در همین بخش

صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > چهره های ماندگار > افغانستان و سینما پارادیزوی جوزپه تورناتوره

افغانستان و سینما پارادیزوی جوزپه تورناتوره

ملايان در هرات سینما را ممنوع کرده اند
چهار شنبه 2 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

فيلم "جوزپه تورناتوره " تا حدودی بيانگر شرایط امروز افغانستان و سینماست. ملايان در هرات سینما را ممنوع کرده اند و در ايتاليا زمانی کشیش، فيلم ها را ابتدا خود می ديد، سانسور می کرد و سپس اجازه ی نمايش می داد.

سینما پارادیزو

سینما پارادیزو فیلمی است ایتالیایی به کارگردانی جوزپه تورناتوره و با بازی فیلیپ نوآره ساخته شده به سال ۱۹۸۸. این فیلم در ۶۲امین مراسم اهدای جایزه اسکار موفق به کسب اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان شد.

داستان

فیلم با اطلاع یافتن قهرمان میان‌سال داستان از مرگ آپاراتچی سینمای روستای محل تولد خود در سیسیل آغاز می‌شود. با شنیدن این خبر،‌ وی کودکی و جوانی خود در روستا و خاطراتی که با سینمای آن "سینما پارادیزو" داشت مرور می‌کند و در نهایت تصمیم به سفر به روستا بعد از سی‌سال می‌گیرد.

کارگردان جوزپه تورناتوره

تهیه‌کننده فرانکو کریستالدی

نویسنده جوزپه تورناتوره

بازیگران : سالواتوره کاسکیو/ فیلیپ نوآره /مارکو لئوناردی / ژاک پرین

موسیقی انیو موریکونه

اکران ۱۹۸۸ / مدت ۱۵۵ دقیقه


سینما = بت پرستی

در ادامه ی انديشه های طالبانی کريم خرم!

چهار شنبه 4 ژوئن 2008

واژه های کلیدی

پيام‌ها

  • بدون شبهه « سینما پارادیسو» یکی از شهکارهای هنری سینمایی ایتالیاست و واقعیت های جامعهء ایتالیای دیروز و سیطرهء مذهبیون را به خوبی مینمایاند. این فلم را بیش از ده بار دیده ام، بی آنکه حتا یکبار هم احساس خستگی کرده باشم. با تاسف فلیپ نوآره سال قبل چشم از جهان فرو بست و سینما یکی از بازیگران متعدش را از دست داد. جوزپه تورناتوری فیلمی دیگری به نام « ملینه » نیز دارد که از جذابیت های هنری مملوست. این فلم نیز در سال 2000 جوایز متعددی را به شمول جایزه بهترین بازیگر زن در اسکار ربود.

جستجو در کابل پرس