صفحه نخست > خبر و گزارش > یک عضو ارشد جمعیت اسلامی: عبدالله عبدالله در انتخابات سال 1388، با دریافت (…)

یک عضو ارشد جمعیت اسلامی: عبدالله عبدالله در انتخابات سال 1388، با دریافت میلیون ها دالر کنار کشید

کابل پرس خبری
سه شنبه 24 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: یک منبع ارشد جمعیت اسلامی افغانستان که نخواست نامش فاش شود به کابل پرس گفت که عبدالله عبدالله در انتخابات پیشین ریاست جمهوری با دریافت میلیون ها دالر، از ادامه رقابت در دور دوم کنار کشید و هوادارانش را نا امید ساخت. این منبع می گوید عبدالله عبدالله این تصمیم را خود اتخاذ کرده بود و موضوع را با سایر افراد ارشد کمپین انتخاباتی اش و نیز اعضای ارشد جمعیت اسلامی در میان نگذاشته بود. این منبع جزییات بیشتری از مبلغ دریافتی دریافتی عبدالله عبدالله از حامد کرزی ارایه نمی کند اما می گوید بخشی از این پول که حدود یک میلیون دالر آمریکایی می شود، به تعدادی از حامیان مالی عبدالله داده شده است.

طبق گزارش رسمی نامزدهای پیشتاز به کمیسیون انتخابات، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 1388، حامد کرزی بيش از دو ميليون دالر آمريکایی، عبدالله عبدالله حدود يک ميليون دالر آمريکایی، رمضان بشردوست حدود ده هزار دالر آمريکایی و اشرف غنی احمدزی حدود پنجصد هزار دالر آمريکایی کمک مالی از افراد و نهادهای مختلف دريافت کرده بودند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388، عبدالله عبدالله با وجود رسیدن به دور دوم رقابت، از رقابت کنار کشید و فرصت داد تا دادگاه عالی افغانستان، حامد کرزی را به عنوان رییس جمهور انتخاب کند.

بروز شده: منبع کابل پرس? می گوید زد و بند اصلی عبدالله عبدالله با افرادی ست که در این عکس می باشند و نه صدها هزار تنی که او در انتخابات قبل آنان را نا امید کرد.
منبع عکس سایت رسمی ناتو

در این انتخابات، بنا به آمار رسمی کمیسیون انتخابات افغانستان، حامد کرزی ٢,٢٨٣,٩٠٧ رای، عبدالله عبدالله ١,٤٠٦,٢٤٢ رای و رمضان بشردوست ٤٨١,٠٧٢ رای بدست آوردند. حامد کرزی با وجود تخلف و تقلب برنامه ریزی شده، در این انتخابات نتوانسته بود پنجاه درصد از جمع آرا را بدست آورد. اشرف غنی احمد زی در این انتخابات توانست ١٣٥,١٠٦ رای بدست آورد.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درودهاي زياد

  اين دم بريده هابخاطرپول وسرمايه دست به هرمعامله ميزنند

  اينان باشخصيتهاي ساختگي وقلابي فقط خاک برچشم ملت ميزنند . هزاران لعنت خدابراين ظالمان ومعامله گران .

 • در مقایسه با رقبا، نرخ بشردوست واقعن که بسیار پایین بوده،!!!

 • تعدادازوطندوستان براي كمپاين رياست جمهوري من درسال 1388به اصطلاح دست به جيب شدند، دوصدافغاني، صد دالروصد يوروازداخل و خارج كشورازهرقوم، زبان، مذهب، منطقه، تنظيم... روان كردند. خاطره كه هميشه يه يا دمي آورم، آمدن پيرمرد درخيمه ملت( سرك دارالامان، مقابل پارلمان_ تنها دفتر كمپاين درتمام افغانستان)بودكه دوصد افغاني را براي كمپاين كمك كردوچندين بارمعذرت خواست كه بيش ازاين توان ياري را ندارد. من و همه حاضرين در خيمه سخت تحت تأ ثراين احساس پاك و شعورسياسي ناب قرارگرفته بوديم. البته با ده هزار دالر، كل بودجه كمپاين رياست جمهوري، كمپاين رسانه اي و مطبوعاتي غيرممكن بودچون يك دقيقه اعلانات درميديا( روزنامه، راديو، تلويزيون...) ازپانزده هزار تا سي هزار افغاني (سه صد دالرتا شش صد دالر)قيمت داشت. به همين دليل من تقريبا" درهيج راديو و تلويزيدون، روزنامه اعلان منتشر... نتوانستم درحاليكه ديگركانديدان مطرح شب وروز با نشر اعلانات شان از طريق چندين روزنامه، راديو و تلويزيون مردم را بمباردمان فكري ميكردند.اين درست است كه من درسطح سوم قرارگرفتم با 481هزار رأي ( 10 درصد) از 17 ميليون رأي دهنده كه 12 ميليون آن درانتخابات هيج شركت نكرد.البته اين براي من، براي رأي دهنده وحتي براي ميهن افتخارواميد وار كننده بود كه بدون پول و پلو، بدون معيارهاي قومي، زباني، تنظيمي...به من رأي دادنداما اين براي پيروزي كافي نبود بنا براين ما راه طولاني در پيش روداريم؛ پس عجله نكنيم وانرژي را بيجا وبي موقع مصرف نكنيم.پيروزي از آن ما است با من يا بدون من؛ آنچه مهم است آرمان ما است ونه شخص ما.
  البته من گزارش كامل مالي كمپاين را به كميسيون انتخابات دادم ولست نام ياران مالي كمپاين براي نشرآماده است www.bashardost.com

  آنلاین : http://www.bashardost.com

 • آقای بشرزدوست-
  او پیر مرد هم فکر کنم طالب بود -که بعدآ در مصاحبه ات گفته بودی که به او گفتی که ملاعمر هم آدم خوب مانند خودت در زیر خیمه مردم را ملاقات مینمود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس