صفحه نخست > دیدگاه > ژنرال دوستم؛ رهبری یا بهره‌برداری قومی

ژنرال دوستم؛ رهبری یا بهره‌برداری قومی

بیژن برناویج
سه شنبه 4 مارچ 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بحث رهبری، موضوعی است که همرا با زندگی اجتماعی انسان‌ها و حتا پیش از آن مطرح بوده و نقشی که رهبران و مدیران در تغییرت و تحولات تاریخی، پیروزی‌ها و شکست‌ها، هدایت‌ها گمراهی‌ها، سازندگی‌ها و ویرانگری‌ها نهایتاً رشد و تکامل و نظام‌داری داشته‌اند، همواره نقش بیسار مهم و اساسی بوده است.

اگر تنها یک عامل وجود داشته باشد که تفاوت میان سربلندی و خواری یک ملت را تعیین کند، بدون شک آن عامل، رهبری پویا است.
از سال‌های 1350خورشیدی به این سو، کسانی که در رأس قدرت بودند(نظامی و یا ملکی) به نحوی با تحریک حس عوام قومی و نژادی با شعار این که ما مظلوم قرار گرفتیم، در پیکارهای جنگ تشنج‌زایی بیشترین ضربه را به قوم و مردم خود وارد کرده اند.

ژنرال دوستم در طی سالیان متمادی که در سکان مردمی و قومی ازبیک‌ها و نهایتاً ترک تباران سمت شمال-غرب قرار گرفته است، بنابر تجربه تاریخی که از او در سال‌های جنگ و خونریزی بجا مانده است، نشانگر آن است که برای قوم و مردم ازبیک، رهبر مفید و مثبت نبوده است. اگرچه ما در افغانستان به ندرت می‌توانیم رهبر مفید و کارا دریابیم که بتواند لقب خدمتگار ملت را به خود بگیرد. اما در میان این رهبران متعدد، ژنرال دوستم نه تنها به قوم ازبیک ممد واقع نشده است، بلکه پیوسته این مردم مظلوم شمال کشور را که از سواد و دیگر امتیازات، بنابر شرایط وضع شدۀ سکان‌دارن فاشیست‌ پشتون محروم شده بودند، این بار با رهبری ژنرال دوستم و یا تحریک هویت قومی و دامن زدن غیرت تاریخی ترکان، باعث قتل و قتال هزاران جوان و نوجوان مردم ازبیک شده است. در جنگ‌های دهۀ شصت و هفتاد خودکامگی او باعث تلفات سنگین در جبهات جنگ می‌شد و او اصلاً بالای تلفات و کشته شدن هزاران سرباز در خط نخست، هیچ پروایی نداشت چون باور داشت که می‌تواند تا بی‌نهایت به خاطر به دست آوردن اهداف شوم خود از مردم ازبیک و روستا نشینان فاریاب، سرپل و جوزجان بهره‌برداری کند.

ژنرال دوستم به این نتیجه رسیده بود که می‌تواند با استفاده از مردم ازبیک و وسیله قراردادن هویت، زبان و غیرت ترکانی، مرکز و و حتا جنوب کشور را در سیطرۀ خود در آورد که همچنان نیز شد. تاخت و تاز ژنرال دوستم در جنوب کشور هزاران پشتون بی‌گناه را به خاک و خون کشاند که سنگینی آن فاجعه تا به حال بدبینی‌های فراوانی را میان این دو قوم، در شمال و جنوب، گسترانیده است.
جنایات ژنرال دوستم، از آن هنگامی که رهبری ازبیک‌های شمال-غرب را به دست آورده است، با دو انگشت پنهان نمی‌شود، اما ناگزیری دولت و جامعه جهانی در چه است که نمی‌توانند حتا جنایت مستندسازی شده‌یی "قلعۀ جنگی" ولایت بلخ را تحت پیگیری قرار بدهند؟

اکنون که به پیشواز انتخابات 1393 قرارداریم، ژنرال دوستم دوباره روی صحنه آمده است. او این بار نیز همان شعارهای قلابی دهه‌های گذشته و با همان نیرنگ‌های قومی و نژادی، می‌خواهد اعتبار و رأی مردم ازبیک شمال-غرب را دوباره به فروش و معاله بگذارد، اما افسوس که مردم ازبیک از خود زعیمی به کوشا و دلسوز ندارند که بتواند در مقابل خودکامگی‌های ژنرال دوستم بایستد و این بار به خواست‌های نا مشروع وی نه بگوید. جوانانی که در شمال کشور بزرگ شده اند همه به یاد دارند که به چه تعداد از جوانان ازبیک را ژنرال دوستم به زور و ستم از مزارع گنم و جو، برداشته در خط نخست جنگ‌های تحمیلی فدای اهداف شوم خود ساخته است. به چه تعداد مادران و پدرانی که فرزندان خویش را بعد از رفتن به جنگ دیگر هرگز ندیده اند. او بی رحمانه به استان‌های چون کندز و بغلان یورش می‌برد و در یک جنگ فراگیر و نابخردانه هزاران سرباز را تلف می‌داد.

ژنرال دوستم نه استراتیژیست بود، و نه از شکل و شمایل جنگ‌های مدرن خبر داشت، به این لحاظ یورش‌های او به یورش‌های چنگیز می‌ماند که خالی از چورچپاول، بی‌ناموسی و قتل عام نبود. یورش‌های او در استان کندهار باعث کشته شدن هزاران پشتون بی‌گناه آتش سوزی شهرها-دکان‌ها و بی‌ناموسی گسترده بود که در این شهر بزرگ جنوبی به تجربه درآمد. اکنون گیریم که مردم ازبیک به ناچاری خون فرزندان و تباهی مال و منال خویش را به ژنرال دوستم بخشیدند، آیا قوم پشتون جنایات گسترده او را می‌بخشد؟ آیا تاجیک‌ها، هزاره‌ها می‌توانند ترک‌تازی او را ببخشند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جناب بیژن برناویچ!
  آرزومندم که خداوند رحیم ازلطف خود شمارا صحت دوباره بخشد!
  ازتخلص شما دانسته نشدکه شما وطندارهستید یا ازهمسایگان تشریف دارید. بهرصورت ازینکه از روی دلسوزی(ویا فتنه) غم خور اقوام تورکی شده اید و برادران پشتون، تاجیک وهزارۀ مارا علیه برادران تورک شان شورانده اید به گناه اینکه رهبرشان جنرال دوستم است، بسیار به ساده گی معلوم شدکه چه اجندایی را درپیشرو دارید.
  امیداست با این دلسوزی ایکه بامردم افغانستان عزیز دارید، نقد از کارنامه های رهبران اقوام دیگر بخصوص برادران تاجیک ما اگرمیداشتید وروشن میساختیدکه چه به خطا رفت که رهبران محترم شان با آن فرشته خویی که داشتند خون هزاران هزار جوان خودرا به هیچ فروختند وبه چند تنگۀ سیاه درجیب ، آرزوهای مردم خود وسراسر کشور را برباد دادند. دولتی را که دربدل خون جوانان وطن، بدست آورده بودند، با پلانهای کودکانه، تقویۀ طالبان واز سر راه خود دور کردن متحدان طبیعی، بدست آی آس آی پاکستان بدون آنکه خمی در ابرو بیاورند تسلیم دادند و امروزه خود از دست همین طالبان دست پرورده، احساس خطر مینمایند.
  مردم به آهستگی مسایل بسیار زیادی را از زندگی آموخته اند و در انتخاب رهبران شان، انشاءالله بخطا نخواهند رفت.

 • خواننده، اگر مفهوم " کور خود بینای مردم " را نمی فهمید، نویسندۀ مقاله را در نظر مجسم کند که وی یکی از آن هاست. فاجعۀ قتل عام افشار را هم جنرال دوستم انجام داد. بعدازین ژینوساید جنرال دوستم بود که با استفاده از فرصت، گندم های سیلوی متعلق به عامه را در جریان یک هفته از راه نو ( بگرام ) به پنجشیر انتقال داد ؟ و نیز این جنرال دوستم بود که موتر های ادرات دولتی را به پنجشیر برد؟ سرای شاهزاده ( شازده ) را نیز جنرال دوستم خالی کرد؟ همچنین زمرد های پنجشیر هم به واسطۀ جنرال دوستم به فروش می رسید؟ از قرار گا ه بابه جان واقع در حصۀ اول خانه و دیگر قرار گاهای شورای چپاول گر جنرال دوستم شب و روز راکت فیر می کرد و... عقل و انصاف خوب چیز است اگر آدم داشته باشد. امروز همه منکر است اگر جنرال دوستم نمی بود دزدان و قطاع الطریقان زمرد حتی نمی توانست جبل السراج که نزدیک ترین منطقه به پنجشیر را گرفته نمی توانست چه رسد به کابل و سقوط حکومت نجیب. عظمت طلبی، تکبر بیجا و تنفر و تعصب، عقل شما را زایل و چشم بینش و بصیرت شما را کاملاٌ کور ساخته است که حاضر به اعتراف واقعیت ها نیستید. حال که در اثر خود خواهی ها و بلند پروازی های بیجاء و بی مورد خویش تک و تنها مانده اید تشویش تان گرفته که مبادا امتیازات میراثی خویش از دست دهید هذیان می گوئید و مانند سگ دیوانه به پاچۀ جنرال دوستم محکم چسپیده اید.

 • دوست، این دوستم تنها فاجعه اور ملت افغانستان نبود بلکه هفت تنظیم اجیر بیگانه و خود فروخته اجانب بودند که وطن را به ویرانه تبدیل نمود ، هر کدان به نوبعی خود باعث قتل خونریزی بی ناموسی چپاول اموال ومردم ادارات دولتی گردید کشور به تارج رفت ، مردم بیجاره شدند ، این بی عدالتی تا فعلا نیز وجود دارد و خواهد داشت اینجا هر قدر داد و فریاد بزنیم جای را نمی گیرد به اصطلاع کسی تره هم خورد نمی کند .شما ها نمی دانید که روی قدرت دولتی کیها تکیه زده اند ؟ همان دزدان جنایت کاران نیستند؟ 7و 8 تنظیم نیستند؟ البته که هستند .

 • هموطن سلام ،
  ازبكهاو تركمن ها بدانند كه مشاركت دوستم با اشرف غني نميتواند كمك به اين دو قوم شريف كرده بتواند.
  دوستم در اصطلاح سياسي امروز به يك فاحشه ميماند كه كي برايش زر بيشتر ميدهد، او كه زماني طالب كشي مي كرد از مسعود مبالغ هنكفت دريافت ميكرد، و ان وقتي كرزي او رابيشتروعده مي كرد به ان طرف بود.زماني با راكتيار شورايي ساخت، وقتي فرزند مرحوم رباني بود و سابقه رفاقت داكتر نجيب را داشت، او نه مفكروه دارد نه دوستان دائمي ، بلكه منافع دائمي برايش اهميت دارد. دوستم بجز قوم فروشي و زر اندوزي صاحب مفكوره يي نيست ، زماني در ايران مهاجر و عمري را در تركيه و ازبكستان بسر برد، برايش دالر سبز هم قران است و هم قران ، او هنر نوكري را از همه بهتر ميداند. دوسه نفر اوباش به اصطلاح روشنفكر مانند ذكي كه يك بار بوتل را...... زده با خود مثل بي ريش با خود دارد، ضيا صالح از بي ريشان قديم اش اطلاعات كرزي را برايش ميرساند و دو سه أجنت جاسوس كي جي بي او را نظر به شرايط رهنمايي ميكنند. او كه يك كاركر معدن بيش نبود از خيرات سر اين همه كشتار صاحب كأم اير و غضنفر بانك شده است، در تركيبه، ده ها املاك و همين طور در ازبكستان و تركمنستان صاحب كارخانه هاي توليدي شده است، أيا نويسنده ها ي محترم كه وكلاي دفاعي دوستم به جوابات ميان تهي دل خود و دوستم را خوش ميسازند، توضيح داده ميتواند كه قصر شبرغان از كجا شده؟ عمارت ده مليون دالري شير بور را از كجا تمويل نموده؟ تلويزيون أبينه را كي ها تمويل ميكنند، سر مايه غضنفر بانك و ريفاينري اين فاسد از كجا بدست أمده؟ دوستم يك أجير بي خاصيت وو طنفروشي بيش نيست، او قاتل مردم تاجك، بشتون ، هزاره و مردم شريف أزبك و تركمن است. دستش بخون همه مردم الوده است.
  هموطن عزيز،
  دوستم يك كاركر غير حرفوي بيش نبود، او زماني همدست داكتر نجيب براي خونريزي در معامله بود و مدتي در كنار احمد شاه مسعود زر اندوزي مي كرد و إنسان كشي مي كرد، زماني همنشين را كتيار تيزابي ، و روزكاري خالد بن وليد حضرت مجددي، و فرزند مرحوم استاد رباني، سالياني در خدمت كرزي و حالا شريك اشرف غني نابغه، به نشخوار فرخنده نادري سبهسالار فكري و سياسي و قافله سالار !؟ جا خوش كرده است أيا او يك فاحشه سياسي نيست؟
  قصر هاي شيربور در كابل، شبر غان، انقره، ازبكستان ، و تركمنستان را از معاشات كار كري ذخيره نموده بود؟ بانك غضنفر و كأم اير را از كجا أورده، أيا شرم نيست كه از اين جنايتكار دفاع ميكنيد؟ جواب اين همه سوالها را داده ميتوانيد؟ روزي فرا ميرسد او منحيث نخستين جنايتكار جنكي به دار زده خواهد شد. او يك جنايت كار حرفوي مانند را كتيار ، ملا عمر ووطن فروش وكرزي و احمدزي نابغه! شخصيتي بيش نيست!

 • سلام به نوسينده اين مضمون، شما محترم كه از اين جنايات دوستم خبر داشتند جرا تا به حال خاموش بوديد اين خودش يك سؤال است .دوستم به تمام جنايات حد اقل اينقدر جوان مردى داشت كه از مردم أفغانستان عزر خواهى كرد، جرا اين عزر خواهى را محقق ، دبل عبدالله ويا هم سياف نمكند ويا اينكه به نظر شما أنها كبوتر سفد است ويا اينكه از ياد تان رفته كه دبل عبدالله يكى از جنرال مسعود نبود و در قتل عام أفشار دست نه داشت شما جرا كور خود بينا ديكًران استيد، به نظر من قضاوت شما يك جانبه است و زياد ظلم در حق جنرال دوستم و مردم شريف أزبك ميكند ، در أخير بايد خاطر نشان كنيم كه اكًر جنرال دوستم در انتخابات در كنار دبل عبدالله ميبود شما شايد نظر ديكًرى ميداشتن، به احترام

  آنلاین : http://kabulpress.org

 • هموطن عزيز سلام ،
  موضوع معرفت دوستم درين نبشته أمده ، بأيد در مورد دوستم نوشت، من از أشخاصيكه شما نام برده ايد دفاع نميكنم شايد جنايت انها بيشتر و يا كمتر از دوستم بأشد، أيا شما بفرماييد كه توضيحات من حقيقت دارد و يا خير؟
  در رابطه به جوان مردي او كه از مردم از جنايات خود عذر خواست هم بسيار ناوقت بود، همينطور نيست ؟ او براي راي مردم كرنش كرده ، عذر خواهي يعني خون هاي كه ريخته بخشيده شود؟ به همين عذر خواهي حرفها تمام شد ، من به قضاوت شما و مانند جناب شما تعجب مينمايم.
  مردم كه من يكي از انها يم خاموش نبوديم ولي با كي مراجعه مينموديم، ما منتظر زمان هستيم تا رهبر ترا به دار ببينيم، اوزبكها و تركمنها بيشترين رنج ها را از دست اين جنايت كار ديده اند.
  انتظار بكشيد عبدالله و ديكران مثل دوستم حساب خواهند داد، اما تاريخ جنك هاي دوستم و يأر و ياوري اش حقيقت روشن است.
  من از جناب شما سوالات أتي را جواب ميخواهم لطفا بفرمايند كه كجايش اشتباه شده؟
  ١- مليشه داكتر نجيب بود و يأنه ؟
  ٢- خالد بن وليد حضرت مجددي بود و يا نه ؟
  ٣-بوتل..... را به ذكي .....يا نه؟
  ٤- طرفدار كرزي فاسد بوده يا نه؟
  ٥-با را كتيار تيزابي شوراي هماهنكي را براي كشتار كابلي ها نساخت ؟
  ٦- با احمد شاه مسعود در كشتار مردم در خنجان توطه نكرد؟

  • با ضيا مسعود و محقق جبهه ملي را نساخت؟
   شما لطفا بفرماييد مطالب فوق حقيقت دارد يا من اشتباه نموده ام؟ أيا در كره زمين همينطور رهبر فاحشه ديده شده، جنايات او به قوم شريف أزبك و تركمن تأثير نمي كند، قوم شريف أزبك رهبران نيكنام مانند جناب داكتر ستار سيرت دارد، بهترين علماي دين در قوم ازبك در طول تاريخ خدمت به مردم نموده اند.
   برادر عزيز خودت هم فريبخورده اين جنايتكار شده ايد و يا خدا ناخواسته يكي از اعضاي باند او مي باشيد، لطفا وقتي نوشته را مطالعه ميفرماييد دقت كنيد كه غرض نويسنده از انعكاس حقيقت تلخ است و يا افترا براي كسب متاعي و يا تخريب شخصيت خوب؟
   فاحشه سياسي در بيشتر از سه دهه خون ريخته قتل عام كرده فقط برأي يكبار از مردم عذر خواسته و جناب شما افتخار ميكنيد كه دوستم قهرمان جوانمردي هم شده، من به جزيئات كه با رسول و ملك، اكبر باي و ديكران ....كاري ندارم ،
 • اگر كسي كوچكتربن عقل داشته باشد به منطق طرفداران دوستم خصوصا خانم اتيلا تيمور مي خندد ، زيرا خانم اتيلا و همراهانش جنايات دوستم را ميخواهند در لفافهء دشمني با مسعود كه ديگر درين جهان نيست پنهان سازند. درحاليكه :
  نويسندهء مفاله كه خود ازبك ميباشد بر نقاطي انگشت نهاده است كه به سرنوشت خلق شريف ازبك تعلق ميگيرد ولي طرفداران دوستم چنان قلمرسايي دارند كه نزد آنها بقاي دوستم در قدرت نسبت به سرنوشت خلق ازبك اولويت دارد. به همين خاطر خانم اتيلا قبل از ارايهء استدلال ومنطق به دشنام وفحاشي وتهمتزني عليه نويسنده رو آورده است واين از نظر بنده لنگيدن پاي منطق ايشان ميباشد.

 • دوستم راستی که یا فاحشه سیاسی است، همیشه در هر مودر تنها مناجع شخصی خودش معیار بوده و همیش بالای ازبکها تجارت کرده. بدبختانه که روشنفکران ازبک هم گوسفند وار از وی پیروی کرده اند...

 • آقای بیژن برناویج ,
  جاسوس های استخدام شده بسیار هوشیار میباشند و گپ های خود را که میزنند بسیار زیرکانه که دیگران فکر نکنند که این شخص گماشته شده است . از طرز نوشته معلوم میشود که با این فتنه گری رزالت معین را تعقیب میکنید. اما ساده گی شما به همان خر های بی خاسیت میماند که از رخنه دیوار تیر شده نمیتواند ولی بازهم الاغی این مرکب را باعث میشود که با وجود بلند بودن رخنه دیوار سر خود را به دیوار میزند تا از رخنه تیر شود .
  اکه عقل اول باید از سطع خر خود را بالا میکردی و بعد به گپ های بزرگان مداخله میکردی هه هه هه

 • دوستان ، در کشور افغانستان همه فاحشه های سیاسی هستند ، شما یک نفر را پیدا کنید که به ساز بیگانه رقص و بزم فاحشگی را ادا نکرده باشد ؟ار الف تا ی ، از زمان که یادم میاید همیطور بوده است در کشور تو یک انسان وطنپرست واقعی را میتوانی پیدا کرد ؟ بمن بگوید تنها اسم ببریدو بس. ما فقط میتوانیم چند سطر بنوسیم که بگویم با سواد هستم اما سواد سیاسی فرق دارد که الف در جگر مردم نیست .

 • در پُل علم چند عکس اشرف است نه تصویر دوستم و نه تصویر دانش در آن دیده میشد به اصطیلاح غنی سر این دو شخص میشرمد. همچنان در جلال آباد هم چندین عکسها را دیدم که دوستم از انها حذف شده. کسانی که باور ندارند لطفاً از دوستانان شان که در ان مناطق رفت امد دارند بپرسند.
  فاروق از کابل

 • هموطن سلام،
  نبايد ادعا كرد كه همه دزد اند و من هم دزدي ميكنم ، در وطن ما رهبر ان خوب با سوابق خوب در همه اقوام وجود دارد، اما انها به مزدوري سر خم نكرده اند. من يك مثال از قوم شريف اوزبك مياورم، جناب داكتر سيرت در بن يازده راي اورد، همه اقوام به او راي دادند،أيا او يك اوزبك نبود؟ كاسه ليسان در حق إنسان هاي خوب جفا ميكنند.كسانيكه نظريات سياسي سائرين را نقد ميكنند بايد سواد سياسي داشته باشند. جناب شما معلوم است سر در سياست نبرده حرفهاي خود را بيمورد مينويسيد. من با دوستم كدام دشمني ندارم ، أما من و مانند من كساني اند كه وظيفه خود ميدانند حقايق را به اطلاع مردم قرار دهند. زيرا او با همه جنايات كه كرده ميخواهد معاون اول رئيس جمهور شود!؟ بأيد خاموش نشست؟ افسوس به حال ما كه خدا را حاضر نميبينيم و دزدان و جنايتكاران را حمايه ميكنيم، من أزين بيش نميخواهم بشما عرايضي داشته باشم و نمي خواهم شما مسير خود را عوض كنيد، جناب شما بجز معذرت خواهي دوستم يكي از خدمات انرا بنويس تا مردم قضاوت فرمايند.

 • نظر دهنده محترم حقگو ،کامنت 10.09 ، شما پیش از اظهارنظر تعصبی و کنایه آمیز ، سواد و معلومات کافی
  ازنام ها و نام های تاریخی داشته باشید ، آتیلا نام مرد است ، نام قوم تورک تبار ( اوزبیک ) شما مردم )به قول
  خود شما ، تابکی به لجنزار تعصب و خود بینی و خود خواهی گرفتار میمانید ؟؟؟
  خلق تورک تبار اوزبیک با لیدرهای شما نافهم تاجیک ها که صد ها عیب و علت و خیانت ها خود فروشی ها عهد شکنی ها بوت پاکی پشتون هارا دارا میباشند ، کاری ندارند هیچگاه برعلیه آنها چیزی نمینویسند مگر آنکه شما
  دروغ گو ها برعلیه تورک تبار اوزبیک تورک ستیزی بنویسید جواب دندان شکن حاصل میکنید . به شما جاهل ها
  عایدی داشته باشد خود میدانید امرو هدایت باداران خویشرا اجراکرده اید .

 • جناب محترم نظر دهنده بی نام کامنت 18/16 . مثل اینکه به اظهار نظر خود و حاظر بینی خداوند عقیده راسخ
  نداشته اید بنا برآن روی ندارید نام خود را در کامنت خود بنویسید .
  شما اگر خدا را حاظر و ناظر بینی دارید و حقایق را مینویسید ، شما تنها ،گنه کارو جنایات جنرال دوستم را
  میدانید ؟؟؟ چرا از گلب الدین حکمتیار، احمد شاه مسعود ، رسول سیاف ، مارشال فهیم ، حامد کرزی ، کریم
  خرم ، اسمعیل یون ، جترال طاقت ، دبل عبدالله نمینویسید خدا را حاظر و ناظر نمیبینید ؟؟؟ دوستم که مرد
  خدا بوده به ملت افغانستان عذ ر خواهی کرده و حرمت به جا آورده است ، قوم های شما بیشتر از دوستم ، جفا
  به حق ملت رواداشته اند و به صد ها گناه و خیانت و جنایات آغوشته اند تفصیل آن برهمه معلوم است ، چه عکس
  العمل نشان داده اند ؟؟؟
  شما را تب و لرزه گرفته که ، جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان خواهد شد انشا الله ،

 • Harki ki ee ra nawshta kada fashist tareen yak tajik ast bisharm az kar hai ki abdullah va masood kadan hanuz ham kati hekmatyar hastan. besharm azi ki nawshta mekoni az kolagira nawshta ko ki kolagi befama . ma mardum uzbek kolagi chiza mefamim wa famidem ki shoma bayad digar azi nayrang va dushmani ki robaroyi kada nametanen az posht hamala mekonen besharmin . emroz ki turk ha az shoma tajika bala rafta rayst tura besyar zorda da name fami ki chi qesim hamla var shawi va ma da ii gap hai shoma amadani nestim. lanat bar to fetna gar besawad.

 • همین عکس ملا دوستم معلوم میشد که در تشناب گرفته.

 • با عرض ادب خدمت همه دوستان؛
  ما به فیصله جناب محترم جنرال صاحب دوستم احترام داریم، فقط می خواهم بگویم که در مناطق پشتون نشین عکس های جنرال صاحب و معاون دوم اشرف غنی کوچی را اجازه نمی دهند که نصب شود. مثلا در جلال آباد شورای قومی مردم مشرقی در ابتدا از اشرف غنی کوچی خواستند که عکس های معاونین اش را همرای عکس خود روان نکند و این هم عملآ اجرا شد. در سرتاسر جلال آباد تنها و تنها عکس های اشرف است و بس یک عکس هم از معاونین اش ب نظر نمی خورد.
  با احترام

 • اختلافات بین جنرال عبدالرشید دوستم و اشرف غنی در این روز ها به حدی رسیده که جنرال دوستم از چند روز به این سو تلفون اشرف غنی را جواب نداده و هیچ نوع تماس با هم ندارند.
  بر علاوه جنرال دوستم در هیچ کدام از کمپاین های انتخاباتی اخیر اشرف غنی اشترک ننموده است.

  گفته شده است که اکثر عکس های انتخاباتی تیم اشرف غنی در ولایات جنوبی و شرقی افغانستان بدون عکس جنرال دوستم چاپ و نصب گردیده است که این موضوع در تنش میان اشرف غنی و دوستم نقش خود را داشته است. زیرا جنرال دوستم این عمل اشرف غنی را کسر شان برای خودش و حزب جنبش تلقی نموده است.

  بر علاوه گفته می شود جنرال دوستم، فیض الله ذکی، همکار درازمدت خویش و عضو فعلی ستاد انتخاباتی اشرف غنی را تهدید کرده است.

  وی از مشوره فیض الله ذکی روی اینکه معاونیت اول اشرف غنی را بپذیرد ناراحت بوده و چند روز پیش مشاجره لفظی میان جنرال دوستم و فیض الله ذکی رخ داده است که دوستم شخص فیض الله ذکی را به سیلی زده است.

  در همین حال یکی از بادیگاردهای نزدیک جنرال دوستم گفته است که دوستم بعضی گفتگو ها را با حاجی محمد محقق آغاز نموده است.

 • دوستم به ساز ترکیه میرقصد-
  برخی از طرفدران دوستم -میخواهند بگویند که دوستم درین پنچسال اخیر معاون رییس جمهور نبوده؟؟؟؟_
  مکر باید به اینها خوب تذریق شود که دوستم تا قبل از نام نویسی به کمیسیون انتخابات با اشرفغنی کوچی معاون امور امنیتی یا معاون سرقوماندانی اعلی نیروهای مسلح اوغانستان بود -ولی وظایفش را اشرفغنی کوچی به حیث رییس تسلیم گیری مناطق از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی به پیش میبرد- که درحقیقت مقامش بلندتر از دومعاون نامنهاد اول و دوم یعنی فهیم وخلیلی بود- منتها دوستم آنقدر زن ذلیل و بی اراده است که حتی اشرفغنی و کرزی او را دردفتر کارش درارگ در سرقوماندانی اعلی اجازه نمیدادند- و حتی او را به ترکیه میگریختاندند.
  اینبار نیز همانطور وحتی بدتر ازآن خواهد شد-
  آیا اشرفغنی کوچی در صورت پیروز شدنش- وقتی به سفر به بیرون از کشور رود- اجازه اینرا خواهد داد- که دوستم سرپرست ریاست جمهوری شود؟؟؟؟؟

 • به یوتیوب به برنامه 152 شفیع عیار سربزنید.
  بقدرت رساندن طالبان بیفرهنگ را توسط دوستم بتماشاه بنشییند که قبلآ برای طالب کرزی کمپاین مینمود و امروز به طالب غنی.

 • پس از مذاکرات تیم اصلاحات با ﺟﻨﺮﺍﻝ پهلوان ملک سرانجام جنرال ملک ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﺎﻥ ﺍﺯﺑﮏ که بیش از 30 فیصد حمایت قوم اوزبیک را با خود دارد ﺑﻪ ﺗﯿﻢ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺗﯽ ﺩﺍﮐﺘﺮ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ
  ﭘﯿﻮﺳﺖ !!

  خانواده ملک در نخست از رهبران اصیل قوم ازبیک بودند که در زمان جهاد و مقاومت قهرمانی ها و جانفشانی های زیادی همگام با قهرمان ملی کشور انجام دادند و سرانجام جنرال دوستم به منظور اینکه بتواند قدرت و رهبریت قوم ازبیک را از آن خود کند با شهادت رساندن برادر جنرال ملک خانواده ملک را از صحنه کنار زد و تا الحال خودش قدرت و رهبریت قوم ازبیک را به عهده دارد !

  جنرال ملک از رقیبان سرسخت جنرال دوستم است !

 • اگر این خبر درست باشد، کمر دوستم شکست...

 • پیام گذار بی نام و خوشباور و ساده لوح که از پیوستن ملک برادر رسول با " علیه الله " اظهار خوشی نموده بداند که 30 فیصد ازبک ها را بگذار کنار، وی ( ملک ) پشتیبانی 30 فیصد مردم قریه خویش را نیز با خود ندارد. وی ممکن است بتواند غیر از رای اقربای نزدیک خویش، چند رای اضافی را با پول باد آوردۀ علیه الله خریداری کرده و به صندوق قاچاق بر زمرد و یکی از عاملین قتل عام مردم بی گناه افشار و کابل بریزد. به خدمت این خیالپرداز غافل باید بگویم که پشتیبانی و حمایت واقعی ازبک ها از آن کسی است که بر خلافت لجاجت و مخالفت شدید زمرد فروشان شوینیست و پشتون های فاشیست از لسان مادری شان سرسختانه دفاع و آن را به زور رسمی ساخت. و این یکی از کار های تاریخی غیر قابل فراموشی است که در انجام آن دوستم و چند نفر دیگر نقش داشتند.

 • هرچه باشد حالا دست وپاي دوستم توسط. محترم اشرف غني احمدزي قيد شده است

 • کامنت دهنده 13.27 بی نام دروغ میگوید ازاینکه کامنت دهنده دروغ گو بوده نام خود را نخواسته بنویسد شرم باد.

 • دوستم به تمام جنايات حد اقل اينقدر جوان مردى داشت كه از مردم أفغانستان عذر خواهى كرد، جرا اين عذر خواهى را محقق ضيا مسعود ، دبل عبدالله ويا هم سياف نمكند ويا اينكه به نظر شما أنها كبوترهاي سفيد هستند؟
  اكًر جنرال دوستم در انتخابات در كنار دبل عبدالله ميبود شما شايد نظر ديكًرى ميداشتيد.
  دوستم هرچه است و هر چه ميکند حد اقل به خير قوم وتبارخويش است٠

 • کامنت دهنده 13.27 بی نام !
  باد کنده ايرا از شکمبۀ کنده خويش خارج نموده و فقط دل خودرا خوش نموده است مانند نويسندۀ مضمون فوق

 • دوستم کله خام سخت بازی خورده، اگر تیم احمد زی کامیاب هم شود دوستم بازندست، زیرا صلاحیت وی سمبولیک خواهد بود، و اگر ببازد معلوم است که چه خواهد شد. ازبکان بدون نماینده خواهند ماند.

 • دهنده کامنت 28.12 بی نام کله خر ، جواب ( دوستم سخت بازی خورده ) به تو احمق چه ؟؟؟ مشکل نیست ، از بین ده
  کاندیت یکنفر به حیث رییس جمهور انتخاب میگرد د ، د ر هر مملکت یک فرد رییس جمهور میباشد ،
  تو بی نام احمق بی شعور فرق ریاست جمهوری و شورای ملی را نکرده ای ، ریاست جمهوری افغانستان
  شورای ملی نیست که ( اوزبیکان ) بدون نماینده بمانند

 • جنرال عبدالرشید دوستم رهبر و بنیانگذار حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان که رهبر و پدرِ ترکتباران افغانستان نیز لقب داده شده است، به باور آگاهان، تنها رهبری است که توانسته است، 90 فیصد قوم ترک‌تبار افغانستان را در محور برنامه‌ها و کارهایش چرخانده و مانند سایر ملیت‌ها و احزاب از چندپارچگی و انشعاب آن جلوگیری کند. جنرال دوستم از نفوذ گسترده‌ای در ولایات ترک‌تبار نشین برخوردار است که بیشترین هوادارن وی در ولایت فاریاب، تخار، جوزجان، سرپل، بلخ و کندز می‌باشند.

 • حقبین صیب، هوش ته بگیر که در ... تو هم دوستم کدام بوتله نه زنه، . همه گوسفند وار پشت دوستم کله خام روان هستین

 • جنرال دوستم به اشرف غني پيشنهاد كرده بود كه بعد از پيروزي ؛ عكس هاي هر دوي شان مساويانه در بانكنوتها چاپ شود ولي جناب اشرف غني اين تقاضاي دوستم را رد كردند

 • کامنت دهنده 13.15 بی نام کله خر، جنوب بی نام آیا د ر کون تو ، جنرال دوستم بوتل زده که واویلا داری ؟؟
  روان شدن ما و اتحاد ما ، ترا زورداده جگربریان گشته ای ؟؟؟

 • اشرف غني در سفر خود به خوست از بردن جنرال دوستم و سرور دانش امتناع ورزيد ، زيرا مردم پكتيا وخوست هرگز نميخواهند كه دوستم را در كنار وي ببينند به عوض آنها اشرف غني حاجي دين محمد را انتخاب كرد

 • zenda bad dostum rabar turkha afghnistan

 • برخیها میگویند که دوستم بازی خورده؟؟؟؟
  در چه ؟؟؟؟ مگر دوستم در همین سیزده سال درکنار اشرفغنی وکرزی نبوده و در هردو انتخابات به کرزی و اشرفغنی قبلآ نپیوسته بود و بعد از انتخابات دوباره فراری نشده بود؟؟؟؟؟
  بلی همینطور بود- اینبار هم همینطور میشود- چون دوستم تصمیم نمیگیرد- این ترکیه و پاکستان است -که در مورد دوستم تصمیم میگیرند/ چنانچه قبلآ هم با گلبیدین و بعد طالبان و کرزی و اینبار اشرفغنی.- آقای محقق در دفعه قبل از ایتلافش با کرزی درمورد ترکیه و همراهی با دوستم پرده برداشت و اینبار نخواست بازهم اشتبا] دفعه قبل را به درخواست ترکیه تکرار نماید.
  باید ترکتباران وازبیکها در آینده در مورد ایتلاف با غنی از پشتونها و اسحاقزیها و مومند ها شکایت ننمایند- چون پدرانشان هم مانند خودیشان بودند.

 • اشرف غني يكي از خفاشان استبداد و نوكر اي آس اي بوده، عكس او و ياران در خدمت اي آس اي وي ميرساند كه انها براي فردا برنامه هاي زير زميني خود را دارند، همايون ريس كميسون دفاع در شوراي ملي كه در خدمت اي آس اي بر ضد روابط افغانستان با غرب است درين عكس تاريخي اشرف غني ديده ميشود، دوستم أزين زد و بند ها سر در أورده نميتواند، يكجا شدن دوستم با اشرف غني باعث تقويه اقتدار فاشيست هاي قبيله ميشود، انتخاب دوستم با اشرف غني مخالف راه طي نموده دوستم و قوم شريف ترك تبار ميباشد، اين جفاي بزرك در حق مردم را نميتوان جبران نمود،.دوستم همواره از أكت هاي ناكام قبيله تقليد ميكند. كرزي اورا فريب داد، فريب كرزي به منفعت قبيله تمام شد، درين بازي اوزبكها و هزاره ها بوسيله رهبري خام دوستم و محقق جفا به حق ملت خود كردند، وقت ان بود كه رهبر ان مقاومت صفوف خود را فشرده مينمودندو دور هم جمع ميشدندو از روز هاي ماضي درس عبرت حاصل مي كردند وفريب كرزي و احمدزي را نميخوردند شكست سياسي قبيله رقم ميخورد، اما صد افسوس اين رهبران ، رهبران معامله خو و زر اندوز أرمان هاي مردم خود را ناديده ميكيرند. بنا رهبران مافيايي قبيله أزين فرصت طلايي بهره به نفع خود مي برند!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس