صفحه نخست > دیدگاه > دکانداران دین در افغانستان ایجاد وحشت و نقض حقوق شهروندی

دکانداران دین در افغانستان ایجاد وحشت و نقض حقوق شهروندی

بخش ششم
قدم‌زاد هزاره
شنبه 14 سپتامبر 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دین و دکانداری. دین و ملاهای کاسب و دکاندار. دین و ترویج خشونت و سنگ دلی؛ هریک از این کانسپتها محصول دین اسلام و مذاهب برآمده از زیر بغل دین عربی.

دهۀ محرم روزهای غمگینی است برای مردم افغانستان. ماتم، سوگواری، غم و غم‌سرایی برای نوادۀ دختری محمد پیامبر عربی که در سال شصت‌ویک هجری قمری برابر با سیزدهم اکتبر 680 میلادی در اثر جنگ‌های تباری و تاج‌وتخت به دست رقبای سیاسی خود کشته شد. اما مردم افغانستان به‌ویژه هزاره‌های شیعه امروزها به ماتم و سوگواری می‌پردازند که نتیجۀ مستقیم ترویج و تبلیغ دکانداران دینی به نام ملا، آیت‌الله، شیخ و آخوند است که برای خودش بارگاه و خرگاه دارند و هر روز به تحمیق مذهبی مردم و توده‌ها بیشتر تلاش می‌کنند تا دکانداری‌شان بیشتر رونق یابد.
در افغانستان به‌ویژه در بین هزاره‌های شیعه دوازده‌امامی که بند نافشان در آیت‌الله‌های کهنه اندیش و مرتجع بند است و از نجف و قم تعیین تکلیف می‌شوند، هر سال که می‌گذرد از سوی دستگاه‌های مذهبی بیشتر به خشونت گراییده می‌شود تا دکان‌های حجت چنداولی و ملا سید صادق شیرازی ایرانی و دیگر دستگاه‌های ارتجاع رونق پیدا کند.
امسال شیعه‌های دوازده‌امامی در شهر کابل از هر سال دیگر رو به خشونت آورد. از شروع محرم امسال مسجدها و تکیه خانه‌ها به ماتم‌سرایی، سوگواری، غمگساری شروع کردند و بلندگوهای مسجدها روزها و شب‌ها به‌ویژه شب‌ها تا پس از نیمه‌شب آرامش و خواب و راحتی را از شهریان کابل ربودند و مصداق نقض حقوق همسایگی، نقض حقوق شهروندی را رقم زدند.
امسال خشونت‌گرایی فرقۀ خشونت‌گرای شیعه دوازده‌امامی به‌ویژه هزاره‌های شیعه بیشتر از هر سال پیش بیشتر بود. در هر سرک و خیابان زنجیرفروشی، قمه فروشی، تیغ آبدار فروشی بود و در هر کوی و بزرن و چهارراه پرده و خیمه و سقاخانه. روزهای آخر دهه خیابان‌های کابل از خون قمه زن‌ها، تیغ‌زن‌ها و زنجیر تیغ‌زن‌ها سرخ می‌زد. امسال پروژۀ عاشورا و پشتیبانی آن از سوی رژیم دیکتاتور ایران بیشتر از هر سال دیگر نمایان بود. بیرق و پیشانی‌بند و دیگر ابزار سوگواری وارد بازار کابل گردید تا جیب مردم غریب هزاره شیعه دوازده‌امامی را خالی کند.
بیرق‌ها و برنوشته‌های سیاه و سبز امسال در سر هر تیر برق و دیوارهای خانه و مکان‌های تجاری به اهتزاز درآمدند. پول‌هایی که از توان مردم غریب و نا دار هزاره بیرون است و بی‌گمان از بیرون کشور برای راه‌اندازی جنگ‌های مذهبی در افغانستان و لبنان سازی وارد شده است. هزاره هر روز قربانی می‌دهد. هزاره هر روز خود را سپر رژیم‌های مستبدی چون ایران می‌سازد که از راه مذهب صفوی می‌خواهد دوام و بقای خود را حفظ کند.
به هر روی نسل دیگراندیش هزاره باید برای روشنگری مردم هزاره بکوشند. همان‌گونه که در غرب ولترهای بسیار اذهان مردم را بیدار ساخت و کشور و مردم خود را از شر کلیسا و روحانی و اسطوره دینی رهایی داد. بنابراین برای روشن گری و رهایی از شر مذهب خشونت‌گرا و دین تروریست پرور باید زیاد کوشید و دست در دست همدیگر داد و روی سیاه دکانداران دین و کاسبان مذهب را به همه باید نشان داد.

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس