صفحه نخست > دیدگاه > دو برداشت متفاوت از یک اصطلاح عامیانه

دو برداشت متفاوت از یک اصطلاح عامیانه

سخنان حامدکرزی احساسات سیستانی صاحب را "تور" داد/ کی راست میگوید خانم جویا یا کاندید اکادمیسن سیستانی ؟
گوربز خان "عطاخیل "
دوشنبه 23 جون 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اشاره: کابل پرس? معتقد است که اخراج ملالی جويا از پارلمان افغانستان يک اقدام کاملا غير قانونی بوده است. ايشان توسط وکلای پارلمان انتخاب نشده اند که پارلمان حق اخراج ايشان را داشته باشند. اگر قرار به اخراج و محاکمه ی کسی باشد، اخراج و محاکمه ی جنايتکاران، دزدان و قاچاقچيان مواد مخدر اولويت دارد. / سردبير

کی راست میگوید خانم جویا یا کاندید اکادمیسن سیستانی ؟

دو برداشت متفاوت از یک اصطلاح عامیانه

سخنان حامدکرزی احساسات سیستانی صاحب را "تور" داد

بعداز فرار دادن زندانیان درولایت قندهار حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان دریک مصاحبه مطبوعاتی خشم خویش را علیه مقامات پاکستانی ریخت وطی یک اظهار نظر شدیداللحن که نسبتا کم سابقه بود ملاهای پاکستان را تهدید نمود که اگر آنها از مداخله درامور داخلی کشورما دستبردار نشوند ما عملیات نظامی را به داخل خاک پاکستان خواهیم کشانید. وملاهای پاکستانی باید اینرا بدانند که اگر علیه ما فتوای جهاد را صادر میکنند ماهم توانائی نابود کردن شانرا در خانه های شان داریم.

این اظهارات واکنش های متفاوت را درپی داشت. عده آنرا خشم رئیس جمهور تلقی کردند وعده هم آنرا شوخی سیاسی ارزیابی نموده وآنرا فیرهای هوائی خواندند وعده دیگرهم به این عقیده اند که کرزی خواست ضعف وناکامی اداری خودرا بااین اظهارات بپوشاند وتعداد هم آنرا یک مانورسیاسی بخاطر جلب توجه مردم وکسب آرای بیشتر در انتخابات بعدی تلقی نمودند.

اما دربین اینهمه واکنشهای مثبت ومنفی واکنش محترم کاندید اکادمیسن پوهاند دکتور استاد محمداعظم سیستانی که مشغول جعل نمودن تاریخ افغانستان به نفع قبیله خاص است قابل تأمل است ایشان طی یک مقاله راجع به اظهارات حامد کرزی واکنش مثبت نشان دادند.

عنوان این مقاله چنین است:

"کرزی يکبار ديگراحساسات ملی افغانها را تور داد"

هدف بنده ازنگارش این مقاله تحلیل وتجزیه نمودن نقاط نظر جناب کاندید اکادمیسن نیست بلکه خواستم استعمال کلمه "تور" که توسط جناب ایشان بکار رفته است زیربحث بگیریم که چرا این کلمه دریک ولایت یا یک استان دومعنای متفاوت میدهد کدام یک از طرفین راست میگویند.

جعال تاریخ جناب محترم سیستانی صاحب ازهمولایتی های محترمه خانم ملالی جویا است که وی چندی قبل به جرم هتک حرمت به پارلمان کشور از آن مجلس طرد گردید.

خانم جویا بعداز اخراجش از پارلمان دریک مصاحبه رادیوئی با رادیو آزادی درین مورد که چرا وی کلمه باغ وحش را علیه پارلمان افغانستان بکار برده است وی درجواب میگوید:

اگر استعمال این نوع کلمات جرم تلقی میشود باید اول خود صبغت الله مجددی را باید محکمه کرد که وی در اجلاس لویه جرگه اضطراری زمانیکه سخنانم باعث برانگیختن احساسات اعضای لویه جرگه گردید آقای مجددی خطاب بمن گفت:
"که او دختر تواحساسات همه مردم را به تورآوردی احساسات کی "تور" میخورد از حیوان ویا انسان وقتی که خرها تور میخورند یا اسپ تور میخورد پس چرا از صبغت الله مجددی پرسان نشد که تو چرا مردم را توهین کردی؟"

دلیل خانم جویا این است که کلمه "تور" مورد استعمالش صرف در حیوانات صدق میکند نه در انسان.

اما زمانیکه مقاله جناب کاندید اکادمیسن را مرورنمودم خواستم این پرسش را بکنم که در ولایت فراه افغانستان کلمه "تور" بالای چی استفاده میشود حیوان یاانسان؟

نکند که خدای ناخواسته جناب کاندید اکادمیسن عقیده اش این باشد که احساسات ملی مردم افغانستان هم مثل حیوانات است که زمانی "تور" میخورد و زمانی هم فرو می نشیند.

اگر به ادعای خانم جویا توجه کنیم جناب سیستانی نیز همه ملت را مانند صبغت الله مجددی توهین کرده است واگر جناب کاندید اکادمیسن پوهاند دکتور استاد محمداعظم سیستانی نظری برخلاف نظریه خانم جویا داشته باشد آنگاه سخنان حضرت صبغت الله مجددی توهین محسوب نمیشود کدامش مقرون به حقیقت است اصحاب فضل ودانش بنویسند تا ما مستفید شویم

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • از کسی پرسیدند: احمد خوب آواز می خواند یا محمود؟ شخص در پاسخ گفت: به پدر کلبی و مقصود هم لعنت! یعنی او نه تنها که احمد و محمود را خوش نداشت با استفاده از این سوال کلبی و مقصود را هم معرفی کرد.
  کابل پریس هم عین سوال را مطرح کرده است، منتهی با الفاظ دیگر.
  اگر از من بپرسید! بدون کدام جانب داردی سیاسی میگویم:
  سیستانی پاک پاکیزه بی سواد است. نمیدانم این القاب را از کجاب بدست آورده است.
  پاسخ این سوال نزد خود من است. ما یک استاد داشتیم از پوهنتون ازهر دکتورا داشت، ولی کاملا بی سواد بود. من هرچه بخود در طول سالها فشار آوردم ندانستم که این راز در چه است؟
  ملالی جویا هم پاک پاکیزه دیوانه است. نمیدانم مردم فراه به چه دلیلی او راانتخاب کرده اند؟
  اگر به دشنام دادن باشد، باید مقاله نویسان کابل پریس حتما ریس دولت نه که باید رئیس ملل متحد باشند. ملالی جویا هم غیر از دشنام جیزی دیگری در چانته ندارد. نه سواد نه سابقه و نه هم کدام افتخار و فدا کاری!
  و هر چه کرزی؟ بخدا شاروالی یک ولسوالی از قد و قامتش بسیار بلند تر است و در صورت نهایت ضرورت می شود این شغل را به او داد. اینکه امریکا چرا او را رئیس و اجنت انتخاب کرد؟ این راز هم برای من بی جواب مانده است.
  اگر ما این امر را به پرسش همگانی بگذاریم و در رابطه با این شخص یک نظر عمومی بخواهیم بسیار سازنده خواهد بود؟

  • آقای آزادی!

   شاید این انصاف نباشد که بخاطریکه شما ازسیستانی وملالی جویا بد می برید آنها بیسواد وفاقد اهلیت در نویسنده گی و وکالت درپارلمان باشند این خود میرساند که شما اهل انصاف نیستید

  • کسیکه خود به غنامندی زبان وفرهنگ خویش باور نداشته باشد از استعمال کلمات بی معنی نیز دریغ نمی ورزد گاه یک چیز میگوید وزمان هم چیز دیگر.

   ملالی جویا خود یک بیســـــــــــــواد محض است او نه به اصطلاحات عامیــــــــــــــانه آشنائی دارد ونه هم به اصطلاحات غیر عامیـــــــــــــــــــــانه.

   یک زن دشنامزن درعین حال بیســـــــــــــــــواد که بجز چندکلمه دشنام چیز دیگری در کله خود ندارد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس