیر لنگ ملا ها بود و از خود دفاع نمیتوانست. حالا با لت و کوب و زدن میخواهد عقده ای خود را خالی کند. از نظر روانشناسی چنین افراد مثل رحمانی لت و کوب را تنها راه بیرون رفتن از درد های خود میدانند.
  چون دست رحمانی به ملا هایی که او را به زور .... کرد ه اند نمیرسد مجبور میشود از خود ضعیف تر را پیدا کند و عقده کشی کند. رحمانیها با تره خیلهای کوچی هیج فرقی ندارند. همه عقده ای هستند.

 • دوستان گرامی : اینکه آقای رحمانی آقای سیرت را لت و کوب کرده کاری بسیار نامناسب است . حتما به دلیل خصومت های شخصی بوده و شاید مشکلاتی بین این دو نفر مطرح بوده که مربوط به خودشان و قانون کشور می شود. اما اینکه هر کس بی دلیل قلم بردارد و با چند سطر نوشتن بخواهد خودش را نشان بدهد این از انسانیت به دور است. خاصتا که بخواهد با این گونه قلم فرسایی ها مطامع پست حزبی و یا اندیشه های نادرست خودش را به خورد جامعه ی عوام ما بدهد. و در زیر پرده ی مظلومیت یک شخص یک دین و یک مکتب را تو هین کند کمتر از انتحاری طالبان نیست. وحتی بد تر از انتحاری طالبان می باشد . چون طالبان میکشند و حذف می کنند و اعمال شان به چشم همه بد بنظر می رسد ولی این نوشتار به ظاهر زیبا و بیان مظلومیت یک شخص است . اما نویسنده ی نامرد در لفافه به دین و شخصیتهای دینی توهین میکند که این برای ما درد آور است .ما میدانیم که دین اسلام برترین دین در بین بشریت است . همواره از طرف سیاست مداران اروپایی و آمریکایی مورد تعدی قرار گرفته است و به هر حیله ای که بتوانند متوسل می شوند تا این دین را به چشم مردم خوار کنند. میلیارد ها دالر آمریکایی خرج شده و صدها هزار نفر را کشتند تا دین را بد نام کنند . جای تاسف است که ما با اینکه یک مسلمان زاده هستیم اصلا احتیاط نمی کنیم بی پروا دین وعلمای دین را در دعوا های شخصی افراد دخالت می دهیم .

 • دوستان سلام!
  هر ایدیالوژی و مکتب از چگونه بازتاب اندیشه و کنش پیروان ان در جهان معاصر مورد ارزیابی و قضاوت قرار میگیرد! این که پیروان ان مکتب چه میگویند، این یک طرف سکه میباشد. اما روی دیگر ان چگونه قضاوت جهانی نسبت به همان ایدیالوژی و مکتب میباشد. چگونه باز تاب عملکرد ها وفرهنگ جاری در ان مکتب و ایدیالوژی میباشد! ما حالا در یک ده و منطقه زیست نمیکنیم که یک نفر چیز و چیزک هایی بگوید و چند نفر دیگر هم دانسته و یا نا دانسته کله بجنبانند! همه چیز رو به جهانی شدن میرود. چه ما بخواهیم یا نخواهیم!
  لت و کوب، شکنجه و هتک حرمت در هیچ قاعده انسانی قابل قبول نه میباشد! حال اگر کسی بیاید موارد اهانت و خشونت را به کدام مکتب و ایدیالوژی نسبت بدهد، این همان در حقیقت بد نام و سبک نمودن همان ایدیالوژی میباشد! در دفاعیه اقای امید، چقدر معقولانه میبود تا از پس منظر دین و مذهب از اقای رحمانی دفاع نمیکردند! گاه یک دفاع بد به هزار بار مخرب تر از تخریب ناجور میباشد!!

 • لت و کوب هر انسانی محکوم است ؛ اما نباید به دلیل داشتن اختلاف با یک فرد دنبال بهانه تراشی و سوژه سازی باشیم . اولا این لت و کوب اگر حقیقت هم داشته باشد توسط شخص وکیل رحمانی نبوده بلکه توسط برادر و محافظ او بوده ( آنچه تا کنون ادعا شده ) ثانیا از کجا معلوم که مضروب آغازگر جدال و یا مقصر نبوده باشد . تقریبا این روزها عرف شده است که هرکه هر چه علیه وکیل بگوید لابد راست و عین واقع است . کمی انصاف باید داشت .

 • فكر كنم اقاى رحماني به وظيفه اش عمل نموده،شما از يك وكيل اشفته بازارى بنام بارلمان افغانستان انتظارات كارى معقول ومنطقى وقانونى داريد؟!
  عجب!!!

 • اقای امیدوار با ادمهایی مثل شما، امید اولین چیزیست که از خانه کوچ میکند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس