صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > ورزش افغانستان > نثار شکست ناپذیر است!

نثار شکست ناپذیر است!

گفت و گو با سلما حسینی يک مربی تکواندو در افغانستان
مصدق پارسا
دوشنبه 1 سپتامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خبر ساز ترین واقعه ورزشی سال 1386 نایب قهرمانی نثار احمد بهاوی در مسابقات جهانی چین بود.او با شکست پیاپی چند حریف از جمله هادی ساعی قهرمان چند مرتبه ای المپیک از ایران به این مقام رسید و مورد تشویق مسئولین ، مردم و رسانه ها قرار گرفت.

این موضوع باعث شد تا انتظار ها از این ورزشکار قهرمان به مراتب بیشتر شود و چشم امید همگان در المپیک به او باشد. اما دو بازی او در المپیک به همهء این امید ها پایان داد. او در مقابل حریفان آمریکایی و آلمانی خود مغلوب شد و بدون هیچ مقامی به کشور برگشت. هرچند بازی او مقابل (مارک لوپز) از آمریکا تا جایی با قضاوت مغرضانه داور نیز همراه بود. بعد از برگشت کاروان المپـــیک از بیجنگ
به خاطر اینکه صحبتی با نثار احمد بهاوی داشته باشم به باشگاه ورزشی ای رفتم که نثار احمد بهاوی در آنجا تمرین میکند.

هر چند در آنزمان نثار آنجا نبود اما با یکی از همکاران او که سلما حسینی نام دارد و مربی بخش بانوان انجمن تکواندوکاران حیدری است همصحبت شدم. و از او به عنوان یک همکار در مورد نثار احمد بهاوی پرسیدم. موضوعات ذیل قسمت اصلی صحبت های من با خانم حسینی را تشکیل می داد.

شخصیت نثار احمد بهاوی:

خانم سلما حسینی ، نثار احمد بهاوی را جوانی با شخصیت می داند و مهمترین شاخصه نثار را خلق خوش او بیان میکند. به گفته او نثار احمد بهاوی 5 برادر و 4 خواهر دارد.

دلیل شکست نثار در المپیک: خانم سلما حسینی که از جمله همکاران آقای بهاوی است مصدومیت نثار احمد بهاوی و قضاوت مغرضانه داوران را عامل اصلی این شکست می داند. او اضافه میکند: نثار کماکان قهرمان است و هیچ چیزی را از دست نداده است. خانم حسینی بهاوی را جوانی شکسته نفس می خواند و از قول او میگوید: این سیاست بود که نگذاشت من از المپیک مدال بگیرم.

رمز موفقیت بهاوی:

خانم حسینی رمز موفقیت بهاوی را وابسته به جمله ای میداند که سرمشق زندگی این قهرمان بوده است جمله ای که میگوید (افغانستان از منست و من از افغانستان.)

و اما دولت:خانم حسینی خواهان توجه جدی دولت به پیشرفت مدال آور ترین ورزش افغانستان یعنی تکواندوست. اما او از دولت گلایه هم دارد. به گفته خانم سلما حسینی در روز استقبال از کاروان المپیک دوستان و همکاران نزدیک نثار احمد بهاوی اجازه ورود به فرودگاه کابل را نیافتند. به این دلیل که معاون دوم ریاست جمهوری در فرودگاه حضور داشتند.

اما آیا این درست است که استقبال از ورزشکاران به قیمت محرومیت صدها افغان مشتاق از دیدار قهرمانان شان تمام شود؟؟؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • سلام !

    وقتی خبر شکست بهاوی را شنیدم خیلی ناراحت شدم . اگر دو تا مدال می داشتیم خیلی خوب می شد . اما از یک قضاوت این متن خوشم نیامد و آن اینکه ما هنوز به این حد از رشد نرسیده ایم که تاوان شکست خود ره بپذیزیم . : سیاست نگذاشت من قهرمان شوم .

    همه می گن علت بد بختی این کشور در گرو خارجی هاست یکی نیست بگوید تو برای کشورت چه کار کرده ای که از خارجی ها گله می کنی . دوستان ما باید برای موفقیت تلاش کنیم و مردانه نتیجه شکست را بپذیریم و از پیروزی نیز مغرور نشویم .

  • نثارجان مرد شایسته ازفرزندان این کشور است هرشکست می تواند شروع یک پیروزی دیگری باشدناامید مباش تلاش زحمت وفداکاری شمادر قلب ودل هر وطن دوست جادارد.

  • be andaza khoshal mishom waqte ke mibinam bradarane khoste va paktyawalema qaramani hamwatane hazrema ra jashin migyran ya bradare hazarema bare nesar jan esteday moafaqyat mikonad.hade aqal dr inja kho hama aqwam motaed hastem
    farid bewatan holland

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس