در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > وبلاگ نویس > از رسانه های دیگر > سطح زیر کشت طلای سرخ در افغانستان افزایش می‌یابد

سطح زیر کشت طلای سرخ در افغانستان افزایش می‌یابد

info@eqmweekly.com.af (سایت)
دوشنبه 3 جولای 2017

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

مقامات وزارت زراعت کشور میگویند که امسال کارهای عملی طرح پنج ساله زعفران را برای افزایش تولیدات زعفران آغاز می‌کند و برای بیست شرکت صادرات زعفران به کشورهای خارجی تصدیق‌نامه کیفیت زعفران نیز داده خواهد شدalt.

سخنگوی وزارت زراعت خاطرنشان کرد که وزارت زراعت برای گشترش کشت زعفران و افزایش تولیدات این گیاه امسال ۵۰۰ تن پیاز زغفران را در۳۰ ولایت کشور توزیع می‌نماید.در همین حال تعدادی از زعفران‌کاران ولایت هرات می‌گویند که کاهش چشمگیر بهای زعفران در کشور، آنان را زیان مند ساخته است.به گفته آنان، اگر حکومت زمینه برای صادر نمودن زعفران به بازارهای جهانی فراهم نکند، شرکت‌های تولید زعفران زیان‌های سنگینی را متحمل خواهند شد.دوست محمد، یکی از زعفران کاران گفت اگر قرار داد با کشور‌های خارجی به‌خصوص کشور‌های عربی صورت بگیرد و زعفران افغانستان به این کشورها صادر شود، کشت و تولید زعفران در کشور رشد چشمگیری خواهد داشت.

احمد صابر، یکتن دیگر از زعفران کاران می‌گوید در قیمت زعفران کاهش بسیار آمده است به همین اساس سرمایه گذارها در کشت و برداشت زعفران یک خطر جدی برای سرمایه خود احساس می‌کنند.

ازسوی دیگر بشیراحمد رشیدی، مسئول اتحادیه ملی زعفران‌کاران می‌گوید هر چند قراردادهایی با کشورهای عربی و چین برای صادرات زعفران به بازارهای این کشورها عقد شده است، اما حکومت برای عملی شدن این قراردادها هیچ تلاشی نمی کند.آقای رشیدی، با ابراز تاسف افزود که تفاهمنامه‌ها همچنان به قوت خود باقی مانده است چون این تفاهمنامه‌ها به کار نیاز دارد تا پیگیری شود، اما حکومت تا کنون هیچ اقدامی در این بخش نکرده است.درحال حاضر، هرات نود درصد زعفران کشور را تولید می‌کند و ده‌ها شرکت تولید و پروسس زعفران در این ولایت کار می‌کنند.قابل یاد آوری است که افغانستان با داشتن آب و هوای مناسب یکی از کشورهای پیشتاز در بهره‌برداری بهترین زعفران در منطقه است.به منظور تشویق زارعان به کشت زعفران ۵۰۰ تُن پیاز زعفران در ۳۰ ولایت به دهقانان توزیع می‌شود. براساس استراتژی ۵ ساله دولت برای توسعه کشت زعفران، پیاز این گیاه در ولایت‌هایی که در آن‌ها خشخاش کشت می‌شود، توزیع خواهد شد. گیاه زعفران که به طلای سرخ مشهور است، با آب کم و زحمت اندک در مدت دو ماه محصول می‌دهد و به قیمت مناسب نیز به فروش می‌رسد.آقای راشد گفت که توزیع پیاز زعفران برای کشاورزان، از ولسوالی‌های کابل، پایتخت آغاز و بعد به ۳۰ ولایت گسترش می‌یابد. به گفته مسوولین یک کیلو زعفران در بازار افغانستان به ۸۰ الی ۱۰۰ هزار افغانی (معادل ۱۲۰۰ الی ۱۵۰۰ دالر) فروخته می‌شود و در عین حال حکومت در حال بازاریابی برای این محصول است که چین یکی از خریداران زعفران افغانستان است. سخنگوی وزارت زراعت به بی‌بی‌سی گفته است، براساس این توافق چین قادر است که تا سقف ۱۰۰ تُن زعفران خریداری کند ولی افغانستان در سال گذشته فقط ۶.۵ تن زعفران تولید کرده بود. در سال گذشته ۲۸۰۰هکتار زمین زیر کشت زعفران بوده است.


آنلاين بنگريد : http://eqmweekly.com.af/techno...

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس