صفحه نخست > دیدگاه > پناهندگان افغان در ایران با انبوهی از مشکلات

پناهندگان افغان در ایران با انبوهی از مشکلات

رضا خلیلی
پنج شنبه 21 می 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کشور ایران افزون بر سه دهه است که میزبان سه نسل از پناهندگان افغان بوده که این میزبانی گاه مشکلاتی را برای پناهجوییان افغان همراه داشته است بی بهره بودن از حقوق اولیه و تبعیض ،تعصب ها ی کشور میزبان زندگی را به کام افغان های دور از میهن در دوره طولانی غربت و آوارگی شان درین کشور تلخ کرده است.

اقامت طولانی افغان ها در ایران
افغانستان دارای بیشترین آمار مهاجرت در کل جهان است که هنوز هم عده ی زیادی به دلیل جنگ های طولانی کشورشان را به اجبار ترک کرده اند و این روند تا کنون نیز استمرار داشته است.

کشور ایران نزدیک به چهار دهه است میزبان افغان های که گریزان از جنگ و نا آرامی در کشور شان است می باشد اما زندگی درین کشور برای افغان های بسی مشکل و ناگوار بوده است تبعیض ها و تعصب های فراوان و محرومیت از حقوق اولیه زندگی ،زیستن درین کشور را بسی دشوار برای عده زیادی نموده است. اما ناگزیر افغان ها سوختن و ساختن با این شرایط را بر گزیده است.

پناهجویانی که به طور غیر قانونی وارد این کشور می شوند با شرایط اسفناکی در جریان سفر توسط قاچاقچیان روبرو اند و بسی درین راه جان های خود را از دست می دهند یا برای اخاذی به گروگان گرفته می شوند و در صورت رسیدن به یکی از شهر های ایران در نقاط دور دست به کار های بسیار شاق مشغول می شوند و چه بسا بسیاری شان بعد از مدت کوتاهی توسط نیرو های انتظامی ایران گرفتار و از مرز های این کشور طرد می شوند. و عده ی نیز که از این شرایط درد آور به تنگ آمده اند سرنوشت خود را به دست قاچاقچیان انسان می سپارند تا آنها را به یکی از کشور های اروپایی یا آسترالیا برسانند که درین راه نیز با مشکلات بیشتری تا رسیدن به مقصد روبرو می شوند غرق شدن در آب های سرد اقیانوس ها که سرنوشت شان برای همیش نا معلوم و خانواده هایشان چشم به راه می مانند از جمله تراژیدی های غم انگیزی است که هم وطنان افغان مان با آن روبروست.
آمار پناهندگان افغان در ایران
بر اساس آمارهای کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ایران میزبان 800هزار پناهجوی قانونی وافزون بر یک میلیون پناهجوی غیرقاتونی افغان میباشد هر چند سازمان ملل متحد تاکید بر این دارد که کشورهای مهاجر پذیر دست از نقض حقوق بشر و سواستفاده از پناهجوان بردارند با این حال ایران همچنان با خشونت و تبعیض زیاد با پناهجویان برخورد میکند

رییس جمهور غنی در جریان سفر دو روزه اش به ایران به بحث و گفتگو در مورد مسایل و مشکلات مربوط به پناهندگان افغان در ایران پرداخت و از مقامات ایرانی خواست تا در زمینه حل مشکلات پناهندگان افغان و تسهیل مشکلات افغان های مهاجر گام بردارد. گرچه موجودیت پناهندگان در دوکشور همسایه افغانستان ایران و پاکستان باعث ایجاد مشکلات امنیتی برای افغانستان گردیده است به نظر می آید بهترین راه حل در دراز مدت و از اولویت های دولت افغانستان برنامه ریزی برای بازگشت مهاجران افغان از این دو کشور باشد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خبرگزاری فارس همين روز چنين گزارش داد:
  " دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس خبر داد

  تحصیل تمام «دانش‌آموزان افغانستانی دارا یا فاقد کارت هویت» در مدارس ایران از مهرماه
  آغاز پیام
  "دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، تمام ادارات و مدارس آموزش و پرورش موظف به ثبت‌نام از همه دانش‌آموزان افغانستانی دارا یا فاقد کارت هویت در ایران هستند.

  مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی در مدارس ایران، اظهار داشت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، تمام ادارات و مدارس آموزش و پرورش موظف به ثبت‌نام از همه دانش‌آموزان افغانستانی هستند و هیچ دلیلی از جمله نداشتن کارت هویت نباید مانع ثبت‌نام آنها در مدارس شود.

  وی ادامه داد: متأسفانه در سال‌های اخیر تعدادی از دانش‌آموزان افغانستانی به دلایل مختلفی که فاقد کارت هویت هستند از حضور در مدارس رسمی محروم بوده‌اند و به صورت غیررسمی تحصیل می‌کردند و این امر آسیب‌هایی به آنها وارد کرده است که با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری، این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

  نوید ادهم افزود: این دستور از شروع سال تحصیلی جدید اعمال می‌شود و اصل بر این است که افراد کارت هویت در ایران داشته باشند و حضور آنها رسمی بوده و مورد تأیید مراجع ذیصلاح باشد؛ اما اگر به هر دلیلی فردی موفق به اخذ کارت نشد، ثبت‌نام از آن فرد به عمل می‌آید و فرایند شناسایی و تأیید هویت او توسط مراجع دیگر انجام خواهد شد." پايان پیام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس