صفحه نخست > دیدگاه > امان الله بارکزی، قهرمان پشتون؛ اشغالگر زمین های غیر پشتون و یکی از پدران (…)

امان الله بارکزی، قهرمان پشتون؛ اشغالگر زمین های غیر پشتون و یکی از پدران کوچی گری!

کابل پرس خبری
شنبه 19 آگوست 2017

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

امان الله بارکزی فرزند حبیب الله بارکزی، نواسه ی عبدالرحمان بارکزی جنایتکار معروف پشتون تبار، از سال 1919 میلادی، پس از کشته شدن پدرش قدرت را در دست گرفت. بصورت دقیق تاکنون مشخص نشده که چه کسی پدر او را کشته، اما از شخص امان الله به عنوان یکی از طراحان اصلی قتل یاد می شود.
تا چند سال پیش و قبل از گسترش یافتن ارتباطات از طریق اینترنت، بیشتر تلاش می شد، تصویری یکسویه از امان الله تبلیغ شود. در این تصویر از او به عنوان قهرمانی که استقلال از بریتانیا به دست او میسر شده یاد می شد و او را پادشاهی مترقی معرفی می کردند.
با گسترش اینترنت و امکان بازتاب صداهای مختلف، تصویری دیگر نیز از امان الله ارایه شد که کاملن مخالف تصویر تبلیغ شده ی قبلی می باشد. در این تصویر امان الله نه استقلال طلب، بلکه غاصب زمین های غیر پشتون ها معرفی می شود و تصویر دقیق تر از او، تصویر یک اشغالگر است. سند قاطعی که در این مورد وجود دارد، فرمانی است که با امضای او به پشتون ها اجازه می دهد، زمین های غیر پشتون ها در شمال را اشغال کرده و در آنجا جابجا شوند. این فرمان زیر عنوان نظامنامه ناقلین به طرف قطغن در ماه میزان سال 1302 خورشیدی صادر شده است. منظور از اصطلاح ناقل یا ناقلین که امروز نیز بین مردم معروف است، پشتون هایی می باشد که باشنده ی اصلی بخش های مختلف پاکستان فعلی و برخی مناطق هند می باشند و در حدود صد سال اخیر با غصب زمین های غیر پشتون ها، در مناطق مخالف شمال کشور جابجا شده اند. هنوز پس از چند دهه، ناقلین یکی از عاملان اصلی ناامنی محسوب می شوند و با گروه هایی چون طالبان که بازوی نظامی قبایل پشتون می باشند، همکاری تنگاتنگ دارند. برای نمونه در کشتار خونین غیر پشتون ها بويژه هزاره ها در مزار شریف و در ماه آگوست سال 1998، پشتون های ناقل در بلخ، همکاری مستقیم با طالبان داشتند. همین اکنون نیز یکی از عوامل اصلی نفوذ گروه های تروریستی همچون طالبان در شمال و گسترش نا امنی، ناقلین می باشند.
در این تصویر، امان الله همچون پدر کلان خود عبدالرحمان، یکی از پایه گذاران اصلی برتری نژادی پشتون ها و مجری اصلی سیاست های محو و نابودی غیر پشتون ها محسوب می شود.

نظامنانه ناقلین بسمت قطغن
4 میزان سنه 1302
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس