صفحه نخست > عکس > عکس روز > هزاران تن در بامیان از روز جهانی همبستگی مردم هزاره تجلیل کردند

هزاران تن در بامیان از روز جهانی همبستگی مردم هزاره تجلیل کردند

جواد کیا | خبرنگار آزاد
جمعه 4 اكتبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکم اوکتوبر سال 2011، مردم هزاره درسراسر جهان، در بیش از 50 شهر بزرگ جهان از دایکندی تا لندن و از بامیان تا مغولستان و از کویته تا استرالیا راه پیمایی های گسترده ای را برای دادخواهی و توقف کشتار هدفمندانه هزاره ها براه انداختند و از آن پس، این روز" 1 اکتوبر" به عنوان روز همبستگی هزاره های جهان مسما گردید.
بناء این روز به عنوان روزی نام گرفت که هزاره های جهان در هرگوشه و کنار، هم دل و یک صدا در برابر تبعیض و نابرابری اجتماعی ، دادخواهی و همبستگی خویش را اعلام می نمایند و این روزتاریخی را به عنوان روز جهانی هزاره ها نام نهادند و به خاطره تاریخی شان ثبت نمودند.
یکی از آرمان های بابه بزرگ ما مزاری این بود که هزاره های جهان متحد شوید، این رویای بابه به حقیقت پیوست و در این روز هزاره های جهان ثابت ساختند که ما متحد شده ایم.
از روز جهانی مردم هزاره در ولایت بامیان باستان که یکی از سرزمین های تاریخی هزاره و مرکز فرهنگی و سیاسی آنان می باشد، با حضور هزاران شهروند بامیانی تجلیل به عمل امد.
این محفل بزرگ میزبان صحبت ها و پیامهای شخصیت های هزاره بود:

 • سرور جوادی: وکیل اسبق مردم در شورای ملی، وی در رابطه به قیام ابراهیم خان گاو سوار و خدمات شهید بلخی صحبتهای را ایراد نمود.
 • موسی شفق قومیاری استاد دانشگاه در رابطه با همگرایی هزاره ها صحبت نمود و گفت که همگرایی درونی هزاره ها به معنی قوم گرایی نیست.
 • شکریه ندا یکی از فعالان مدنی درباره جایگاه رفیع و حیاتی کاتب هزاره در روایت محرومیت تاریخی هزاره ها صحبت های مفصلی را بیان داشت.
 • احمد بهزاد وکیل مردم در شورای ملی: وی طی تماس تلفنی بیانات خویش را با مردمش در قدمگاه مزاری بزرگ ایراد نمود. وی گفت که هزاره ها، هزاره دیروز نیست، و فردا نباید هزاره امروز باشد. هزاره ها شورای جهانی را جهت رسیدگی به امورات سیاسی و اجتماعی شان تشکیل دهند.
 • زمان دهقانزاده یکی از شخصیت های سیاسی هزاره های کویته طی پیام صوتی بر همبستگی هزاره تاکید نموده و گفت که ریشه ما هزارستان است و هزاره های خارج نباید پیوند شان را با هزارستان قطع کنند و اگر چنین شد محکوم به نابودی خواهند بود.
 • کامران میرهزار یکی از شخصیت های جهانی هزاره ها و کسی که نظر بیش از صد شاعر مشهور جهان را معطوف به وضعیت سیاسی و تاریخی هزاره ها نموده و مجموعه شعر شاعران جهان برای مردم هزاره را به چندین زبان زنده جهان جمع آوری نموده نیز طی پیامی به اتحاد و بیداری هزاره تاکید نموده بود.

استاد یعقوب یسنا استاد دانشگاه طی تماس تلفنی در رابطه با ایجاد یک کنگره ای جهانی هزاره ها تاکید نمود. وی اظهار داشت که بخاطر رسیدگی به مسایل سیاسی و اجتماعی هزاره ها یک کنگره ای جهانی ایجاد شود که در آن نماینده هایی از فرقه های مختلف مذهبی مردم هزاره از سراسر جهان شامل باشد و سالانه مسایل مختلف مربوط به هزاره ها را در سطح جهان بررسی نمایند.
گروه سرود انجمن زنان بامیان سرود زیبای را تحت عنوان "متحد شویم" اجرا نمودند که با استقبال گرم اشتراک کنندگان قرار گرفت.

در آخر جواد صادع یکی از جوانان هزارستان از تمام حضار خواست که به هر گونه تبعض و نابرابری اجتماعی نه بگویند و مطابق با ارزش های والای انسان و قوانین مدنی به دست یابی خواستهای شهروندی شان اقدام نمایند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام - اینها باکی همبستگی خودرا اعلام کردند؟؟ مگرهزاره ها ازهم جدا شده بودند که دوباره همبستگی خودرا دوباره اعلان کردند؟؟ یا لابد اعلام همبستگیشان پیامی برای مردم چین کره ویا جاپان بوده باشد . ای قومو میفهمیم که برنامه ها ی پنهانی را دنبال میکنید .

 • جناب زرکوب : تــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرا که فهم سخن نیست خواب راحت کن .
  به هــــــــر دوغی خودرا مکس نسازږ

 • همانطور که دوست دیگری اشاره کرده اند، کدام شکاف بین هزاره بوجود نیامده که اینها خواهان تآکید همبستگی هزاره ها شده اند. بجای این مفت گویی ها و وقت تلف کردن های بیخودی اینها باید والی بیدرایت بامیان را تحت فشار قرار دهند که تا در راه آبادانی سرک ها و شهر سازی و دیگر نیازمندی های این ولایت تلاش کند. همه شکایت از این دارند که کمک ها در ولایات جنوب به مصرف میرسد ولی غافل از اینکه دلیل عمده، کم کاری ها بیسوادی، بیدرایتی و تنبلی مسئولان حاکم در مناطق هزاره نیشین میباشد. نمونه روشن آن ولایت بلخ است، معلم عطا با اینکه شخص بیسواد است ولی در راه آبادانی ولایت بلخ تلاش بسیار کرده است و کار های بسیاری انجام داده است. بلخ و بامیان اصلا قابل مقایسه نیست.

 • همبستگی هزاره ها در راه پیشرفت جامعه و وطن، مستلزم معیار های خردمندانه بوده و وظیفه انسانی همه گانی میباشد ولی این همبستگی به خاطر دفاع از حق، مال و جان مایان فریضه است که خدا و ادیان همه، آنرا توجیه مینمایند!

 • United you rise.

  In response to comments that Hazaras are already united and so no need for such gatherings, it needs to be written that:

  Hazaras may be united. However, unity is not static; unity is dynamic; that is to say it is alive; it can be nourished; it can grow bigger; it needs care and attention; it can change and transform itself into something far more important.

  Hazaras seem to appear united. Are they really united? Is this unity still not in its infancy?

  Is the current situation, the Hazaras are in, any reflection of their unity? Can you find any united community in the world as in such a sad condition as the Hazaras? Can a united community be so weak and hopeless, and still proudly beats to its chest that they are united?

  This community is in DIRE need of unity, if you think of unity as a vehicle that can take you to that wishful destination. This community is in dire need of unity among its leadership, but WHO is their leader? One can find no leader among them; only a group of self proclaimed pretenders.

  The situation with our Hazara brothers and their community is sadly and unfortunately so poor that it requires a major generational sacrifice by them all to put even the smallest dent into this current condition.

  You are united; NOT UNITED ENOUGH.

 • سنگ شکن بیرادر تو طوری حرف میزنی که گویا از مریخ آمده باشی.مشکل این مردم چیست و تو بیچاره از کدام آسمانها گپ میزنی.بیخرد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس