صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > نامه سرگشاده دانشجویان افغانستانی دانشگاه فردوسی مشهد به رهبر جمهوری (...)

نامه سرگشاده دانشجویان افغانستانی دانشگاه فردوسی مشهد به رهبر جمهوری اسلامی ایران حضرت ایت الله خامنه ای

llمحمد واعظی
يكشنبه 20 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نامه سر گشاده دانشجویان افغانستانی دانشگاه فردوسی مشهد
از طرف دانشجویان افغانستانی دانشگاه فردوسی مشهد
به رهبر جمهوری اسلامی ایران حضرت ایت الله خامنه ای
به بهانه حضور ایشان در دانشگاه فردوسی مشهد

دانشجویان افغانستانی دانشگاه فردوسی مشهد حضور حضرت عالی را در این دانشگاه خیر مقدم عرض می نمایند.
بدون تردید دولت و ملت ایران علی رغم تمام مشکلات موجود طی دو دهه با پذیرایی از مهاجرین افغانستانی توانستند نمونه موفق یک کشود مهاجر پذیر را نشان دهند که ما نیزمراتب سپاس خود را اعلام میداریم.
اما انچه باعث نگرانی دانشجویان افغانستانی در شرایط کنونی شده است اتفاقاتی است که در رابطه با مهاجرین در هفته های اخیر به وقوع پیوسته است.
مهاجرین افغانستانی بی صبرانه منتظر بازگشت به کشور خویش می باشند اما انچه این روند را کندتر نموده است نبود شرایط لازم و حد اقل امکانات زندگی در افغانستان می باشد.
اما بی صبری دولت جمهوری اسلامی ایران و برخورد نامناسب و مغایر با اصول اسلامی و انسانی نیروی انتظامی نسبت به مهاجرین که با ضرب وشتم و بی حرمتی نیز همراه بوده است باعث نگرانی ملت مسلمان افغانستان و مخصوصا ما دانشجویان شده است نتیجه این برخورد منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از انان شده است که در رسانه های بین المللی نیز انعکاس یافته است.
بی شک این نحوه برخورد در سال"اتحاد ملی و انسجام اسلامی " نمی تواند تاثیرمثبتی بر انسجام هر چه بیشتر مسلمانان قلمداد شود . ما نسبت با این امر اگاه می باشیم که نگرانی حضرت عالی در رابطه با انسجام و وحدت جهان اسلام می تواند راه کارهای مناسب تر و بهتری را در رابطه با این موضوع پیش بینی کند.
در پایان از شکیبایی و راه کارهای پیش بینی شده از طرف حضرت عالی و دولت جمهوری اسلامی ایران کمال تشکر و قدر دانی خود را اعلام میداریم
با ارزوی سربلندی تمام مسلمانان جهان
دانشجویان افغانستانی دانشگاه فردوسی مشهد
25/2/1386 مشهد — ایران

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • با سلام و تشکر از عزیزانی که این نامه رات نوشته ان
  اما فایده ای ندارد چرا که هیچ یک از مسوولینایران به آن گوش نمی دهند
  در کشوری زندگی می کنیم که افغانی رزا آدم حساب نمی کنند چطور توقع داریم از یک سری آدم نژاد پرست که حتی 313 یار امام زمان را (عج) هم ایرانی میدانند با افغانی درست رفتار کنند
  ام ا می گویند چوب خدا صدا ندارد
  رفتا دور از انسانیت ایرانها با ملت مظلوم افغانستان با خود آنها در خارج از کشور ایران رفتار می شود
  و در دیگر کشورها ایرانیه ارا حتی .... حساب هم نمی کنند
  به امید ظهور منجی عالم بشریت ( انشاء الله ککه او هم ایرانی نباشد وگر نه پدر افغانی ها را درمی آود

  • اين اقدام دانشجويان افغاني ، اقتدار ما افغانيان را نشان داد كه در هيچ شرايطي ذلت را نمي پذيريم.

 • با سلام به دوستان گرامي افغان

  مثلي است كه مي‌گويد: «هرچه بگندد نمكش مي‌زنند/ واي به روزي كه بگندد نمك.» مسئول اصلي حوادثي كه امسال و سال‌هاي گذشته از ابتداي ورود برادران افغاني به ايران رخ داد. خود دولت بود كه آيت‌الله خامنه‌اي لااقل هشت سال بعنوان رئيس جمهور و 18 سال به عنوان رهبر در آنها نقش روشني دارد.

  هرچند نامه برادران عزيز افغاني بسيار زيركانه بود. اما توجه داشته باشيم كه سياست ايران در نزديكي با كشورهايي مانند سوريه، لبنان و مخصوصاً گروه‌هاي مخالف صلح در فلسطين است. كشورهايي كه نه با ايران روابط حسنه‌اي دارند (سواي از پول نفتي كه به جيب آنها مي‌رود و آنها را به مصداق ضرب‌المثل تا پول داري رفيقتم / عاشق بند كيفتم. با ايران دوست كرده)

  همين مقامات ايران وقتي بايد از كشور همسايه و دوست و برادر خود افغانستان حمايت كنند. يك باره حس وطن‌دوستي‌شان گل مي‌كند و مي‌بينيم آقاياني كه در اوايل انقلاب قصد تخريب تخت‌جمشيد را داشتند الان سرود اي ايران سر مي‌دهند و از تخت‌جمشيد به عنوان شكوه فرهنگ ايراني ياد مي‌كنند.

  همين مقامات عاليرتبه اما بي‌خرد وطن من هستند كه در جنگ طالبان و مجاهدين طرف مجاهدين بودند اما وقتي طالبان به جنگ آمريكا رفتند به يكباره تريبون طالباني‌ها شدند. و معلوم نيست چند روز ديگر از كدامين گروه پيروي كنند.
  با تشكر

  • salam man elahe hastam hagh dars khondan va daneshgah raftan 2 sal pish az man gerefte shode vali mibinam baziha daneshagh miran on vaght be jay talash va khedmat be keshvareshan siasat madaru mikonna jalib hast
   vay az in mardom. haghetan hast ke azin keshvar ba lat va kob birun andakhte shin.

  • salam esme man ehsan ast
   man 13 sal dars khondam va 3 sal ham be afghanestan bodam
   tamam arezoye man pishraft tahsili ast
   akhe shenide bodam ke elm bi hado marz mibashad
   amma az anjayee ke hame chiz dar donya az irani ha asr o bas
   ke zarbolmasal ham darand ke migan honar nazd iranian asto bas pas ma welmartab
   mitarsam rozi ke ghiamat shod va ma mordim dar an donya ham az ma kart howiat khaste bashand
   ghanooni bashim ya na afghani ha goda bashand iraniha goda
   afghaniha beran zoodtar be gahanam
   va iranihayee ke inghadr sakhti keshidand az in afghanhayee ke namakdan ra ham shekastan ba awalin servis mogahaz be behesht beren
   shayad
   kam kam bwar mikonam
   bye
   ehsancga yahoo.com

 • ها ای نامه ی سرگشاده ینی چه؟

  آنلاین : http://BARARE.BR

 • با سلام خدمت عزیزان کارمند در دانشگاه فردوسی مشهد .
  من به عنوان یک دانشجوی ایرانی که عاشقانه وطن عزیزم را دوست دارم در همینجا اعلام میکنم که مهاجرین افغان در کشور ما فقط تبدیل به یک معضل شده اند باکمال تاسف می گویم که این عزیزان با ترک کشور خودشان و مهاجرت به ایران نه تنها بی اعتنایی به کشور خودرا نشان میدهند بلکه در کشور ماهم باعث ایجاد نابسامانی و حتی گسترش جرم در جامعه ما خواهد شد من به عنوان یک دانشجوی مددکاری اجتماعی منشا بخش زیادی از انحرافات اجتماعی موجود را حضور غیر قانونی این گروه در کشور میدانم من طرح جمع آوری مهاجران غیر قانونی خواه از هر کشوری که باشند رابا کمال میل تایید میکنم وامید وارم که این عزیزان خود با دید واقع گرایانه به این مساله بنگرند چرا که سهل انگاری در این امر فقط امنیت هموطنان خودمان را تهدید می کند.دانشجویان عزیزومسلمان افغان باید بدانند که حضور غیر قانونی نه تنها در کشور ما بلکه در هر کشور دیگری خواه غیر مسلمان باشند غیر قانونی وخلاف شرع مقدس اسلام محسوب می شود و این سرزمین غصبی به حساب می آید.

  • با سلام باید خدمت این دوست ایرانی عاشق وطن یادآوری کنم که من و سایر هموطنان افغانستانی من که الان در حال تحصیل در مقاطع مختلف در مدارس و دانشگاه های وطن عزیز شما یعنی جمهوری اسلامی ایران می باشیم مطمئنا اقامتمان قانونی است وگرنه به هیچ وجه امکان تحصیل در مدارس را نداشتیم. لطف کنید و این نکته را هم در نظر داشته باشید و از این دید به این نامه سرگشاده و موقعیت من و هموطنانم توجه کنید.

  • با سلام خدمت تو ای دانشجوی به اصطلاح ایرانی
   من از تو فقط یک سوال دارم به من بگویید چرا وقتی در تیوریهای اسلامی خودتان از اسلام حرف می زنید اسلام را بدون مرز می دانید و شمایی که به اصطلاح تحصیل کرده این تیوری هستید چرا اینگونه سخن می رانید . لطفا اول مرز خودتان را با اسلام مشخص کنید انگاه ما هم مرز خودمان را با شما مشخص خواهیم کرد.

  • بعد از گذشت چندين سال از اقامت در ايران و مهمانپذيري ايران با شرايط دشواري كه در هر زمان با آن روبرو بوده است جالب است كه در اين نامه از بي صبري !!! اسم برده شده است. واقعا جالب است كه گذشت زمان را اين عزيزان درك نمي‌كنند و واقعيتها را ناديده مي‌گيرند. بهتر است كمي منصف باشيد. نميدانم اگر هر جاي دنيا كه بوديد اينقدر از شما استقبال ميشد؟ به نظر شما كافي نيستي و وقت آن نرسيده كه به فكر بازگشت به كشور خود باشيد؟ مطمنا سودي برايتان دارد كه ماندگار شديد والا اگر غير از اين بارها اين كشور را ترك كرده بوديد بدون اينكه پشت سر خود را نگاه كنيد. بهتر است كمي منصف باشيد. كافيست. خدا ميداند اگر مردم ايران مهمان شما بودند چه اتفاقي مي‌افتاد؟ و آيا آنها نيز بعد از گذشت ساليان سال دم از بي‌صبري مسؤولين ميزدند؟؟؟؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس