صفحه نخست > حقوق بشر > با فرارسیدن فصل بهار، حملات خونین کوچی های افغان آغاز می شود

با فرارسیدن فصل بهار، حملات خونین کوچی های افغان آغاز می شود

کابل پرس خبری
يكشنبه 6 آپریل 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: فصل بهار از راه رسید و کوچی های افغان از مناطق مرزی پاکستان و افغانستان و بخش هایی از پاکستان برای حمله ی خونین سالانه ی خود علیه مردم در نقاط مختلف از جمله در هزارستان آماده می شوند.
کوچی های افغان که بصورت تنگاتنگ از سوی طالبان و رژيم حامد کرزی حمایت می شوند و در حملات خونین خود علاوه بر کشتار، دست به غارت و چپاول دارایی مردم زده و تلاش می کنند زمین های آنان را غصب نمایند. حملات کوچی های افغان به مال و جان مردم از اواخر قرن 19 میلادی آغاز شده و حکومت های افغان برای سرکوب و اشغال سرزمین های غیر افغان ها، همواره از کوچی ها به عنوان سرباز و اهرم فشار استفاده کرده اند.
در دو دهه ی اخیر کوچی ها با طالبان ارتباطات نزدیک داشته و همواره از حمایت های این گروه مسلح قومی برخوردار بوده اند. در زمان رژيم طالبان، آنان بصورت آزادانه دست به جنایت زده و در کشتار سیستماتیک غیر افغان ها بويژه هزاره ها نقش عمده و برجسته داشته اند.

کوچی های افغان بخش مهمی از بدنه ی گروه مسلح قومی طالبان را می سازند. برای نمونه طبق اظهارات یکی از سران کوچی بنام محمود خان سلیمان خیل بیش از نیم گروه طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند. در سند محرمانه افشا شده توسط ویکی لیکس از سفارت آمریکا آمریکا آمده که محمود خان سلیمان خیل می گوید بیشتر فرماندهان طالب در ولایت پکتیکا را کوچی ها تشکیل می دهند. گروه تروریستی -قومی طالبان در دو دهه ی اخیر جان ده ها هزار تن از شهروندان افغانستان را گرفته و میلیون ها تن را مجبور به ترک خانه و کاشانه و پناهجویی در مناطق و کشورهای دیگر کرده است.

علاوه بر شرکت در فعالیت های تروریستی، کوچی های افغان بصورت گسترده در قاچاق مواد مخدر، سلاح و اشیای تاریخی دست دارند. حمایت مستقیم مقامات بلندپایه افغان و گروه طالبان باعث شده که آنان بصورت آزادانه و بدون هیچ نگرانی از تعقیب و محاکمه این فعالیت های قانون شکنانه را دنبال نمایند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هر وقت که به کابل پرس? سر میزنم، این تصور برایم دست میدهد، که گویاتمام مردم
  افغانستان برای نابودی قوم هزاره کمر بسته است. از طالبان گرفته تاکوچی ها، اقوام پشتون،
  تاجک و ازبیک، همه و همه دشمنان قسم خورده مردم هزاره اند.
  آیا این طرز تفکر و تبلیغات در سایت های هزارگی، قوم هزاره را در انزوا نمی کشد؟
  آیا اینهمه تبلیغات ترس و بی اعتمادی را نسبت به دیگران بین هموطنان هزاره ما ایجاد نمی کند؟
  آیا این ترس روزی تاثیرات ناگوارِ بر روان جوانان هزاره نخواهد گذاشت؟ و ده ها آیای دیگر.....
  دوستان امریکائی شما تا ابد در افغانستان نمی مانند، روزی همین شما خواهید بود و همین اقوام که آنها
  را دشمن خود ساخته اید. چه خوب گفته اند:
  در راه که میروی، تمام پُل ها را درعقب خود ویران مکن. شاید روزی از همین راه دوباره باز گردی.

 • سلام. من با اکثر گفته‌های که در کامنت بالا ذکر شده است موافقم. بجز ۲ مسئله. اولا هجوم کوچیها، به‌‌‌ پشتیبانی طالبان و حتی به‌‌‌ پشتیبانی دولت در اکثر مناطق هزاره جات در سالیان متمادی اتفاق افتاده، چیزی واضح و روشن است، و باید به‌‌‌ نحوی جلویش گرفته شود. ثانیا اینکه شما میگویید "دوستان آمریکای شما تا آبد در افغانستان نمی ماند" شما ‌یک چیزی مهمی‌ را اینجا فراموش کرده أید. نه‌ آمریکا دوستان ما بوده، نه‌ روس‌ها و نه‌ پاکستان. آیا روس‌ها را ما در افغانستان آوردیم و تمام افغانستان را بخاک خون کشیدیم، یا تعدادی افرادی از اقوام دیگر؟ آیا طالبان به‌‌‌ پشتیبانی باداران خود از از ما مردم است، یا اقوام دیگر؟ آیا آمریکا را ما در افغانستان آوردیم، یا افرادی از اقوام دیگر؟ در آوردن و هجوم هج ‌یک از کشور‌ها دیگر، هزاره‌ها کدام نقش نداشته، کی‌ آنها امروز دوستان ما باشد و دشمنان ما اقوام دیگر.

 • جالب است! نفری در نوشته اش هزاره ها را میخواهد بترساند و تهدید کند.

  “دوستان امریکائی شما تا ابد در افغانستان نمی مانند، روزی همین شما خواهید بود و همین اقوام که آنها
  را دشمن خود ساخته اید. چه خوب گفته اند:
  در راه که میروی، تمام پُل ها را درعقب خود ویران مکن. شاید روزی از همین راه دوباره باز گردی.”

  این خود نشان دهنده وحشی بودن و دشمنی این اشخاص را نشان میدهد. مردم هزاره هیچ گاه به کسی حمله نکرده و هرج و مرج و انتحار و در خشتک زن خود بمب پنهان نکرده جناب. این برادان طالب و ارگ نشین جناب عالی است که هم امریکا را سر خواهر و مادرت اورده و هم اطفالت را هر روزه میکشد. هزاره مرد جان خود است ، شما غم انها را نخورید. خشتکتان را زیاد کشال کشال نکنید و بیاید و بدویت را کنار زنید!

 • مقصدم از پیام اولی نه تهدید یا ترساندن شما بود، و نه کنایه ای در کار است.
  فقط یک توصیه بی غرضانه بود. اما از پیام های تان معلوم میشود، که چقدر
  علیه دیگران بی اعتماد شده اید. این بی اعتمادی به مریضی روانی تبدیل میشود
  و زندگی خود تانرا خراب میکند.

 • به نویسنده اولین کامنت

  من هزاره هستم و تاجیک دشمن نیست. ازبک برادر من است. دوست من است. من تاجیک رای دادم تا چشم ملاعمر کورتر شود. 70 در صد مردم هزاره به تاجیک رای دادند. کابل پرس? هم کل هزاره ها نیست بلکه یک نفر است و حق دارد نظر خود را داشته باشد. شما هم با زرنگی تلاش نکنید که برف خود را سر بام همسایه بیاندازید. این برادران پشتون هستند که با تمام اقوام و اصلا با بشریت مشکل دارند نه هزاره ها. اگر شما مثل هزاره ها دیگران را قبول داشته باشید جنگ از همین فردا در افغانستان خلاص می شود و کشور گل و گلزار می شود. این شما هستید که انفلاقی و انفجاری و انتحاری هستید و نمی گذارید که مردم افغانستان روی خوشی ار ببینند. نفرین باد بر شما که هنوز هم عیب خود را نمی بینید. این شما هستید که حتی خود را از نعمت صلح و ارامش محروم می کنید.

  امریکایی را هم کرزی و شما به افغانستان اوردید که امنیت اطاق خواب خانم کرزی را در اختیار داشتند. هزاره نه امریکایی را به افغانستان و نه هم با رفتن امریکایی بلایش غم می شود. امریکایی ار خلیلزاد به افغانستان اورد. امریکایی را انورالحق و اشرف غنی و دیگر شخصیت های شما به افغانستان اورد

 • یاری و همراهانش
  او بی ناموس کور مریض! دعوتگر امریکایی ها انورالحق و اشرف غنی, کرزی یا خلیل زاد نه بلکه لنده های شما (قصر نشینان ائتلاف شمال) بودند, تعصب کورت کرده . تقاضای بمب های بزرگتر را رهبران نامنهاد شما کردند نه کسانیکه آنها را متهم میکنی. کرزی بیناموس را شما به اینجا حاکم فرستادید ورنه استاد سیرت برنده رای اکثریت بود. مرداری های خود را بنام دیگران رسوا نسازید

 • او بی شرف که حرف زدنت را یاد نداری و مثل انفلاقی ها از دهانت بوی چتلی بیرون می شود. خلیلزاد پشتون نیست؟ از کجا امد؟ اشرف غنی پشتون نیست؟ در کجا درس خوانده؟ از کجا آمد؟ خرزی و برادرانش از کجا امدند؟ انورلحق احدی از کجا امد؟ همه ای کسانی که فعلا از شما در دولت هستند از امریکا و توسط طیاره های امریکایی امد. به اینها کی رای می دهد؟ باز هم بگویم که همین ها که از امریکا امدند با شرف ترین شما استند و لااقل انفلاقی نمی باشند. بری شان دعا داریم که انقلاقی های تانه گم کنند. امریکا بمباردمان کرد طالبان را چون که زیر رهبری شان تروریستان به امریکا حمله کردند. قبل از امریکایی ها پاکستانی ها و عربها را هم برادران شما اورده بودند و ضرر شان هم به خود تان رسید. بی عقل همیشه خود را ازار میته.

  ما شما را به راه راست دعوت می کنیم. خوب های تانه تشویق می کنیم. بدهای تانه خداوند در راه راست هدایت کنه. فحش نده. جوش نزن. مثل اولاد ادم گپ بزن. یاد بگیر که شاخ را در دیوار بند کدن فایده نداره. اگر یک نفر هزاره یک کار بد کرد هه را بد نگو. اگر یک تاجیک کار بد کرد همه را بد نگو. من هم همه شما را بد نمی گویم مگرم فقط به یادت دادم که زیاد تر وطن فروشان از شما بودند و فعلا هم استند. ما هم بد داریم. اما همه بد نیستد.

 • من پشتونیرا تا حال ندیده ام که ازطالب دفاع نکندا ز کرزی گرفته تا آخرین فرد.

 • مردم افغانستان اینطور می اندیشند:

  از مجموع 26 ولایاتی که تا کنون ده درصد آرای آن شمارش شده است، داکتر اشرف غنی احمدزی
  در ولایت های قندهار، بامیان، بغلان، پنجشیر، پکتیکا، سمنگان، سرپل، ارزگان، کنرها، فاریاب،
  زابل، لوگر و غزنی در رده اول قرار دارد.

  داکتر عبدالله در ولایت های کابل، هرات، بلخ، بدخشان، پروان، دایکندی، غور، قندوز، تخار، کاپیسا و فراه
  در رتبه اول قرار دارد.
  برای من نتایج ولایت پینجشیر و بامیان جالب است.

 • همچنان نتایج ولایات ارزگان و غزنی جالب است.
  اکثریت آرای چهار ولایت هزاره نشین به اشرف غنی داده میشود.
  " روشنفکران " هزاره ما این نتایج را چه نوع تحلیل میکنند؟

 • یک خبر خوش از ننگرهاز
  سایت کلید گروپ
  آغاز قيام‌های مردمي بر ضد طالبان در ننگرهار
  تهيه شده توسط مبارز
  چهارشنبه 27 حمل 1393 ساعت 08:07

  آغاز قيام‌های مردمي بر ضد طالبان در ننگرهار

  مسوولان ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار می گویند که قیام مردمی برضد طالبان در این ولسوالی آغاز شده است.
  عبدالخالق معروف؛ ولسوال حصارک در صحبت با راديو كليد گفت: از سه بجه شب گذشته به این سو درگیری میان طالبان و قیام کنندگان جریان دارد.
  وي مي افزايد که مردم از روستاهای مامندکلا، سیا، ناصرخیل، مردان و گله خیل این ولسوالی قیام را برضد این گروه دهشت افکن آغاز کرده اند.

  ولسوال حصارک همچنان می گوید که نیروهای پولیس نیز در حمایت این قیام مردمی قرار گرفته اما در مورد تلفات ناشی از این درگیری ها معلومات در دست نیست. اما طالبان مسلح با ارسال خبرنامه گفته اند كه در نتيجه در گيري با پوليس محلي در اين مناطق تلفات جاني را به آنان وارد كرده اند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس