صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > اسکولاری در لیگ برتر چه می کند

اسکولاری در لیگ برتر چه می کند

علی جواد دهقان
جمعه 15 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تیم ویکری ـ ستون نویس BBCsport

لوئیز فیلیپه اسکولاری در حالی به سوی اولین رقابت در لیگ برتر بعنوان مربی چلسی قدم بر می دارد که بار سنگین انتظارات بر روی دوشهایش سنگینی می کند.

از اسکولاری 59 ساله که در اول جولای سال جاری هدایت چلسی را بر عهده گرفت انتظار خواهد رفت که در دو جبهه سنگین لیگ برتر و لیگ قهرمانان بجنگد. او در اولین کنفرانس خبری اش بعنوان سرمربی جدید آبی های لندن تسلط عالی اش را بر زبان انگلیسی بخوبی نشان داد که باعث تعجب رسانه ها نیز شد، اگرچه باید گفت که این برزیلی همیشه ثابت کرده است چیزی برای متعجب کردن دیگران با خود همراه دارد.

هنگامی که اسکولاری در اواسط دهه نود با تیم گرمیوی برزیل نامی برای خود دست و پا کرد در برزیل توافق بر سر این بود که او فقط با یک سیستم می تواند کار بکند، سیستم دلخواه او شامل یک فوتبال جنگنده و خشن با ترکیب 2ـ4ـ4ـ بود که کارش ارسال سانترهای پیاپی به مهاجم هدف می باشد. اما هنگامی که او در سال 2002 به همراه برزیل قهرمان جهان شد ثابت کرد که بیشتر از اینها می تواند از خود ارائه دهد. او تیمی را با خود به همراه داشت که با سه دفاع همیشه گل می زد. او نه تنها از سیستم سابقش استفاده نکرد بلکه توانست در سیستم جدید خود از ستارگانش بهترین استفاده را بکند.

اسکولاری آمریکای جنوبی را به مقصد پرتغال ترک کرد و در انجا نیز نشان داد که موفقیتش را می تواند در یک فرهنگ متفاوت تکرار کند. تا این جای کار او به خوبی هر مانع که در پیش رویش بوده است به خوبی رد کرده است و خودش را بعنوان یک مربی کاردان بر همگان ثابت کرده است ولی اکنون او با مرحله ای در زندگی حرفه ای اش روبرو است که شاید سخت ترین مقطع به شمار آید.

اما باید گفت مربیگری در چلسی به سه دلیل (برای او) جذاب است.

اول. بخاطر اینکه اسکولاری تاکنون تجربه کار کردن با تیمی چند ملیتی را نداشته است. امکان انجام چنین کاری در آمریکای جنوبی مقدور نیست و بنابراین یک مربی چنین تجربه مشابهی را در آنجا نمی تواند چندان داشته باشد.
در گذشته مربیانی از آمریکای جنوبی بوده اند که با تجربه شکست در فوتبال اروپا روبرو شده اند. آنها از نوع ترکیب تیم که حتی به 15 نوع ملیت مختلف نیز می رسیده است شکایت داشته اند.

این نوع تجربه بخصوص برای اسکولاری جذاب است چرا که او به خوبی می تواند گروه را تشکیل بدهد. برزیل 2002 به خانواده اسکولاری ملقب شده بود، اما او چگونه می تواند به همان تاثیر مشابه ولی این بار در چلسی دست یابد؟
اسکولاری بعد از حضور در پرتغال دریافته بود که روشهای تحریک کننده هیجانش را باید با فرهنگ پرتغالی ها تطبیق دهد. اما آیا او می تواند همان رفتاری را که در تیم پرتغال پی گرفته بود این بار با زبان دوم با یک تیم با ترکیب بین المللی انجام دهد؟ رجینا براندائو روانشناس همراه اسکولاری در توصیف او می گوید که او از این منظر بی نظیر است. او احتمال دارد که دوباره شیوه گفتگوهایش را در تیم چلسی نیز از سر بگیرد اگر که می خواهد در شغل جدیدش موفق شود.

دوم. یک سؤال در مورد روابط او با رسانه ها وجود دارد. کنفرانس خبری در پیش از فصل یک چیز دیگر است و در اوج مسابقات چیز دیگری. اسکولاری نشان داده است که چه در برزیل و چه پرتغال آرامش اش را از دست می دهد. او با فشار رسانه ای در برزیل آگاه است اما روزنامه های انگلیسی در قیاس با همتایانش چیز دیگری هستند!

سوم. این حقیقت وجود دارد که اسکولاری تجربه کوتاهی در زمینه فوتبال باشگاهی داشته است. هنگامی که او مربی باشگاهی در رقابتهای داخلی برزیل بود سیستم پلی آف در جریان بود و تیمهای بزرگ برای رسیدن به مراحل پایانی باید با هم می جنگیدند. اسکولاری این مسئله را بخوبی در بازیهای یورو 2008 عیان ساخت که برای بازیهای حذفی احساس تعلق خاصی دارد. او عاشق این است که بازیکنانش را در این نوع بازیها به نقطه اوج احساسات برساند، و واضح است که این مسئله به او در رقابتهای لیگ قهرمانان کمک بسیاری خواهد کرد.

امّا در مورد لیگ برتر چطور؟ یک لیگ رقابتی با هر هفته مسابقه. جایی که سه امتیازها در آگوست ارزشی همچون سه امتیاز با ماه می دارد. این نوع رقابتها برای اسکولاری ناشناخته هستند.

در چلسی اوضاع نسبت به هر جای دیگر خیلی متفاوت است و از تیمش انتظار می رفت که در بازی روز یکشنبه در مقابل پورتموث هر سه امتیاز را جمع کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس