صفحه نخست > دیدگاه > اگر طالبان و عاملان انتحار پشتون نباشند، رفتار حکومت همینگونه می باشد؟

اگر طالبان و عاملان انتحار پشتون نباشند، رفتار حکومت همینگونه می باشد؟

کابل پرس خبری
يكشنبه 19 جنوری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: پس از افزایش رهایی پشتون های طالب که هر کدام باید به جرم های سنگین مورد محاکمه قرار گیرند و پس از کشتارهای منظمی که این گروه مسلح قومی انجام می دهد، این پرسش ها در بین شهروندان افغانستان طرح می شود که آيا رفتار حکومت قبیله ای کرزی با جنایتکاران طالب، در صورتی که آنان پشتون نبودند به همینگونه بود؟ اگر طالبان متعلق به گروه های دیگر قومی بود، آیا حکومت افغانستان تلاش های وسیعی را برای رهایی آنان از زندان روی دست می گرفت؟ اگر طالبان متعلق به گروه مشخص قومی در افغانستان نبود، آيا جاسوس های کارکشته ای همچون عمر داودزی، کریم خرم، اشرف غنی احمدزی و فاروق وردک با مسایل امنیتی کشور به همین شکل سهل انگارانه برخورد می کردند؟ پرسش هایی از این دست اکنون در ذهن بسیاری از شهروندان افغانستان وجود دارد که رسانه های داخلی افغانستان به دلایل مختلف از جمله خودسانسوری، جسارت پرداخت به آن ها و برجسته کردنشان را ندارند و این ذهنیت عمومی در افغانستان سانسور می شود.

عکس از رویترز و خبرگزاری فرانسه

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خوب تاحال كرزي صاحب توانست كه تروريست هاي پشتون را به دلائل گوناگون رها كند احمدزي صاحب ميتواند كه بخاطر رعايت تعادل زنداني ها اقوام بي گناه ديگر را زنداني كند تا فيصدي زنداني به قول خودش متعادل گردد.بدون اينكه توجه داشته باشد كي جنايت را عليه بشريت انجام ميدهد و كي ها دست از صلح وامنيت حمايت مي نمايد. hamidmatin18 yahoo.com

 • اين جوان" امين صديقي "نام داشت، چهارماه پيش ازدواج كرده بود، او در روز هفدهم جنوري سال ٢٠١٤ همراه خانمش خواستند كه به بهانهء تجليل ازسالگرد تولدي يكي از آنها به رستورانت مشهور لبناني ها در كابل بروند واين روز را تجليل نمايند ولي ديگر زنده بر نگشتند.
  خون اين جفت بيگناه به گردن تمام فاشيستهاي پشتون است كه بدلايل قومي طالبان را نيروي مقاومت مسلح خطاب كرده وبه آنها مي بالند

 • خون هزاران انسان بی گناه به گردن کرزی و تیمش و برادران طالبش است. تجزیه نزدیک است!!!!!!!!!!

 • بهترین راه این است که این وحشیها را در جایی که دستگیر میشوند حرام کرد. یک مرمی به فرقشان بس است. اگر اینها تحویل برادرانشان داده شوند باز به جان عسکرهای ما میروند. مرگ بر قبیله.

 • قيام عمومي عليه رژيم كرزي وعليه فاشيستان پشتون بايد آغاز شود

 • پشتون غول دی. پشتون وطن فروش دی. پشتون بی غیرت دی. پشتون حیوان دی. پشتون وحشی دی. پشتون انسان نه کیژی. هیچ حیوان انسان نه کیژی. پشتون ده جهان او نه بشریت میکروب دی. شاشه کووم په افغان نوم او په افغان کلچر او به افغان مغز.

 • زنان زندانی: جرم ما سنگین تر از زندانیان طالبان نیست
  صدای آلمان
  1/21/2014

  شماری از زندانیان زن در زندان بادام باغ
  صدای داد و فریاد زنان زندانی از اتاق های زندان بلند است. آن ها می گویند جرم شان به مراتب سبک تر از زندانیان طالبان در بگرام است که اخیرا از سوی حکومت رها شدند.

  پس از آن که حکومت افغانستان 650 زندانی طالبان را از زندان بگرام رها کرد، شماری از زندانیان زن در زندان بادام باغ کابل دست به اعتصاب غذایی زدند.

  به زندانیان زن اجازه داده نشد که با خبرنگاران مصاحبه کنند این زندانیان در هنگام سخنرانی مقام ها، فریاد سر می دهند و اعتراض می کنند: «از زندانی های بگرام کرده هم بالاتر هستیم؟ نیستیم. ما بازهم اعتصاب می کنیم و همه اتاق ها را آتش می زنیم.»

  این زنان زندانی می گویند اتهام هایی که علیه زندانیان طالبان در بگرام وجود داشت، به مراتب سنگین تر از اتهام زنان زندانی است ولی حکومت بجای این که زنان را عفو کند، طالبان را از زندان رها می کند.

  ضیا گل یک زندانی می گوید جای کافی در زندان وجود ندارد. این زندانی نگران دو کودکش است که با او یکجا در زندان بزرگ می شوند و به خدمات آموزشی دسترسی ندارند: «شش سال زندان را چگونه این جا بگذرانم؟ شش اولادم به دشت مانده، تشناب ها پر از زندانی است. حکومت بیاید و بازخواست کند، نوکری والان با ما بدرفتاری می کنند.»

  این کودگان بی گناه ناگزیر اند با مادران شان در زندان بمانند
  این زندانی می گوید به دوسیه های زندانیان رسیدگی نمی شود: «آمره ما با ما همکاری نمی کند. ما می پرسیم که دوسیه های ما به کجا رسید اما می گویند ما خبر نداریم. این چگونه قانون است؟»

  اما مسئولان زندان می گویند تمامی سهولت ها و امکانات در اختیار زندانیان گذاشته شده و آن ها مشکل خاصی ندارند.

  زندانیان زن می خواهند صدای شان را از طریق خبرنگاران به گوش حکومت، جامعه جهانی و مردم برسانند اما مسئولان زندان مانع آن ها می شود.

  عفو رئیس جمهور

  در همین حال رئیس جمهور کرزی به مناسبت میلاد حضرت محمد، طی فرمانی 19 تن از زندانیان زن را مورد عفو و تخفیف قرار داده است. از جمله 19 نفر دو زندانی از زندان رها می شوند و مدت زندان 17 زندانی دیگر براساس این حکم، کوتاه تر شده است.

  عزیز احمد سرباز، رییس کمیسیون تطبیق فرمان رییس جمهور در محفلی که روز دوشنبه 30 جدی 1392 در زندان زنانه بادام باغ تدویر شده بود گفت: «ما امروز بخاطر فرمان در محبس اناثیه داریم که جمعا 19 نفر شامل رهایی و تخفیف است که دو نفر قابل رهایی و 17 نفر قابل تخفیف دانسته شده است.»

  کودکان زنان زندانی نیز همراه با مادران شان در این جا زندانی هستند. آن ها گناهی ندارند اما به دلیل زندانی بودن مادران شان مجبور اند دوران کودکی را در فضای نامساعد زندان سپری کنند.

  در مجموع 230 زن در زندان زنانه بادام باغ زندانی هستند و 70 کودک نیز با مادران شان یک جا در این زندان به سر می برند.

 • تاکه احمق در اوغانستان است اوغان در نمی ماند.
  بنظرمن کسانیکه در اوغانستان اوغان نیستند و اوغان را برادر و آدم حساب میکنند و از همه مهمتر آن اشخاصیکه خود را در رهبری اقوام غیر اوغان چا زده اند و برای اوغان از همه چیز و حتی ناموس خود درچهت منافع اوغان و رسیدن به یک گرسی ناچیز معاونیت تیر اند- احمقتر از انتحاری و مرده گاو و گوس فروش اند.

 • نه خیر! اگر طالبان وتروریست ها از مردمان غیر پشتون باشند ، شما باور کنید که این حکومت افغان در کمترین فرصت نه تنها که طالب ها وتروریست ها را از بین میبرد ، بلکه قریه ها ومنا‍طق مردمان این جا ها رانیز به خاک یکسان می نماید.

 • ( اگر طالبان و عاملان انتحار پشتون نباشند، رفتار حکومت همینگونه می باشد؟ ) جواب منفی است . رفتارحکومت
  کرزی اینطور نمیبود ، رفتار فعلی حکومت قوم گرای کرزی برای و به طرفداری طالبان پشتون قندهار یعنی برادرهای آقای کرزی رییس جمهور نالایق و فاسد افغانستان است .
  اگرطالبان و عاملان انتحاری ، خدا نکند غیرپشتون میبود ، تا حال صد ها طالب تروریست محاکمه و اعدام میشدند.

 • عجب سوالی
  آیا غیر از اوغان - دیگران اینقدر بی حیا و خود کش وبیفرهنگ میشوند؟؟؟؟؟
  ولی اگر بجای طالبای اوغان- کدام قومی دیگری این سرزمین خدای ناخواسته- در اختیار پاکستان قرار میگرفتند(که فرهنگ شان این اجازه را نمیدهد) - و کرزی بحیث یک بازیچه و عروسک شبگذرانی مانند حال در اختیار آی اس آی میبود-آری
  همین وضعیت به امر آی اس آی تکرار میشد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس