صفحه نخست > حقوق بشر > بیاید با هم فریاد کنیم !

بیاید با هم فریاد کنیم !

پرونده ی زباله های اتمی پاکستان در افغانستان به کجا رسید؟
حسين زاهدی
دوشنبه 28 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به راستی! اگر فرزند دلبند آقای کرزی معیوب و با شکل غیر طبیعی به دنیا میامد و مشخص میشد که این سوئ شکل ناشی از آلودگی یورانیوم بوده است٬ واکنش اش چه می بود؟! هویداست که زمین و زمان را به هم میزد تا مرحم بر زخم اش کشیده باشد٬ حق هم داشت چون قصر آرزوهایش فروریخته بود و امیدهایش به شکست مبدل شده بود. همسر ایشان (زینت کرزی) به عنوان یک مادر که نه (۹) ماه کودک رییس جمهور را در بطن اش پرورانده بود چگونه میتوانست تحمل کند که نوزادش را با چنین شکل و قیافه ببیند بدون شک میلیون ها دلار را خرچ آن طفل میکرد تا صحت پیدا کند و یا هم با عاملین و ناقلین یورانیوم در افغانستان به گونه برخورد میشد که از انتظار دور میبود٬ باید هم چنین میشد چرا که فرزند رییس جمهور یک کشور از آن صدمه دیده بود! چرا که این نوزاد فرزند شخص کدام شهروند عادی کشور مثل اسد خان و صدها و هزاران اسد خان بینوا و بیچاره نبود که حتی نمیداند اورانیوم چیست؟! شاید اسدخان و دیگران که فرزندان شان ناقص به دنیا آمده اند و این نوع ولادت ها ادامه خواهد داشت رضایت شان را در گرو رضای خدا بدانند و در بسا موارد به نکوهش خودشان بپردازند که این همان جزای است که خداوند در برابر گناهان شان داده است. اما اگر جناب کرزی از این آزمایشات و دفن زباله های اتمی صدمه میدید مسئله کاملا فرق میکرد.

مدت هاست که مسئله دفن زباله های اتمی پاکستان در افغانستان مطرح است و ظاهرا گروهی از محققان نیز برای روشن شدن مسئله به مناطق که ظن آن میرود زباله ها در آنجا مدفون باشند فرستاده شده است ولی از نتیجه ی تحقیق خبری نیست. بی تردید این گروه تحقیق کننده خود به زباله مبدل نشده اند٬ پس چرا کار و نتیجه ی این محققان اعلام نمیشود؟! هرچند امید داشتن به نتیجه ی چنین تحقیق دلخوشی کاذب است این پرونده هم میتواند مثل تمام مسایل دیگر با گرفتن و دادن امتیازات و زد و بندهای سیاسی سر بسته بماند و یا هم به صورت غیر واقعی نتیجه را به خورد مطبوعات و مردم خواهند داد.

ادعا های دیگر از مطبوعات نیز شنیده میشود که نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان از اسلحه های که با یورانیوم آلوده بوده در جنگ با القاعده و طالبان استفاده کرده اند که تولد نوزادان غیر طبیعی را ناشی از آن میدانند.

در هر دو صورت برای مردم افغانستان و قربانیان ناشی از زباله های اتمی پاکستان و یا بمب های آلوده با یورانیوم توسط امریکا فرق نمیکند که از سوی مدعی حقوق بشر و پرچمدار آزادی (امریکا) و یا از سوی کشور همسایه پاکستان که جناب کرزی کشور مسلمان٬ دوست و برادر خطاب مینمایند این عمل غیر انسانی صورت گرفته است باید این مسئله روشن شود و جلو این عمل گرفته شود و این زباله ها به خانه اصلی اش برگردد تا بیشتر از این فاجعه وسعت پیدا نکند.

آقای کرزی و تیم سهیم در قدرت باید به این مسئله مهم که پیامد های ناگوار انسانی و زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت فارغ از هر گونه بده و بستان های سیاسی برای جلوگیری از این فاجعه بپردازند و قربانیان ناشی از برخورد و آلوده شدن با یورانیوم از کمک های دولتی برخوردار شوند.

ما مردم افغانستان و سازمان های غیر وابسته مربوط نباید در برابر خطرناکترین مسئله که نسل ها بعدی نیز از آسیب این ماده مخرب محفوظ نخواهند ماند فقط نظاره گر باقی بمانیم.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تحت فشار انگلیس و امریکا حکومت مزدور کابل مجبور شد دنبال زباله های اتومی پاکستان نگردند و این مسله را که میتوان از طریق آن از حکومت پنجابی های بویناک پاکستانی حد اقل جبران خساره طلب کرد ختم شده اعلان کردند.

  لعنت و نفرین بر این امریکایی های به نام بشر دوست و دموکرات که به نظر آنها جان و خون طفل افغان برایشان به اندازه پشقل اهمیت ندارد.

 • زا هدی باز شرو کدی . صرف خبر بس بو د . کرزی یک تیم روان کده به منطقه که سرچ کنه از گرفته تا ی .

  آنلاین : http://www.minesandcommunities...

 • پس ازین اهل جنوب باید بدانند که جزای معامله کردن وفروختن کشوربه پاکستان چه عاقبتی دارد؟ اینان باید مطمین باشند که پاکستان بااینهمه التهاب واشتیاق که بخاطرمستعمره ساختن افغانستان دارد، به این فکر نیست که ازین کشورباغ وبستان بسازد بلکه مرام اصلی شان همین است که میبینیم یعنی افغانستان باید زباله دان پاکستان باشد. متأسفانه همین مردم بودندکه برهبری آی اس آی پاکستان دردورهء مقاومت لشکر لشکربه شمالی هجوم آورده خواهران افغانی خودرا به پاکستان سودا کرده باغ وبته ایشان را به خاکسترمبدل ساخته محشربپا میکردند. به خوش باشی پاکستانیها روزانه ده ها فروند طیاره ایشان بالای مردم محصور شمالی بمب ریختانده ازآسمان آتشپاره واز زمین سرودهای وحشتناک بدون موزیک را باصداهای کریه الصوت خود زمزمه میکردند که: دتاجک بچیه ته به تاجکستان ته به ورزی
  د دوزخ لایقه گرمو لمبوته به ورزی.
  حالا عدالت خدا ایجاب میکند تا ایشان نتایج اعمال خودرا به انواع مختلف بچشند. امروز عذاب خدابالای این مردم تنها تجاوزآمریکاییان نیست، قحطی است، حوادث انتحاری است، بدامنی است، ولادت اطفال معیوب است وصدها مصایب دیگر. تازمانیکه اینان بخود نیامده بخداوند ازگناهان سابق ومظالم که بالای اقوام دیگر چون هزاره، ازبک، تاجک وغیره انجام داده اند، توبه نکشند وازیشان معذرت نخواهند وعملأ دست ازبرتری جویی، قبیله پرستی وقوم پرستی توبه نکنند، این بلاها ادامه خواهد داشت. بیاددارم روزهای را که حتی انتقال یک تابلیت را بالای مردم محاصره شده درقلمرو مقاومت تحریم کرده بودند تاچه رسد به سایرمواد اولیه چون بوره، نمک، آرد ولوازم دیگر. وخداوند اینهمه را نظاره میکرد. والله عزیز ذوانتقام. اینان هنوز بخودنیامده اند، برعکس همین حالا هم توطیه روان است و وحشیان پاکستانی را تسلیح کرده بالای مردم بی سلاح هزاره مارش میکنند چنانچه قصه کوچیها وهزاره ها خبراول همه رسانه هاست.

 • واقعاً جای تاسف است، اگر امریکا در سلاح های خویش مواد اتمی استفاده کرده باشد و یا هم پاکستان ( دالخوران) مواد اضافی اتمی را در سرزمین ما دفن کرده باشند. بر تمام افغان ها شرم است.

  آنلاین : http://edriskhan-wwwedrislove....

 • آقای زاهدی صاحب

  چرا این قدر به دشمنی با دیگران دل بسته می کنید؟ مگر این همسایه ای بدبخت ما چه کار کند؟ مرز را ما به رسمیت نمی شناسیم. حاکمیتش را بر مناطق قبایلی اش به رسمیت نمی شناسیم. از وحشیان قبایلی آن سوی مرز و ضدیت شان با قانون و مدنیت ما حمایت می کنیم. مهاجر ما شهرهای این کشور را لبریز کرده است و ....

  حال ما می خواهیم این کشور چه کار کند؟ بیاید گلی به سر ما بزند؟

  بلای قبیلوی هر دو کشور را به جنگل تبدیل کرده است. گناه همسایه ها نیست.

 • برادر محترم حسین زاهدی,
  به فکرم اگر این کار صورت هم پزیرفته باشد, نه حکومت کرزی و نه دولت ما قادر به حل این مسائل نیسیند. حکوکت کرزی بارها کوشیده تا دولت پاکستان را مقصر اصلی در تمام مشکلات افغانستان بدانند که هستند هم, ولی کشورهای چون انگلیس و امریکا با وجود حامیان درجه اول افغانستان باز هم همیشه پاکستان را دوست اصلی شان دراین منطقه دانسته اند و هرگز علیه آنهاکدام اقدامی نمینمایند.

  یگانه راه حل را به تمام مسائل مربوط به پاکستان به شمول دفن ذباله های اتومی را درین میبینم, تا دولت افغانستان اگر به این خاک و ملت صادق هستند و خویش را ازین خاک میدانند, باید شواهد و مدارک کافی یرا جمعاوری نموده به شورای امنیت ملل متحد رسما" سپاریده ودخالت جاعه جهانی را درخواست نمایند.

 • کودکانی که به این شکل در ولایات جنوبی افغانستان متولد می شوند، قبل از اینکه به دفن زباله های اتمی پاکستان ارتباط داشته باشد، عمدتاً ناشی از بمباران هایی است که نیروهای امریکایی برای زدن القاعده از بم هایی با یورانیم تضعیف شده استفاده کرده اند.

  آنلاین : از تحایف انکل سام و جامعۀ جهانی به مردم افغانستان

 • این دو فرومایه به نام های کوهستانی و نمک حلال که بدون شک یا خود پنجابی هستند و یا پاکستانی های وحشی و بویناک پول زندگی پر از ذلت شانرا میپردازند باید بدانند که مردم افغانستان تا به این اندازه آلوده نشده اند که این مسله نهایت غیر انسانی و نهایت تکان دهنده را با مسایل قومی و ملی که از طرف پنجابی های کثیف پاکستان دامن زده میشود ، آلوده کنند.

  من از وطندارانم از هر قوم و قبیله و سمتی که هستند تقاضا میکنم که بیایید واقعا ً باهم فریاد کنیم، تا بساط بیعدالتی و دشمنان قسم خورده وطن و مردم ما را ویران کنیم.

 • Dear Meer Hazar
  There were several pictures , would you please put them back on this topic, I told many friends to see those pictures when they went to look on this topic , it wasn’t there
  Thank you .

 • ضرور نیست که عکس ها را دوباره نشات بدهند . به انتر نت بسیا ر است از او عکس ها . مهم این است که گب از فریاد کردن گزشته و او باکستانء که شما خودتان به نام اسلام چند سال بیش سا خته بودن امروز بلای جانء شما شده . و او هم به خاطر اشتباه های برادران بشتون ما است . حالی به جای تمام قوم های افغانستان فقط بشتون میتواند نه فقط اشغال های اتمی را بلکه هرچی اشغال که از باکستان به افغانستا صادر شده دوباره به باکستان انتقال بدهند و سرحدات خوده محکم کنند که دوباره از ملک ما کسی اشغال دانی نسازه . البته سیاست کرزی یا امریکا است که باید ما همیشه به جنک همرا ی یکی دگه خود باشیم تا حکومت کرده بتوانند . ولی یادی تان باشه که هندوی هندوستان که هزار ها بار تاراج شده بدست باشاه های ما , باز هم به ما کمک میکنه ولی مسلمان خودء ما کمر به قتل ما بسته . بهتر است اول افغان باشین . بعداء هر دین و مزهب که میخواستن انتخاب کنن . ملووم میشه که ما نه از دنیا شدیم و نه از اخرت .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس