صفحه نخست > خبر و گزارش > افکار عمومی متوجه فاجعه انسانی در پنجشیر و ربوده شدن مردم هزاره؛ حکومت در (…)

افکار عمومی متوجه فاجعه انسانی در پنجشیر و ربوده شدن مردم هزاره؛ حکومت در حال جابجایی ناقلین و کوچی طالبان در شمال و در ارگان های حکومتی-امنیتی

کابل پرس
جمعه 27 فبروری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حکومت کوچی طالب از تمرکز افکار عمومی بر فاجعه انسانی در پنجشیر و ربوده شدن 30 تن از مردم هزاره، جهت پیشبرد سیاست های قبیله ای خود استفاده می کند. منابع کابل پرس? می گویند در این چند روز جابجایی عناصر کوچی طالب در ارگان های امنیتی به شدت جریان دارد. اشرف غنی احمدزی هر روز افراد تازه ای از کوچی طالبان را در بخش های مختلف امنیتی و در ارگان هایی مانند وزارت دفاع، داخله و امنیت ملی جابجا می کند بدون اینکه این جابجایی ها از طریق رسانه ها به اطلاع مردم برسد. این منابع می گویند در چنین حالاتی که افکار عمومی متوجه فجایع بزرگ می باشد مقامات افغان سرعت پروژه هایی از این دست را بیشتر می کنند.

این منابع کابل پرس می گویند که دادن تذکره به پشتون های پاکستانی به شدت افزایش یافته است. در تذکره هایی که به آنان داده می شود مشخصات آنان به عنوان باشنده ی اصلی ولایات مرکزی و شمالی مانند میدان، بامیان، پروان، بغلان، بلخ، فاریاب و سرپل ذکر می شود. این منابع می گویند برخی از افرادی که تذکره دریافت می کنند ابتدا در مناطق همجوار با ناقلینی که در جریان چند دهه پیش از جمله در زمان طالبان در شمال جابجا شده اند ساکن می شوند. آنان حتا با استفاده از پول های هنگفت که منابع آن ممکن است از بودجه ی دولت باشد، اقدام به خرید زمین و جایداد می کنند. این منابع می گویند برخی از این ناقلین جدید ثروتمند می باشند. آنان در مناطق قبایلی پاکستان زمین های وسیع کشت مواد مخدر دارند و از همین روی وقتی وارد مناطق شمالی کشور می شوند، مستقیم اقدام به خرید زمین می کنند. برخی از این منابع می گویند که ناقلین جدید ممکن اقدام به کشت و تولید مواد مخدر نیز بکنند که این مساله می تواند فاجعه را چند برابر تشدید کرده و جنگ و جهالت را برای چندین دهه ی آینده تضمین نماید.

از طرف دیگر منابع کابل پرس می گویند از چندی پیش به اینسو، با اشاره ی اشرف غنی احمدزی، امنیت ملی افغانستان از اقدامات خود علیه طالبان کاسته است. این منابع می گویند در این قسمت نقش پاکستان و بریتانیا برجسته می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس