صفحه نخست > خبر و گزارش > جنایت در پکتیکا: سران کوچی طالب مسئول این جنایت می باشند

جنایت در پکتیکا: سران کوچی طالب مسئول این جنایت می باشند

کابل پرس خبری
يكشنبه 23 نوامبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: از پکتیکا گزارش می رسد که حمله ی انتحاری میان تماشاچیان مسابقه والیبال در اولسوالی یحیاخیل باعث کشته شدن ده ها تن به شمول کودکان شده است. این جنایت آشکار علیه غیر نظامیان در حالی صورت گرفته است که در ولایت پکتیکا بیشتر فرماندهان طالب را کوچی ها تشکیل می دهند و آن ها بصورت گسترده در کشتار مردم بی دفاع، قاچاق اسلحه، قاچاق مواد مخدر و قاچاق آثار تاریخی دست دارند. طبق اظهارات محمودخان سلیمان خیل یکی از سران کوچی در دیدار محرمانه با سفارت آمریکا، بیش از نیمی از فرماندهان طالب را کوچی ها تشکیل می دهند. کوچی طالبان در حالی دست به جنایت گسترده می زنند که دست نشانده ی استخبارات غرب در ارگ ریاست جمهوری، اشرف غنی احمدزی این تروریست ها را مخالف سیاسی می خواند.

عکس از اسوشیتد پرس
جنایت کوچی طالبان در افغانستان تاکنون بصورت جدی مود توجه قرار نگرفته است و رسانه ها در افغانستان بیشتر به مسایل حاشیه ای می پردازند. این در حالی ست که سران کوچی طالب، بصورت آزادانه و زیر پوشش فعالیت برای کوچی ها، دست به فعالیت های گسترده ی تروریستی زده که تنها در یک دهه ی گذشته جان هزاران تن را گرفته است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • طالب من از کشتن لذت میبرم لذت لذت
  طفنگم برسری دوشم همیشه
  لباس مردوزن پوشم همیشه
  برای کشتن مردم ز هر راه
  گهی گربه گهی موشم همیشه
  نبی جاغوری

 • دشمن اصلی پشتون‌ها، طالبان اند
  در حادثه تروریستی دیروز در پکتیکا، در حدود 125 نفر کشته و زخمی شدند. روستاهای جنوب کشور شاهد بیشترین فعالیت طالبان است. بستر ناامنی و جنگ در افغانستان هم، همین روستاها است. طالبان در این روستاها، مکتب، میدان ورزشی، مسجد و جرگه‌های قبیله‌ای را هدف قرار می‌دهند. طالبان ملاهای حامی خود را در مساجد روستاهای جنوب، گمارده‌اند و از طریق آنان هر روز نمازگزاران را بمباردمان ذهنی می‌کنند. این واقعیت‌ها نشان‌دهنده آن است که بیشترین زیان را طالبان به پشتون‌ها و روستاهای آنان رسانیده‌اند.
  این روستاهای پشتون‌ها است که از مکتب، ورزشگاه و حتی جاده اسفالت شده، محروم است. طالبان حتی روستاییان کارگر روی جاده را می‌کشند. پروژه‌های عمرانی در روستاهای جنوبی را متوقف می‌سازند، کسانی را که در این پروژه‌ها کار کنند، از بین می‌برند و غیر از خودشان کس دیگری را زنده نمی‌گذارند. اگر هیچ بهانه‌ای نیابند، جوانان روستایی را به نام جاسوس پولیس و امنیت ملی، به دار می‌آویزند.
  بنابران جنگ طالبان هم بیشترین قربانی را از پشتون‌ها گرفته است. این روستاهای آنان است که ویران شده است، این فرزندان آنان است که از رفتن به مکتب و سوادآموزی محروم شده‌اند، این جوانان پشتون‌اند که به جرم تماشای یک مسابقه والیبال از سوی طالبان به قتل می‌رسند.
  سیاستمداران، متنفذان و فرهنگیان پشتون، همه باید متوجه این نکته باشند که دشمن پشتون، نه «ایتلاف شمال» است و نه کسانی‌که در نوشته‌های‌شان از کلمه ( دانشگاه) استفاده می‌کنند. تمام نخبگان فرهنگی، سیاسی و اجتماعی پشتون باید، علیه طالبان بسیج شوند.

  پس فرهنگی‌ها، سیاسیون و متنفذان اجتماعی پشتوزبان کشور- که به خاطر دفاع از یک کلمه پشتو حتی از سر خود هم تیر هستند- باید قبل از همه کمر بسته روستایی‌های جنوب را علیه طالبان بسیج کنند، باید به آنان آگاهی بدهند. اگر روستایی‌ها با طالبان مخالفت جدی کنند، دسته‌های مسلح آنان بر روستاها مسلط نمی‌شود. اگر چنین مخالفتی وجود داشته باشد، هیچ طالبی نمی‌تواند مواد منفجره را به داخل ورزشگاه بیاورد وخون جاری کند. روستاهای جنوب، با توجه به این واقعیت‌ها باید علیه طالبان و تفکر آنان بسیج شوند. این درست است که حمایت ارتش پاکستان از طالبان و پولی که به آنان از کشورهای عربی می‌رسد، به آنان قدرت تخریبی بیشتر داده است. اما بسیج اجتماعی نیرومند، هر نوع مداخله بیرونی را خنثی می‌کند. در صورتی که طالبان با مخالفت جدی روستانشینان روبرو شوند، به پایگاه‌های راهبردی‌شان در قلمرو پاکستان پناه می‌برند و پس از آن به مذاکره راضی می‌شوند.

 • بنده تعجب کردم که کابل پرس? چرا اینقدر بالای پشتون ها مهربان شده که
  ازین جنایت که به حق پشتون ها شده، خبر مینویسد. اما با خواندن دقیقتر
  متوجه شدم، که نه! اینطور نیست.
  چون بین کوچی ها وهزاره ها در ولایات مرکزی به خاطر چراگاه ها برخورد
  های فزیکی بوقوع پیوسته، حالا کابل پرس جنایات طالبان را نیز به گردن
  کوچی ها میندازد. طوریکه همیشه جنایات طالبان را به همه پشتون ها ربط میدهد.
  اینرا میگویند، همدردی کابل پرس با قربانی های طالبان.

 • چرا کابل پرس? در باره این زن چیزی نمی نویسد؟
  به خاطریکه این حادثه در هزارجات اتفاق نیافتاده.

  «ریزه گُل»؛ مادر شجاع افغان که جان ۲۵ تروریست را گرفت.
  مادر یک پلیس افغان پس از کشته شدن فرزندش به دست طالبان، دست به سلاح برد
  و ۲۵ نفر از شبه‌نظامیان طالبان را به قتل رساند.

 • میرهزار بیوجدان میدانند که این کار کار بادرارن شان یهنی امپریالیزم امریکا است نه طالبان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس