صفحه نخست > حقوق بشر > بیانیه ی شبکه سراسری مردم هزاره در حمایت از پناهجویان و پناهندگان افغانستان (…)

بیانیه ی شبکه سراسری مردم هزاره در حمایت از پناهجویان و پناهندگان افغانستان در ترکیه

هزاره اینترنشنال
سه شنبه 13 می 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

شبکه ی سراسری مردم هزاره: به پناهجویان دردمند افغانستانی که به بیش از یک ماه است علیه تبعیض در دفاتر کمیساریای ملل متحد علیه آنان و برای استحاق حقوق انسانی خویش در شهر آنکارا مقابل دفتر ملل متحد اعتراض و تحصن کرده اند ، درود فرستاده، همگام و همصدا با آنها تبعیض آشکار مسئولان کمیساریای ملل متحد در امور پناهندگان در ترکیه مقابل پناهجویان؛ و بی تفاوتی مسئولان این سازمان در برابر اعتراض پناهجویان را به شدت محکوم می کنیم.

هزاران تن از شهروندان افغانستان، به خاطر تداوم خشونت های لجام گسیخته، جنایت های ضد بشری و غارت و تجاوز دوامدار بر حریم شهروندان، به ناچار از کشور فرار کرده و برای یافتن جای امن برای زندگی و پیدا کردن فردای مطمئن برای فرزندان خویش راهی دیار غربت شده اند.

شبکه ی سراسری مردم هزاره به عنوان یک سازمان مدافع حقوق بشر ضمن استقبال از اعتراض مدنی و عدالت خواهی پناهجویان، از خواست های انسانی آنان با در نظرداشت قوانین و مقررات بین المللی پناهندگی پشتیبانی نموده و با تمام قوا برای احقاق حقوق طبیعی آنان با پناهجویان افغانستان در ترکیه همگام و همراه خواهد بود.
پناهندگی و پناه جستن حق هر انسان است. شبکه ی سراسری مردم هزاره با آنکه آوارگی مداوم شهروندان افغانستان و شکنجه شدن آنها از نگاه روانی دردیار غربت را درد بزرگی برای جامعه ی افغانستان می داند اما با تاسف باید بپذیریم که ؛ تا شرایط موجود در افغانستان تغییر نکند، فرار شهروندان از هیولای جنگ و خشونت ادامه خواهد داشت و به این آسانی نمی شود جلوی پدیده ی مهاجرت را گرفت.

نظر به اعلامیه ی جهانی حقوق بشر، کنوانسیون 1951 ژنو، پروتکل 1967 و دیگر قوانین بین المللی، پناهجویان افغانستان در ردیف اول و مستحق پناهندگی و پشتیبانی بین المللی قرار می گیرند. از این رو سیاست تبعیض آمیز دفاتر ملل متحد در ترکیه در برابر شهروندان افغانستان و تعلیق بررسی پرونده های آنان مغایر کنوانسیون ها و قوانین بین المللی پناهندگی و ناقض اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد.

طوری که همه می دانید هزاران پناهجوی افغانستانی در ترکیه سرگردان اند و از بی سرنوشتی مطلق و وضعیت رقت بار زندگی رنج می برند. علاوه بر این کمیساریای ملل متحد در امور پناهندگان در ترکیه بیش از یک ونیم سال است که بررسی پرونده در خواست پناهندگی پناهجویان افغانستان را بدون کدام دلیل موجه به حالت تعلیق در آورده و حتا آن عده از پناهجویان که در خواست های پناهندگی آنان سالها پیش بررسی گردیده و نظر به قوانین بین المللی به عنوان پناهنده شناخته شده اند، به خاطر اینکه شهروند افغانستان هستند؛ جهت اسکان مجدد به کشور های سومی که حق مسلم آنها ست فرستاده نشده اند. باید گفت که این کار مسئولین کمیساریای ملل متحد مغایر تمام نرم ها و قوانین بین المللی پناهندگی بوده و هیچ گونه توجیه قانونی ندارد.

شبکه ی سراسری مردم هزاره ضمن محکوم نمودن سیاست های دو گانه ی مسئولان کمیساریای ملل متحد در برابر پناهجویان افغانستان در ترکیه؛ پناهندگی و آوارگی را یک پدیده ی و مسئولیت بین المللی می داند و از آنجا که تمام کنوانسیون ها و پروتکل های الحاقی در امور پناهندگی مسئولیت رسیدگی به این پدیده را به عهده ی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد "UNHCR" گذاشته است، از این سازمان می خواهد تا سیاست های دوگانه علیه پناهجویان افغانستان را متوقف نموده و به وظیفه ی و مسئولیت خویش طبق قوانین بین المللی عمل کند.
شبکه ی سراسری مردم هزاره با اظهار همدردی با پناهجویان معترض در شهر آنکارای ترکیه؛ از تمام موسسات و سازمانهای مدافع حقوق بشری و کلیه شهروندان مسئول افغانستان می خواهد که به ندای حقوق بشری پناهجویان درد مند افغانستان در ترکیه لبیک گفته و همگام با پناهجویان متحصن برای رفع تبعیض در برابر آنان و سهولت در بررسی در خواست پناهندگی آنان؛ همکاری کنند.

با گذشت یک ماه از اعتراض پناهجویان افغانستان در آنکارا؛ بی تفاوتی مسئولان کمیساریای ملل متحد در برابر این اعتراض می رساند که مسئولین این سازمان به هیچ یک از تعهدات بین المللی و مسئولیت شان در برابر پناهجویان پابند نموده وبه شکل سیستماتیک نقض حقوق انسانی پناهجویان را نقض می کنند.

علاوه براین؛ سکوت ننگین مقامات حکومت افغانستان و به خصوص مسئولین وزارت امور مهاجرین و وزارت خارجه ی افغانستان نیز نشان دهنده ی عدم مسئولیت مقامات حکومتی در برابر شهروندان افغانستان است.
به این اساس؛ شبکه ی سراسری مردم هزاره از نمایندگان مسئول در پارلمان افغانستان می خواهد؛ تا سکوت شان در برابر وضعیت اسفبار پناهجویان را شکسته و با احضار مقامات مسئول حکومتی، برای حل مشکل پناهجویان افغانستان در ترکیه وارد عمل شوند.

شبکه ی سراسری مردم هزاره همچنان از تمام موسسات حقوق بشری، جامعه ی مدنی و دانشجویان با احساس در سراسر افغانستان می خواهند، تا با تشکیل تجمعات و گردهمایی ها در مراکز شهر ها و به خصوص در مقابل دفتر کمیساریای ملل متحد در شهر کابل؛ خواهان رسیدگی به مشکلات پناهجویان افغانستانی در ترکیه شوند.
دانشجویان و فعالان مدنی در کابل می توانند با تحصن در مقابل دفتر کمیساریای ملل متحد در کابل؛ در اعتراض مدنی پناهجویان سهیم گردیده و در این خواست انسانی و حقوق بشری آنان را یاری رسانند.

شبکه سراسری مردم هزاره
www.HazaraPeople.com

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شما هم میفهمید و دیگران هم خوب میدانند که ملل متحد ارزش یگ پشه را هم برای مردم افغانستان نمیدهد .... اقوام ضعیف عالم همیشه برای مقامات ملل متحد نامه پراگنی کرده اند و در اینده هم خواهند کرد اما قدرتمندان دنیا کار خود را میکنند ....... نامه نوشتن و اه و ناله سر دادن و حسرت خوردن کار زنان است و هیچ راه حل به بار نخواهد اورد و پناهندگان هزاره ما یا باید به وطن برگردند و یا باید با مشکلات کمر شکن در اطراف و اکناف عالم دست و پنجه نرم کنند

 • میتوانم از مقاله نویس یا از طرفداران مقاله نویس بپرسم که:
  1. در داخل کشور (بخصوص از جانب معاون ریس جمهور خلیلی) بر اینها چی ظلم بود که از کشور خارج شده و حالا به دنبال به فکر خودشان پناهندهگی اند؟
  2. مگر مقاله نویس یا طرفدارانش میدانند پناهنده به کدام شخص گفته میشود؟
  به هر حال یا من نمی دانم یا انهای که مقاله را تحریر داشته اند.
  با احترام.

 • منبع: افغان پیپر

  مردم ولایت های هلمند و هرات به آسیب دیدگان ارگوی ولایت بدخشان مبلغ 5 میلیون افغانی پول نقد و مواشی مساعدت کردند.

  مبلغ 3 میلیون و 183 هزار افغانی کمک مردم ولایت هلمند و یک عضو با صلاحیت اداره مبارزه با حوادث مبلغ یک میلیون و 800 هزار افغانی کمک مردم هرات را برای آسیب دیدگان آن ولایت مواشی خریده است و به هر خانواده یک راس گوسفند به همراه هزینه علوفه شان را مساعدت کردند.

  5 میلیون افغانی کمک مردم در ولایت های هلمند و هرات در حالی جمع آوری گردید که یک روز قبل از آن مجموع کمک های نقدی به بیشتر از 50 میلیون افغانی اعلام شده بود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس