صفحه نخست > دیدگاه > چهره ی لطیف پدرام، مردی که خار چشم هیولای پشتونیزم شده است

چهره ی لطیف پدرام، مردی که خار چشم هیولای پشتونیزم شده است

کابل پرس خبری
جمعه 29 جون 2018

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: لطیف پدرام، یکی از رهبران مردم تاجیک، از برابری سخن می گوید؛ برابری در همه ی عرصه ها. او می گوید همه باید حق مساوی و برابر در تعیین سرنوشت خود داشته باشند و برتری طلبی قومی جایی ندارد. او همانند رهبر مردمی هزاره ،عبدالعلی مزاری، از فدرالیسم و تقسیم عادلانه ی قدرت سخن می گوید. او می گوید نباید یک قوم بر اقوام دیگر برتری داشته باشد؛ نباید زبان یک قوم بر دیگران تحمیل شود و نباید برتری طلبان با جعل و تزویر، تاریخ و فرهنگ مردم دیگر را دگرگون کنند.
وقتی او سخن از عدالت می زند، گروه های پشتونیستی با هم صف متحدی را علیه او تشکیل می دهند. فرقی نمی کند این گروه ها و افراد وابسته به آن ها در چه جامه ای باشند؛ اگر یکی از مقامات بلندپایه ی حکومت پشتونیستی باشد، یا یک قاچاقچی مواد مخدر که جزو باقیماندگان اشغالگران پشتون در ارزگان است که به پارلمان راه یافته و یا یک کوچی عضو پارلمان که مستقیم از انتحار و انفجار و کشتن دفاع می کند. همه ی این افراد با هم متحد هستند و می گویند او دشمن منافع آنان می باشد. اگر او سخن از برابری حق زن و مرد بزند، پشتون های قبایلی در خوست و پکتیا برای سرش جایزه تعیین می کنند و اگر سخن از تنوع زبانی و احترام به زبان دری/پارسی گوید، گروه های پشتونیستی چون راوا که به طالبان ماده معروفند، او را جاسوس و مزدور می خوانند. حتا پشتونیست هایی که در رسانه های بین المللی سخن از حقوق بشر می زنند نیز وقتی به موارد این چنینی بر می خورند، موضع کوتاه تری نسبت به تریاک فروشان و قاچاقچیان و طالب و کوچی و داعشی خود ندارند. همه با هم موضع می گیرند و می خواهند او را از سر راه خود بردارند.

خراسان خواهی، یکی دیگر از مواضع سرسخت لطیف پدرام است که به شدت با واکنش تند پشتونیست ها مواجه شده است. آنان می خواهند همچنان نام ضد ملی و توهین آمیز افغان و افغانستان را بر گروه های قومی غیر پشتون تحمیل کنند، چرا که فغان و فغانستان یعنی پشتون و پشتونستان. نام کهن و عالمگیر خراسان که ادبیات دری/پارسی سرشار از آن است و گواه تاریخ و فرهنگ باشکوه غیر پشتون ها می باشد، تمام جعل و تزویر قبایل پشتون را ضرب صفر می کند.

از این رو جای تعجب نیست که چرا افراد و گروه های پشتونیستی چه طالب، چه کوچی، چه راوایی، چه داعشی و چه نکتایی پوش طالب مغز آنان مخالف داکتر لطیف پدرام باشند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس