صفحه نخست > خبر و گزارش > هیچ مرکز دولتی برای پیش بینی حوادث طبیعی در افغانستان وجود ندارد

هیچ مرکز دولتی برای پیش بینی حوادث طبیعی در افغانستان وجود ندارد

حوادث طبیعی در کنار مواردی مانند کشتارهای وسیع توسط گروه مسلح قومی طالبان، مواد مخدر تولیدی قبایل و سوء تغذیه، به یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در افغانستان تبدیل شده است.
کابل پرس خبری
شنبه 3 می 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: حادثه رانش زمین یا لغزش زمین در ولایت بدخشان جان بیش از 2500 تن از هموطنان ما را گرفته است و تعداد زیادی نیز ناپدید می باشند. حوادث طبیعی دیگر مانند سیلاب در ولایات فاریاب، جوزجان و بادغیس نیز در روزهای گذشته جان تعداد زیادی از هموطنان را گرفته است. حوادث طبیعی در افغانستان سالانه جان تعداد زیادی را می گیرد با اینحال هیچ اقدام پیشگیرانه برای مقابله و جلوگیری از چنین حوادثی صورت نمی گیرد. نتیجه ی تحقیقات کابل پرس نشان می دهد که در افغانستان هیچ نهاد، موسسه و یا مرکز علمی برای پیش بینی حوادث طبیعی وجود ندارد و اقدامات صورت گرفته در مقابل چنین حوادثی فقط به عزاداری، پیام تسلیت و کمک و امداد رسانی بی برنامه پس از وقوع حادثه محدود شده است.
در بیشتر کشورهای جهان معمولن مراکز علمی وجود دارند که علاوه بر تشخیص وضعیت جغرافیایی، حرکت های درونی زمین را بررسی کرده و حوادث طبیعی مانند زلزله، رانش زمین و یا سیلاب را تشخیص می دهند. در افغانستان تنها یک مرکز ظاهرن مربوط به این امر به نام اداره عمومی جیودیزی و کارتوگرافی (زمین سنجی و نقشه نگاری) وجود دارد که با نگاه به فعالیت های این مرکز، می بینیم که این فعالیت ها به هیچ عنوان شامل فعالیت های مربوط به تشخیص حوادث طبیعی نمی شود.

در 13 سال حکومت حامد کرزی میلیاردها دالر وارد افغانستان شده و از این میلیاردها دالر هیچ هزینه های برای مسایل مربوط به تشخیص حوادث طبیعی صورت نگرفته است. ساده ترین دلیل این امر این است که مقامات حکومتی افغانستان در این زمینه فکری نکرده اند. در این سال ها حکومت کرزی ده ها کمیسیون، نهاد و سازمان برای رهایی تروریست های طالب به دلیل اشتراکات قبیله ای ایجاد کرده و میلیون ها دالر به مصرف رسانده است اما هیچ اقدامی در زمینه ی تشخیص حوادث طبیعی صورت نگرفته است.

حوادث طبیعی در کنار مواردی مانند کشتارهای وسیع توسط گروه مسلح قومی طالبان، مواد مخدر تولیدی قبایل و سوء تغذیه، به یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در افغانستان تبدیل شده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس