صفحه نخست > دیدگاه > چه کسی "داعش" را از افغانستان می راند؟

چه کسی "داعش" را از افغانستان می راند؟

بهمن تکوین
جمعه 11 جولای 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بعد از آنکه گروه تروریستی خون آشامی بنام داعش (دولت اسلامی عراق و شام) سنگر از پی سنگر نوری المالکی در عراق را در نوردیده و "خلافت اسلامی" خویش را اعلام نمود، عده ای در افغانستان با سراسیمگی ترس اشغال کشور توسط این "ورژن" جدید القاعده را مطرح کردند. انگلیس ها و امریکایی ها نیز در این مرحله حساس انتخاباتی افغانستان تهدید مینمایند که اگر سیاستمدران افغانستان "سر به راه" نشوند، داعش آنان را تباه خواهد کرد! جالبتر آنکه مشاورین حامد کرزی نیز لب به سخن کشوده و با تقلید از سیاستگزاری های روسی و ایرانی داعش را پروژه غرب برای "بدنام کردن اسلام" میخوانند. مهمتر از همه ورژنهای پاکستانی و افغانی القاعده نیز یکی بعد دیگری بیعت از داعش را آغاز نموده اند. همچنان در تب و تاب انتخاباتی افغانستان، از دو نامزد ریاست جمهوری، اشرف غنی احمدزی با اعلام موضع تسلیم طلبانه و حتی دادن وعده های چرب به طالبان، ظاهرا پشتیبانی سیاسی آنان را در قالب پندارهای قومی و قبیلوی شان جلب کرده است.

اما واقعا داعش چی گروهیست و با افغانستان چه ارتباطی دارد؟

"دولت اسلامي در عراق و شام، در سال 2013 از ادغام دو گروه " جبهه النصره" و "دولت اسلامي در عراق" بوجود آمد. دولت اسلامي در عراق را شماري از گروه‌هاي مسلح عراق در اکتبر 2006 تشکيل دادند و "ابوعمر البغدادي" را به‌عنوان رهبر خود معرفي کردند. اين گروه مسئوليت بسياري از حمله‌هاي تروريستي از آن سال به بعد را بر عهده گرفت. ابوعمر البغدادي در سال 2010 کشته شد. به جاي وي ابوبکر البغدادي رهبر گروه شد. فعاليت گروه در زمان ابوبکر گسترش يافت و از زمان جنگ داخلي در سوريه عناصر "دولت اسلامي در عراق" در سوريه نيز فعال شدند.

در سوريه از اواخر سال 2011 "جبهه النصره لاهل الشام" تشکيل شد که شاخه "دولت اسلامي عراق" در سوريه به شمار مي‌رفت. ابوبکر البغدادي در سال 2013 ادغام "دولت اسلامي در عراق" و "جبهه‌النصره" را اعلام کرد که در نتيجه "داعش" بوجود آمد." .

بدینترتیب داعش به اساس بعضی تعابیر، گروه سمارقی و "ربات" جدید امریکا و انگلیس نه، بلکه متولد شده از بطن القاعده و تروریسم اسلامی بین المللی است. همان القاعده ایکه قبل از سال 2001 مقر اصلی اش داخل مرزهای افغانستان بود. چنانچه "رسانه‌هاي آلمان مي‌نويسند که "داعش" برآمده از دل گروه "توحيد و جهاد" است که نهضت مقاومت در عراق در سال 2003 براي مقابله با تهاجم آمريکا عليه عراق پايه گذاشته بود. اين گروه در عراق تنها به سربازان آمريکايي حمله نمي‌کرد، بلکه با حمله‌هاي انتحاري شيعيان و مسيحيان را نيز هدف تهاجم خود قرار مي‌داد... نخستين رهبر "توحيد و جهاد" ابومصعب الزرقاوي بود که اهل اردن بود و بخاطر بي‌رحمي‌هايش مشهور است. از "توحيد و جهاد" به عنوان شاخه عراق القاعده ياد مي‌شود. الزرقاوي در سال 2006 به دست آمريکايي‌ها کشته شد و به جاي او "ابوحمزه المهاجر" رياست "توحيد و جهاد" را بر عهده گرفت. در همان سال بود که "دولت اسلامي در عراق" نيز به رهبري "ابوعمر البغدادي" تاسيس شد. المهاجر و ابوعمر نيز در عمليات مشترک نيروهاي عراقي و آمريکايي در سال 2010 کشته شدند... به نوشته رسانه‌هاي ايران، رياست "توحيد و جهاد" را نيز از آن پس ابوبکر البغدادي بر عهده گرفت که از همان سال رهبري "داعش" را نيز در دست داشت."

"داعش" ریشه عمیقی در نارضایتی سنی ها و اقلیت های عراقی و سوری دارد که در شکل افراطیت دینی تبلور یافته است درست همانطوریکه افراطیت دینی و قبیله ای در افغانستان به تولد طالبان منجر گردید. این گروه با بیرحمی زایدالوصفی به کشتار شیعیان و کردها میپردازد که خاطرات سیاست "زمین سوخته" طالبانی را زنده میسازد. درست است که استخبارات غربی در پی استفاده از این گروه برای از میان برداشتن رژیم های بشار الاسد و بعدها ایران خواهند بود اما کماکان در شرایط کنونی موجودیت چنین گزینهء ای در دست آنان بعید بنظر میرسد. اینکه واقعا دولتهای غربی در تشکیل، اکمال و حمایت داعش چقدر نقش دارند، سوال بزرگیست اما آنچه ظاهر قضایا نشان میدهد، دولتهای غربی در برابر داعش هنوز سیاست محافظه کارانه رویدست گرفته و تدابیر احتیاطی را در نظر دارند. در این زمینه دیچه وله مینگارد. " دادستاني آلمان فدرال در پايانی ماه گذشته (مه 2014) سه نفر را که مظنون به عضويت در – داعش - بودند متهم کرد که در آلمان به تهيه اسلحه و پول براي سازمان خود پرداخته‌ اند." همچنان گزارشها حاکی از آن است که جوانان تازه مسلمان شده سلفی و وهابی از کشورهای غرب اروپا بشمول آلمان، بریتانیا، فرانسه وغیره به کمک جانی و مالی این گروه افراطی پرداخته و این مامول دولتهای این کشورها را سخت نگران ساخته است. بناء میتوان نتیجه گرفت که استخبارات غربی به احتمال زیاد منتظر برخورد امواج این سیل خروشان (داعش) به کرانه های سوریه و ایران نشسته اند تا ببینند اگر برای آنان نیز ماهی های چاق و چله ای به ساحل بیاورد. این استخبارات نه به شکاری نظر بد دارند و نه به شکار الی اینکه تیرهای شکاری مواضع آنان را آماج قرار دهد. البته در این میان موضع عربستان سعودی و اسراییل فرق میکند. اینان نظر به دشمنی دیرینه ایکه با رژیم ایران دارند، بدون شک به کمک داعش شتافته اند تا آنکه داعش اهداف استراتیژیک آنان را در منطقه یاری رساند. ولی دیری نخواهد گذشت که میل تانکهای افراطیت داعش، سعودی های وهابی و صهیونیستان اسرائیل را نیز نشانه گیرند.
اما در افغانستان آنانی که به کرزی مشوره میدهند که داعش پروژه ایست از جانب غرب برای بدنام ساختن اسلام و یا تعدادی ازین هراس دارند که داعش به افغانستان حمله خواهد کرد، فراموش میکنند که داعش از سال 1994 با زاییش طالبان از بطن گندیده استخبارات پاکستان در این کشور حضور دارد. آنان بیست سال است که به قتل و کشتار بیرحمانه مردم بی دفاع افغانستان ادامه میدهند. آنان قبلا "خلافتی" در شکل "امارت اسلامی" شان را اعلان کرده بودند و "امیر المونین" ملا عمر از همان لحظه مسلمانان را به بیعت دعوت نموده بود. بنابر این، پدیده داعش نه پروژه آنی است و نه اهداف خالص دینی و مذهبی دارد. این گروه افراطی در فکر تسخیر دنیا و ایجاد "خلافت اسلامیست". درست همانطوریکه تیورسن های "حزب تحریر" و فراطیون دیگر در افغانستان خوابهای رنگینی میبینند.

همچنان در بهبوهه مبارزات داغ انتخاباتی افغانستان، گروه اشرف غنی احمدزی در تبانی با افغان ملت که تحت تاثیر عمیق فاشیزم دینی و قبیلوی طالبان قرار دارند و هم از نخست به تلطیف و تطهیر این گروه داعشی مشغول بوده اند؛ یکبار دیگر در جریان سخنرانی هایشان شرمکهای تکنوکراتی و غربگرایی را کنار گذاشته و با وضاحت اعلام کردند که میخواهند طالبان را در حکومت آینده شریک سازند. اشرف غنی حتی قدم فراتر نهاده و خود را "قهرمان" رهایی طالبان از زندانهای افغانستان و امریکا قلمداد نمود. بدین اساس بحث بر سر این نیست که داعش به افغانستان هجوم خواهد آورد، واقعیت اینست که داعش در قالب طالبان مسلح و غیرمسلح در افغانستان وجود دارد و قربانی میگیرد. حامیان اصلی داعش افغانی همین اکنون در کارزار سیاسی افغانستان، تحت لوای کرزی و احمدزی فعالیت دارند. بناء فریبی بیش نیست وقتی میگویند "داعش می آید". داعش بیش از بیست سال است که آمده و چون گرگ مردم را میدرد. اما سوالی که باقی میماند این است که "داعش" را چی کسی از این کشور می راند؟


به گزارش خبرگزاری آوا، محمد یوسف واعظی شهرستانیˈ مشاور فرهنگی و مذهبی رییس جمهور کرزی گفت: گروه داعش زائیده گروه های تروریستی همچون گروه النصره است که از ۳ سال پیش با کمک مالی غرب و برخی کشورهای عربی علیه دولت سوریه، جنگ را آغاز کردند.

دیچه وله
همانجا

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • بله داعش در افغانستان به نام طالب ظهور کرد. طالبان در خشونت و وحشت از داعش کم نیستند.
    مسلمان خودش اسلام را نابود میکند. هیچ نیازی به غرب نیست. صهیونیست فلسطین و قبله اول مسلمانان را بلعید و مسلمانان یکدیگر را به نام سنی و شیعه ضبح میکند. وهابی دالر های نفت را برای ما مسجد میسازد و دیدگاه خود را از دین به فرزندان ما تزریق میکند. طالب میسازد و داعش.
    گناه از خود مسلمانان است و نه از غرب. در دنیا بیش از یک میلیارد مسلمان زندگی میکنند. اگر همه با یک صدا به جان وحشیان طالب و داعش بزخیزیم و انها را از پیکر اسلام دور کنیم، شاید روزهای بهتری نسیب اسلام و مسلمانان شوند. به غیر از ان این غده های سرطان به جان تک تک شما خواهند امد. دوران سیاه حکومت طالبان را فراموش نکنید.

  • اشتباه نکنید داعش و طالبان نمایندگان واقعی اسلام هستند. ماهیت اسلام انسان کشی است، جنگ های صدر اسلام را در تاریخ بخوانید، سوگلی پیامبر اسلام بخاطر خلافت اسلامی کمر بست و جنگ سبعانۀ را آنهم با داماد شوهرش براه انداخت و بیست هزار تن عرب وحشی را در راه امیال نفسانی خود به کشتن داد.جنگ صفین نیز بخاطر خلافت و تصاحب قدرت بین علی ومعاویه صورت گرفت و هفتاد هزار تن از هر دو طرف کشته شدند و منجر به پیروزی هیچکدام از آنان نگردید. بهمین تر تیب جنگ نهروان را پیروان صدیق علی در مقابل علی راه اندازی کرد ودر حدود پنج هزار تن از هر دو طرف کشته شدند. جنگ کربلا و کشته شدن حسین و انتقام توابین از بنی امیه و نیز قیام مختار، کیسانیه و بقیه شاخه ها و فرقه های نا همگون ونا متناجس تحت نام اسلام تا قیام ابو مسلم خراسانی ونیز کشتار بیرحمانه خلفای عباسی همه وهمه مبین آیدیالوژی خون خوارگی ودد منشی اسلام است. ظهور صفوی ها وکشتار وحشیانۀ سنی و خوارج و نیز انتقام گیری متقابلۀ عثمانی ها از شیعیان نشان داد که اسلام با اصول انسانی فاصلۀ عمیق دارد. کلیه این فرق و شاخه های متعدد تحت لوای اسلام و ملهم از قرآن و احادیث اعمال ضد بشری خودرا توجیه میدارند.داعش و طالبان و بوکو حرام وولایت فقیه جنایتکارهمه بلا استثنااز متن اسلام بر خاسته اند و تا اسلام است اینها نیز به وحشی گریهای خویش ادامه میدهند و آیدیالوژی خون خوارگی اسلام ناب محمدی رابه جهانیان به نمایش می گذارندوغده سرطان در واقع همان خود اسلام است که باید از پیکر بشریت زدوده شود تا جهان روی آرامش ببیند.

  • بیادر گلم ! همی « ویرژن» ته نفامیدم. چی مانا میته؟ از خیر سرت اگه همو ده لفظ خود ما کدام مانا داره همو ره نوشته کو که مام بفامم

  • داعش و دیگر گروه های افراطی نتیجه رقابت ناسالم و دشمنی حکومتهای ایران و عربستان سعودی است. این دولتمندان اصلآ معنی اسلام را که خداپرستی، وحدت، برادری، برابری و عدالت است نفهمیده اند و درز بسیار بزرگی را با حماقتهای سیاسی و مذهبی شان ایجاد کرده اند و فقط بفکر کسب قدرت و پول بیشتر و رسیدن به اهداف دیگر سیاسی و اقتصادی شان مذهب را نام قرار داده اند و هزاران انسان و خانواده را بخاک و خون کشانیده اند.

  • بر اساس تبلیغ شما طبقه مفت خوار و انگل جامعه که ازبرکت مذهب صاحب نان و نوا هستید باید هم اسلام را چنین توصیف کنید و رنه اسلام مستبد ترین دین وناعادلانه ترین وبیرحم ترین دین است. فقط به اصل جهاد اگر توجه وتمرکز کنیم که در طی این 1400 سال جهاد اسلامی چه فجایعی را در جهان به بار نیاورده است آنگاه میتوان درک که این دین چقدر برای بشریت مضر است.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس