صفحه نخست > دیدگاه > دلایل عمده سقوط کندهار

دلایل عمده سقوط کندهار

عیسی
سه شنبه 15 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اگر بطور دقیق حوزه کندهار وعوامل نا امنی ها و مشکلات آنرا مورد بحث قرار دهیم،ممکن در ظرفیت این مقاله نباشد.اما بطور خلاصه به این نکات می پردازیم. کند هار از زمان آغاز حکومت آقای کرزی دست کم با مشکلات و نا امنی های مختلف مواجه بوده است. در یکی دوسال اول دوره ریاست جمهوری کرزی تایک حدی وضعیت این ولایت شکل عادی به خود داشت. زیرا دشمن به آن حد از توانایی و تاکتیک های محاربوی و انتحاری برخوردار نبود که بتواند یک تهدید عمده در منطقه و افغانستان باشد.دولت نیز به دلیل مشکلات داخلی که وجود داشت توجه جدی به این نقطه نداشت از همین جاست که دشمن آغازبه فعالیت میکند چون اداره وقت در کندهار از کفایت خوب برخوردار بود بخوبی میتوانست که دوست ودشمن را تشخیص کند وتدابیری را در این قسمت داشته باشد. والی وقت کندهار که یک شخص توانا ودانا بود به دلایل عدم توجه به خواهشات بیجا برادران ،دوستان یکتعداد قوم های رئیس دولت ویک گروپ دیگری که بنام الکوزی ها مردم خیلی صادق به باند برهان الدین ربانی میباشد مورد انتقاد این حلقات گردید که به آسانی توانستند ذهنیت رئیس جمهور خوش باور را تغیر بدهند. آغازمشکلات این ولایت ازهمین جا شروع میشود که دولت مرکزی بدون اینکه به واقعیت ها پی برده باشد تصمیم عزل گل آقا شیرزی راگرفت و وی را به جلال آباد تبدیل کرد ویک شخص مفسد عیاش وناکار را در این ولایت مرزی وکلیدی افغانستان بصفت والی گماشت که این گل سر سبد اسدالله خالد نام دارد که من یقین دارم که بانام این مرد میدان آشنایی کامل دارید همچنان بااخلاق پسند یده این مرد وابسته .

گل آغا شیرزوی

معرفی مختصر انتخاب رئیس جمهور(اسدالله خالد) به مردم کندهار

اسدالله خالد باشنده اصلی ولسوالی اندرولایت غزنی است که دارای یک فامیل عجیت و مورد تردید میباشد که نامبرده از جمله جاسوسان بسیار باامکانات وسیع در این سرزمین می باشد هنوز یک خواهر وی درسفارت امریکا کارمند باامکانات وسیع است ودیگری سکرتر زلمی خلیل زاد سفیر یک دوره قبل سفارت امریکا در کابل می باشد. در یکی از مجالس خویش در کندهار به برادر اقای کرزی گفته بود که در دروازه که کرزی رفت وآمد دارد من از سابق رفت وآمد داشتم این موضوع را باید روشن شود که این کدام در وازه است؟

نوعیت کردار وگفتار این جناب(اسدالله خالد) درکندهار

این جناب از فصاحت وبلاغت خوبی برخوردار است چنان فحش وپوچ می گوید که برای اکثر مردم قومی کارمندان دفترش ،مقام های مختلف پولیس بشمول قوماندان امنیه ،روئسای مختلف آن اداره،مقام سارنوالی ومحکمه که شاهدان این همه تمامی مردم کندهار نیز می باشد .

در یکی از روز ها در ولسوالی پنجوایی کندهار بر سر کشت مواد مخدر، یک قطعه که این مسئولیت رابدوش دارد بحث میکرد. از مقام ولایت هم خواهش کرده بود تا در این محفل اشتراک نماید. این جناب بواسطه طیاره چرخکی که آماده شده بود در محفل اشتراک ورزید ودر لابلای سخنانش به مردم خطاب کرد که اگر شمابه کشت خشخاش ادامه دهید. من بر زمین وخانه های شما بمبارد خواهم کرد تابمن اطاعت کنید و من شمارا مجبور به ترک خانه های تان خواهم کرد. این بود شیوه تبلیغ این جناب .

چندی قبل زندانیان ولایت کندهار اتصاب غذایی نموده بود و41 تن آنها دهن های خود را دوخته بودند که از مرکز هم یک هیئت بشمول وکلای پارلمان این حالت را از نزدیک مشاهده کردند دست کم می توان علت این اعتراض ها و اعتصاب ها را ناشی از فشار فزاینده حکومت کننده گان این ولایت و نبود یک محکمه با صلاحیت و سارنوالی دانست و همچنان سارنوالی ومحکمه بدون اجازه یا بدون پرداخت پول به وابسته گان جناب اسدالله خالد هیچ کاری را امکان پذیر ساخته نمی توانستند. برای یکتن از قاضیان ولایت کندهار گفته بود (که اگربدون اجازه من یک کلمه هم نوشته بودی پایت رامیده میکنم)

ولایت کندهار چون یک ولایت سرحدی است از طریق تجارت گمرک زمینه کاربار بسیار مساعد است یکی ازولسوالی های کندهار سپین بولدک نام دارد که در آنجا یک بازار مشترک بنام ویش وجود دارد که از چند طریق مالهای تجارتی زیادی خرید وفروش میشود در این بازار خرید وفروش موتر خیلی زیاد صوت میگیرد که اکثریت این بازار مشترک را این جناب بواسطه افراد خویش کنترول میکند واز هر موتر که بنام موتر های کانتینری یادمی شود مبلغ 50000کلدار پاکستانی بطور غیر قانونی اخذ مینماید.این جناب از امکانات عالی در شهر کندهار برخوردار است به تعداد250نفر افراد مسلح غیر مسئول به قومانده سکرتر این جناب که ادریس نام دارد فعالیت های غیر قانونی دارد.تمامی دروازه ها شهرکندهار گمرک ونقاط پر عاید را به نفع خود کنترول میکند. تمامی اختطاف های که صورت میگیرد همه درلباس پولیس از طرف همین افراد صورت میگیرد. بطورمثال پسرکربلایی که باشنده توپ خانه کندهار می باشد از طرف همین افرادگرفتار ودر ساحه زیارت بابای ولی ولایت کندهاردرمقابل قرارگاه اردوی ملی وپوسته پولیس ملی دوباره درمقابل یک ملیون افغانی رهاشد به گفته یکتن از عقارب نزدیک این پسر آنها در یک تماس از طرف خود این جناب تهدید شده است.

اسدلله خالد/ عکس از دی لایف

این جناب از اخلاق خوب نیز برخوردار است طوریکه نمایان است که یک هفته درکندهار ودوماه در واشنگتن است که بتواند وظیفه که گرفته بود گزارش دهد وهم رسیده گی به مسایل جنسی هم کند طوریکه معلوم است در شهر کندهار هم رئیس سنتر شیرزی...... ویکتن دیگربه اسم..... که باشنده میرویس مینه کندهار میباشد از جمله همکاران و تمویل کننده گان در این بخش هستند. این جناب به حدی باامکانات است که حتی رئیس جمهور هم در قسمت عزل آن ناتوان است. در هر ماه یکبار از دوبی یک معشوقه که دارد به دیدن وی می آید. شماببینید در فاجعه که محبس کندهار منفجر گردید به خدامعلوم که جناب عالی باکی هم بستر بود دولت وپارلمان هم به حدی ناتوان می باشد که حتی نتوانست جهت روشن شدن چگونگی وقوع انفجار محبس کندهارو فرار زندانیان وی را در پارلمان حاضرنماید واز ایشان پروسوپال نماید و مسؤلیت شان در این رویداد چه می باشد پاسخ دهد.ولی ناتوانی آنها دلالت بر موجودیت این جناب میکند. در یک برنامه گفتمان که پیرامون محبس کندهار آماده شده بود مهمانان این برنامه هلال الدین هلال ،انجنیر عبدالله کندهاری ،غلام محمد معصومی ، گلاب زوی ،شکیبا هاشمی، عبدالهادی خالد وگرداننده مولانا عبدالله بود که انجنیر عبدالله بطور آفتابی برفساداداره کندهار نوعیت اداره واز این مثلث شوم کرزی پرده بر داشت که دو روز بعد از نشر برنامه از طریق تلیفون مستقیم احمدولی کرزی مورد تهدید قرار گرفت که بعد از آن از طریق مصاحبه با سایت خبری بینوا وی را اخطار داد که من وی رانمیگزارم. قابل یاد آوریست که در برنامه یاد شده بعضی از قسمت ها هم قطع شده بود .

تشکیلات پولیس ولایت کندهارودلیل عمده جلب آمر امنیت :

حدودآ 25روز قبل از انفجار محبس کندهار به هدایت مستقیم وزیر داخله آمر امینت کندهار دگروال امان الله بدون کدام دلیل موجه به وی هدایت داده میشود که تا هدایت بعدی دوباره به ولایت کندهار رفته نمیتوانی در اینجا عمق قضیه تایک حدی روشن میشود که چقدر عمیق است زمانی که مثلث نتوانست دگروال امان الله را شامل شبکه سازد زمینه سازی میکنند که به هر شکلی که میشود وی رااز صحنه دور سازد .

سیدآقا ثاقب که یک فرد آلوده به فساد بود واست که به همین علت از ولایت فراه عزل وبه اساس پرداخت یک مقدار پول دوباره به ولایت کندهار بصفت قوماندان امنیه معرفی شد که میتوان گفت وی یکی از طراحان این واقعه است در ولایت کندهار هشت حوزه امنیتی یازده ولسوالی وجود دارد که به مسئولیت گفته میتوانم که در هرصد پولیس دوتن باسواد ومسلکی وجود ندارد به دلیل اینکه فاصله بین مردم ودولت به انداز کافی زیاد شده که مردم نمی تواند که بر اداره کندهار اعتماد کند واداره نیز نیاز مند افراد بادانش وبا فهم نیست .

اسدالله خالد و برکناری؟

شبکه ی فساد در قندهار: برادر حامد کرزی، اسدالله خالد و محمد عارف نورزی

چهار شنبه 16 آوريل 2008


گل آغا شيرزوی و درآمد يک ميليون دالری در هفته/ قاچاق مواد مخدر و دزدی از عوايد گمرکی

فساد گسترده ی خانواده و اطرافيان حامد کرزی!

سالانه 800 ميليون دالر، کميشن واليان جنوب برای اجازه ی عبور کاروان مواد مخدر/ اسدالله خالد پولی که بايد برای محو کشت خشخاش به افرادی مشخص داده می شد را به ديگران داده است/ قندهار: 150 هزار دالر بده تا قوماندان امنيه ولسوالی شوی/ در سند افشا شده ی مقامات آمريکايی از احمد ولی کرزی به عنوان محوری ترين قاچاقچی مواد مخدر ياد شده است/ معاش 2200 سرباز در يکی از ولايات شرقی به جيب زورمندان رفته است/ هزاران تن از نظاميان دولتی که از دولت معاش دريافت می کنند به خدمت شخصی قاچاقچيان بين المللی شناخته شده ی هرويين درآمده اند/ اسدالله وفا از از تدارک و قاچاق محموله ی بزرگ مواد مخدر سود سرشاری برده است/ و حامد کرزی همچنان دروغ می گويد!

سه شنبه 6 مه 2008


عارف نورزی، برادرش و مواد مخدر؟

يک هتل در قندهار: 15 میلیون دالر امریکایی

يكشنبه 20 آوريل 2008, نويسنده: بصیر هلمندی


پادشاه هرويين يا پادشاه لوبيا؟

آيا ولی کرزی به کشت لوبيا راضی می شود؟

شنبه 3 مه 2008


دروغ های بزرگ تیم کرزی

این راز به تازگی افشا شده است

يكشنبه 20 آوريل 2008


اخبار، مقالات و گزارش های درباره مواد مخدر در افغانستان


اخبار، مقالات و گزارش های درباره فساد، غصب زمين، سوء استفاده و اختلاس در افغانستان

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • از دور قصه کردن آسان است. هر کس در قندهار باشد باز می فهمد که گپ چیست؟ کسانی که از زیر لحاف خود در خانه های آرام، قصه جنگ رامی نویسند خود را در خیال در میدان نبرد می بینند و وقتی به میدان نبرد بروند، سکته خواهند کرد.

    این قصه های مفت برای بدنام کردن یک تعداد آدم ها راه انداخته می شود و دلیل آن هم بسیار واضح است. بسیار استند کسانی کهمخالفت سیای را یاد ندارند و کوشش می کند با تهمت بستن های شخصی با طرف خود به مقابله برخیزند. این اخلاق سیاسی عصر نوین است!

    ولی کسانی که بعوض مقابله سیاسی به مقابله شخصی می پردازند در واقع شکست خود راپذیرفته اند...

    آیا نمی توان از این گونه قصه ها برای هر کس نوشت؟

    • خداوند ما افغانها را فراموش کرده است. آدم حیران می ماند که چه بگوید. خدایا اگر بر ما رحمت نمی فرستی لااقل مرگ بفرست که از غم دنیا خلاس شویم. کرزی هم بیخی خواب است. فراموش کرده که ما به او رای دادیم.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس