صفحه نخست > عکس > عکس روز > تظاهرات مردم بامیان برای محاکمه عاملان جنایات سازمان یافته در افشار

تظاهرات مردم بامیان برای محاکمه عاملان جنایات سازمان یافته در افشار

کابل پرس خبری
پنج شنبه 13 فبروری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

قطعنامهء تظاهرات مردم بامیان مبنی بر عدم محاکمهء عاملانِ "فاجعهء افشار 22 دلو 1371"
مورخ 23 دلو 1392
"فاجعهء افشار در 22 دلو 1371"، اوجِ خیزشِ بزرگ ترین موج استبداد، جنایت، تجاوز، شکنجه، تزویرو قتل عام در تاریخ افغانستان، پس از 123 سال حکومت استبدادیِ عبدرالرحمن خان جابر است. 22 دلو 1371 روزیست که تاریخ استبداد و قتل عام عبدرالحمن خانی را در خاطرهء هزاره های افغانستان زنده می کند.
روز تکرار تاریخ قتل عام و استبداد!
بلی خواهرم، برادرم، پدرم، مادرم و هموطن ام: مردم بی گناهِ "افشار" در 22 دلو 1371 در ایستکاه سلاخیِ تاریخ استبداد و تجاوز قرار می گیرند، ایستگاه های که نیاکان شان در 123 سال قبل از امروز به جرم "اعتراض" و "نه" در مقابل انحصار قدرت سیاسی - اجتماعی توسط عبدرالحمن خان جابر سلاخی می شدند و قتل عام.
سرزمین افغانستان و مردم افغانستان پس از گذشت 123 سال در 22 دلو 1371 شاهد تکرار تجربهء قتل عام و تصفیهء قومی است. سردم داران دولت اسلامی افغانستانِ آنروز تکرار تجربهء شوم و پلیدی را مرتکب شدند. که بعد از جنگ دوم جهانی توسط تشکیل سازمان مللی متحد، این تجربهء شوم و غیر انسانی یعنی قتل عام غیر نظامیان کودکان، زنان و پیر مردان و مردمان بی طرف در جنگ، یک تجربهء ناکام و غیر بشری و خلاف موازین انسانی تشخیص شده، و قوانین مشخص برای محاکمهء مرتکبین جرایم جنگی وضع گردید.
قتل عام غیر نظامیان در افشار "فاجعهء افشار" دقیقا در زمان حضور سازمان ملل متحد صورت می گیرد نه در خلاء و در عدم حضور سازمان ملل متحد. پس چرا سازمان ملل متحد ساکت است و هیچ اقدامی در این زمینه نمی کند. مگر محاکمهء بین المللی مجرمان جنگی یکی از مکلفیت های سازمان ملل متحد نیست؟
دولت افغانستان که به کمک جامعهء جهانی بر اساس موازین بین المللی و مکلفیت های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مبارزه با تروریزم بین المللی ایجاد شده، الزاما تمام اسناد بین المللی را امضاء و مسولیت اجرای تمام قوانین بین المللی را برای رعایت حقوق بشر در افغانستان به سازمان ملل متحد متعهد شده است. تشکیل کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان یکی از تعهدات دولت افغانستان به جامعهء جهانی است. اما دولت افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد محاکمهء عاملان فاجعهء غیر انسانی در غرب کابل "افشار" نه تنها اقدامی نکرده، که حتی یک راپور درست و حقیقی که به آن استناد تاریخی شود نیز تهیه نکرده است. هیچ راپوری را که در سایت های معتبر جهانی در مورد فاجعهء افشار نشر شده باشد در جستجوی گوگل نمی یابیم، هیچ کلمهء از قتل عام افشار در استنادات تاریخی افغانستان نرفته است، این در حالی است که حتی از سفر وزیر دفاع دولت اسلامی افغانستان آنروز، که عاملان اصلی در فاجعهء افشار بودند در سایت ویکی پدیا یه حیث یک سند تاریخی سخن رفته است، چرا؟
لذا ما شهروندان ولایت بامیان از دبیر کل سازمان ملل متحد و دولت افغانستان خواست های مشخصی داریم که قرار ذیل است:
1. ما از دولت اسلامی افغانستان می خواهیم که "فاجعهء افشار 22 دلو 1371" روز قتل عام غیر نظامیان در افشار و روز قتل عام هزاره های در افشار را عزای عمومی اعلان نموده و به حیث فاجعهء ملی درج تقویم افغانستان کند.

2. ما از دولت افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می خواهیم یک راپور واقع بینانه و درست از فاجعهء افشار تهیه و درج اسناد تاریخیِ افغانستان نموده، تا یک استناد موثق در مورد "فاجعهء افشار در 22 دلو 1371" برای مردم در افغانستان و جهان شود.

3. ما از دولت افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می خواهیم که در تشخیص، معرفی و محاکمهء تمام عاملان "فاجعهء افشار 22 دلو 1371" سر از همین روز اقدام کنند.

4. ما از دبیر کل سازمان ملل متحد آقای بانکی مون می خواهیم که "فاجعهء افشار 22 دلو 1371" را یک فاجعهء ضد بشری و بین المللی در قرن بیست، بخاطر قتل عام هزاره ها و غیر نظامی ها در افغانستان اعلان نموده و عاملان قتل عام هزاره ها در افشار را بر مبنی تخطی از قوانین جنگی در سازمان ملل متحد معرفی و به محاکمهء بین المللی بکشانند.

5. ما مردم ولایت بامیان از تمام شهروندان غیر هزاره در افغانستان تمام مدافعین حقوق بشری در افغانستان و جهان، فعالین مدنی ملی و بین المللی و رسانه گران ملی و بین المللی می خواهیم که در انعکاس واقعیت های این فاجعهء ضد بشری و ضد ارزشهای مدنی و اخلاقی کوشش نموده تا حد اقل در بیست و یکمین سالروز "فاجعهء افشار" عاملان اصلی فاجعهء افشار برای مردم افغانستان و جهان معرفی شده و انشاأالله به محاکمهء ملی و بین المللی کشانیده شوند.
مردم ولایت بامیان 23 دلو 1392

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بد بخت ها، برويد اول بر عليه مزاري ان شروع كننده وحشت و كشتار مردم بيگناه قطعنامه صادر كنيد تا باشد كه به نمايش عدالت خواهي شما باور صورت گرفته مردم با شما همسو شوند در غير ان عملكرد شما بي فايده است.

 • حادثه افشار معلول عقب افتاده گی خود مردم هزاره است .... سازمان ملل در همان وقت گزارش مفصل از موضوع تهیه کرده بود و اکثر مردم از بی بند و بار بودن مزاری شکایت کرده بودند و لهذا مقامات ملل متحد کاری نتوانستند بکنند و دیگر اینکه توقع از خارجی ها برای حل این موضوع حماقت محض است انها به غم تاجیک و هزاره نیستند مشکل اصلی خارجی ها طالبان است که نتوانستند انرا حل کنند و اینک در اخر همین سال افغانستان را ترک میکنند و باز هزاره میماند و دشمنان اش ... شما هزاره ها رهبر خوب ندارید محقق همین حالا خایه مالی پنجشیری ها را میکند و خلیلی چاپلوسی اشرف غنی کوچی زاده را میکند شما مردم غیرت ندارید عزت ندارید شرف ندارید و بین خود هم جور نمیایید همان مرگ برای شما بهتر است

 • هموطن عزیز لطفا به این کلیپپ توجه کنید. شما متونید آنرا در گوگل جستجو کنید. موفق و بیدار باشید.

  Hoshiari Siasi Shafie Ayar

 • نادر جان سلام
  نمی دانم از کدام راپور سازمان ملل در مورد فاجعهء افشار و از کدام مردم که در مورد بی بند و باری های بابه مزاری شکایت کرده اند سخن می گویید. فکر می کنم راپور آقای نجفی سفیر ایران در رادیو مشهد را، پیام خامنهء رهبر ایران در تهران و کابل را، خبرها، دسیسه ها و پروپاگندهای رادیو تلویزیون آقای ربانی و مسعود را از ارگ ریاست جمهوری، فتواهای شیخ قندهاری "محسنی" فاضل و انوری از رسانه های ایران و رسانه های ربانی و مسعود در کابل را با راپور سازمان ملل اشتباه گرفته اید. و نیز نمی دانم از کدام مردم سخن می گویید از مردمی که تا یک سال اجازهء رفتن به خانه هایشان در افشار توسط آقای مسعود کثیف ار نداشت حرف می زنید؟ و یا نه از مردمی که افشار را فروختند و یک ماه قبل از سقوط افشار تمام دار و ندار شان را ازافشار بار کرده و خوش خوش در خیر خانه و شهر نو تا شمالی و خنج پنچشیر و پغمان در خانه های هم پیمانان و بادارانشان با دختران جوان و زنان جوان شان به تعبیر خود شما خایه مالی نموده و بستر نرم و گرم آقای ربانی و مسعود و سیاف و سربازهای شورای نظار و جمعیت و اتحاد را گرم نگه میداشتند سخن می گویید. اگر از مردمی و از مردانی که به بهای فروختن ناموس شان در کنار شورای نظار و جمعیت و اتحاد قرار گرفتند سخن می گویید درست می فرمایید، زیرا این مردان که عبارت اند از انوری و فاضل و آصف قندهاری و تمام هم تباران و هم نژادان شان به بهای کلفتی و در اختیار قرار دادن زنان و دختران جوان شان برای شورای نظار و جمعیت و اتحاد در کنار آنان قرار گرفتند و بعد این مردم اولین کسانی بودند که در چور و چپاول افشار دست اول داشتند، بی جا نیست که این مردم خلاف مزاری گواهی دهند، زیرا سنگر های مزاری سنگرهای مقاومت غرب کابل برای حفظ خانه های هزاره ها و حفظ مردم هزاره در غرب کابل و در افشار بود زیرا هزاره های غرب کابل هیچ باداری نداشتند که در خانه های شان پناه می بردند و هیچ پناهگاهی جز خانه های گلین افشار و چنداول و برچی و کارته سخی نداشتند. هزاره ها تا آخرین لحظه های حیات شان در غرب کابل ماندند و تا آخرین قطره های خون شان از غرب کابل دفاع کردند با قربانی اطفال و مال و منال و جوانان و پیران شان. و هیچ تصوری از سقوط غرب کابل وجود نداشت. اما اینکه یک عده سیدهای بی شعور که به بهای واسطه گری زنان و دختران جوان شان برای شورای نظار و جمعیت و اتحاد اسلامی، کوه رادار را فروختند، هیچ دلیلی برای توجیج شکست مزاری و فرزندان مزاری و فرزندان غرب کابل نیست. غرب کابل و افشار تا آخرین قطره های خون خویش از افشار دفاع کردند. و سر پیش مسعود مذدورِ ایران و خامنهء خاین خم نکردند. سید های که در غرب کابل به اتحاد ننگین شورای نظار و ایران نپیوستند همیشه سر بلند ماندند و هستند این سید ها تا آخرین لحظه های افشار نفس کشیدند و پا به پای هزاره های افشار تا آخرن لحظه های سقوط افشار به انحصار قدرت توسط مسعود کثیف اعتراض کردند و "نه" گفتند.
  عجیب است نادر جان اینکه می گویید محقق خایه مالی پنجشیری ها را می کند و خلیلی هم خایه مالی اشرف غنی احمد زی. احتمالا شما ها هم کدام خایهء برای مالیدن انتخاب کرده اید نمی دانم شما و رهبران شما کدام خایه ها را می مالید. نشرمید بگویید حد اقل معلوم میشود که این غیرت عدم خایه مالیِ شما از چی وقت بر انگیخته شده است، آیا بعد از فروختن کوه رادار و افشار؟ و یا نه از زمانی که تمام نیرنگ ها و واسطه گری های ناموسی یی شما برای هیچ کاندیدی قابل پذیرش نبود. حسرت نخورید پلیت "39" از دوران موردگوی های شما برای شورای نظار در مقاومت های غرب کابل در مقابل هزاره ها و مردم غرب کابل و بابه مزاری، برای شما چاپ شده است تاریخ شهادت می دهد. تمام احزاب در افغانستان از موردگوی ها و واسطه گری های شما ارضا شده اند، 21 سال است که شما واسطه گری و موردگوی می کنید. حالا پلیت های شما کوچه و بازاری شده است تاریخ ثابت کرده است. هیچ مشتری یی در افغانستان موترهای پلیت 39 شما را خریدار نیست. شما جز واسطه گری و موردگوی هیچ تصویری در ازهان مردم افغانستان نداده اید. فاحشه گری سیاسی کار شماست. حتی عبدالله عبدالله که یکی از مشتری های شما در دورهء مقاومت غرب کابل بود و در هر جنگی در کابل برای شان موردگوی می کردید، دیگر از شما خجالت می کشد. جلوه های انوری در پرده های تلویزیون اعلان دبارهء فاحشه گری های سیاسی یی شما و هم تباران تان است. نمی دانم چطور نمی شرمید که گه گاهی از غیرت حرف می زنید از شعور حرف می زنید از عزت و شرف حرف می زنید. " ما در گویش هزاره گی یک مثل داریم اینکه: زمستان می رود و روی سیاهی اش در ذغال می ماند.

 • هادی وهمفکرانش
  شما پشت اب رفته بیل نگیرین در پی محاکمه مرده ها هم نباشین این عمل جاهلانه شما به هدایت بیگانه ها توسط فروشنده های قومی تان است ترکیه و ایرا ن از یک سو با طالب دوست و همکار استند از سوی دگر شما را با تحریک احساسات مذهبی ویا قومی تان وسیله قرار میدهد در انزمانی که حکومت غیر اوغانی بعد از دونیم قرن در کشور حاکم شد که بهترین چانس برای تمام ملتهای غیر اوغان کشور بود که میتوانستند حکومت فراگیر مردمی فارغ از سلطه طایفه وحشی اوغان تاسیس وتامین کنند شما به دستور اخوند های خبیث ایران لعنتی که میخواستند در وطن ما یک حزب اله مانند لبنان برای اهداف شیطانی اش تشکیل کند به چنان وحشت دست زدید ده چند جانی تر از جنایات طالب شما نه تنها مانع تشکیل حکومت شدید بلکه زندگی را در کابل ناممکن ساختید کشتار کورکورانه و فجیع مردم بیگناه به دست ادم نماهای وحشی تان خون اشامی شانرا تسکین نمیکرد که با مسموم نمودن مواد خوراکی با زهر بی رنگ و بوی و مزه ( تحفه ایران ) صدها انسان را قتل نمودید تکرار فجایع تموچین جنگیز رقص مرده میخ کوبیدن به کله ادم ها نمایش ولادت زنها در مظهر عام تجاوز جنسی زنده پوست کردن انسان وصدها جنایت که تکرار میکنم حتی طالب وحشی انچنان نکردند که شما کردید من در زمان حکومت ببرک کارمل در منطقه کوته سنگی زندگی میکردم و در هنگام حکومت مجاهدین به انجا بر گشتم تمام وحشت تانر به چشم سر دیده ام مانند کسانی از شما که در انزمان حتی تولد نشده ویا کودکی بیش نبوده حالا افسانه وار شنیده اش را قلم پرانی میکند ، شما بدتر از اوغان هستید انها همت اینرا دارند که واضح یک سرگله شانرا محکوم کنند بسیاری شان همین حالا کرزی را دشنام میدهند اما شما علی مزاری وحشی ادمخوار مزدور ایران، بدتر و مهمتر خاین به ملت هزاره که سرنوشت هزاره را بدبخت ونگون ساخت ، بجای نفرین، جاهلانه بابه خطاب میکنید . خلاصه وقت خودرا بی فایده به شما ضایع نمی کنم تنها میگویم که متوجع باشین که قبر تان کنده شده اینبار اوغان چنان روز را بالای تان بیاورد که کله منار عبد رحمان ونادر غدار فراموش شود زیرا انزمان بدون جرم چنان نمودند حالا انتقام جنایات تانرا می پردازید وخطر ناک اینکه که قدرت های جهانی یار و یاور اوغانست هشدار چند وقت قبل گبدین حکمتخوار را فراموش نکنید انها شمارا با دگر اقوام دشمن ساخته و در انزمان تنها گذاشته به حساب تان میرسند

 • سلام به دوستان كه درفوق بين هم مباحثات وبي فايد را كر دند
  لطفا از هريك تان خواهشمندم كه بحثهاي زيشت وبيربط را پش نياوريد /زيراكه درابتدا ضايعه افشار يك ضايعه كلان در تمام ملت افغانستان است
  وبعددرافشار تنها هزاره ويا تنها سيد نبوده حتي ازديگر اقوام نيز درآنجا بو ده خدغاوند جزاي آنانيراكه در تخريب افشار وافشاريان دست داشته بودند
  دراين دنيا هم بعضيهاي شانرا جزا داده ودرآخرت نيز ميدهد
  نمونه شان را شما ببنيد يك از آنان جنايت كاران در ايران گرفتار مرضي بد ايدز شده است
  وبعد عزيزم هشدار گلبدين حكمتيار منظورش تنها هزاره ها نيست بلكه تمام شيعيان افغانستان است اگر تنها بالاي هزاره هاباشد هيچ پروا نداره
  برويد شما كه پسر عموهايتان است با آنان بپيوستيد هزاره ها اول خدا دارد وخدا مهربان است باز هم رهبران سياسي وقهرماناني دارد
  كه انشا الله گلبدين هيچ غلطي نميتواند وجواب دندان شكني خواهد داد انشاالله
  ولي فعلا شما خونسرد باشيد لطفا لطفا

 • برادران گرامی !
  جنگ افشاررا سیاف بخاطرتوسعه حاکمیت خود براه انداخته بود که بتواند الی کوته سنگی وپوهنتون حاکمیت خودرا توسعه بدهد وباقهرمان کشت وخون مردم افغانستان یکجا شده وبه نسل کشی پرداخت . ازطرف دیگراین دوقهرمان کمرازبین بردن نسل شیعیان افغانستان را بسته بودند تا بتوانند تک تازی ومیدان سگ جنگیهای شان وسعت پیداکند ولی خداوند (ج) به مدافعین مظلومان قوت ونیرو بخشید وهرچندی که طعمه اعمال زشت وغیرانسانی گردیدند باآنهم به قوت رزمیدند ونگذاشتند اهداف شوم عمال دشمن تطبیق شود .

  آنلاین : http://hamid.yahoo.com

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس