صفحه نخست > خبر و گزارش > چهره ی غلام قادر سخی زاده و نرندر سینگ خالصه نامزدهای جامعه ی اسماعیلی و (…)

چهره ی غلام قادر سخی زاده و نرندر سینگ خالصه نامزدهای جامعه ی اسماعیلی و هندو و سیک

کابل پرس خبری
چهار شنبه 10 اكتبر 2018

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: در جریان انتخابات پارلمان، جامعه ی اسماعیلی و جامعه ی هندو و سیک دو چهره ی تازه را معرفی کرده اند که هرچند رسانه ها توجه چندانی به آن ها نداشته اند، اما گویی نفوذ قابل توجهی میان مردم خود دارند.
جامعه ی اسماعیلی، اینبار با ورود غلام قادر سخی زاده نفس تازه ای گرفته است و جامعه ی هندو و سیک امیدوار است بتواند در پارلمان یک نماینده داشته باشد و او کسی نیست جز نرندر سینگ خالصه.

غلام قادر سخی زاده نماینده ی جامعه ی اسماعیلی

در چند دهه ی گذشته، جامعه ی اسماعیلی در چنگال مافیای نادری ها به رهبر سید منصور نادری گرفتار بود و مافیای نادری ها بصورت سیستماتیک، جان بسیاری از نخبگان اسماعیلی را گرفت. مافیای نادری ها علاوه بر ترورهای برنامه ریزی شده، جامعه ی اسماعیلی را در اسارت خود نگاه داشته و بخش مهمی از ثروت آنان را غارت کرد. چند سالی است که جامعه ی اسماعیلی تلاش دارد تا از چنگال مافیای نادری ها رهایی یابد و با برگزاری دادخواهی ها و اعتراضات و طرح شکایت به دادگاه بین المللی جزایی، گام های ارزنده ای را برای عدالت برداشتند.
در این میان غلام قادر سخی زاده که از او به عنوان مستقل ترین نامزد جامعه اسماعیلی یاد می شود، با همراهی جمع کثیری از نخبگان عدالتخواه اسماعیلی پای پیش گذاشته و وارد عرصه ی رقابت های انتخاباتی شده است.
سخی زاده فرزند غلام سخی خان درسال 1337 در یک خانواده باسواد در قریه سیاقول بالا ولسوالی دوشی ولایت بغلان چشم به جهان گشود. او در خانواده ای فقیر و ستمدیده کلان شد اما تلاش کرد تا با درس و تحصیل بر محرومیت غلبه کند.
او تحصیل کرده ی دانشگاه کابل در رشته ی انجینری/ مهندسی است و در دانشگاه هوایی خدمت سربازی خود را گذراند. او نظربه ضرورت همزمان به حیث استاد به تدریس محصلین پرداخت،تا اینکه فرماندهی دانشگاه هوائی به اساس لیاقت و شایستگی، او را به حیث استاد شامل سیستم آموزش مسلک هوایی کرد و بعد از فراغت بحیث افسر دوهم بریدمن در همانجا به وظیفه استادی خویش ادامه داد.
او در وظایف مختلف دیگری از جمله کارشناس ارگانهای محلی، مدیرپلانگذاری ریاست ارتباط خارجه و پلان وزارت دفاع، درموسسه ماین پاکی هیلوترست در سِمت های تیم لید، سوپروایز، منیجر و افِسر، مدیر روابط بین المللی ریاست دفتر وزیر دفاع ملی، مدیرارزیابی دکتورین نظامی ریاست تعلیم و تربیه و دکتورین ستردرستیز اردوی ملی نقش ایفا کرده است.

نرندر سینگ خالصه تنها نامزد جامعه ی هندو و سیک

ابتدا قرار شد که اوتار سینگ خالصه پدر نرندر سنگ خالصه به عنوان نماینده ی جامعه ی هندو و سیک وارد رقابت ها شود. اما حمله ی خونینی تروریست های افغان در ننگرهار در روز یکم ماه جولای سال روان، باعث کشته شدن این چهره ی مردمی هندو و سیک شد. در این حمله ی خونین حداقل 19 تن کشته و 20 تن زخمی شدند. زنده یاد اوتار سینگ خالصه چهره ی معتدلی داشت و اهل مدارا بود. او می خواست مردمش دارای حقوق برابر باشند، مردمی که از هر سوی چه از طرف رژيم های تاریک و طالبانی افغان و چه از طرف زورگویان مجاهد مورد حمله قرار گرفتند و حتا در حکومت طالبانی کرزی و اشرف غنی/عبدالله به حقوق ابتدایی خود دست نیافتند.
با کشته شدن اوتار سینگ خالصه، فرزند او نرندر سنگ خالصه پای جای پدرش گذاشت.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس