صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > استفاده ی نادرست شرکت اتصالات از یک عکس، منجر به زندانی شدن استاد نجیب الله (…)

استفاده ی نادرست شرکت اتصالات از یک عکس، منجر به زندانی شدن استاد نجیب الله مسافر شد

کابل پرس ضمن محکوم کردن اقدام محکمه، خواستار آزادی فوری استاد نجیب الله مسافر و جبران خسارت به ایشان می باشد.
کابل پرس خبری
پنج شنبه 26 فبروری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: استاد نجیب الله مسافر یکی از استادان برجسته ی عکس و نقاشی در افغانستان به شش ماه حبس محکوم شده است. او از چند روز پیش بدینسو در زندان بسر می برد.

جزییات محکوم شدن استاد مسافر به این صورت است که او در سال 1385 در ورزشگاه کابل همراه با عکاسان داخلی و بین المللی عکس هایی را از رژه/ رسم گذشت در حضور حامد کرزی رییس جمهور وقت می گیرد. یکی از این عکس ها، عکس دو دختری ست که نشان بسکتبال را حمل می کردند. بخش طراحی و دیزاین شرکت اتصالات این عکس را با تغییرات مورد استفاده قرار می دهد. در تغییرات بوجود آمده، نشان بسکتبال حذف شده و بجای آن نشان شرکت اتصالات قرار می گیرد. این عکس تغییر داده شده ی استاد مسافر در تبلیغات شرکت اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. پس از مدتی خانواده دخترانی که عکس آن ها مورد استفاده قرار گرفته از شرکت اتصالات شکایت می کنند. شکایت آن ها در نهایت با رضایت طرفین پایان می یابد. پس از چند سال، محکمه اما بصورت غیابی استاد نجیب الله مسافر را به شش ماه حبس محکوم می کند.

این عکس در مراسم رژه/ رسم گذشت در ورزشگاه کابل و در حضور رییس جمهور وقت گرفته شده است. ده ها روزنامه نگار و عکاس در این مراسم حضور داشتند و آن را پوشش خبری می دادند. دخترانی که عکس های آنان گرفته شده نیز برای رژه و نمایش آمده بودند. اگر آن ها نمی خواستند عکس آن ها توسط خبرنگاران و عکاسان گرفته می شد، باید در مراسم شرکت نمی کردند.

روز گذشته پس از خبرهای پراکنده در مورد محکوم شدن استاد نجیب الله مسافر به ششماه حبس، کابل پرس با خانواده ی ایشان به تماس شد و آنان این موضوع را تایید کردند.
انتشار خبر محکوم شدن استاد مسافر اعتراض بسیاری از هنرمندان را برانگیخته است. تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی نیز با انتشار عکس هایی که سیم کارت شرکت اتصالات را شکسته بودند، اعتراض خود را نسبت به این حکم ناعادلانه ابراز داشتند.
کابل پرس نیز ضمن محکوم کردن اقدام محکمه، خواستار آزادی فوری استاد نجیب الله مسافر و جبران خسارت به ایشان می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس