صفحه نخست > عکس > فرخنده سوزی پیشینه ی دراز در تاریخ خونین و متعفن افغانستان دارد

فرخنده سوزی پیشینه ی دراز در تاریخ خونین و متعفن افغانستان دارد

کابل پرس
سه شنبه 24 مارچ 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ترکیب تحجر مذهبی و غیرت افغانی که پلان برنامه ریزی شده ی استعمار بریتانیا برای ترویج خشونت با پلان ایجاد افغانستان از چند قرن پیش آغاز شده بود، در طول عمر خود فرخنده های زیادی را به آتش کشیده است. ملایان متحجر و مزدوران قبیله ای افغان که بر سرنوشت مردم حکومت کرده اند، فرخنده های زیادی را با احکام ضد انسانی خود به کام مرگ کشانده اند. برای نمونه به این خبر جريده دولتی اصلاح شماره 57 ماه دلو 1309 خورشيدی دقت کنید: افراد محمد گل خان زنان را تهدید کردند که سوزن در پستانشان فرو می کنند.
و یا این خبر که ورود دختران به مکاتب ممنوع شد ( جریده اصلاح ماه دلو 1309 شمسی، صفحه ی سوم.).

به این عکس مربوط به تیزاب/ اسید پاشی در قندهار دقت کنید (12 نوامبر 2008)

باز هم در شهر قندهار و در ماه نوامبر سال 2010 میلادی

یا به این مورد در ولایت زابل و در سال 2007

خشونت گسترده و سازمان یافته علیه زنان، توسط والی وقت "محمد گل خان" و نظامیان وابسته تحت امرش؛ زنان حتا تهدید به فرو بردن سوزن در پستانشان می شدند.

به این نامه های تهدید آمیز طالبان علیه زنان که از زبان پشتو به دری ترجمه شده اند دقت کنید و ببینید چگونه فرخنده سوزی چگونه توسط این گروه های تروریستی قبیله ای جریان داشته و دارد.

نامه: تو با حکومت افغانستان کار می کنید. ما طالبان هشدار می دهیم که کار با حکومت را متوقف کنی در غیر اینصورت زندگی ات را می گیریم. ما تو را چنان دهشتناک می کشیم که هیچ زنی تاکنون چنین کشته نشده است. این درس خوبی به زنانی مانند توست که کار می کنند. پولی که دریافت می کنی حرام است و از کافران به تو می رسد. انتخاب اکنون با خود توست.

ما تو را از طرف خادمان اسلام هشدار می دهیم که کار با کافران را متوقف کنی. ما همیشه می دانیم چه زمانی کار می کنی. اگر ادامه دهی به عنوان دشمن اسلام شناخته شده و کشته می شوی. همچنان که ما روز گذشته Hossai را که در فهرست ما بود، کشتیم، تو و سایر زنان را نیز در فهرست داریم.

نام خذف شده است/ تو با سازمانی خارجی کار می کنی که دشمن دین و اسلام است. تو از آنان معاش دریافت می کنی. تو باید از خدا بترسی. هر روز به بیگانگان دست تکان می دهی بدون اینکه صورتت را بپوشانی. ما همراه این نامه اطلاعت می دهیم که این را متوقف کنی وگرنه ما واکنشی نشان می دهیم که هیچ مسلمانی تاکنون علیه مسلمان دیگر انجام نداده است.

متن اصلی پشتو/ ترجمه شده به انگلیسی توسط دیده بان حقوق بشر:

نام و محل حذف شده است/ ما می خواهیم به تو اطلاع دهیم که با دشمنان دین و کافران کار می کنی. تو باید کارت را متوقف کنی در غیر اینصورت سرت را از تنت جدا می کنیم. بعد حقی نداری شکایتی کنی.

نام حذف شده است/ تو در مکتبی درس می دهی که مکتب دختران است. تو باید از خدا بترسی. ما به تو هشدار می دهیم که هر چه زودتر کارت را به عنوان آموزگار ترک کنی در غیر اینصورت سر فرزندانت را می بریم و دخترت را آتش می زنیم. تو وضعیتی را درست می کنی که پشیمان می شوی.

این اولین و آخرین اخطار است.

نام حذف شده است/ تو با / محل حذف شده است/ کار می کنی. به تو هشدار داده می شود که کار با آنان را رها کنی در غیر اینصورت دادگاه طالبان تصمیمی درباره تو می گیرد که سرانجام سختی برای تو و خانواده ات خواهد داشت. تو زندگی ات را از دست می دهی.

طالبان ده دالری و حقوق زنان

زنان افغانستان و خطرات ناشی از جذب مجدد و مصالحه

سه شنبه 13 ژوئيه 2010, نويسنده: دیده بان حقوق بشر/ نیویورک


آدمکشان بازگشتند، اين بار جدی تر از پيش!

د خلکو قاتلان (طالبان) د ډیر جدی په ټوګه بیرته راغل

شنبه 17 مه 2008

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس