صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > فرعون فوتبال مصر بالغ شده است

فرعون فوتبال مصر بالغ شده است

علی جواد دهقان
يكشنبه 18 مارچ 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

از زمانی که بعنوان یک مهاجم مستعد ظهور کرده، احمد حسام ملقب به میدو با چهره‌ای پرشور شناخته شده است. توانایی او به این جوان مصری کمک کرده است تا یکی از بزرگترین ستارگان فوتبال مصر باشد.
میدوی 24 ساله کارش را بصورت آماتور در تیم زمالک مصر آغاز کرد. در سن 17 سالگی به گنت بلژیک پیوست و بعد از آن سر از آژاکس در آورد، جایی که او بطور متوسط در هر یک بازی در میان گلزنی کرده است. بعد از گذراندن دوران کوتاهی در سلتاویگو، او به مارسی فرانسه پیوست. در مارسی خود را در زیر سایه دیدیه دروگبا دید و متعاقبا به رم رفت. به گفته خودش 5 ماه ناخوشایند را در آنجا گذرانده است. در ژانویه 2005، این مهاجم مصری قراردادی 18 ماهه و بصورت قرضی با تیم تاتنهام هاتسپرز انگلیس به امضا رساند. اکنون او در کشوری فوتبال بازی می کند که نوع فوتبالش با خلق و خوی او سازگار است.

شما از سال 2000 به عنوان یک فوتبالیست حرفه ای کارتان را آغاز کرده اید و از آن به بعد شما برای 7 باشگاه مختلف در 5 لیگ بازی کرده اید. آیا این نشانه تزلزل در کارتان است؟

قطعاً نه. من هنگامی که 17 ساله بودم به اروپا انتقال یافتم و باید با فرهنگ و ذهنیت متفاوت تطبیق می‌یافتم. به همان خوبی که در درون میدان خیلی چیزها را یاد می گرفتم در بیرون نیز به بلوغ می رسیدم. هنگامی که من جوانتر بودم همیشه به یک فرصت جدید مبارزه طلبی نگاه می کردم و همیشه برای بازی کردن در لیگ های مختلف اغوا می شدم.

شما تا پیش از این در عمده لیگهای معتبر جهان از جمله ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و انگلیس بوده اید. آیا می توانید آنها را با هم مقایسه کنید؟

از نظر تکنیکی، لیگ ایتالیا خیلی سخت است و بازیکنان ایتالیایی بهترین بازیکنان در جهان هستند اما فکر می کنم که آن لیگ نیاز به دیسیپلین بیشتری دارد. اگرچه من از دوران حضورم در اسپانیا و سلتاویگو لذت بردم ولی من هنوز هم عقیده دارم که لیگ برتر قویتر و بزرگتر است. آنجا همیشه بزرگ است تا بازی کنی و استادیوم ها در هر مسابقه پر هستند. از نظر شخصی، لیگ انگلیس مناسب من است چه از نظر سرعت، هجومی کار کردن و فیزیکی. همچنین شما هرگز نمی توانید هیچ مسابقه ای را در لیگ برتر پیشبینی کنید. هر تیمی می تواند دیگری را شکست دهد.

آیا در انگیس به ثبات رسیده ای؟

بله، من از سیستم آنجا خیلی راضی هستم و با هواداران هم راحت هستم.

آیا این مسئله حقیقت دارد که شما به خروج از وایت هارت لین نزدیک شده بودید؟

بله، درست است. به مانند هر فوتبالیست دیگری، من هم می خواهم ثابت فوتبال بازی کنم و من قصد انتقال به منچسترسیتی را داشتم. تست پزشکی ترتیب داده شده بود. با این وجود، در نیم ساعت مانده به پایان فصل نقل و انتقالات من تغییر عقیده دادم، مربی ام مارتین یول اصرار کرده بود که با من ملاقات کند و او قول داد که بازی بیشتری به من بدهد. او همچنین فهمید که من می خواهم در باشگاه بمانم.

رقابت کردن با کسانی همچون رابی کین، دیمیتار برباتوف و جرمن دفو مشکل نیست؟

این ثابت می کند که ما تیم خوبی داریم و من در رقابت با بازیکنان بزرگ مشکلی ندارم. در حقیقت این هم برای من و هم برای تیم مفید است که چنین هم تیمی های مستعدی داریم. من از این نظر خوش شانس بوده ام که در مارسی با دیدیه دروگبا و در آژاکس با زلاتان ابراهیموویچ همبازی بوده ام.

شما یک طرفدار بزرگ زلاتان هستید، درست است؟

بله، همانطور که یکی از بهترین مهاجمان در جهان است، یک دوست خوب نیز است و بطور ثابت با هم در تماس هستیم. در روزهای که در آمستردام بودیم او کار مرا برای گلزنی آسانتر می کرد. کنترل توپش و توانایی هایش در دریبل زنی کاملا برجسته هستند. من امیدوارم او مشکلاتش را با تیم ملی کشورش حل کند برای اینکه بازی کردن برای کشورتان خیلی مهم است.

شما هم از این نظر با او شبیه هستید، آیا آن مشکلات پایان یافته است؟

بله، من اشتباه کردم. اما از آنجا که بازی در مرحله نیمه نهایی جام ملتهای آفریقا بود و تمام دنیا آن را تماشا می کردند، رسانه ها هم بیشتر از حد انتظار به آن پرداختند. با این وجود من می توانم بگویم که اکنون می دانم در تیم در کجا قرار دارم، من فقط یک بازیکن هستم، حسن شحاطه هم مربی است و این چیزی است که روابط ما براساس آن باید بنا شده باشد.

شما فکر می کنید که مصر در سال گذشته سزاوار قهرمانی در جام ملتهای آفریقا بود؟

ما یکی از بهترین تیمها در آفریقا هستیم، این یک حقیقت است. ما تعدادی از بهترین فوتبالیست های آفریقا را داریم و قهرمانی در جام ملتهای آفریقا منعکس کننده این حقایق است. هنگامی که فرصت از راه رسید ما آن را ربودیم و قهرمانی را کسب کردیم.

پس چرا مصر از جام جهانی 1990 ایتالیا به بعد تاکنون موفق به راهیابی به آن تورنمنت نشده است؟

به دلایل متعدد، فقر مدیریت، روحیه جنگندگی شدید در وجود تیم های صعودکننده آفریقایی، و این حقیقت که ما بازیکن به اندازه کافی در لیگ های اروپایی نداریم. این ضعیف ترین امتیاز برای فوتبال مصر است. اگر باشگاه های ما اجازه بدهند بازیکنان ما به اروپا بروند، ما خیلی زیاد پیشرفت خواهیم کرد، من امیدوارم که روزی من بتوانم مصر را برای بازی کردن در جام جهانی هدایت کنم، برای اینکه حد نهایی جاه طلبی من بعنوان یک بازیکن است.

با وجود اینکه 24 ساله هستید، 44 بار برای تیم ملی کشورتان بازی کرده اید و تبدیل به یک نماد ملی شده اید. آیا این مسئله مایه خودبینی شما می شود؟

مسئولیت عظیمی است و من تلاش می کنم آن را سرزنده نگه دارم. ممکن است من اشتباهاتی داشته ام اما من راهم را در زندگی یاد گرفته ام. اکنون من بالغ هستم و می توانم بگویم که از نظر دوره کاری ام تا بدین جا خوشحال هستم.

شما یکی از مورد توجه ترین بازیکنان در چشم هواداران هستید، شما فکر می کنید چرا اینگونه است؟

من خیلی افتخار میکنم برای اینکه مردم می دانند که من چقدر عاشق بازی کردن برای تیم ملی مصر هستم و تلاش می کنم تا به کشورم کمک کنم. من از خدا بخاطر این ارتباطی که با هواداران بطور طبیعی وجود دارد تشکر می کنم.

در خاتمه، باشگاه سابقتان ـ زمالک ـ دوران سختی را می گذراند و قادر به رقابت با حریف سنتی خود یعنی الاهلی نیست. به آنها چه می گویید؟

من همیشه می بینم که زمالک چگونه کار می کند برای اینکه آن باشگاه جایی بود که من کارم را در آنجا شروع کردم و من فکر می کنم که میتوانم دوران فوتبالم را در آنجا به پایان برسنم. من فکر نمی کنم آنها با توانایی بازیکنان شان مشکلی دارند اما مدیریت شان اخیرا خیلی تغییر کرده است و این مسئله تاثیر عکس بر کار آنها داشته است. من فکر می کنم که با پایان بی ثباتی در بیرون میدان موفقیت ها برای باشگاه به ارمغان خواهد آمد. بازیکنانی که آنها دارند عالی هستند و حتی بهتر از الاهلی.

منبع: Fifa

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس