Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > دکانداران دین در افغانستان ایجاد وحشت و نقض حقوق شهروندی

دکانداران دین در افغانستان ایجاد وحشت و نقض حقوق شهروندی

بخش ششم
قدم‌زاد هزاره
شنبه 14 سپتامبر 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

دین و دکانداری. دین و ملاهای کاسب و دکاندار. دین و ترویج خشونت و سنگ دلی؛ هریک از این کانسپتها محصول دین اسلام و مذاهب برآمده از زیر بغل دین عربی.

دهۀ محرم روزهای غمگینی است برای مردم افغانستان. ماتم، سوگواری، غم و غم‌سرایی برای نوادۀ دختری محمد پیامبر عربی که در سال شصت‌ویک هجری قمری برابر با سیزدهم اکتبر 680 میلادی در اثر جنگ‌های تباری و تاج‌وتخت به دست رقبای سیاسی خود کشته شد. اما مردم افغانستان به‌ویژه هزاره‌های شیعه امروزها به ماتم و سوگواری می‌پردازند که نتیجۀ مستقیم ترویج و تبلیغ دکانداران دینی به نام ملا، آیت‌الله، شیخ و آخوند است که برای خودش بارگاه و خرگاه دارند و هر روز به تحمیق مذهبی مردم و توده‌ها بیشتر تلاش می‌کنند تا دکانداری‌شان بیشتر رونق یابد.
در افغانستان به‌ویژه در بین هزاره‌های شیعه دوازده‌امامی که بند نافشان در آیت‌الله‌های کهنه اندیش و مرتجع بند است و از نجف و قم تعیین تکلیف می‌شوند، هر سال که می‌گذرد از سوی دستگاه‌های مذهبی بیشتر به خشونت گراییده می‌شود تا دکان‌های حجت چنداولی و ملا سید صادق شیرازی ایرانی و دیگر دستگاه‌های ارتجاع رونق پیدا کند.
امسال شیعه‌های دوازده‌امامی در شهر کابل از هر سال دیگر رو به خشونت آورد. از شروع محرم امسال مسجدها و تکیه خانه‌ها به ماتم‌سرایی، سوگواری، غمگساری شروع کردند و بلندگوهای مسجدها روزها و شب‌ها به‌ویژه شب‌ها تا پس از نیمه‌شب آرامش و خواب و راحتی را از شهریان کابل ربودند و مصداق نقض حقوق همسایگی، نقض حقوق شهروندی را رقم زدند.
امسال خشونت‌گرایی فرقۀ خشونت‌گرای شیعه دوازده‌امامی به‌ویژه هزاره‌های شیعه بیشتر از هر سال پیش بیشتر بود. در هر سرک و خیابان زنجیرفروشی، قمه فروشی، تیغ آبدار فروشی بود و در هر کوی و بزرن و چهارراه پرده و خیمه و سقاخانه. روزهای آخر دهه خیابان‌های کابل از خون قمه زن‌ها، تیغ‌زن‌ها و زنجیر تیغ‌زن‌ها سرخ می‌زد. امسال پروژۀ عاشورا و پشتیبانی آن از سوی رژیم دیکتاتور ایران بیشتر از هر سال دیگر نمایان بود. بیرق و پیشانی‌بند و دیگر ابزار سوگواری وارد بازار کابل گردید تا جیب مردم غریب هزاره شیعه دوازده‌امامی را خالی کند.
بیرق‌ها و برنوشته‌های سیاه و سبز امسال در سر هر تیر برق و دیوارهای خانه و مکان‌های تجاری به اهتزاز درآمدند. پول‌هایی که از توان مردم غریب و نا دار هزاره بیرون است و بی‌گمان از بیرون کشور برای راه‌اندازی جنگ‌های مذهبی در افغانستان و لبنان سازی وارد شده است. هزاره هر روز قربانی می‌دهد. هزاره هر روز خود را سپر رژیم‌های مستبدی چون ایران می‌سازد که از راه مذهب صفوی می‌خواهد دوام و بقای خود را حفظ کند.
به هر روی نسل دیگراندیش هزاره باید برای روشنگری مردم هزاره بکوشند. همان‌گونه که در غرب ولترهای بسیار اذهان مردم را بیدار ساخت و کشور و مردم خود را از شر کلیسا و روحانی و اسطوره دینی رهایی داد. بنابراین برای روشن گری و رهایی از شر مذهب خشونت‌گرا و دین تروریست پرور باید زیاد کوشید و دست در دست همدیگر داد و روی سیاه دکانداران دین و کاسبان مذهب را به همه باید نشان داد.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس