صفحه نخست > خبر و گزارش > آمریکا از جنگ با تروریزم، به حامی تروریزم تبدیل می شود

آمریکا از جنگ با تروریزم، به حامی تروریزم تبدیل می شود

کابل پرس خبری
جمعه 6 نوامبر 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: خبرها حاکی از آن است که حلقه ی طالبان حکومتی و حکومت پاکستان توانسته اند دولت آمریکا را متقاعد سازند که تروریست های طالبان دشمن آنان نه و بلکه در مقابله با نفوذ روسیه می توانند دوست آنان باشند. مقامات وزارت دفاع آمریکا نیز با تاکید بر اینکه دیگر طالبان را به شکل فعال آماج قرار نمی دهند، از روند صلح و دوستی با آنان سخن گفته اند. این بدان معناست که از این پس مردم افغانستان نمی توانند روی حمایت آمریکا برای مقابله با تروریست های طالب حسابی باز کنند و از طرفی همسویی طالبان ارگ نشین با تروریست های طالب به دلیل منافع مشترک قومی قبیله ای روند مبارزه مردمی با تروریزم را سخت تر می کند. با این وجود شکست تروریست های طالب با وجود حمایت آشکار آمریکا از آنان، بعید نمی باشد.

بریتانیا حامی اصلی طالبان
سفیر بریتانیا در کابل طالبان را لاشخور خطاب کرده است. در عکسی که در ماه آگوست 2011 در کابل پرس? نشر شد، او را دست در دست یکی از این لاشخوران در بزمی در سفارت بریتانیا در کابل می بینید.

از سوی دیگر منابع مختلف به کابل پرس گفته اند که حلقه ی انگلیسی حکومت افغانستان به رهبری افرادی مانند حنیف اتمر، در تغییر دیدگاه آمریکا از طریق بریتانیا به عنوان حامیان پنهان تروریزم، نقش موثری داشته است. بی بی سی به عنوان بنگاه سخن پراکنی بریتانیا که نقش نفوذ در افکار عمومی را دارد، از چندی به اینسو، روند منزه سازی تروریست های طالب را بصورت منظم و فعال دنبال می کند.

حکومت عربستان سعودی نیز که یکی از حامیان اصلی تروریزم در دوزخ فغانستان می باشد نیز بصورت یقین با این طرح بریتانیایی آمریکایی به دلایل مختلف از جمله فشار بر ایران حمایت خواهد کرد.

در چند سال اخیر طالبان حکومتی از جمله اشرف غنی احمدزی، زمینه های لازم قوی تر شدن طالبان را فراهم آورده و تاکنون هزاران تن از زندانیان خطرناک طالب را به دلیل اشتراکات قبیله ای از زندان رها کرده اند. زندانیان رها شده اکنون می توانند به عنوان سربازان تازه نفس قبیله سالاران، با حمایت حکومت و آمريکا، بریتانیا و عربستان، ضمن اشغال تمام سرزمین های غیر پشتون ها، دامنه ی جنگ را برای محدود کردن روسیه، به آسیای میانه بکشانند.

با جمع بندی وضعیت موجود، به نظر می رسد که آمریکا و بریتانیا در همراهی آشکار با تروریزم، قصد دارند از طالبان، مانند مجاهدین در جنگ سرد علیه روسیه استفاده کنند. از این رو تقابل خونین منطقه ای و بین المللی در کشوری که نام جعلی و توهین آمیز افغانستان بر آن تحمیل شده، بیشتر خواهد شد.

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس