در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > وبلاگ نویس > از رسانه های دیگر > رئیس شورای ولایتی فراه: بی‌توجهی دولت به بند بخش‌آباد فراه

رئیس شورای ولایتی فراه: بی‌توجهی دولت به بند بخش‌آباد فراه

info@eqmweekly.com.af (سایت)
دوشنبه 3 جولای 2017

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

پس از ‌آن ‌که قرار داد بند بخش‌آباد ولایت فراه با شرکت پاکستانی فسخ و به یک شرکت ایتالیایی داده شد، به جهت بی‌توجهی حکومت کار ساخت این بند به کُندی پیش می‌رود که حکومت مرکزی وظیفه دارد جهت تسریع کار بر شرکت قرارداد کننده فشار وارد کند.

جمیله امینی، رئیس شورای ولایتی فراه در گفت‌وگو با خبرنگار آوا گفت: کار بند بخش‌آباد ولایت فراه به کندی پیش می‌رود و حکومت نیز نسبت به این مساله بی‌توجه است.

وی افزود: بند بخش‌آباد یکی از مهم‌ترین بندهای فراه است که قرارداد طراحی این بند در سال ۲۰۱۲ با شرکت «نسپاک» پاکستان امضا شده بود اما وزارت انرژی و آب گفت که قرارداد با این شرکت به دلیل کُندکاری و ناتوانی آن، فسخ شده است.

امینی ادامه داد: بعد از فسخ قرارداد، حدود یک سال قبل قرارداد این بند که ۸۱ متر ارتفاع و امکان ذخیره سازی ۱۳۶۰ میلیون متر مکعب آب را دارد میان شرکت‌های هایدرو ارک ایتالیایی و وزیر انرژی و آب افغانستان به امضا رسید.رئیس شورای ولایتی فراه تصریح کرد: ساخت این بند که قرار بود در مدت ۱۸ ماه ساخته و به بهره‌برداری برسد حدود چهار و نیم میلیون دالر امریکایی هزینه دارد که از بودجه دولت افغانستان پرداخته می‌شود.

وی اظهار داشت: متاسفانه پس از فسخ قرارداد با شرکت پاکستانی و عقد قرارداد با شرکت ایتالیایی، باز هم کار این بند به کُندی پیش می‌رود.

امینی با تاکید بر این‌که تا‌کنون دلیل این کُندکاری مشخص نیست گفت: حکومت مرکزی باید بر شرکت قراردادکننده فشار وارد کند تا به کار خود سرعت ببخشد چرا که بی‌توجهی حکومت مرکزی نسبت به فراه و وجود افراد زورمند باعث شده تا کار پروژه‌های انکشافی این ولایت به کُندی پیش برود.

رئیس شورای ولایتی فراه خاطر نشان ساخت: با توجه به کم کاری نیروهای امنیتی در تامین امنیت این بند، درحال حاضر امنیت بند بخش‌آباد فراه توسط مردم محل تامین می‌شود که معاش این افراد نیز سر وقت پرداخت نمی‌شود.

وی افزود: از سویی هم با تکمیل شدن این بند، بخش‌هایی از فراه صاحب برق شده و در کنار آن زراعت و اقتصاد نیز رشد خواهد کرد. با این حال با افزایش عمق چاههای آب، مردم فراه با کمبود آب آشامیدنی نیز مواجه هستند که اگر بی‌توجهی حکومت نسبت به ولایت فراه ادامه پیدا کند، مردم این ولایت مجبور به مهاجرت خواهند شد.

امینی با اشاره به گرمسیر بودن ولایت فراه ابراز داشت: با تکمیل شدن بند بخش‌آباد درجه حرارت این ولایت ۶۰ درصد تغییر خواهد کرد.

رئیس شورای ولایتی فراه ابرزا داشت: بندهای کوچکی که تکمیل شده و بندهای که کارشان جریان دارد هم نمی‌توانند نیاز مردم ولسوالی‌ها به آب را رفع سازند.

محمدناصر مهری، سخنگوی والی فراه نیز در ادامه گفت: بند بخش‌آباد شامل چندین بخش دیگر می‌شود که بخش اول آن که مربوط به طراحی و دیزاین است، تکمیل شده و مهندسان کارشان را روی بخش دوم آغاز کرده‌اند.

وی با تایید کُند پیش رفتن کار بند بخش‌آباد ولایت فراه عنوان کرد: قرار بود این بند در ۱۸ ماه تکمیل و به بهره‌برداری برسد اما به دلیل کُندکاری در بخش اول(طراحی و دیزاین) چند ماهی تاخیر خواهد داشت.

سخنگوی والی فراه،اظهار داشت: نبود امنیت سبب شده تا بخش اول این پروژه با تاخیر آغاز شده و کارش به کُندی پیش برود اما در حال حاضر تامین امنیت آن به دست مردم است.

مهری با تاکید بر این موضوع که حکومت مرکزی نسبت به فراه بی‌توجه است، گفت: در حکومت قبلی و حکومت فعلی توجه خاصی در قسمت اقتصاد و کارهای زیر بنایی به فراه نشده است.

وی ادامه داد: حکومت محلی همواره خواسته‌های مردم این ولایت را به مسئولان در مرکز کشور رسانده‌اند اما مشکلات و اختلافات در مرکز کشور باعث شده حکومت مرکزی در اسرع وقت کار اجرایی انجام نمی‌دهد.

سخنگوی والی فراه گفت: با تکمیل شدن این بند به تعداد گلخانه افزوده شده و همچنین این ولایت در بخش‌های زراعت و اقتصاد نیز رشد خواهد کرد.

گفتنی است در همین راستا چندین پروژه آب‌گردان کوچک نیز در ولایت فراه اجرایی خواهند شد.


آنلاين بنگريد : http://eqmweekly.com.af/techno...

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس