صفحه نخست > خبر و گزارش > اخبار لحظه به لحظه مربوط به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال (…)

اخبار لحظه به لحظه مربوط به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2014 میلادی

کابل پرس خبری
يكشنبه 15 جون 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اینجا را کلیک کنید تا این صفحه بروز شود.

انتخابات افغانستان و جام جهانی فوتبال
رای زن مانند آزادی اش زندانی ست
دو کارتون از عتیق شاهد


توجه نیروهای امنیتی به مساله ی انتخابات باعث شده که در جنوب و شرق افغانستان تولید و قاچاق مواد مخدر افزایش چشمگیری پیدا کند. کارشناسان معتقدند که تولید مواد مخدر در جنوب و شرق افغانستان همانند رشد و نفوذ طالبان در این مناطق خطرناک می باشد و باعث نابودی بسیاری در افغانستان و سایر نقاط جهان می شود.


تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی ویدئوهایی را از تخلف انتخاباتی ناظران انتخاباتی عبدالله عبدالله منتشر کرده است.


تصویری از کارت رای دهی برای کودکی کوچی که سن او 18 سال نوشته شده است.


از بامیان، دایکندی، پنجشیر و هرات گزارش می رسد که بیش از هفتاد درصد آرا به نفع عبدالله عبدالله بوده و در ولایاتی همچون بلخ نیز بیش از پنجاه درصد از آرا برای این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می باشد.


خبرنگاران شهروند گزارش می کنند که تاکنون در ولایات قندهار، فراه، نیمروز، هلمند، هلمند، زابل، لوگر، پکتیکا، پکتیا، خوست، ننگرهار، کنر، لغمان، جوزجان و فاریاب آرای اشرف غنی احمزی بیشتر از رقیب وی عبدالله عبدالله می باشد. با این وجود میزان رای در این ولایات نسبت به ولایات دیگر به مراتب کمتر است.


اعتراض مردم در ناحیه 17 شهر کابل به کمیسیون انتخابات در مورد عدم ارسال برگه های رای دهی به اندازه کافی


نی نهاد حمایت کننده از رسانه ها در افغانستان اعلامیه زیر را در مورد نقش رسانه ها در انتخابات صادر کرده است:
نقش خبرنگاران و رسانه ها در دور دوم انتخابات قابل تمجید است.

رسانه ها و خبرنگاران کشور در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از دورۀ کمپاین تا پایان روز رای دهی در ۲۴ جوزای سال روان توانستند که همه رویداد های انتخاباتی را پوشش دهند.
سهیم فعال رسانه ها سبب شد که مردم با خاطر جمع وعاری از تشویش به پای صندوق های رای رفته به نامزد دلخواه شان رای دهند.
خبرنگاران با درک این واقعیت که انتخابات یک روند ملی است وباید مر دم افغانستان کمک شود که در این روند سهم بیگرند با قبول خطرات وتهدید های امنیتی به عنوان چشم وگوش مردم عمل نموده تا آخرین فرصت و آغاز شمارش آراء تلاش ورزیدند چیزی از مردم افغانستان مکتوم نماند.
برنامه های متنوع انتخاباتی و گزارش های دومدار از روند رای دهی نشان داد که رسانه ها متعهد به ارزش های قانونی وملی بوده واز پیشروان توسعه و ترقی کشور می باشند.
باوجود حضور رسانه های جانبدار نقش رسانه های بی طرف و معیاری برازنده توصیف می گردد.
روز رای دهی باوجود اینکه بسیار خوب برگذار شد اما حملات تروریستی در گوشه وکنار کشور واقع شد که رسانه ها با درک مسؤلیت ملی از پوشش آن خود داری نموده واین امر سبب عصبانیت گروه تروریستی طالبان گردید و در سایت انتر نیتی خویش همه رسانه های کشور را طرفدار غرب خواندند.
مدیران رسانه ها بر تعهدات شان در کنفرانس ملی مدیران رسانه ها که قبل از انتخابات دور دوم برگذار شده بوده عمل نموده واز تهدیدهای جدی تروریستان نه هراسیدند که باید نامزد برنده که مسؤل ایجاد حکومت تازه می گردد این نقش مهم رسانه ها وخبرنگاران را فراموش نکند.
در جریان رای دهی در ۲۴ جوزا پنج واقعه خشونت در برابر خبرنگاران گزارش داده شد که مایه تاسف نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان است. امیدوار هستیم که این واقعات تکرار نگردد.
نخستین واقعه خشونت بازداشت ولت کوب شمس الدین شمس خبرنگار وفلم بردار تلویزیون میترا در ولایت جوزجان خبرداده شد که توسط داماد جنرال دوستم صورت گرفت.
ناصری خبرنگار تلویزیون چکاد در شهر هرات واسطۀ نقلیۀ شان باوجود داشتن کارت تردد از سوی پولیس توقف داده شد و با خشونت مواجه گردید. هکذا جمشید ملکزی، خبرنگار رادیو کلید حین تهیه گزارش از روند انتخابات در ولسوالی درۀ نور ولایت ننگرهار مورد ازار و اذیت قرار گرفت.
در ولایت قندهار نور آقا خبرنگار رادیوی محلی وړانګه به دلیل گرفتن یک عکس از یک مرکز رای دهی چهارساعت در بازداشت پولیس محلی بسر برد.
اما باوجود این واقعات خبرنگاران با کدام مشکل جدی در سایر ولایات مواجه نشدند که این خود یک دست آورد بزرگ است و نشان دهندۀ این امر که مردم ومقامات دولتی اکنون به ارزش کار اطلاع رسانی واقف اند.
نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان از تلاش خبرنگاران و رسانه های کشور در زمینۀ پوشش خبری رویداد های انتخاباتی تقدیر نموده و از مدیران رسانه های کشور می طلبد که خبرنگاران خویش را مورد تفقد قرار دهند.


روزنامه نگاران از جنوب افغانستان گزارش می دهند که در حوزه های رای دهی که بیشتر آن ها پشتون نشین می باشند، زنان یا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکرده اند و یا شرکت آن ها بسیار بسیار محدود بوده است. با این حال برخی گزارش ها حاکی ست که سهم رای زنان بصورت غیر قانونی به نفع اشرف غنی احمدزی ترتیب داده شده است. قبلن نیز برخی مقامات از جمله محمود خان سلیمان خیل یکی از رهبران کوچی در دیدار محرمانه با مقامات سفارت آمریکا در کابل، گفته بود طبق سنت هایی که آنان دارند، هیچ زن پشتونی اجازه ی مشارکت در روند انتخابات (ثبت نام و رای دهی) را ندارد. او همچنین گفته بود که بیش از نیم طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند (افشا شده توسط ویکی لیکس).


قانون شکنی ضيا الحق امرخيل، سید علم اسحق زی و مولوی عثمان حق طلب در امور انتخاباتی ولايت بادغیس
گزارشی همراه با اسناد از يکی از شهروندان افغانستان به کابل پرس ارسال شده که درباره تخلف و قانون شکنی ضياالحق امر خيل يکی از مسئولان کمیسيون انتخابات افغانستان (بخش عملياتی) ، سید علم اسحق زی رييس کميسیون انتخابات ولايت بادغيس و مولوی عثمان رييس شورای علمای بادغیس می باشد.
تاریخ نشر در کابل پرس: شنبه 20 جون 2009


پیش بینی می شود حملات کوچی های طالب بر مناطقی مانند بهسود و دایمیرداد که بصورت پراکنده در چند هفته ی اخیر صورت گرفته بود، پس از برگزاری دور دوم انتخابات شدت گیرد. کوچی های طالب همه ساله با حمله به جان و مال مردم علاوه بر قتل و غارت، دست به کوچ اجباری مردم محل می زنند. آنان در حملات خود پشتیبانی حکومت کرزی و طالبان را با خود دارند. طبق اظهارات محمود خان سلیمان خیل یکی از سران کوچی در دیدار محرمانه با مقامات سفارت آمریکا در کابل، افشا شده توسط ویکی لیکس، بیش از نیمی از طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند.


بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی عکسی از ضیاء الحق امر خیل را همراه با گلبدین حکمتیار و جنرال حمیدگل نشر کرده و او را متهم به جاسوسی استخبارات پاکستان می کنند.


طرفداران اشرف غنی احمدزی همچنان عبدالله عبدالله را متهم به جنایت جنگی می کنند و طرفداران عبدالله عبدالله نیز اشرف غنی را متهم به حمایت از تروریزم و طالبانیزم.


منابع امنیتی معتبر از ولایت غزنی به کابل پرس? گفته اند که طالبان در مناطق پشتون نشین، مردم را تهدید می کرده اند که باید به اشرف غنی احمدزی رای دهند.


برخی منابع اعلام کرده اند که ملا تره خیل کوچی که از او به عنوان سردسته رهزنان اطراف کابل یاد می شود در تقلب های صورت گرفته توسط ضیاالحق امرخیل در کمیسیون انتخابات با وی همدست می باشد.


عبدالله عبدالله با اعلام پیروزی تلویحی در صفحه فیسبوک خود چنین نوشته است:
حکومت آینده افغانستان انحصاری نخواهد بود و از تمام شخصیت های متعهد برای همکاری دعوت خواهد شد.


اشرف غنی احمدزی در صفحه فیسبوک خود چنین نوشته است:
مونږ له مخکې قضاوت نه کوو ځکه چې دا د ټاکنو کمیسیون کار دی ولې کوم معلومات چې مونږ ترلاسلې ښايې چې زمونږ د ټاکنو نتایج ښه دي


برخی از مردم افغانستان هنوز درک درستی از انتخابات ریاست جمهوری نداشته و با تصور پیروزی نامزدی خاص، او را بابا و یا پادشاه خطاب می کنند.


کاظم وحیدی یکی از فعالان جامعه ی مدنی در صفحه خود می نویسد:
ما از سویی به‌طرف انتخابات می‌رویم و از طرف دیگر از واژه‌هایی چون «انتخاب رهبر» و «زعیم...» استفاده می‌کنیم. رهبر و زعیم با رییس جمهور منتخب بنیادا متفاوت است. اگر به انتخابات باور داریم، پس ادبیات ما هم باید انتخاباتی و برخوردار از محتوای دموکراتیک باشد.


همت فاریابی موسس فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در صفحه ی فیسبوک خود می نویسد:
به همه تورکتباران افغانستان که پابند احیای هویت تاریخی و فرهنگی خلق استبداد زده تورک افغانستان اعم از ازبیک, تورکمن, هزاره, ایماق, بیات قزلباش, قرغز, تاتار, مغل و قزاق هستند و معامله گر نیستند و نمیخواهند که ازبیک بودن و تورک بودن در آینده پامال گردد, درین ساعت های اخیر انتخابات هوشدار میدهم که باید به کسی رآی دهند که وفاداری خود را در سه دهه اخیر برای صیانت و حفظ تورک بودن در پهلوی اقوام معظم دیگر افغانستان به پیشگاه خلق تورک افغانستان به اثبات رسانیده است. درین مرحله حساس تاریخی یا خلق تورک افغانستان در ردیف دیگر اقوام محترم کشور قامت بلند میکند ویا نیم قرن دیگر زنجیر برده گی را در گردن خود میآویزد !!! انتخاب با شماست !!! جنرال دوستم درین 35 سال خونین آنچه در توانش بود برای سربلندی این خلق ستم دیده انجام داد حالا حرف اخیر با شماست. زنده باد وحدت واقعی خلق افغانستان, از طرف داکتر همت فاریابی موسس فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان


از اولسوالی رباط سنگی هرات گزارش می رسد که طالبان انگشتان 11 تن را به جرم اشتراک در انتخابات قطع کردند.


عزیز رفیعی از فعالان مدنی افغانستان و مدیر مجتمع جامعه مدنی افغانستان در صفحه فیسبوک خود چنین می نویسد:
سلامت انتخابات را شفافیت کاری کمیسون انتخابات تعیین خواهد کرد و کمسیون باید در موارد زیرین اطلاعات بیشتر ارایه کند:
* میزان تقلب، تقلب کاران و مستفدین این تقلب ها در درون کمیسیون،
* میزان تقلب، تقلب کاران و مستفدین این تقلب ها در بیرون از کمیسیون،
* لست 40 مرکز نا معلوم رای دهی که تا هنوز با آن ارتباط برقرار نشده است،
* درجه و راهکار های تقلب ستاد های انتخاباتی دو کاندید،
* لست کارمندان نیروهای مسلح که در تقلب ها دست داشته اند،
* لست اراکین بلند پایه و زورمندانی که در جریان رای دهی (و شاید هم تقلب) اعمال نفوذ کرده اند،
* سرنوشت تحقیق آغاز شده بالای آقای امرخیل، و
* جزئیات و آمار از 7 ملیون رای دهنده.
این پرسش ها از میان گفته هایی که در کنفرانس های خبری آقایون نورستانی، عبدالله و احمدزی بیان شده وضاحت میخواهند. مردم حق دارند به این اطلاعات دست یابند تا به پروسه و فرآیند اعتماد کنند.


از ولایت بلخ، دایکندی، بامیان، غور، هرات، غزنی و پروان گزارش می رسد که عبدالله عبدالله پیشتاز می باشد و در ولایت هایی مانند فاریاب و لوگر اشرف غنی احمدزی از حریف خود پیشی گرفته است.


احمد بهزاد وکیل در پارلمان افغانستان در فیسبوک خود چنین نوشته است:
پیروزی درخشان 94% تیم اصلاحات و همگرایی در شهرک المهدی جبرئیل هرات مبارک باد !
مرکز رأی دهی لیسه جبرئیل: 9840 رأی دکتر عبدالله و 623 رأی اشرف غنی احمدزی
مرکز رأی دهی مسجد جامع جبرئیل: 3168 رأی دکتر عبدالله و 226 رأی اشرف غنی


نقیب الله فایق وکیل در پارلمان افغانستان در فیسبوک خود چنین نوشته است:
نتايج دقيق فارياب:
سربلاق شهر
اشرف ١٦٧٢
عبدالله ١٤٣
قطور
اشرف ٧٢٣
عبدالله ٣٦٣
سايت تورپاختو
اشرف ١٤٨٥
عبدالله ٤٤٣
سايت انجلاد
اشرف ٣٤٢٢
عبدالله ١٣٢


وزیر داخله ی افغانستان که از او به عنوان مهره ای پاکستانی- انگلیسی در حکومت افغانستان یاد می شود گفته است که ماجرای پیش آمده در ارتباط با ضیاالحق امرخیل رییس دبیرخانه‌ی کمسیون انتخابات افغانستان سوء تفاهم می باشد. این در حالی ست که بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار ویدئوهایی از جابجایی غیر قانونی صندوق های رای به دستور امرخیل، خواستار بازداشت، برکناری از کمیسیون و محاکمه ی وی می باشند.


برخی کارشناسان و روزنامه نگاران فعال می گویند در دور دوم انتخابات نیز رای ها کاملن قومی بصورت زیر تقسیم شده اند:
بیش از هشتاد درصد از اوزبیک ها به اشرف غنی احمدزی رای داده اند
بیش از 95 درصد تاجیک ها به عبدالله عبدالله رای داده اند
بیش از هفتاد و پنج درصد از هزاره ها به عبدالله عبدالله رای داده اند
بیش از هشتاد درصد پشتون ها به اشرف غنی احمدزی رای داده اند


مقام کوچی محمود خان سلیمان خیل در دیدار محرمانه ی خود با مقامات سفارت آمریکا در کابل همچنین ادعا کرده بود که ثبت نام زنان برای رای دهی در سال های 2004 و 2009، در مناطق پشتون نشینی همچون پکتیا، پکتیکا و خوست تقلبی می باشد. او ادعا می کند که سنت های کوچی -پشتونی اجازه نمی دهد زنان دست به چنین کاری بزنند. (سند افشا شده از سفارت آمریکا توسط ویکی لیکس).
http://www.kabulpress.org/my/s...

طبق اظهارات محمود خان سلیمان خیل یکی از رهبران کوچی در دیدار محرمانه با مقامات سفارت آمریکا در کابل، بیش از نیم طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند (افشا شده توسط ویکی لیکس). این رهبر کوچی می گوید طبق سنت هایی که آنان دارند، هیچ زن پشتونی اجازه ی مشارکت در روند انتخابات (ثبت نام و رای دهی) را ندارد.


شمارش آراء بدست آمده از مراکز رایدهی در ولایت های مختلف:
1. بامیان:
لیسه خداداد خیل سیغان( محل مردانه):
• داکتر عبدالله 600
• اشرف غنی 43
لیسه خداداد خیل سیغان ( محل زنانه):
• عبدالله 518
• غنی 28
دوکانی مرکز بامیان (محل مردانه):
• عبدالله 283
• غنی 93
سموچ های سیغان
• عبدالله 603
• غنی 178
محل 03 نسوان سید آباد
• عبدالله 181
• غنی 25

لیسه نسوان سید آباد:
• عبدالله 1269
• غنی 213
قرغان سیغان:
• عبدالله 351
• غنی 27
• ری باطل 2
پشنگ سیغان:
• عبدالله 900
• غنی 257
چهار ده یکا ولنگ:
• عبدالله 617
• غنی 197
بامسرای:
• عبدالله 1123
• غنی 774
• باطل 251
برگلیج شیبر:
• غنی 980
• 617
کالو شیبر:
• غنی 618
• عبدالله 597
غوراب سیغان:
• غنی 252
• عبدالله 207
کوگدای سیغان:
• غنی 90
• عبدالله 37
آقرباط:
• غنی 456
• عبدالله 153
دیوالک شیبر:
• غنی 617
• عبدالله 570

نیطاق یکاولنگ :
• عبدالله 813
• غنی 307
دوکانی مرکز:
• عبدالله 201
• اغنی 57
قاضان فولادی:
• عبدالله 804
• غنی 181
شیرین هزاره:
• عبدالله 586
• غنی 174
چپدره:
• عبدالله 470
• غنی 273
دره چاشت یکاولنگ:
• عبدالله 1110
• غنی 154
مدرسه فولادی:
• عبدالله 759
• غنی 259
ذکریا فولادی:
• عبدالله 1241
• غنی 444
نیک پای قوم یاری:
• غنی 117
• عبدالله 36
لیسه سید آباد محل 02:
• عبدالله 246
• غنی 49
لیسه سید آباد محل 04:
• عبدالله 262
• غنی 49
لیسه سید آباد محل 03:
• عبدالله 181
• غنی 25
لیسه ذکور شنبل شیبر:
• غنی 583
• عبدالله 386
مکتب نسوال کالو شیبر:
• عبدالله 554
• غنی 380
لینیک شنبل شیبر:
• غنی 518
• عبدالله 317
دشت سفید کهمرد:
• عبدالله 752
• غنی 447
کدوخان سیغان:
• عبدالله 1240
• غنی 480
قرونه سیغان:
• عبدالله 886
• غنی 104
قرغان سیغان:
• عبدالله 361
• غنی 16
قلبتور ورس:
• عبدالله 980
• غنی 52
جودره سیغان:
• غنی 100
• عبدالله 40
وته پور:
• عبدالله 1115
• غنی 354
پشت واز سیغان:
• غنی 344
• عبدالله 220
آهنگران مرکز:
• عبدالله 237
• غنی 246
کلیج کهمرد:
• غنی 802
• عبدالله 272
شنیه تخت:
• عبدالله 576
• غنی 240

آقرباط:
• غنی 456
• عبدالله 153

2. هرات
مسجد جامع جبریل:
• عبدالله
• غنی
3. کابل
ناحیه 6:
• غنی 513
• عبدالله 378
لیسه عبدرحیم (مردانه):
• عبدالله 3383
• غنی 229
لیسه عبدالرحیم (زنانه):
• عبدالله 1689
• غنی 377
4. دایکندی
سیاچوب بندر:
• عبدالله 1933
• غنی 394
لاغرجو کجران:
• عبدالله 483
• غنی 47
5. مزار
چمتال:
• غنی 902
• عبدالله 70
مکتب جرقلعه چمتال:
• غنی 219
• عبدالله 92

6. غزنی
مکتب حوتقل جاغوری:
• عبدالله 2839
• 1333غنی
مکتب اشکه جاغوری:
• عبدالله 392
• غنی 206
لیسه صاحلی زیرک جاغوری:
• عبدالله 1323
• غنی 460
سایت های دارالمعمین غجور جاغوری:
• عبدالله 1719
• غنی 363
مرکز رایدهی بابه جاغوری:
• عبدالله 1442
• غنی 563
اشکه جاغوری:
• عبدالله 1700
• غنی 650
علیاتو جاغوری:
• عبدالله 387
• غنی 213
آرا شهرزایده:
• عبدالله 987
• غنی 154
جهان ملکه:
• عبدالله 850
• غنی 88
لیسه داود زیرک:
• عبدالله 2663
• غنی 923
• باطل 32

7. فاریاب
نذیر آباد پشتونکوت:
• غنی 1770
• عبدالله 40
سایت هزاره قلعه:
• غنی 1560
• عبدالله 240
8. لغمان:
بدیدع آباد:
• غنی 1494
• عبدالله 77
سلطان ویس:
• غنی 742
• عبدالله 132
گمین:
• غنی 788
• عبدالله 25
سلطان کلی:
• غنی 800
• عبدالله 21
سرخکان:
• غنی 2180
• عبدالله 218
دیوه:
• غنی 336
• عبدالله 37
دره غر:
• غنی 1378
• عبدالله 77
چهار باغ لیسه:
• غنی 800
• عبدالله 122
قلعه تک چهار باغ:
• غنی 1100
• عبدالله 90
علی خیل:
• غنی 1319
• عبدالله 246
کتب زی:
• غنی 266
• عبدالله 62

منابع: صفحات فسبوک و تماسهای تیلفونی


با وجود ادعای مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان، برگه های رای دهی در بسیاری از مناطق و حوزه ها پیش از ظهر امروز تمام شده و تعداد زیادی از مردم نتوانستند رای دهند. چندی پیش کابل پرس اسنادی را منتشر کرده بود که نشان می داد کمیسیون انتخابات در تبانی با برخی نهادهای امنیتی، با مسدود کردن حوزه های رای دهی مناطقی که نسبتن امن تر می باشند، سعی در پایین آوردن میزان مشارکت سیاسی مردم این مناطق دارند.


امروز کاربران شبکه های اجتماعی و خبرنگاران شهروند، اخبار و ویدئوهای مختلفی منتشر کرده اند که حاکی از تقلب گسترده به نفع اشرف غنی احمدزی می باشد. برخی از موارد جدی این تقلب ها با هدایت ضیاالحق امرخیل رییس دبیرخانه‌ی کمسیون انتخابات افغانستان صورت گرفته است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی امروز برگزار شد که مانند دور نخست، میلیون ها تن از شهروندان این کشور، ساکن در کشورهای دیگر، از دادن رای محروم ماندند.


بخش مطبوعاتی وزارت داخله افغانستان چنین می نویسد (بدون کم و کاست):
در عملیات های مشترک تصفیه یی نیروهای امنیتی کشور در ۲۴ ساعت گذشته ،۷۲ شورشی طالب کشته شدند.
این عملیات ها که در مربوطات ولایت های جوزجان ، لوگر ، هلمند ، میدان وردک ونورستان به همکاری نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی راه اندازی گردیده بود ،۷۵ شورشی زخمی و۱۰ شورشی دیگر ازسوی نیروهای امنیتی کشور بازداشت شدند.
این عملیات ها به منظور پاکسازی محلات از وجود شورشیان در مربوطات این ولایت ها راه اندازی شده بود.
در این عملیات ها مقداری جنگ افزار نیز بدست نیروهای امنیتی کشور افتاده است.


هم چنان نیروهای پولیس ملی ، ۶۲ حلقه ماین را از مربوطات ولایت های تخار ، کندز ، فاریاب ، سرپل ، کندهار ، زابل، ارزگان ، میدان وردک، لوگر ، غزنی ، خوست ، پکتیکا ، پکتیا و هرات کشف و خنثی نمودند.
این ماین ها به تازه گی از سوی شورشیان به منظور اعمال تخریبی وتروریستی جاسازی شده بود .
خبرنگاران اجتماعی گزارش می دهند که در برخی ولایات از جمله لغمان و فاریاب، آرای اشرف غنی احمدزی نسبت به رقیب وی عبدالله عبدالله پیش می باشد. برخی خبرنگاران اجتماعی نوشته اند که رای ها به اشرف غنی احمدزی در ولایاتی مانند فاریاب، در حقیقت رای به جنرال دوستم می باشد.


آگاهان امور معتقدند که برادران حامد کرزی؛ محمود کرزی و قیوم کرزی هر کدام با نزدیک شدن به یکی از نامزدهای انتخاباتی قصد دارند آينده ی اقتصادی خود را در افغانستان تضمین کرده و گسترش دهند. محمود کرزی و قیوم کرزی و سایر اعضای این خانواده در طول حاکمیت حامدکرزی شبکه ی مافیایی اقتصادی را ایجاد کرده اند که منافع شخصی آنان در آن دنبال می شود. یکی از آسیب های جدی که این شبکه مافیایی به پیکره ی اقتصادی افغانستان وارد کرده سقوط کابل بانک می باشد. شبکه ی مافیایی خانواده ی کرزی در این چند سال حاکمیت حامد کرزی، صدها میلیون دالر نصیب شده است.


خبرنگاران اجتماعی ویدئوهایی را منتشر کرده اند که نشان می دهد صندوق های غیر قانونی رای به نفع اشرف غنی احمدزی توسط پولیس کشف شده است. برخی مقامات پولیس می گویند آقای امرخيل از مقامات کمیسیون انتخابات در این اقدام غیر قانونی دست دارد.


نخستین معلومات منتشر شده توسط خبرنگاران اجتماعی از روند شمارش آرا نشان می دهد که عبدالله عبدالله از رقیب خود اشرف غنی احمدزی با فاصله ی زیاد پیش می باشد.


اطلاعیه ریاست امنیت بدون کم و کاست:

مکتوب جعلی از نام ریاست امنیت ملی ولایت کابل به آدرس انجنیر رحمت الله«نبیل» رئیس عمومی امنیت ملی که در صفحات اجتماعی فیسبوک نشروپخش گردیده است.
ریاست عمومی امنیت ملی نامه فوق را کاملاً جعلی دانسته که توسط اشخاص و افراد مجهول الهویه و فرصت طلب جعل گردیده که دلایل جعل بودن آن قرار ذیل است.

 • لوگو نشر شده در نامه متذکره لوگوی رسمی ریاست عمومی امنیت ملی نبوده و از صفحات اجتماعی فیسبوک کاپی گردیده است.
 • ریاست عمومی امنیت ملی به کود نمبرهای«110 و 90) هیچ اداره در تشکیل ندارد.
 • طرز نوشتاری نامه متذکره خلاف نورم های وضع شده امنیت ملی میباشد.
 • ادارات امنیت ملی هیچگاهی بنام شخص و یا افراد مکاتب خویش را صادر نمی نماید.
 • شخصی بنام جنرال قیوم«خیری» در هیچ کدام از ادارات امنیت ملی وجود ندارد.
 • حادثه که بالای داکتر عبدالله«عبدالله» کاندید ریاست جمهوری صورت گرفته بود در هوتل کابل آریانا بوده نه هوتل کابل دوبی.
  ریاست عمومی امنیت ملی مکتوب نشر شده در صفحات اجتماعی فیسبوک را کاملاً رد و تکذیب نموده و آنرا کذب محض دانسته به منظور شناسائی و دریافت افراد که از نام ریاست عمومی امنیت ملی در صفحات اجتماعی فیسبوک جعل می نمایند تحقیقات جدی را آغاز و عاملین آنرا به زدو ترین فرصت به پنجه قانون خواهند سپرد.
  از تمام هموطنان عزیز صمیمانه تقاضا بعمل می آید تا از تکثیر نامه نشرشده جعلی در صفحات فیسبوک جداً خود داری نمایند.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اين هم يك نمونهء از يك تخلف ، اطفال كوچي هم ميتوانند در انتخابات شركت نمايند

 • کوچی بد جنس!!!!!!

 • دراین دورتقلب بسیارزیادبوده که برای مردم قابل قبول نیست آقای امبرجیل متعصب قوم گرا به نفع آقای غنی بسیارتقلب نموده است.

 • مثلث شيطانى يعنى حامد كرزى و اشرف غنى، كميسيونهاى خائن انتخاباتى و طالبان، همان فرزندان بدنام كك كوهزاد استند كه حضرت فردوسى توسى خراسانى صد ها سال پيش آنها را براى ما به معرفى گرفته بود:
  يكى پير گرگيست آن بدگهر
  هميشه به بيداد بسته كمر
  نژادش ز اوغان سپاهش بلوچ
  ابر دشت خرگاه بگزيده كوچ
  گرفته همه دشت خرگاه را
  بدزدى زند روز و شب راه را
  سالهاست كه مردم بيچاره و هردم شهيد ما درد و رنج نادانى و جاهليت اينها را ميكشند، آنش كه گمنام بود و در غرب لميده بود قومگرا و توطئه گر است و آنش كه در غرب درس خواند دوكتورا گرفته و خانم يهود دارد قبيله گرا و توطئه گر است و آنش كه در دشت و بيابان بزرگ شده و باديه نشين است سر بُر و دست بُر انتحارى است...!
  به حقوق شهروندى اينها باور ندارند، به تمدن و پيشرفت كشور با حضور همهء اقوام شريف كشور باور ندارند، به انتخابات باور ندارند، به آراى مردم احترام ندارند، اگر جنگ هم ميكنند آن شيوه مردى جنگ را ندارند و اگر در روند مردمسالارى اشتراك ميكنند آنرا هم به گند و خيانت ميكشند، اينها ثابت ساختند كه به هيج رو با ديگران سازگار نيستند و هر روندى را چه مردم سالارى و چه غير مردمسالارى را به گند ميكشند.
  قربانى را در سرحدات جوانان ما ميدهند و از اين مرز و بوم دفاع ميكنند، ولايات ما آرام استند، مردم ما بنام برادر ناراضى بغاوت نكرده اند، آراى مردم را دزدى نكرده اند، در انتخابات شركت ميكنند، دو بار در گذشته انتخابات را برده بودند ولى بخاطر وحدت ملى و حفظ ثبات از حق خود گذشتند و سيزده سال كرزى را تحمل كردند، فرزانه ترين فرزندان خود را براى دفاع از اين سرزمين از دست دادند، اما اينبار باز اشخاص مرتجع و خائن با ايجاد مثلث خبيثه ميخواهند حكومت تك قومى خود را حفظ كنند و بر گرده مردم سوار شوند و همينطور به خون ريختن و خيانت ادامه دهند، عجب عدالتى و عجب فضاى برادرانه اى...!
  من و شايد ديگران نيز گيچ باشند و بپرسند كه با يك مشت خائن و بيوجدان چگونه مبارزه كرد و نگذاشت تا حق مردم را پامال كنند؟

 • ننگ ونفربن باد بر فاشيسم قبيله گراي پختون

 • سلام ! به دوعلت اشرف غنی احمد زی بازنده هست . اول سطح بیسوادی 90درصدی درکشور چون کسانیکه بیسواد باشند خداراهم نمیتوانند بشناسند چه برسه به انسان شناسی . بطورمثال تاامروز درافغانستان کسی فرق بین مجاهد ومنافق رانتوانسته بکند که امروز متاسفانه به همین علت افغانستان جولانگاه منافقین درلباس مجاهدین شده است . دوم حمایت بیدریغ یهود ونصارا از تجزیه طلبان بنام بوجود آوردن سیستم فدرالیزم درافغانستان که توسط عبالله وباند جمعیت وشورای نظارومحمد محقق نماینده سپاه قدس پاسداران ایران در کشوراشغال شده افغانستان و غلام مشهور یهود ونصارا (کرزی) که از همه عناصر مزدوردرافغانستان حمایت کرده ومیکندتلاشها وجود دارد وتجزیه افغانستان یکی از شیرینترین رویاهای یهود ونصارا از صدها سال پیش که درراس انها انگلیسها وامریکا قرار دارندمیباشند که امروز توسط غلامان شان بنام حکومت فدرالی مطرح میشوداما نمایندگان انگلیس وامریکا فورا از این عرعر کره خرها حمایت میکنند علت چیست؟؟؟؟؟!!!! دوما من شرط میبندم که 10 بار عبدالله بااشرف غنی رای گیری کند هر10 بار شکست میخورد وهربار دست به بحران سازی میزنند مانند پیامبر شان(احمد شای مسعود وربانی) چون اینها بقای خودرا درزیر سایه بحران میبنند هرروزیکه قانون درافغانستان حاکم شود اولین کسانیکه پای چوبه دار خواهد رفت همین باند های ابلیسی جمعیت وحزب ووحدت خواهد بود پس اگر اینها وضعیت کشوررا به انواع واقسام مختلف آشفته نسازند که نمیتوانند زندگی کنند .آن دفعه اول که رای بیشتر آورده قوم پشتون به 7 قسمت تقسیم شده بودند اما امروز یکدست شدند تنها تعدادی از دزدان قوم پشتون شاید به عبدالله رای بدهد .. چون عبدالله یک انسان بیسواد اما غنی استاد دانشگاه درامریکا ودومین اقتصاد دان درسطح جهان . خداوند هم میفرماید آیا کسانیکه میدانند با کسانیکه نمیدانند مساوی هستند ؟؟؟؟ بله نادانهای خوش لباس اصلا با لباس خاکی های دانسته قابل مقایسه نیستند . والسلام

 • واقعا بيدار قره باغ درست فرموده است، اشرفغني احمدزي نسبت به داكتر عبدالله حتي شيوهءء نماز خواندنش را هم بهتر ميداند
  به اين تصوير نگاه كنيد

 • اشرفغني مسلمان واقعي است مانند بيدار قره باغ

 • به اين تصوير مسلمان ومجاهد واقعي نگاه كنيد كه در پهلوي رئيس استخبارات آمريكا دهنش باز مانده

 • بيدار قره!
  آنچه را كه تو اسلام فكر كرده ايي، كفر مطلق است، بياد داشته باش كه اوغانها به نيم قرآن ايمان آورده اند، تو خودت از طرف پدر مربوط جت هاي كشميري ميشوي كه بعدا بوسيلهء انگليس ها پدر انت براي جاسوسي به قره باغ جا بجا شدند
  اين قول من نيست، بلكه قول محترم معلم صاحب عبدالقوي كاكر است كه خودش از قره باغ ميباشد

 • قرار اطلاعات دقیق وموثق اشرف غنی چند روز قبل از کابل به مقصد قطر جهت دیدار با پنج تن از سران طالبان که جدیدا از زندان گوآنتانامو رها شده اند رفته وبا آنها ملاقات نمود. در این دیدار اشرف احمدزی به آنها وهده سپرده که عنفریب به همه مشکلات تان رسیدگی خواهم کرد. بعدا مذکور بطور مخفیانه عازم پاکستان شده با نمابنده ملاه عمردر اسلام آباد دیدار ودر مورد شریک ساختن آنها در حکومت گفتگو نمود. بعد از تبادل نظر هرو جانب موافقت کردند تا بعد از بازگست اشرف احمد زی از امریکا ولندن وبا در میان گذاشتن متحدین غربی اش ازاین برنامه وهمچنان شریک ساختن شورای رهبری طالبان در این ارتباط از طریق نماینده ملاقات کننده طالبان بالای میکانیزم اشتراک در قدرت بحث وتبادل نظر نمایند.

 • اطلاع:
  سفیر امریکا خطاب به اشرف غنی گفته است که دومشکل جدی وجود دارد. نخست این که مشروعیت انتخابات از کاری که صورت گرفته صدمه شدید دیده است و حتی اگر تو برنده باشی،‌سخت است که بتوانی یک دولت مشروع بسازی
  دوم این که اگر برنده شوی،‌ در میان ارتش،‌ پولیس و امنیت ملی جایگاه لازم را نداری و به سادگی کشور دستخوش بحران می شود.
  همچنان سفیر امریکا به اشرف غنی گفته است که در مورد این که صدای نشر شده از امر خیل است و این که امر خیل تقلب را سازماندهی کرده است شک ندارد.

 • پناه آوردن هزاران پاکستانی به خاک افغانستان
  درحالی که اردوی پاکستان برای حمله زمینی علیه طالبان آماده میشود ، هزاران نفر ازمنطقه وزیرستان فرار کرده اند. گزارش شده است که دست کم 430 هزارنفر منطقه ناآرام وزیرستان شمالی درجستجوی مناطق مصون تر وزیرستان را ترک گفته اند. ازآغاز حملات هوایی علیه مخفیگاه های طالبان در اوایل ماه جاری، هزاران نفر ازاین منطقه به کشور همسایه، افغانستان مهاجرت کرده اند . دراین شکی نیست ؛ که باید به پناهجویان پاکستانی کمک کرد ؛ ولی درچنین شرایط بحرانی خصوصا شمارش آرای دوره دوم انتخاب درافغانستان چطور میتوان جلو هزاران نفرپاکستانی خصوصآ ازنورستان ؛ که گفته میشود محل تجمع القاعده و تند روان میباشند ؛ که احتمآ شماری از آنها برای خرابکاری به افغانستان می آیند جلوگیری نمود ؟ آیا سازمان استخبارات افغانستان و نیروهای مرزی این کشورمی توانند کنترول اوضاع را درافغانستان داشته و ازحملات احتمالی افراطگرایان درافغانستان جلوگیری نمایند ؟

 • ستار « سعادت » کیست بشناسید

  طورمقدمه عرض شودکه چون ستارسعادت درپروگرام تَودِی خبری طلوع، همۀ اقوام غیرپشتون افغانستان راخارجی ووارد شده قلمداد، وقوم شریف هزارۀ مان را نسل چنگیزیادنموده است، لهذا بحیث هموطن افغان، مانیز حق داریم بفهمیم که ستارسعادت ازکجا واردبغلان شده؟ زمین های نامحدودشانرا ازکجابدست آورده ؟ و سوم اینکه چطور درین موقع حساس تاریخ افغانستان، رئیس کمسیون شکایات انتخابات سال1393 انتخاب شده است؟

  چون خودش حاضربه جواب نیست، درقریۀ شان رفته پرسان کردم، شنیدم که درزمان محمدگل خان مهمند بیست خانوارمردم بارۀ پشاورپاکستان، که اساساًکوچی اند، دراطراف نهرجان غارق مرکز بغلان بنام ناقل جابجاشده اند. این نهرجان غارق قدامت چندین هزار ساله دارد، ودرهمین قریه مردم زندگی میکرده اند، حکومت، مردم اصلی این قریه را ازکشت وشالی کاری منع کرده و امرنموده تا لبلبو بکارند، بعداً مردم بیچارۀ این قریه رامجبورساخت که اززمین های خویش استعفا بدهند، بعدکه مردم اززمین های خودصرفنظر نموده اند، این زمینهای شالی کاری رابه همین بیست خانوارتوزیع نموده و مزیداً سه هزارجریب للمی رانیزبه این قوم داده است. بعد ازغصب زمینها، مثل طالبان، براین قریۀ مظلوم ظلم، قتل، تجاوز و سرقت شبانه راشروع نموده اند، البته به تشویق محمدگل مهمند !

  مردم این قریه علاوه براین فشار، تحت فشاردیگرحکومت قرار گرفته درخدمت اجباری وشاقه وبیگاری حکومتی، سرک سازی و تعمیرات دولتی مأمورگردیدند. مردم مجبورشده به کوههای هزار قاق، تپه های کرکر و چِم قلعه ودهنۀ غوری و بای ثقال فرارنموده اند، که هنوزهم اولادهای شان درللم های بدون آب سرگردان اند. قریه باتمام خانه های مردمان اصلی ومسجدکه هنوزدرختهای دو صدساله درآن موجوداست، توسط این قوم اشغال وغصب ونام این قریه (باره زی) گذاشته شده است .

  بعداً درزمان اسماعیل خان مایار، دربرخوردبامردم بیچارۀ پشه ای کوهستان، این قوم باتعدادی زخمی شدند، زیرامردم پشه ای که جز خانه، زمینی نداشتند، مورد ظلم قرارگرفتند ازطرف باره زی هاکه ازخانه های تان کوچ کنید، زمین ها از ماست !

  اسماعیل مایار بعدازین جنگ مغلوبه فیصلۀ عنعنوی جرگۀ راصادر کرده وسیزده دخترمردم پشه ای را بطور بد به باره زی هاداد، که هنوزهم اولادهای شان زنده اند .

  بالاخره درزمان طالبان، ستار سعادت وقومش عسکرطالبان شدندو پیش ازرسیدن طالبان بغلان رابه آنان تسلیم وبیرق شان رابلندنمودند.

  ستارسعادت عضو فعال افغان ملت ونطاق این حزب میباشد، که تعدادی ازاقارب شان با کریم خرم رئیس دفترکرزی درفرانسه هم کاسه وهم خانه شدند. به اساس همان آشنایی، دفعتاً این عضوافغان ملت، ارگ نشین و نفرخاص حلقۀ کرزی وافغان ملت، درکمسیون بررسی شکایات انتخابات بحیث رئیس نصب شد، که به نفع اشرف غنی احمدزی فعال است.

  نتیجه اینکه هرکس اقوام افغانستان راتوهین وتحقیرکرده است، بدون زحمت به پول، خانه، زمین وعزت درافغانستان رسیده، و صاحب چوکی های کلان دولتی شده است. چنان معلوم میشودکه ستار سعادت، این نابغه از تاریخ دانهایی چون بیهقی، هرودوت، هوانتسنگ سیاح چینی وابن خلدون عرب، بیشترتاریخ وجغرافیای افغانستان را می داند !

  من حیران هستم که آقای شفیع عیار درکدام خواب غفلت است که این نابغۀ چهارم رافراموش کرده، زیرا ستار سعادت کشف نموده است که ولسوالیهای چاه آب و درواز، هردو درتاجکستان میباشد! ضروراست تا شفیع عیار به معرفی این نابغۀ چهارمی نیزبپردازد ./

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس