صفحه نخست > خبر و گزارش > بامیان، هزارستان: مردم خواستار امضای پیمان امنیتی با آمریکا می باشند

بامیان، هزارستان: مردم خواستار امضای پیمان امنیتی با آمریکا می باشند

کابل پرس خبری
دوشنبه 20 جنوری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

عکس از عبدالله شایگان و محمد روحانی

قطعنامهء تظاهرات مردمی در ولایت بامیان به حمایت از امضای پیمان امنیتی میان افغانستان-امریکا

مورخ 30 / 10 / 1392
افغانستان در حساس ترین مرحلهء حیات سیاسی– اقتصادی خویش قرار دارد. مردم افغانستان پس از سپری نمودن سه دهه جنگ های داخلی تمام زیربناهای اقتصادی– اجتماعی و سیاسی خویش را از دست داده بود. اما بعد از تشکیل حکومت موقت از سال 2001 تا حالا بخش عمدهء روبنا ها و زیربناهای اقتصادی- سیاسی دولت ما به کمکهای جامعهء جهانی و ایالات متحدهء آمریکا وابسته بوده، در عدم کمک های جامعهء جهانی و ایالات متحدهء آمریکا نظام سیاسی– اقتصادی کشور از هم خواهد پاشید. هنوز افغانستان از لحاظ اقتصادی و سیاسی به حد خود کفایی نرسیده است. افغانستان تا رسیدن به خود کفایی قابل ملاحظه، شدیدا به کمک های جامعهء جهانی و خصوصا ایالات متحدهء آمریکا نیازمند است. خروج نیروهای حافظ صلح بین المللی از افغانستان و احتمال سقوط نظام اقتصادی– سیاسی کشور، دولت و ملت افغانستان را در حساس ترین مرحلهء حیات سیاسی– اقتصادی کشور قرار داده است. اما آنچه به نگرانی های شدید شهروندان ولایت بامیان افزوده است دو اتفاق خیلی مهم و سرنوشت ساز در تجدید حیات سیاسی- اقتصادی کشور است.
اول: نگرانی ها از تاخیر در امضای پیمان امنیتی و دفاعی میان افغانستان و ایالات متحدهء آمریکا.
دوم: دغدغه های فرارسیدن انتخابات ریاست جمهوری سال 1393
اما آنچه این نگرانی ها و این دغدغه های شهروندان ولایت بامیان را به یک اعتراض و به یک تظاهرات کاملا مردمی در ولایت بامیان تبدیل کرده است، امضا نشدن پیمان امنیتی و دفاعی میان افغانستان و ایالات متحدهء آمریکاست. زیرا عدم امضای پیمان امنیتی نگرانی های مردم افغانستان را در برگزاریِ یک انتخابات سالم و شفاف بیشتر ساخته، و نیز شک و تردید شهروندان کشور را نسبت به عدم صداقت سیاسی آقای رییس جمهور کرزی، در قبال منافع علیای ملت افغانستان بر می انگیزد.
آقای رییس جمهور با تدویر لویه جرگهء مشورتی از مردم افغانستان خواست تا در مورد امضا و یا عدم امضای پیمان امنیتی، وی را مشوره دهند، 2500 نفر نمایندهء مردم از سرتاسر افغانستان از رییس جمهور کرزی خواستند که پیمان امنیتی را با نظرداشت منافع ملی مردم افغانستان امضا کنند. اما با وجود مشورهء مردم در امضای پیمان امنیتی، آقای رییس جمهور امضای پیمان امنیتی را به تاخیر انداخته است.
لذا شهروندان ولایت بامیان بر اساس نگرانی های شدید خویش از عدم امضای پیمان امنیتی توسط شخص رییس جمهوری کرزی قطع نامهء ذیل را صادر می نمایند:
1. ما شهروندان ولایت بامیان از آقای رییس جمهور میخواهیم که برای تحکیم و زیربناسازیِ، اساسات اقتصادی– سیاسیِ دولت افغانستان، پیمان امنیتی را با درنظرداشت منافع علیای ملت و خواست مردم افغانستان هر چه زود تر امضا نماید.

2. ما به این باوریم، که افغانستان هنوز هم به همکاری های جامعهء جهانی و ایالات متحدهء آمریکا نیازمند است. و در صورت فقدان این همکاری ها، کشور دوباره به کام جنگ های داخلی فرو رفته و نظام سیاسی– اقتصادی کشور از هم خواهد پاشید. و دست آورد های یک دههء گذشته نابود خواهند شد.

3. تامین امنیت سرتاسری برای برگزاری یک انتخابات عادلانه و شفاف در سال 1393 وابسته به امضای پیمان امنیتی و همکاری جامعهءجهانی است.

4. امضای پیمان امنیتی زمینه ساز تداوم کمک های جامعهء جهانی مخصوصا مساعدت های اقتصادی به افغانستان است.

5. امضای پیمان امنیتی جهت ضرفیت سازی و تجهیز نیروهای دفاعی و امنیتی و تامین ثبات پایدار در کشور ضروریست.

6. شهروندان ولایت بامیان از تمام مردم افغانستان در داخل و خارج از کشور می خواهند که در صورت تعلل بیشتر رییس جمهور در امضای پیمان امنیتیی به اعتراض های مدنی خویش تا امضا شدن این پیمان ادامه دهند.
والسلام
مردم ولایت و نهاد های مدنی بامیان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خوب شد که ننګ وغیرت تان باز هم معلوم شد که اګر امریکا باشد شما خوشحال هستین (به اصطلاح روزی رسان تان امریکا است) کاشکی شرم میداشتین حیا میداشتین عزت میداشتین افسوس هیچ کدام هم ندارین زندګی زلیل را خوش دارید یک زلالت دارین بس ..............................

 • sadeq, khak bar saret koshad

 • باميان چي هاي عزيز برويد براي اجراي پيمان امنيتي بدويد تا مگر پيمان امضا شود، زيرا قبلا مبارزه با اعتياد را با دوش تجربه نموده بوديد. خنده اور است

 • صادق جان شمایی که بمب را داخل کون تان جا سازی می کنید و دختران هفت ساله تان را برای حمله های انتحاری می فرستید از شرم حرف نزنید. اگر مردم بامیان خواهان حضور امریکا است شما مردم نوکری پاکستانی های دال خور، عرب های خر را می کنید. نوکر یک نوکر بودن به مراتب بد تر است.

 • hamchunen ensan hai ahmak va be mantik ra chera (jan) meguet bradary gerami amir

 • طالبان یعنی نوکر وسگ های زنجیری پاکستان .پاکستان سگ زنجیری عربستان و انگلیس . عربستان دوست غیر مستقیم اسراییل و سگ زنجیری غرب.پس بهتر است نوکر نوکر ها نباشیم و شریک و منحد مساوی بادار های این سگ های مزدور طالبان و حشی مزدور پاکستان وپکستان مزدور انگلیس و عربستان مزدور امریکا باشیم.

 • صادق جان
  وطنفروشی درین کشور به یک فرهنگ تبدیل شده. حس وطنپرستی را این
  وطنفروشان ننگ میدانند و فکر میکنند که هرکس علیه امریکا و غربی ها چیزی گفت،
  حتمن یا طالب است یا نوکر پاکستان. چون نوکری جزء ازشخصیت شان شده، تصور می
  کنند که دیگران نیز باید نوکر این و آن باشند.

 • متاسفانه که خوبترین پشتون هم یک سمپاتی به پاکستان و طالب دارد. اگر روشنفکران پشتون از تاثیر قبیله خارج میبودند، مطمینا وضع جامعه پشتون به مراتب بهتر میبود. امضا قراردادا امنیتی یک ضرورت است و هر کس ضد ان گپ میزند دانسته و یا نا دانسته آب به اسیاب طالب و پاکستان میریزد.

 • فرهاد جان تو مینویسی که متاسفانه که خوبترین پشتون هم یک سمپاتی به پاکستان و طالب دارد.
  برادر این یک اتهام نابخشودنی است. تو با این اتهام خود را نزد خدا و رسول گنهکار میسازی.
  این کلی گوئی به مفاد هیچ کس نیست. اگر خیرت به کس نمی رسد، شرت را به کسی نه رسان،
  زیرا روزی نزد خدا جوابده هستی.

 • 21 ژانويه, 12:28, بوسيله‌ى پرويز بهمن

  براي پشتونهاي افغانستان قدرت وحاكميت قومي آنهم به شكل انحصاري قرون وسطايي اش هميشه نسبت به هرچيز ديگر مهم مي باشد ، پشتونها در غم وطن واستقلال آن زماني مي افتند كه حاكميت انحصاري وظالمانهء آن بدست اقوام ديگر بيفتد، أمير عبدالرحمن بنيانگذار افغانستان معاصر را انگليس ها و روسها به تفاهم هم حمايت كردند و اورا مانند يك حيوان درنده بالاي أقوام غير پشتون رها كردند تا تمام صداهاي آزادي خواهي واستقلال طلبي را در نطقه خنثي سازد كه او چنين هم كرد، بعد از آن نادر وبرادرانش را هر دو قدرت استعماري بالاي مردم حاكم ساختند كه نود سال اين حاكميت مزدور بالاي مردم ادامه داشت ولي پشتونها آنرا حاكميت مستقل وملي ميدانند.
  تره كي وأمين وطالبان وگلبدين نيز هر كدام در جاي خودش كه به زور لشكريان عرب وپنجابي وچچنايي وازبكستاني وغيره تا همين اكنون با دولتي ميجگند كه رئيس آن پشتون بوده وآنها را برادر ميخواند ولي با وجود تمام اين بيگانه پرستي ها و اسناد موثق صادق جان از غيرت و وطندوستي پشتونها مي لافد، برو صادق جان اول خواهرت را از زير پاي پنجابي بكش كه هر سال براي پنجابي يك يك طفل نو زاد حرامي تولد كرده وبه ارتش پاكسنان ميدهد تا در آينده حافظ منافع كشور خدا داد پاكستان بار آيند وروح قائد اعظم خوشحال باشد،

 • آدم حیران می ماند که در مغز بهمن لوچک چقدر گندگی نهفته ست.
  این گندگی های خود را اسفراق میکنه و هر بار استفراق خود را دوباره نشخوار میکنه.

 • افرین به این مردم شریف و وطن پرست. این ها می دانند که افغانستان به متحد نیاز دارد تا سر پای خود استاد شود. باید مرد در ولایت های دیگر هم تظاهرات کنند مخصوصا در ولایات شمال و شمال شرق. مردم نباید منتظر بنشینند که کرزی زمینه ای به قدرت رسیدن طالب و القایده و تریاک فروشان و هرویین فروشان را فراهم کند.

  باز هم می گویم که افرین تان مردم بامیان.

 • نادرك اوغان آنقدر بي منطق شده است كه حالا حتي جرأت انتخاب يك نام مستعار را ندارد وبدون داشتن نام ؛ دشنامهاي تكراري اش را نشخوار ميكند كه زياد قابل تشويش نيست ومبارزهء قلمي بنده عليه فاشيسم پشتوني همچنان با قوت هرچه بيشتر ادامه دارد

 • اين هم چهرهء حقيقي ملا نادر اوغان

 • چهرهء قهرمان أيل جليل افغان بنام ملا بشير آخوند كه چند روز پيش در ولايت بلخ كشته شد

 • جوان تاجر پيشهء كابلي كه فقط چهار ماه پيش عروسي كرده بود وهمراه خانمش يكجا در رستوران لبناني ها در كابل در اثر قهرماني هاي أيل جليل افغان ازبين رفت ، نام اين جوان محمد أمين صديقي ثبت شده است

 • أقوام غير پشتىون افغانستان به يك چگوا را ضرورت دارد

 • طالبان یعنی نوکر وسگ های زنجیری پاکستان .پاکستان سگ زنجیری عربستان و انگلیس . عربستان دوست غیر مستقیم اسراییل و سگ زنجیری غرب.پس بهتر است نوکر نوکر ها نباشیم و شریک و منحد مساوی بادار های این سگ های مزدور طالبان و حشی مزدور پاکستان وپکستان مزدور انگلیس و عربستان مزدور امریکا باشیم.

 • اشرف غنی کوچی زاده یک قوم گرای فاشیست متعصب و کهنه فکر است که اعتقاد به عدالت و برابری نداشته مانند حفیظالله امین خونخوار بوده و در لباس دموکراسی و غربگرایی به مانند گرگ در لباس گوسفند است که پشتون ها وکوچی هارا صاحب اصلی اوغانستان و ازبک تاجک هزاره را درجه دوم سوم و چهارم نوکر ونفر خدمت و کاتب حساب میکند.به یک کلمه اشرف غنی کوچی قوم گرا فاشیست طالب نکتای دار است .دوستم ارا ازبک های باید در پای فاشیست طالب نکتایی دار ضایع نکند. عبالله یا دبل عبالله هم از گروه انحصار گر قوم گرا است که در گذشته نوکر مسعود جنایت کار بود و تفکر انحصار گرایی داشته و به عدالت اجتماعی باور ندارد. دوستم محقق و خلیلی باید متحد بوده و در پهلوی تاجک ویا پشتون میانه رو و معتقد به عدالت اجتماعی قرار گرفته و مطابق شعاع وجودی قوم هزاره و ازبک سهم خود را در قدرت دولتی بدست اورد در غیر ان دبل عبدالله و اشرف غنی کوچی زاده گرگان در لباس میش است.;;

 • اشرف غنی کوچی زاده یک قوم گرای فاشیست متعصب و کهنه فکر است که اعتقاد به عدالت و برابری نداشته مانند حفیظالله امین خونخوار بوده و در لباس دموکراسی و غربگرایی به مانند گرگ در لباس گوسفند است که پشتون ها وکوچی هارا صاحب اصلی اوغانستان و ازبک تاجک هزاره را درجه دوم سوم و چهارم نوکر ونفر خدمت و کاتب حساب میکند.به یک کلمه اشرف غنی کوچی قوم گرا فاشیست طالب نکتای دار است .دوستم ارا ازبک های باید در پای فاشیست طالب نکتایی دار ضایع نکند. عبالله یا دبل عبالله هم از گروه انحصار گر قوم گرا است که در گذشته نوکر مسعود جنایت کار بود و تفکر انحصار گرایی داشته و به عدالت اجتماعی باور ندارد. دوستم محقق و خلیلی باید متحد بوده و در پهلوی تاجک ویا پشتون میانه رو و معتقد به عدالت اجتماعی قرار گرفته و مطابق شعاع وجودی قوم هزاره و ازبک سهم خود را در قدرت دولتی بدست اورد در غیر ان دبل عبدالله و اشرف غنی کوچی زاده گرگان در لباس میش است...,

 • آقاي برهان!
  تو كه مسعود را در صف جنايت كاران حساب كرده ايي اما چگونه ازين واقعيت چشم پوشي كرده ميتواني كه در خط مقدم جنگ عليه فاشيستان طالبي همين پيروان مسعود قرار دارند كه سينه سپر كرده اند؟ آيا با جنايت كار خواندن مسعود و پيروانش چگونه ميتوانيد جبههء مشترك مقاومت عليه طالبان وفاشيستان را بوجود آورديد؟

 • اقای بنام پرویز بهمن. بیایید واقعییت های تاریخی را تجریف نکنیم افغانستان از خاطر همین کتمان وتحریف واقعییت های عینی وتاریخی تا اکنون میدان بز کشی غرب شرق و جولانگاه تروریستان عربی پاکستانی و مزدوران داخلی انها و گروه افراطی و مزدور و متحجر وواپس گرا و قبیله پرستان نکتایی پوش انهاست.مسعود با استفاده از امکانات مساعد داخلی وسیاست های منطقه در دهه هفتاد خورشیدی مرتکب اشتباهات مرگبار تاریخی و بسا در پهلوی سایر گرو های ذیدخل در قضیه جنگ های داخلی مرتکب جنایات جنگی نیز گردید ولی بخت با ایشان یار نبود و با باز مانده های ایتلاف شمال یا همان اییتلاف ازبک هزاره تاجک یار بود که ۱۱ سپتامبر پای اییتلاف بین ا لملی به افغانستان باز شد در غیر ان سر نوشت مسعود در انتظار همه اییتلاف شمال بود .ولی مسعود با محاسبه غلط نظامی وسیاسی خود و متحدین خود را در تنگنا محاصره قرار داد و عنقریب از صحنه حذف میشد تا دیدیم که چی شد ولی گروپ های قومی جهادیون تاجک تا اکنون سیاست واضح استراتیزیک و بر پایه عدالت و برابری اجتماعی را در مقابل دو گروه قومی محروم ازبک و تاجک نداشته اند نمونه بارز اش در گیری مسعود در دهه ۷۰ میلادی با ازبک ها و هزاره ها بود.که امیدواریم سیاسیون نسل جدید تاجک ها از گذشت زمان اموخته و دچار اشتباه مسعود نشوند که نتیجه اشتباه اینها رفتن هر سه گروه قومی زیز چکمه های خونین و ذلتبار گروه های اقراطی لنگوته دار و نکتایی دار طالبی خواهد بود.حالا شما ویا باقی طرفداران پرو پا قرض مسعود به هر دلیلی اشتباهات ایشان را توجیه میکنید توجیه کنید ولی چیزی از واقعییت تاریخی کم زیاد نخواهد شد و چیزی از تند روی و دندان ساییدن طالبان نکتایی پوش و لنگوته پوش غرض گرفتن وانحصار کامل قدرت از نزد این سه قومازبک هزاره وتاجک نخواهد کاست.

 • افرین مردم بامیان باستان. تف بر نسل طالب و گلبدین. تف بر نسل غول.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس