صفحه نخست > دیدگاه > باميان صاحب 4 كيلومتر سرك پخته می شود

باميان صاحب 4 كيلومتر سرك پخته می شود

با بوق و کرنا شروع کار دو کیلومتر سرک را در بامیان به رخ مردم می کشند
محمد اسحاق فياض
جمعه 13 جون 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

لورابوش همسر رئيس جمهور امريكا دريك حركت نمايشي به صورت غيرمترقبه وارد باميان گرديد، مردم فقيراين ولايت كه شاهد چنين هديه آسماني بودند، از ذوق و شوق تمام از همسر قدرت مند ترين فردجهان كه چند ماه از قدرت خداخافظي خواهد كرد، استقبال گرم كردند. براي سرگرمي خانم نمايشگاه صنايع دستي باميان را به نمايش گذاشتند و سربازان خارجي مقيم در باميان با بدنهاي برهنه حركات نمايشي انجام دادند و دانش آموزان دختر بامياني با دسته هاي گل به لورابوش خوشامد گفتند. او نيز خاطره اي از برخاك نشستن تنديسهاي بودا را با خود برد و ويرانه هاي صلصال و شهمامه را به تماشا نشست. شايد خانم والي هم سراپا وجد بود و تصورمي كرد كه با آمدن اين خانم درهاي توسعه و انكشاف به روي باميان باز مي گردد و اين سرزمين از تبعيد گاه طبيعي خارج شده و به جهان وصل خواهد شد. بسياري تصور مي كردند كه خانم بوش با آمدنش آن هم در آستانه برگزاري كنفرانس پاريس وعده هاي بلند بالا براي انكشاف باميان و زدودن غبارفقر و بدبختي ازچهره اين مردم خواهد داد و سرانجام پس از هفت سال بالاخره توجه امريكا به سوي باميان نيز جلب گرديده است. اما برخلاف همه اين انتظارات خانم بوش فقط براي افتتاح كار قير ريزي كمتر از دو كيلومترسرك از واشنگتن تا باميان را سفر كرده بود!.

قراراست 1960 متر جاده بازار باميان با هزينه امريكا كه مبلغ 900 هزار دالر مي شود به مدت 5 ماه قيرريزي شود و بدين ترتيب با تكميل اين پروژه سرانجام ولايت باميان صاحب كمتر از چهار كيلومتر سرك پخته خواهد شد. تا پارسال باميان حتي صاحب يك متر سرك پخته هم نبود و اما سرانجام با تلاش هاي زيادي كه انجام گرفت پارسال كمتراز دو كيلومتر( يعني 1800 متر) سرك ميدان هوايي تا بازار باميان پخته شد و خانم بوش با آمدنش باميان را صاحب كمتر از دوكيلومتر سرك پخته ديگر خواهد كرد و اين تمام تلاش هاي سرك سازي مدرن در طول شش سال دراين ولايت بوده است. واين درحالي است كه باميان يكي از مهمترين ولايات مناطق مركزي افغانستان به شمار مي رود. اين ولايت از نگاه آثار تاريخي متعدد، متنوع ، گونا گون و مناظر طبيعي فراوان اهميت ويژه دارد، چنين آثار باستاني و گوناگوني هاي زيبا در چشم انداز هاي طبيعي، در هيچ جاي افغانستان ديده نمي شود، اگرآثار باستاني و چشم اندازهاي طبيعي اين ولايت، باز سازي وتوسعه داده شود و امكانات مدرن براي جذب توريست هاي خارجي فراهم گردد اين ولايت مي تواند بخش بزرگي از نيازمندي هاي مالي و اقتصادي خود را از طريق جذب توريست ها و هتل داري تامين نمايد. در كنار اين مهم غني ترين معادن دست نخورده در اين ولايت وجود دارد كه فقط تعدادي از آنها تاكنون شناسايي گرديده و هم چنان بدون استفاده باقي مانده است. با همه اين توانايي ها اين ولايت 5 ماه بعد فقط صاحب كمتر از 4 كيلومتر سرك پخته خواهد شد.

آقاي ظاهر نظري يكي از خبرنگاران آزاد در گزراش خود صحبت بايكي ازباشندگان باميان را نقل كرده است و مي نويسد:" احمد یکی از غرفه داران بامیان که از صبح امروز به علت مسایل امنیتی این هیئت نتوانسته کاسبی نماید گفت: ساخت این سرک برای ما خوب است اما برای کمتر از دو کیلومتر سرک خانم اول آمریکا به بامیان می آید، این مسئله باعث شرم آنها نیست؟ یا آنها خیال می کنند مردم بامیان نمی فهمد؟ او در ادامه افزود: دولت کرزی و جامعه جهانی با بوق و کرنا شروع کار دو کیلومتر سرک را در بامیان به رخ مردم می کشد در حالیکه در بعضی ولایات صدها کیلومتر سرک قیر شده و حتی راههای بین ولسوالی هایش در حال کار است، این قدر تبلیغ نمی شود."

بي توجهي دولت هاي گذشته و تحولات سياسي و نظامي كه طي سه دهه گذشته بوجود آمد سبب گرديد كه اين ولايت از بكر ترين و توسعه نيافته ترين ولايت هاي افغانستان به شمار برود به اندازه اي كه تا يك سال پيش حتي يك متر هم جاده پخته نداشت. بعد از موافقت نامه بن و استقرار نظام دموكراسي در افغانستان اين اميد به وجود آمد كه با ميان با توجه به محروميت هاي گذشته ، توانايي هاي طبيعي و اهميت جغرافيايي كه دارد مورد توجه ويژه دولت مردان افغانستان قرار گيرد كه چنين چيزي نشد، اما با توجه به روند بازسازي كه در سراسر افغانستان آغاز شده است وبا توجه به رعايت عدالت اجتماعي در توسعه كشور، شش سال است كه تلاش هايي صورت گرفته تا توسعه و انكشاف در اين ولايت نيز راه پيدا كند. با آن كه انتظار مي رفت كه اين ولايت از نظر اهميت به ولايت درجه يك ارتقا پيدا كند و كمك هاي زيادي براي توسعه و انكشاف به سوي اين ولايت سرازير گردد، اما چنين آرزويي تحقق نيافت ولي با تلاش ها و پي گيري هاي مداومي كه از سوي مسئولين اين ولايت انجام گرفت، فقط دانشگاه باميان رسميت يافت ودارالمعلمين جديدي در سال جاري اغاز به كار كرد.

تاكنون در طول شش سال وعده هاي زيادي براي توسعه ولايت هاي باميان و دايكندي داده شده است و مسئولين دولتي با اعلام برنامه هاي خيالي توسعه دراين دو ولايت در برابر خبرنگاران مباهات كرده اند، اما تاهنوزهيچ خبري ازاين دستآورد هاي خيالي اعلام شده نيست. مهمترين طرحي هايي كه پس از 5 سال براي باميان اعلام گرديد و روي دست گرفته شد يكي ساخت سرك پخته باميان - ميدانشهربود كه مركز باميان را از طريق ميدانشهر به كابل وصل مي كند و دوم سرك باميان- يكاولنگ است كه يكي از مهمترين ولسوالي هاي اين ولايت را به باميان مرتبط مي سازد.اين دوسرگ مهمترين راههاي مواصلاتي به باميان به شمار مي رود كه دو سال پيش طرح ساخت هردوي آن اعلام گرديد، ولي فقط سرك باميان- ميدانشهر آغازبكار كرد وتاجايي كه يادم است دوبار افتتاح گرديد يكبار آقاي كرزي دوسال پيش آن را افتتاح نمود و يك بار ديگرهم زماني كه شركت چيني كار اين سرك را شروع نمود ، معاون رئيس جمهوربارديگر نوار افتتاحيه را قيچي كرد و قراربراين شده بود كه طي دوسال اين سرك تكميل و به بهره برداري سپرده شود، اما متاسفانه پس از دوسال هنوزهم فاز اول آن كه تاكوتل اوني بود به پايان نرسيده و و اين پروژه تاكنون حتي وارد ولايت باميان هم نشده است.

طرح سرك پخته باميان- يكاولنگ كه بارها اعلام گرديد و حتي گفته شد كه بودجه اي نيز براي آن در نظر گرفته شده است و لي تاكنون دوسال كه ازاعلام اين طرح مي گذرد هنوز هم هيچ آغازي براي ساخت اين سرگ وجود ندارد. يكي ديگر از طرح هاي سرگ سازي اتصال باميان از طريق ولايت پروان و غوربند بود كه اين پروژه در ولايت پروان متوقف شده و از ادامه كار آن خبري نيست.

جاي تعجب اين است كه پارسال امريكا وعده كمك 17 ميليون دالري براي رفع مشكلات معارف و توسعه مراكز صحي و.. وعده سپرده بود. خانم سرابى والي باميان سال گذشته اعلام كرده بود، در ديداري كه با سفير آمريكا داشته، سفیرامریکا پلانى را به وی ارائه کرده که بر اساس آن، امريکا 17 ميليون دالر را براى سال 2007 ميلادى دربخشهاى صحت ، معارف، زراعت وظرفیت سازی در ولايت باميان به مصرف می رساند. اما متاسفانه اگر چنين كمك هايي هم صورت گرفته باشد هيچ مشكلي را دراين ولايت برطرف نكرده است، اعتراض تظاهرات دانشجويان و نيز ديگر دانش آموزان اين ولايت و نيز مشكلات و شكوه هاي عديده اي كه از سوي معلمان اين ولايت به دليل نبود امكانات آموزشي و نبود مكتب، صورت مي گيرد نشان مي دهد كه اين مردم در چه مشكلات و سختي هايي دست و پنجه نرم مي كنند.

به هرحال بايد اذعان كرد كه با افتتاح كار قير ريزي دو كيلومتر سرك دردي از مردم باميان دوا نمي كند و خانم بوش بهتر بود لااقل به خاطر موقعيت بين المللي و قدرت مندي امريكا هم كه شده، با دست پر از باميان ديدن مي كرد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دوست عزیز واقعا باید به این چشم پارگی خانم لورا بوش و مجموع دولت امریکا خندید و به آنها نفرین فرستاد که چگونه خاک به چشم مردم میپاشند.

  اما واقعیت اینست که در طول چند سال گذشته نه تنها بامیان که سایر ولایات افغانستان نیز از دهل وکرنای بازسازی چیزی نصیب نشده اند، حتی در کابل که پایتخت است وضع سرکها ابتر است و همه روزه گزارشهایی از مطبوعات میگیریم که نه تنها سرکها ترمیم نمی شوند که در اثر بی توجهی سرکهای دست داشته نیز ویران شده میروند، مناطق سبز از جانب زورمندان و جنگسالاران به بلند منزلها و سوپر مارکیت ها مبدل میگردند.

  این 21 بلیون دیگر هم که به جیب این دولت فاسد و مافیایی بریزد، تنها تفاوتی که در افغانستان میآورد اینست که فاصله میان فقر و ثروت بیشتر و بیشتر خواهد شد و بس.

  نمیدانم درین دیشب این ان جی او سالاران، توپک سالارن و مقامات دولتی بعد از شنیدن وعده این کمک چقدر شکم های خود را مالش داده اند و ممکن از خوشی نخوابیده باشند. اینان هرکدام کیسه ها را آماده کرده اند که از این کمکها تا جاییکه چنگ شان میرسد به آن بریزند.

  اما به مردم قطره هایی از آن هم نخواهد رسید و افغانستان همان ویرانه و ماتمکده که هست خواهد بود.

 • bamyan are one of Afghanistan province , not a county or village or province of united stat . you have no right to ask American to send you 17 million$ . . if you late American take out few of underground resources that you talk about , they can make all bamyan province like MA or NY . why you ask always for cash money like your president from any one who come to your way . afghan was not like this before . how SURABI governor go directly to unitd stat embassy and ask for 17 million ? she should go true a chain of government system , I means for health she should contact minister of health and for education she have to go to education minister , why you no ask Lora to take 100 of bamayan ordinary people to united stat and educate them and make them expert as work force for road engineering ,. are you really want asphalted road for people of bamayan to have economical contact with other province of Afghanistan ?

  آنلاین : trust

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس