صفحه نخست > خبر و گزارش > کهن یاد گار سرزمین آزر در شهر استکهلم اکران می شود

کهن یاد گار سرزمین آزر در شهر استکهلم اکران می شود

کابل پرس خبری
شنبه 6 دسامبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

فلم مستند"کهن یاد گار سرزمین آزر" به زودی در اروپا اکران می شود. این فلم مستند قرار است در "جشنواره ی بین المللی فلم مستند افغانستان" در شهر استکهلم کشور سویدن اکران شود. "جشنواره ی بین المللی فلم مستند افغانستان" از تاریخ 12 تا 14 ماه دسامبر سال جاری برپا خواهد شد. بصیر سیرت مدیر اجرایی این جشنواره می گوید؛ قرار است آقای سمیع الله عطایی کارگردان "کهن یاد گار سرزمین آزر" نیز در جشن واره حضور یابد.

"کهن یاد گار سرزمین آزر" فیلمی مستند داستانی به کارگردانی سمیع الله عطایی،با موضوع آیین ها ورسوم عامیانه وبومی مردم هزاره ساخته شده است، این فیلم با بازسازی فرهنگ آیینی مثل: مراسم عروسی وازدواج، جشن های نوروزی، مراسم های مذهبی ورسوم وعفاید مردم نسبت به مسایل طبیعی، نمایشهای عامیانه ،موسیقی وآوازهای محلی، مراسم مثل منقبت خوانی، حمله خوانی و... با هدف معرفی افغانستان عاری ازجنگ وخشونت و افغانستان فرهنگی برای جهانیان ونسل های مهاجر افغانستانی که درکشورهای مهاجر نشین متولد گردیده وآشنایی با فرهنگ بومی افغانستان ندارد ساخته شده است.

ازطرفی دیگر درطول سالهای سال بازنمایی رسانه های جهان از افغانستان باعث گردیده است که افغانستان به عنوان کشور جنگ زده و ویران ،بزرگترین تولید کننده مواد مخدر، وجود ناهنجاری های اجتماعی وقربانی شدن زنان وکودکان وعدم داشتن فرهنگ وتمدن تاریخی و...معرفی شود وبه ندرت می توانیم فیلم ویا اثری را پیدا نماییم که درآن به افغانستان فرهنگی وعاری از خشونت وویرانی اشاره کرده باشد.

بنابراین دیدگاه اکثر مردم جهان وبه خصوص نسل مهاجر افغانستانی که درکشورهای بیگانه متولد گردیده اند؛ افغانستان رابه عنوان کشور خشن وناهنجار می شناسند، درحالیکه نشانه های موجود درزندگی عامیانه ای اقوام ساکن درافغانستان نشان دهنده ی فرهنگ غنی وپربار وتاریخی می باشد که اکثر رسانه ها ازان غافل مانده اند. دراین فیلم سعی براین شده است تا افغانستان با نگاه متفاوت تری معرفی گردد.

این فیلم علاوه برپخش عمومی جهانی ازطریق جشنواره ها،در فرهنگسراها و سینماها و مراکز فرهنگی برای مردم درشهرهای عمدتا مهاجر نشین اکران عمومی خواهد شد. قرار است این فیلم در جشن واره ی بین المللی فلم مستند افغانستان در کشور سویدن به تاریخ 12 ماه دسامبر سال جاری میلادی اکران گردد.

هموطنان در کشور های مختلف اروپایی اگر خواسته باشند می توانند برنامه ی اکران این فلم را تدارک ببینند. لازم به ذکر است که قرار است آقای سمیع الله عطایی کارگردان این فلم نیز در جشنواره ی بین المللی فلم مستند افغانستان در کشور سویدن حضور یابد. از اینرو دوستان و وطنداران که علاقه ی دیدن این فلم را دارند، می توانند با ادرس های امیل که در پایین گذاشته می شوند، در تماس شده و برای اکران فلم در کشور ها و شهرهایی که در آن سکونت دارند، هماهنگی و برنامه ریزی کنند.

در هر کشوری اروپایی که می خواهید برنامه نمایش فلم را برگذار کنید، با این آدرس های امیل در تماس شوید
ادریس جویا: edris.t.joya gmail.com
بصیر آهنگ: br.ahang gmail.com

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • همو یاری که دارم شیخ علی است، شیخ علی است.
  تبنگش پر مشنگ و باقلی است.

 • بچیم حرام زاده بی نام ونشان!!!مثل اینکه تو از همان سیگوین ها یا جت های اریایی شده استی.که نه تاریخ تان معلوم است ونه جای وجایداد تان که از کدام جهنم دره یی به این سر زمین ها آمده اید.
  هزاره ها میراث داران خراسان بزرگ تاریخی استند چی به مزاق شما جت ها وهم نژادان ایرانی تان خوش بیاید یا نه.
  برای تو وامثال تو همان مرده گاوی ضاهر شاه پسندیده تر است.
  چشم بخیل تان کور باد.

 • همو یاری که داری تاجیکی است تاجیکی است سر وزیر اش فروشی است فروشی است

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس