در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > افغانستان تجزيه می شود

افغانستان تجزيه می شود

نويسنده: عبدالله خداداد
شنبه 2 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ما همه شاهد فراز و فرود جریانات پنج سال اخیر افغانستان هستیم؛ تقریباً ریشه و عوامل حوادث افغانستان بر کسی پوشیده نیست.

براي طالبان فرو کوفته شده بودند و یارای ایستادگی در مقابل اراده ی مردم افغانستان و جامعه ی جهانی را نداشتند چنانكه نیروهای ائتلاف بین المللی، بقایای آن ها را در غار های توره بوره می جستند.

دست آورد های پس از طالبان قابل توجه است. آزادی رسانه ها، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی و تشکیل ارکان سه گانه ی دولت از اهم اين دستاورد ها به شمار مي آيد. البته، بازگشايي دانشگاه ها، ايجاد مكاتب در سراسر افغانستان نيز قابل توجه است.

اما، با توجه به فرصت هاي جهاني ما، اين دست آورد ها بسيار اندك است. بد تر از همه كه در اين ميان فرصت هاي بسا مناسب، براي ايجاد تفاهم ملي، را از دست داده ايم.

رئیس جمهور کرزی، دوره ی انتقالی را، با حمایت کامل جامعه ی جهانی و اكثريت مردم افغانستان پشت سر گذاشت. به همین ترتیب، لویه جرگه ی اضطراری نیز گذشت و همه چیز، تا حدی، سامان مند بود. در لویه جرگه ی قانون اساسی بود که آقای کرزی چهره ی جدیدی از خود به نمایش گذاشت. در اين اجلاس بزرگ ملی، کرزی تصمیم گرفت، هر طور که می شود، بالای نماینده های مردم فشار وارد سازد خواست های خود را در قانون اساسی افغانستان بگنجاند. آقای کرزی به این هم اکتفا نکرد و شخصاً در متن قانون اساسی دستکاری کرد. این عمل ایشان قانون اساسی افغانستان را كم اعتبار ساخت.

باید یاد آوری کرد که آقای کرزی، در لویه جرگه ی قانون اساسی، ضمن آشکار ساختن نیات نسبتاً غیر ملی خود، به پشتی بانی از طالبان بر خواست.

رئیس جمهور از آغاز لویه جرگه ی قانون اساسی تا همین اواخر، شاید هم، تا هم اکنون، در پی حمایت از طالبان و توجیه آنها بوده است.

بگذریم از اینکه طالبان به چه اندازه رئیس دولت را تحویل گرفتند.

آنچه گفته آمدیم در حقیقت نگاه بسیار گذرا به جریانات پنج سال اخیر افغانستان است و آنچه را می خواهیم در این جا طرح کنیم این است که افغانستان با رهبری آقای کرزی، و کابینه شان، به کجا می رود؟

چندی پیش، والی ولایت سرحد پاکستان گفت که: طالبان آهسته، آهسته، به یک جنبش آزادی خواه ملی تبدیل شده اند! بگذریم از این که والی سرحد چه نیاتی دارد، حقیقت این است که ضعف اداره، نا امنی، نبود فرصت های کاری برای جوانان در سراسر افغانستان و به ویژه جنوب کشور، شماری زیادی از جوانان بی کار را به جنبش طالبان پیوند زده است. بسیاری از این جوانان "طالب فکری" نیستند.

شمال کشور نیز، به دلایل بالا و نیزبه خاطر بروز نیات سوء حاکمیت، رفته رفته بستری مناسبی برای نا امنی شده است.

از اول معلوم بود که افغانستان با ساختار نظامی فوق العاده متمرکز یا ریاستی جور نمی آید. نظام پارلمانی و تقسیم قدرت به قوای ثلاثه بهترین گزینه برای این کشور به حساب می آمد. شماری از روشنفکران از غرب برگشته ی ما، بدون تعمق لازم، با همکاری سازمان یوناما و فشار رئیس جمهور، نظام ریاستی را بالای مردم افغانستان تحمیل کردند.

رفتارهای دیکتاتور مآبانه ی رئیس جمهور، عدم کفایت لازم ایشان در مدیریت مسایل کشور، مصلحت نشناسی و زورگویی ایشان به مردم افغانستان و بسیاری ها که طرفدار نظام ریاستی بودند، ثابت کرد که نظام ریاستی تمدید روزگار دیکتاتوری در افغانستان است.

آقای رئیس جمهور، زیر اثر تیم کاری شان، که با تأسف شماری از قومگرایان افراطی در میانشان است، تفاهم و همدیگر فهمی ملی را از بین برده اند. منافع شمال از جنوب، شرق از غرب و بالعکس، را از هم جدا ساخته اند. هم میهنان جنوب ما شمالی ها را از خود فکر نمی کنند و بالعکس. وا اسفا!

می توان با جرئت مطرح کرد که افغانستان به شدت به سوی تجزیه کشانده شده است.

نا امنی های جوزجان و پيش از آن بلخ و بغلان، به آرامی، به گوش ما سرود تجزیه می خواند.

دولت افغانستان، دیکتاتوری و زورگویی را، با تأسف، پیشه ی خود ساخته است. شماری زیادی از والی های رئیس جمهور در ولایات افغانستان رفتار های غیر ملی و به دور از مصلحت دارند؛ اما، رئیس جمهور فکر می کند که اگر به خواست مردم، یکی از والی ها را برکنار کند، حاکمیتش زیر سوال می رود. این فکر اشتباه است! مردم افغانستان به این نتیجه هم رسیده اند که به حکم دیموکراسی، باید والی ها نیز انتخابی باشند. والی منتخب مردم، هرگز خلاف میل و مصالح ملت گام نمی گذارد. اگر والی ها انتخابی باشند، وضع امنیت نیز بهتر می شود.

فکر می شود که رئیس جمهور و در مجموع دولت افغانستان، فرصت های بزرگی را از دست داده اند. بسیاری از مردم، با آنکه نمی خواهند نظام سرنگون شود، اما دیگر اعتمادی به ساختار کنونی و رئیس دولت ندارند.

رئیس دولت نمی داند که فاجعه ی ملی و انسانی تا چه اندازه مردم افغانستان را فشار می دهد. فقر، بیکاری، فساد اداری، اعتیاد، ضایع سازی حقوق بشر و ... در افغانستان بی داد می کند. در آخر ضمن اینکه تأکید می کنم که افغانستان به سوی تجزیه پیش رفته است، می گویم که بحران بیکاری و فقر، زمینه ی های تجزيه را هموار ساخته است.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • مگر میشود با این نظر موافق نبود؟ شما درست گفته اید. همه دست ها و زبان ها برای جدایی و دوری و تجزیه کار میکنند، کسی که به فکر ساختن باشد نیست! وا اسفا!

  • بیادر دهن خوده به خیر واز کو. خدا نکنه که افغانستان تجزیه شود

   مگر این ملک «خداداد» است مثل پاکستان که بشود به سادگی تجزیه شود؟ در هرگوشه این خاک خون نیاکان ما ریخته که با از خود گذری و رشادت و استواری خود و بالاخره با ریختن خون خود یکپارچگی این ملک را حفظ کرده اند، مگر ما ها اینقدر باید بی‌غیرت و بی‌ننگ باشیم که بگذاریم یک مشت جاسوس بیگانه و جاهل و سوار بر سرانگشت بیگانگان بتوانند بخاطر منافع شخصی و گروهی و نجس خود افغانستان را تجزیه کنند؟؟؟؟

   مسعود و ربانی و سیاف و گلبدین و ملاعمر و محقق و خلیلی و گلابزوی و کاویانی و پدرام و دوستم و عطا و خلیلزاد و کرزی و قانونی و مجددی و دیگر تخم های نحس و حرام این ملک که تا حال خاک وطن را به فلان خود زده و سراسر ماتم و نفاق و بیشرافتی در این ملک کاشته‌اند باید به زور بازوان مردم ما به جهنم فرستاده شوند و ابدا به آرزوی خاینانه خود نرسند که افغانستان عزیز ما را پارچه پارچه سازند.

   اینان یک مشت مگس های موزی و کثافت هستند که تاریخ آنان را به زباله دان خواهد انداخت.

   وقتی یک دختر اصیل وطن مثل ملالی جویا با آن شهامت آماده باشد این مگس های موذی را به مصاف بطلبد و وار شانرا خطا کند، مگر برای ما مرد ها شرم و ننگ نیست که مقابل شان مقاومت نکنیم!!!!

   افغانستان تجزیه نمیشود

 • احمق جان !

  خوب شد که ما ره خبر ساختی

 • این حرف ها از دهنت کلانتر است، برو مطالعه خود را بکن و سطح سواد و معلومات خود را بالا ببر. تجزیه افغانستان خوابی است که تمام جنایتکاران ائتلاف شمال آن را دیده اند.

 • خداد تو را که همه می شناسند، می دانم که این حرفها از خودت نیست از پدرت است اگر پدرت هم چنین بیاندیشد، داکتر مهدی را می گویم او را هم این نصیحت مرا برسان، ببین دیگه حماقت نکن. همان انترنیوز برایت خوب است برو گمشو ترا به این کار ها چه کاخ بلند را در طلوع پیش برده نتوانستی امدی دست به این کار ها می زنی خجالت بکش این همه مردم به تو لعن می فرستند. اگر می خواهی جنگ روانی یاد بگیری برو اول یاد بگیر بعد ....

 • عبدالله جان من هم معتقدم که هنوز اول راه است و باید بیشتر بخوانی و بیشتر تجربه کنی.طرح مسایل چون تجزیه در چنته شما به توجه به استدلالاتی که مطرح کرده اید، وجود ندارد.مشکل افغانستان همین است که وقتی یک کتاب را خواندند ببخشید، نگاه کردند،بعد میایند و تیوری میبافند بدون اینکه زمینه ها و دلایل قانع کننده در این ارتباط بتوانند پیدا کنند.

 • آنچه که در این روز ها دیده می شود و آن جهت گیری های قومی هم تمیی های آقای کرزی است باید هم تجزیه شود.
  قرار گزارش ها امریکا در منطقه طرح تجزیه یی اقوام را، به صورت منطقه بندی های محل سکونت آنها در دست دارد؛ ایجاد کشوری برای کردهای ایران، سوریه و عراق، عرب های سنی را از عربهای شیعه در عراق جداسازی آذری های ایران و نیز ایجاد کشوری برای بلوچ ها میان پاکستان ایران و افغانستان. همچنان ایجاد کشوری برای پشتون ها که با الحاق جنوب افغانستان و پشتونستان پاکستان ایجاد می شود.
  این یک راهبرد دراز مدت امریکا در منطقه است.
  ولی برای جلوگیر از طرحی که مخالف منافع عمومی در یک کشور می باشد، باید سیاسیون آن کشور تلاش نفی آن را نمایند؛ اما در افغانستان حاکمان نه تنها برای جلو گیری سیاست های مخالف تلاش می نمایند بلکه آن را تقویت می نمایند.
  طرفداری های کرزی از جمعه خان همدرد و قومی کردن حکومت خود زمینه ی تجزیه را مساعد می سازد

  • Afghan shayad ham tajzeeya shawad...

  • تجزیه افغانستان از این زندگی پر از ننگ که براداران بز کثیف مسعودوف و مارشال امریکایی فهیم دختران مظلوم پنجشیری را به بگرام برای راضی نگهداشتن افسران امریکایی میبرند ، صد ها بار شرف دارد.

  • بلی برادر جان! میخواستم جوابت را بدهم، با همان کلمات و همان شیوه که تو میخواستی. اما شرمم آمد که مردم خود توهین کنم و شرف کسانی را که به من هیج بدی یی نکرده اند، به توهین بگیرم.

   اما برایت میگویم که با همان قرینه هایی که تو درنظر میگیری و به توهین یک قوم و باشندگان یک منطقه میپردازی دیگران نیز میتوانند این کار را بکنند. امریکایی ها در کندهای و جلال آباد هم هستند. امریکایی ها به تلاشی بدنی زنان در مناطق جنگی میپردازند، امریکایی ها در خوست نیز حصور دارند.... عرب ها در طول دوران حاکمیت طالبان در حنوب و درمیان لشکر طالبان بودند. آیا نمیشود هزاران داستان جعل کرد و به توهین یکدیگر پرداخت. آیا شما میتوانید همچو چیز هایی را بسازید و بگویید و دیگران نمیتوانند، چنین بگویند. گرم کردن چنین بازاری، به نفع کیست؟

  • غلام جان ! در کندهار و جلال آباد ، کنر و پکتیا امریکایی ها از ترس تنبان های شانرا در سر های شان بسته کرده اند. این ابر قدرت ها با تمام قدرت شان ولسوالی های موسی قلعه، سنگین، پنجوایی و غیره و غیره را تا حالا تحت کنترول خویش نیاورده اند. همینطور بود در دوران روسها. از دو هزار راکت سکاد 99.5 فیصد آن بر کنر، کندهار ،زابل، پکتیا، خوست و غیره مناطق تمام پشتون نشین فیر شده. تمام قوای روس در آن مناطق جمع شده بودند.

   ولی به هر صورت. امریکایی ها جنایتکار اند. و از حضور آنها فقط و فقط بیناموس ربانی ، برادران بز کثیف مسعودوف و جنایتکاران جنگی سود میبرند ، نه مردم افغانستان. 6 سال بعد از دخول شان به افغانستان هیچ خدمتی این جنایتکاران به ما نکرده اند به جز از اینکه بز کثیف مسعودوف را بر افغانها تحمیل کرده و هزاران بیگناه غیر نظامی را به قتل رسانده اند. من مطمئن هستم که در مناطق پشتون نشین هم آنها دست به بیناموسی میزنند ولی یک مسله واضح است که خدماتی را که امریکایی ها از برکت برادران بز کثیف مسعودوف و غلام فهیم در بگرام بدست میاورند در هلمند و کندهار، پکتیا و خوست بدست نمیاورند. چون در آنجا ها نواسه های رحیم غلام بچه نیستند ولی شیرمردانی هستند که این ابر قدرت را مجبور به فرار کرده اند.

  • ببین وطندار! کسی که به ناموس مردم حرف بد میزند باید منتظر شنیدن جواب را هم داشته باشد. اگر تحمل کرده نمیتوانی مگو! من نمیخواهم این مناقشهء طفلانه را ادامه بدهم. تنها خواستم برایت بگویم که دیگران نیز میتوانند هزاران تای دیگر مانند آنجه تو گفته ای برایت بگویند. گفتم شرمم می آید که حرف بدی در مورد یک هموطنم بگویم، ولو حقیقت داشته باشد. به خصوص مسالهء ناموس. خواهش من اینست که در حرف های تان محتاط باشید. باور کنید که آنچه در مورد دیگران میگویید در مورد خود شما نیز میتواند معادلش پیدا شود.

   برایم گفته میتوانید که نقش آقای کرزی خان، در آوردن امریکایی چیست؟ امریکایی ها امروز روی چه کسی حساب میکنند و ازکی بیشتر دفاع میکنند؟ امنیت کرزی را چه کسی گرفته؟ برادر مسعود و خلیلی نه در حفاظت امریکایی ها هستند و نه موجودیت شان به امریکایی ها بستگی دارد.

   جنگ هایی که در هلمند وسایر نقاط جنوب در برابر امریکایی ها میشود توسط مردم نیست. بلکه توسط قاچاقبران مواد مخدر و تروریست های بین المللی است. مردم قندهار همه با حضور امریکا در کشور موافق اند. جلال آباد همچنان. چرا که میدانند برون رفتن امریکا داخل شدن پاکستان است.

   کشور ما در بدترین دقایق زندگی تاریخی خود قرار دارد. یگانه وسیلهء نجات کشور همبستگی و وحدت ملی است. باید کاری کنیم که وحدت ملی تامین شود. با دشنام دیدن به یکدیگر فاصله ها زیاد میشود، چنانچه شده.

   ازینرو توهمطوطن خویش را میگذارم تا هرچه ازدهنت بیاید بگویی. تنها با این هشدار که دیگران نیز همانقدر علیه تو حرف دارند و میتوانند بگویند. بیایید یکدیگر خود را توصیف کنیم، نه این که دشنام دهیم. راه وحدت ملی و تامین آزادی وشرف خاک و میهن همین است....

   حالا اختیار به تو که دشنام دادنت را ادامه میدهی، یا رو به استدلال می آوری و راه برون رفت از دوزخی را که کشورت دران دارد میسوزد، انتخاب میکنی. هرگل که میزنی به سر خود میزنی!

  • Dear brother you mentioned the facts and I with about 45 friends of mine seen this topic as you mentioned we are all pashtun and we wish to have such people like you to tell to those blind about the game of our neghbours like pakistan.

   You did not mention your name only I make it clear you discussed the issue with one of my stupid pashtoon woror he does not act as repesentiive of pashtun people I want to say here what does pashtun means

   PASHTUN P=PATH SH-SHAGALE T=TOOR WOW=WAFA N=NANG

   IS THERE ANY TALEB TO HAVE NANG AND FIGHT AGAINST OF PAKISTAN?NO I CAN SAY NO SO YOU ARE RIGHT THERE IS NO AFGHAN FIGHTING IN HELMAND OR KANDAHAR ONLY DRUGS LORD AND ARABS CRIMINALS WHO DO NOT HAVE PLACE IN THIER OWN COUNTRY TO LIVE SO THEY ARE FIGHTING

   WASALAM IKHLAS WARDAK

  • کرزی و فامیل او برای کنار آمدن با باند بز کثیف مسعودوف که در طول 8 سال قرار داد آتش بس با روسهای جنایتکار ، قتل یک ملیون پشتون را برای آنها مساعد ساخت ، در روز که امریکایی ها با سر خمی افغانستان را ترک کردند از همه بیشتر مجازات خواهد شد. کرزی با قهرمان خواندن مسعودوف این خائین و جنایتکار کثیف، میلیون ها فرزند این کشور را توهین کرده است.

   دوم در موجودیت باند بز کثیف مسعودوف و ربانی هیچگاه وحدت ملی امکان پذیر نخواهد بود. من در مورد هزاره ها و ازبک ها نمیخواهم حرف بزنم ولی هر پشتون که با دزدان بز کثیف مسعودوف همکاری کند به افغانستان و در قدم اول به میلیون ها پشتون خیانت کرده و باید در قدم اول نابود شود.

   امریکایی های جنایتکار با دادن پنج میلیون به غلام فهیم توانستند باند بز کثیف مسعودوف را بر افغانها تحمیل کند. از اینرو مسولیت درجه یک به گردن این غلامان حلقه بگوش امریکا است.

  • من خود كندهارى هستم درمورد مسايل ناموس دارى بايد اين جا دوستان ياد كردند دركابل وشمالى دختران را به امريكايى مى برند من خودم شاهد هستم بخدا قسم است همين حالا در شاركندهار دختران خودشان بنام اينكه ميخواهند مكتب بروند به رضايت خود باعساكر امريكايى در ارتباط هستند والله همين حالا جندين تا كه حامله دار هم شده اند ميخواهند كه با اقارب شان درامريكا يكجا شوند برادران عزيز من بايد بدانند كه بى ناموسى ها دريك منطقه وجود ندارد والله كه كندهار به يك فاحشه خانه تبديل شده است جه كنم براى كى كويم مردم كه مى خواهند دختران رانصيحت كنند دختران فورا جواب مى دهند كه زمان طالبان ره خو بيبنى ما مرد ها اصلا كار از ماساخته نيست

  • بخدا قسم من پیش خود شرمیدم چرا اینقدر کینه افغانستان را کی جور کند.من میشرمم که تا به حال ما مردم قدر او مرد بزرگ را ندانستیم که جان شیرین خود را برای آزادی از دست داد.گلبدین قهرمان است و مسعود خاین چه خوب نظری

  • گلب الدین حکمتیار و احمد شاه مسعود هر دو قهرمانانی دزدان، قاتلان و احمق ها اند. هیچ انسان با شرف این دو را باید مورد قدردانی قرار ندهد.

  • watandare gul emroz hata moi safeed hai pashtoon dar shamal tahte tajawoz jensi qarar greftan medanam dilat dard dara kash metanistem ba khodat yak ja shuda ein dast neshandah wa gholam america wa shah shuja2 hamid karzai ra az afghanistan biron konem ay kash ay kash

 • فاشیزم پشتونی عامل و اساس همه نابسامانی های دولت کرزی است. بیداری مردم در شمال، مرکز و غرب پایان این مصیبتی است که خود بر سر خویشتن نازل کرده اند.

 • کرزی مردم جوزجان را خر فکر کرده که احمقی چون همدرد را بالای شان حاکم کرده. مگر احمقتر از همدرد در افغانستان یافت می شود؟

  بازی شرم آوریست، هم به کرزی و هم به مردمی که آن را پذیرفته اند.

 • مرحبا به مردم بامیان و پنجشیر که والی های شان را خود و ازمیان خود قبول کرده اند. شکر الله نه در بامیان انفجاری است و نه در پنجشیر انتحاری. باید گفت که قبول نخستین زن به حیث والی از شعور بلندِ مردم بامیان حایت میکند.

  • در زمان روسها هم در پنجشیر جنگ نبود، چون در آن زمان مسعودوف خود را به روسها فروخته و با آنها آتش بس امضا کرده بود.
   اکنون برادران بز کثیف مسعودوف به امریکایی ها خود را فروخته اند. شکر بکشید که از برکت رحیم غلام بچه و بز کثیف مسعودوف پنجشیری های مظلوم که هیچ فرقی با دیگر افغانها ندارند، به غلام بچه های حلقه بگوش معروف شده اند.

  • اینست وجدان کثیف یک فاشیست! هفت بار حمله به پنجشیر توسط روس ها، لاشهء صد ها تانک، موتر عسکری و زرهدار، هلیکوپتر هایی که از بدنهء باقیماندهء آن پنحشیری های غیرتمند کافی شیریخ ساخته بودند، خالی شدن ثلث دره از سکنه و ویرانی هزاران خانه که تاهنوز هم آباد نشده در پنحشیر، صدها ویدیو و عکس از جنگهای پنحشیر در برابر روس ها.... هیچیک را یک فاشیست وجدان فروخته نمی بیند و میگوید که در پنحشیر در زمان روس ها هم جنگ نبود. همانقدر جنگی که پنجشیر با روس ها کرده برابر است به تمام جنگ هایی که حکمتیار در سراسر افغانستان کرده باشد. ننگ و نفرین به بیوجدان های فاشیست.

   خوب گوش ات را باز کن، فاشیست احمق!
   شما میخواهید حاکم مطلق این وطن باشید. این برای تان ناممکن است. چرا که شما نه نیروی نگهداری یک کشور را دارید نه عقل وتدبیر آنرا. شما برای پیشبرد اهداف تان مانند اسلاف تان باید به یک کشور دیگر خود را بفروشید. این کشور احتمالی در شرایط کنونی پاکستان است. چرا که هم در منطقه است، هم منافع دارد، هم امکانات دارد وهم خواهان آن است. شما هم مانند سایر اقوام تان در پاکستان حاضر هستید حاکمیت پنجابی های پاکستان را بپذیرید. آنها اگر در پنحاه سال صدای شان نبرآمد، شما برای ابد خاموش خواهید بود.

   اما دیگران درین وطن نه حاضر به پذیرفتن حاکمیت شما هستند نه به حاکمیت کس دیگری را می پذیرند. اگر بگویی زور پاکستان، بیغم باش که دیگر کس حاضر نمیشود درین دنیا تن به غلامی بدهد. یا برابری و برادری یا مرگ و تجزیه. اگر فلسطین پنجاه سال بجنگد ما هزار سال میجنگیم....

   آیا کرزی و تیم او در صدد تامین حاکمیت پشتونی برسراسر کشور نیست؟ همه میدانیم که هست. پس راه برای خانهء جنگی های بیشتر، خونریزی های بیشتر و سرانجام تجزیهء کشور هموار تر شده میرود. رئیس جمهور چه میکند؟

   اگر از کلمهء تجزیه نفرت دارید و خوش تان نمی آید، سخن از همدلی، همدیگر فهمی، پذیرش هویت و حق وحودیت دیگران بزنید. شما که خون هزاران پنجشیری، ویرانی خانه های شان، حماسه هاوقهرمانی های آن مردم غیور و با شهامت را نادیده گرفته و میگویید در پنجشیر جنگ نبود، روشن است که در راه تجزیه و دوری مردم از همدیگر گام برمیدارید. این شما هستید که برای تجزیه کار میکنید. اگر تجزیه خواهی کثافتکاری باشد، این کثافت به روی شما می آید....

   ما میدانیم که چرا شمااز مسعود اینقدر نفرت دارید. مسعود کسی بود که وقتی در سراسر جنوب کشور، همه برای پاکستانی ها (طالبان) سرگذاشته و تسلیم شده بودند، پنجسال جنگید. جبهات مردم شمالی و پنجشیر و حاجی شیرعلم (یک پشتون غیرتی)، در چهل کیلومتری کابل برای پنح سال مقاومت کرد. پاکستان و مزدورانش نتوانستند از سالنگ جان سالم بدر برند. آنها آرمان گذشتن از سالنگ را به گور بردند.

   شما از مسعود نفرت دارید به خاطری که رهبران و قوماندانان جنوب یا خود فروخته و مزدور پاکستان بودند و هستند یا هم اگر آزاده بودند با مسعود همکار شده بودند. مانند، حاجی قدیر وغیره.

   مسعود همیشه مرکز مقاومت و جهاد بود. از پانزده سال جنگ در برابر شوروی و ده سال جنگ در برابر پاکستان، این تنها مسعود است که به صورت مستدام سنگرداری میکند. قوماندان هایی پشتون زیادی بودند که با مسعود همسنگر بودند اما هیجیک نتوانستند مسعود دیگری شوند و محور دیگری تشکیل کنند. این هم مربوط به موقعیت پشتون ها و قرار داشتن شان در تیررس استخبارات پاکستان بود که نتوانستند به این مامول دست یابند.

   اما این وضع برای یک فاشیست غیر قابل تحمل است. آنها چارهء دیگری ندارند مگر این که به مسعود و قهرمان دیگری که یار و همکار مسعود بوده باشد، بتازند.

   ازینروست که ان برادر میگوید، فاشیزم پشتونی سبب تجزیهء این کشور است. زیرا فاشیست ها به این فکر اند که یا حاکمیت در کل افغانستان یا تجزیه و یکی شدن با پشتون های آنسوی سرحد. پشتون های پاکستان یازده فیصد نفوس آن کشور است. اگر پشتون های افغانستان با آنها یکی شوند، شاید این فیصدی به 19 یا هژده یا بیست فیصد برسد. بازهم بیست فیصد توانایی آنرا ندارد که در پاکستان به تشکیل حکومت مستقل بپردازند. درحالی که پاکستان تجربهء پنجاه ساله در مهار کردن و حکمراندان به برقبایل پشتون را دارد. ...
   آنچه آقای عبدالله خداداد، نوشته اند، خبر از یک حقیقت تلخی میدهد. ایشان درست فهمیده اند و آفرین که شهامت تمام آنرا بیان داشته اند.

   آقای عبدالله، تجزیه نخواسته اند بلکه از وقوع تجزیه هشدار داده اند. اگر عبدالله تحزیه میخواست، اصلاً هشدار نمیداد بلکه پروسه را تقویه میکرد.

   ببینید که فاشیست های خود فروخته توانایی دیدن ساده ترین حقایق را ندارند. چرا که چشم شان را تعصب و بدبینی کور کرده. آنها هرصدایی که برای عدالت اجتماعی و برابری اقوام بلند شود آنرا تحمل کرده نمیتوانند. همان است که به دشنام، تهمت و دسیسه علیه او مپیردازند....

   فاشیزم افغان ملتی، دلیل و اسباب تجزیهء کشور است. باخـــــــبر!

   در سراسر این پیام منظور از فاشیزم پشتونی روشنفکران فاشیست پشتون است نه قوم شریف پشتون.

  • از برکت برادر افغان بهادر جان ما اکنون خوب میدانیم که هفت بار حمله روسها بز کثیف مسعودوف را به کجا کشاند......

   گروموف آخرین قومندان اردوی اتحادشوری در افغانستان در کتات " ارتش سرخ در افغانستان"(2) مینویسد: "تلاشهای مرکز اطلاعاتی سپاه چهلم دستاورد های معینی به همراه داشت. در سال 1982 ما توانستیم به مهمترین هدف خود نایل گردیم. ما توانستیم با احمد شاه مسعود تما س های بس پایدار بر پا کنیم که تا پایان خروج نیرو های اتحاد شوری از افغانستان تداوم یافتند. طی زمان حضور نظامی ما در افغانستان ، کار ها با مو فقیتهای متناوبی ادامه یافت. بویژه در سال 1982 نمایندگان سپاه چهلم و شخص احمد شاه مسعود موافقتنامه ای را به امضا رسانیدند که در آن مسعود تعهد سپرده بود بروی کاروانهای نظامی ارتش شوری در سالنگ جنوبی ، جائی که او فرمانروای بی چون و چرای آن بود ، آتش نگشاید. مسعود به اعضای گروهش دستور داد تا از فعالیت شدید بر ضد نیرو های دولتی دست کشیده و مبارزه مسلحانه را در گام نخست بر ضد سازمانهای مخالف جمعیت اسلامی افغانستان پیش ببرند. ...........همه گفت و گو ها با مسعود مستقیما توسط فرماندهی نظامی شوروی انجام میگرفت....."

   من نمیخواهم حاکم مطلق این وطن شوم. من میخواهم که این وطن یا از وجود موجودات چون بز کثیف مسعودوف پاک شود و یا تجزیه شود.

   و یک حرف دیگر

   من که شما غلام بچه ها را میشناسم چند سال بعد از رفتن امریکایی هم شما ادعا خواهید کرد که این ولی و ضیا مسعودوف بود که امریکایی ها را ده بار شکست داد. در حالیکه مارشال ساخته شده بوسیله امریکایی ها غلام فهیم و برادران بز کثیف مسعودوف دختران معصوم پنجشیری را برای راضی نگهداشتن افسران امریکایی میبرند.

   شکر بکشید که یازنه های امریکایی شما مانند روسها شما را به خاطر کسب بزرگ رحیم غلام بچه خیلی نوازش میکند.

  • شتر در خواب بیند پنبه دانه!

  • afghan melaty dar khab benad ponbah danah----
   gahi laf laf khorad ,gah danah danah ----

   Aayandah roshan wa wazah mikonad ki rast goftah ast //

 • در اینکه آقای کرزی و افغان ملتی ها و طالبان یک هدف دارند هیچ شکی نیست. پنجشیر و بامیان خوشبخت اند که با قبیله گراها مرز ندارند ور نه آرام نمی بودند. خلیلی و محقق و قانونی و فهیم و دوستم باید به هوش بیایند و برای برطرف کردن توطیه این تیم فاشیست باید کاری بکنند. خلیلی و ضیا که گرم پلو و چلو اند. خدا داند که چه وقت از خواب بیدار می شوند. یک مثال می آورم. ولسوالی جاغوری در ولایت غزنی با قبیله گراهای قره باغ و زابل هم مرز است. طالبان مردم این ولسوالی را اذیت می کنند و دولت کرزی هیچ کاری برای دفاع از مردم نمی کند. خلع سلاح در مناطق شمال، مرکز، شمالشرق و غرب در حالیکه تمام جنوب و جنوبشرق مسلح استند یک توطیه بود و هست. مردم در جنوب با چشم پوشی دولت مرکزی تریاک کشت می کنند و با کشورهای خارجی زیر نام طالبان توطیه می چینند اما کسی نیست به آنها بد نگاه کند. اگر هم طالبان کشته می شوند اینها هیاهو می کنند که بی گناهان کشته شده اند. چرا این بیگناهان در مناطق غیر قبیلوی کشته نمی شوند.

  مرگ بر توجش و فاشیسم

  • به بین،درکدام مملکت اروپایی مانند یک پارازیت ازپول مالیات مردم تغزیه میشی،دلت به حال مردم افغانستان دردنمیکند.بااین زهرپاشی خود تیشه به ریشه اقلیت ها درافغانستان میزنی.اکر آدم استی باید مطلبم ره فامیده باشی.

 • اولا خيلي متاسفم که بعضي ها نظريات آقاي خداداد را بجاي استدلال و ارائه دلايل معقول با دشنام و توهين جواب ميدهند. واقعا که خيلي جاي تأسف است. عکس العمل نارواي چنين اشخاص است که خوانندگان بي طرف اين سايت را به اين نتيجه واميدارد که وقتيکه اقوام مختلف افغانستان با هم سازش ندارند پس جدايي يگانه راه معقول است. من که در اروپا زندگي ميکنم و نظر خبرگان اين قاره را از نزديگ مطلع هستم، ميدانم که سياستمداران و همه مردمان و موسسات اين قاره که با افغانستان سروکار دارند با آنچه که طالبان در جنوب و تيم کرزي در حکومت داري انجام ميدهند اکنون به همين نتيجه رسيده اند که راه ديگري غير از جدايي اقوام وجود ندارند.
  بااحترام

  • مردمان و موسسات قاره شما هنوز ندانسته اند که همین لحظه افغانستانی وجود ندارد. زیرا یک کشور تحت اشغال کشور نیست. امریکایی های جنایتکار با تحمیل خوجه ئین ربانی و بز کثیف مسعودوف به حیث قهرمان ملی ثابت کرد که دشمن واقعی مردم افغان است. و از اینرو هر افغان که افغانستان را دوست دارد و میخواهد که در یک کشور عاری از جنایتکاران جنگی چون ربانی و رهزنان بز کثیف مسعودوف زندگی کنند باید اول در مقابل امریکایی های جنایتکار بر خیزند و اگر نمیتوانند پس تجزیه بهترین راه است.

  • یک کمی شرم داشته باش! امریکایی ها کرزی را تحمیل کردند یا ربانی را. ربانی که هیچکاره نیست. او یک عضو پارلمان است مانند هر عضو دیگری. یک عضو پارلمان ربانی است یک عضو دیگر ملالی جویا. ربانی را چگونه امریکایی ها تحمیل کردند؟ امریکایی ها قدرت را از ربانی گرفتند به کرزی دادند. این است واقعیت.

   مسعود را مردمش تحمیل کرد نه امریکایی ها. عکس های مسعود در ستدیوم کابل کار امریکایی ها نیست. کار مردمی است که مسعود را دوست دارند. همه روزه هزاران عکس مسعود در بازاز های کابل فروخته وسایر ولایات کشور فروخته میشود. آیا این کار را امریکایی ها کردند؟

   یک کمی شرم و حیا اگر داشته باشید، میشود حرف تان را شنید. اما حالا دیده میشود که به راستی هم دیوانه شده اید..... در درد تان برکت!

  • مسعود یک سنگ فروش کوهستانی است که بقول داکتر سپنتا دزد سنگ های قیمتی افغانستان بود. و تمامی این لعل و زمرد پنجشیر و بدخشان را به اربابان پاکستانی خود در بازار های پیشاور مفت فروخت.
   مسعود سنگ فروش خائن به جهاد افغانستان است. زیرا در دوران جهاد همیشه با روس ها توافق و آتش بس داشت. آتش بس با دشمنان اسلام و مردم افغانستان. مسعود از مشاوره مستشاران روسی استفاده می کرد و جنرالان شوروی تحت نام اسیر بر مسعود فرمان می راند . هیچ کس با دشمن اسلام و افغانستان یعنی شوروی آتش بس نداشت. بجز همین سنگ فروش کوهستانی خائن به اسلام و جهاد.
   مسعود سنگ فروش بود که پنجاه تن طلای بانک مرکزی افغانستان را به پنجشیر منتقل و دزدی کرد.
   مسعود خائن به دستور پاکستان اردوی ملی را منحل و دزدان شورای نظار خودش را تحت عنوان وزارت دفاع تبدیل کرد.
   مسعود سنگ فروش دستور داد که 500 توپ به پغمان و 500 توپ به غرب کابل بزند تا برادران ساده لوح هزاره را با نیروهای محترم سیاف جنگ بیاندازد.(به نقل از کتاب نبی عظیمی اردو وسیاست.)
   مسعود یک خائن بود و در آخرهم با موافقه روس وامریکا و خیانت فهیم و قانونی گویش برآمد.

   مسعود سنگ فروش کسی بود که افغانستان را خراب کرد. و تا مسعود خائن زنده بود افغانستان روی آرامی ندید. وقتی او مرد افغانستان آرام شد.

  • برادر مسعود تنها یک سنگ فروش و یک خائن به جهاد نبود.
   مسعود کسی بود که نیروهایش در کابل هزاران انسان را به کام مرگ برد. مسعود از کوه های اطراف کابل مردم را به اسارت گرفته بود.
   نیروهای مسعود برای مسابقه یک دانه سگریت از کوه های تلویزیون و تپه توپ مردم ملکی را هدف قرار می داد.
   نیروهای مسعود به هزاران زن و دختر و کودک مردم افشار تجاوز ناموسی کرد. بیشرم خائن.
   مسعود برادران هزاره را زنده زنده پیش شیرهای باغ و حش کابل می انداخت.
   مسعود خائن از کوه تلویزیون منطقه افشار و منطقه چنداول را یکسره خراب کرد.
   مسعود هزاران انسان بی گناه و بازاری را و حتی زنان افشار را به پنجشیر منتقل و زندانی می کرد و تا هنوز از هزاران انسان بی گناه خبر نیست.
   شورای نظار حتی به کودکان نیز رحم نداشت و پس از دستگیری بر آنان تجاوز می کرد.
   شورای نظار به دستور مسعود حتی لباس های زنان افشار را دزدی و به غارت برد.
   شورای نظار حتی چوب های خانه های گلین کابل و افشار را هم دزدی کرد.
   شورای نظار سنگ فروشان در افشار و غرب کابل جنایت های کرد که تاریخ از گفتن آن شرم دارد.
   به راستی راست گفته داکتر سپنتا که چطور یک سنگ فروش کوهستانی و یک خائن و یک دزد می توان قهرمان ملی شود؟
   مسعود سنگ فروش مثل تمام دزدان پنجشیری و شورای نظاری غلام بچه های افغانستان بودند. مثل پدر کلانش بچه سقاوی دزد و سایرغلام بچه های افغانستان.

  • او جوان حکمتیار یادت رفت! کابله خو حکمتیار راکتباران میکد. یک ذره عقلته ده سرت بگی. میگویند که مسعود سنگ ها ره فروخت با پولش جهاد و مقاومت کد. مثل شما که چارتراش های وطنه به پاکستان فروختین و پولشه ده جیب تان انداختین نبود. مسعود اگه برای یک مدت کوتاه در پنحشیر آتش بس کد، میگویند ده جا های دیگر علیه روس ها جنگید. ای گپای شما را غیر از خودتان کس دیگه نه میگه نه قبول میکنه. بجقین هرچقه که میتانین. این سنگ کلانه هرقدر زور بزنی پس کده نمیتانی.... شیر واری از کابل تا هرات از مزار تا بدخشان طرفدارایی داره که صد سال دگه ازش دفاع میکنن. مسعود برتو جنایتکار اس برای ما قهرمان. دستت آزاد. بجف! دوغ پف کو.....

  • او جوان حکمتیار یادت رفت! کابله خو حکمتیار راکتباران میکد. یک ذره عقلته ده سرت بگی. میگویند که مسعود سنگ ها ره فروخت با پولش جهاد و مقاومت کد. مثل شما که چارتراش های وطنه به پاکستان فروختین و پولشه ده جیب تان انداختین نبود. مسعود اگه برای یک مدت کوتاه در پنحشیر آتش بس کد، میگویند ده جا های دیگر علیه روس ها جنگید. ای گپای شما را غیر از خودتان کس دیگه نه میگه نه قبول میکنه. بجقین هرچقه که میتانین. این سنگ کلانه هرقدر زور بزنی پس کده نمیتانی.... شیر واری از کابل تا هرات از مزار تا بدخشان طرفدارایی داره که صد سال دگه ازش دفاع میکنن. مسعود برتو جنایتکار اس برای ما قهرمان. دستت آزاد. بجف! دوغ پف کو.....

   راستی یادم نره که برت بگویم! همو احمد شاه ابدالی رام میگوین که بچه بیریش نادر افشار بود!

  • امو طلا های بانک ملی راه هم غلط شنیدی. اگه طلاها ره میبردن هم حق داشتن آخر دولت رسمی اوغانستان همو ها بودن. مگم ای کاره نکدن. همو طلا ها بود که کرزی و ظاهر خان بازش کدن و ده تلویزیون ها هم نشان داده شد. مانند امی گپای تان کل گپای تان دروغ اس. ناحق خوده درد سر میتین.....

  • برادر تو باور کن که من به هیچ یک از تعلقات قومی و زبانی باور ندارم؛ اما حقیقت را باید انسان باور داشته باشد و نمی شود که از کنار آن چشم پوشیده گذشت.
   مسعود اگر به قول شما سنگ فروخت در برابر آن کشور را باخونش خرید و شرف وطنش را نگاه کرد.
   اگر اسپنتتاآن حرف هارا زد فقط برای کرسی وزارت بود و نشان داد که روشن فکری راباقدرت خیلی خوب معامله می کند و حالا هم چوکی را محکم گرفته و مایه بدنامی روشنفکران حقیقی شده است. اما در مورد طعن و اهانت های که شماها بر تاجیکان می نمایید، کاملاً بدور از انصاف و غیر عقلانی است شما نمی توانید استدلال نمایید به دشنام متوصل می شوید.
   امروز به همه گان معلوم است که راه ورود استعمار به افغانستان برادران پشتون بودند و هستند از دور عبدرالرحمان تا کرزی کدام غیر پشتون بوده که کشور و مناعف مردم را معامله کرده باشد. اگر ربانی و مسعود با ISI وSIA یا KGB جور می آمدند نه مسعود ترور می شد و نه ربانی از قدرت کنار زده می شد. با تأسف نماینده گان خلیل زاد در امریکا اشرف غنی و لیلا جان هلمز نشان می دهد که برای حفظ قدرت در کشور دست به هر کار ی می زنند سیاسیون پشتون و درد آور این است که آنها خودرا نماینده قوم شریف پشتون می گیرند در حالیکه آنها مزدورانی هستندکه برای کسب قدرت شخسی هرکاری می کنند و از احساسات ملت پشتون استفاده ی سوء می نمایند در حالیکه از موجودیت این خائنین در مناطق جنوبی مکتب و سواد خیلی کم است و مردم بیچاره ی آنجا از دست رسی به ابتدای ترین مسایل امروز محروم هستند.
   اگر شما ادعادارید که مجاهدین مسعود غارت کردند شاید همه غارت آنها یک ملیارد دالر نشود ولی تنها آقای احدی و اشرف غنی چندین ملیارد دالر را دزدی کردنند شما چراکمی عاقلانه و به دور از تعصب نمی اندیشید؟
   امروز همه سران شمال از قدرت سیاسی و اجرای کشور برون هستند و موجودیت دو معاون به رای قدرت مردمی آنها است نه اینکه امریکایی ها آنهارا نصب کرده باشند.
   با این همه حمایت و رأی مردم وقتی کرزی از لاک قومی برون نشد و کشور به بحران و تچذیه نزدیک شده پس گناه دیگران چیست؟
   کرزی با جمع کردن فاشیست ها در اطرافش نشان داد که هیچ برنامه ملی کشور شمول ندارد فقط او حرف احدی، فاروق وردک، زلمی هیوادمل، ارسلا،و فاشیست های دیگر را می شنود دعوت جنایت کاری چون حکمتیار هم یکی از برنامه های قومی اواست .
   یا قضیه ی ولایت جوزجان و کشتار مردم توسط همدرد فاشیست پس چیست؟
   درپایان اگر تو هموطن ما هستی بیا از جناین کاران و مزدوران دفاع نکن و واقع بینانه باندیش. و مورد تجزیه را بیشتر عمل کرد دولت امروز دامن می زند نه دیگران که کرزی و تیم آن در رأس است

  • اگر تنها عکس های مسعود معیار قهرمان بودن او است ، پس از یاد شما هم نرود که عکس های تره کی و کارمل بیشتر از او هم فروخته میشد و هم در هر کنج و کنار کشور به چشم میخورد.

   بهتر است با آن دوست ما موافقت کنید که گفته است در حضور قوای اشغالگر قهرمان بودن مسعود مانند تقدیر و تمجید کارمل در زمان روسها است.

  • اگر کمی از عقل کار بگیری منظور این دوست ما را خواهی فهمید. اول دستان کرزی مانند ربانی به خون بیگناهان آغشته نیست. دوم کرزی هیچگونه دخلاتی در حوادث خونین و تباه کننده سالهای 92-96 نداشت و ثانیاً همین حالا هم ربانی ، فهیم و آنانی که باعث تباهی کشور شدند و راه را برای طالبان و مداخله مستقیم پاکستان گشودند در برابر کرزی که میخواهد زخم های گذشته را التیام بخشد سنگ اندازی میکنند.

   در یک کلمه ما از امریکایی ها این انتظار را نداشتیم که به عوض یک جنایتکار( طالبان) جنایتکار دیگر ربانی و شورای نظار مسعود را بر ما تحمیل کنند.

  • بسیار جای تاسف و شرم است که از کسی که مرده است غیبت می کنید و توهین می کنید. این یک اقای فاشیست و مطلب آشنا بنام ویس ناصری مسول سایت آزمون ملی است که به نام های مختلف به ضد مسعود پیام می گذارد. در سایت خود از مسعود ظاهرا مانند یک منافق سخن می زند و اما در حقیقت مسعود را تخریب و توهین می کند. و از حکمتیار جنایت کار علنا دفاع می کند. مرگ بر تو وطنفروش و خود فروش که خود را به پاکستان و جرمنی فروخته یی. در رابطه طلا بانک ملی باید گفته شود که مسعود طلا ها را توسط رییس بانک وقت تسلیم مسول بانک طالبان ساخت و رسیدش را هم اخذ کرد. لطفا به این مصاحبه مسعود مراجعه کنید در باره طلای بانک ملی

   http://www.msnbc.msn.com/id/3067685/

   مصاحبه مجله نیوزویک با مسعود درست 2 هفته قبل از شهادت اش.

   سوال:
   Much Afghan cultural heritage has been lost during the war. One thinks of the destruction of the Bamiyan Buddhas. But there were also the 20,000 golden pieces of the Tillya-tepe treasure that went missing when your government left Kabul in 1996. What happened to them?

   جواب مسعود:
   The Tillya-tepe treasures were in the presidential palace basement in a safe with a steel gate and a password for entry. When the Taliban came, they gave a receipt to the director of the bank saying “we safely receive all the treasures of the bank,” and I have a copy of that receipt.

  • وش وش بیچاره گگ ها. چه کنیم برادر یک کسی نی یک کسی پیدامیشه که یک کسی ره سرت تحمیل کنه! تو خو از خود نه اراده داری و نه توان. ای دگراستن که همیشه تحمیل میکنن. خو نمــــــــــان!

  • او بچه، کارمل و تره کی تنها وقتی که زنده بودن عکس شان در اداره های دولتی بود. کسی عکس آنها ره ده خانی خود بند نمیکد. مگم آلی شش سال اس که مسعود شهید شده و انوزام مردم عکس هایشه خریده رایی است. راستی عکس مسعود ده قالینجه ها هم برآمده که مردم خریده میرن. مسعود آلی نه کدام زور داره و نه قدرت مگم مردم اوره دوست دارن و عکسایشه میخرن.

  • اين اقاي بهادر به قدري انسان ديده پاره وبي حيا است كه كمتر اوغان ملتي به پايه او ميرسد!
   امروز تمام اين رهبران پشتون در تحت حمايه امريكا وپاكستان به سر ميبرند اما اين ادم بي تر بيت اين واقيعت اشكار را ناديده ميگيرد وباز به ناسزا گويي به مسعود ميپردازد!
   اين ادم شرف باخته با نام گيري از دختران هم وطن خودبه شيوه اي بسيار نامردانه سر امد ساير وطن فروشان شوونيست پشتون است.ايا كسي به كرزي گفته است كه او براي بدست اوردن دل امريكايها دختران قندهار را پيش كش امريكاي ها كرده است!
   اي نامرد! اين همه اوغان ملتيها وفاشيستهاي مانند احدي-فاروق وردك.هيواد مل-اتمر-زلمي رسول-كرزي -رحيم وردك-ارسلا-خرم و...به امريكا وپاكستان چه داده اند كه امروز قدرت را در دست دارند !

  • غلام جان

   این کرزی، وردک، اتمر ، احدی ... نواسه های رحیم غلام بچه نمیباشند. بز کثیف مسعودوف و برادران مرده او با رحیم غلام بچه روابط خونی دارند از اینرو این را افتخار میدانند که باکره های معصوم و بیگناه پنجشیری را تقدیم امریکایی ها کنند. کاری را که پدرکلان شان برای ظاهر کل میکرد.

   ولی نگفتی که آیا از موجودیت امریکایی ها در بگرام افتخار میکنید یا خیر؟ اگر نمیکنید به بیناموس ربانی و غلام فهیم بگویید که حد اقل شفاهی هم که شده موجودیت آنها در افغانستان رد کنند و بگویند که آنها اشغال گر هستند.

  • راستی که با این فاشیست ها نمیشود در یک کشور زنده گی کرد. اینها اصلا اداب و معاشرت را یاد ندارند .و چون همیشه در قبیله زنده گی کرده اند . اینها تا حال خبر ندارند که نظام قبیله یی 1000 سال قبل تمام شده است. از خواب بیدار شوید! قرن 21 است. شما تمام ملت تاجیک را تحقیر میکنید . نه اینکه یک شخص را . پدرکلانهای ما مولاناجلاالدین بلخی ,ابن سینا , ناصر خسرو, بیرونی و ...... نه یک دزد.تو میتوانی از دزدی های احمد شاه ابدالی یاد کنی ویا از چور نادر شاه که تمام شمالی را چور کرد.

  • تو خو ده مورد فهیم راست میگویی وطندار، مگم چیزی که روس و جرمن و فرنگ و هندو سیاه و سفیدی که در دنیاس، زن و خواهر و مادر دروغگویه، هفتاد هفتاد ملاق در هفت شو جمعه، از پس و پیش همچه کنه! فامیدی!

  • آقاي ويس ناصري بسيار به زحمت هستند. نوشتن اين همه پيام به تنهايي كاري آساني نيست. آفرين آقاي ناصري.

  • وقتی سایت کابل پرس را باز میکنم به احمقی تمام شما میخندم.

   فهیم، مسعود و ربانی جنایت کارترین و کوس فروشترین افراد اند.

   از برکت کوس فروشی مشاور ارشد، رهبر جبههء ملی یا هم قهرمان ملی میشوند.

   مرده باید تاجیکها!
   زنده باد دخترهای شان!

   ثبات افغانستان به آنها بستگی دارد.
   چون امریکایی ها برای آنها در افغانستان آمده اند.

  • امریکایی ها ده کندهار و گردیز و جلال آباد و کنر بیشتر هستند. او ها از دست دختران قندهاری و جلال آبادی و کنری و خوستی کجا بیکار میشن..

  • پشتون ها مانند امريكا وروس اشغال گر اند! انها كوچي هستند و وطن ندارند.انها از پيشاور به اين سر زمين امده اند.شرم به غيرپشتون كه به يك پشتون راي ميدهد ويا اختيار كشور خود را بدست يك پشتون متعصب ميسپارد. فرق بين يك پشتون فاشيست با يك روس يا پاكستاني يا امريكاي چيست؟پشتون فاشيست بد تر از انهاست.زيرا او عليه زبان -هويت -افتخارات و در پي تصرف دايم سرزمين وزادگاه ما است.اين است دشمن اصلي اي بيخبران !مردانه به اشغال و سلطه انها بعد از اين نه بگويد.

  • دوستان از حرف های این حیوان (احمدزی) و آن فشیستک دیگر که شاید کدام برادر تاجیک ما او را خوب ....کرده باشد، دلخور نشوید چون مانند اجداد و نیاکانشان ( زی های دیگر) در طویله بزرگ شده اند.

   آنلاين بنگريد : http:/gulhd_442@hotmail.com

 • برادران عزیز ! اهانت و ناسزاگویی به یکدیگر هیچ مشکلی را از هیچ فرد ویا قوم هموطن حل نمیکند، تنها ثمره اش به جیب استعمارگران قدیم وجدید میرود، آنهاییکه با استفاده از همین تفرقه افکنیها آمدن و ماندن بلندمدت خودرا تثبیت میکنند . همه اقوام ساکن در افغانستان باهم برادرند . بیایید در سایهء هم اندیشی و تعامل مثبت ،اقتدار و محبت بین الافغانی ایجاد کنیم تا دیگر هیچوقت ،هیچ نیازی به بیگانه ها پیدا نکنیم و هرگز قدرت بیگانه ها را به رخ یکدیگر نکشیم . افغانستان وطن مشترک همه ماست و وطن حیثیت مادر را دارد ،مگر میشود مادر را که موجودی بسیار عزیز و دوست داشتنی است به چند قسمت تجزیه کرد؟

 • آقاي ويس ناصري بسيار به زحمت هستند.
  نوشتن اين همه پيام به تنهايي كاري آساني نيست.
  آفرين آقاي ناصري.

  • salam biadara..
   walaa bisyar jaee sharm ast, ki kulitan nafaray ba sad da baray yak mozoi manfi gap mazanin. naoms afghan nomos kolimast.aga ma hamray khod masakhteem americai ha hach waqt da afghanistan nameamadand. bator ali.

 • khordad 1386 -14 June 2007

  I not want to correct all of the letter of Mr.Abdullah Khodadad , but I must remeber that in year 2002 I wrote to F.B.I.-B.B.C. News-London : " This law prepared and wrote for Khorasan-Country people F.B.I. and C.I.A. , and them Pashtu-speaking agents ,and Persian-speaking agents ( Hamaan kohnah pekh haayee Zaher Shahey ) is invalid . " Now , after five years a young boy writes that because puppet Hamid Karzai did knowingly falsification in Law ,and force the representatives of people to accept his opinion , with
  this action puppet Hamid Karzai decreased the validity of Law ! Wonderful ! This Law is invalid for lots of reasons,that need to write a few sheets, I have not time ,any other body can does it
  This boy must read at least all articles that from year 2002 till now is written about so called Khorasan-Country Law

جستجو در کابل پرس