صفحه نخست > دیدگاه > چرا کرزی از امریکا رو گشتانده است؟

چرا کرزی از امریکا رو گشتانده است؟

به نقل از یک منبع مؤثق از دفتر کرزی، جو بایدن معاون بارک اوباما در سفر خویش به افغانستان برای کرزی پیشنهاد نمود قبل از ختم دوره کاری خویش استعفا دهد
فهیم مشتاق
شنبه 24 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حامد کرزی که چندان چهره شهیر در بین افغانها نبود در سال 2001 به حمایت سیاسی دولت امریکا در کنفرانس بین المللی بن به حیث رئیس جمهور افغانستان انتخاب گردید. ایشان در تمام دوره کاری خویش از سال 2001 الی اکنون به نحوی انحا از عملکرد و سیاست های امریکا حمایت کرد و خود سری و شهید نمودن مردم بی گناه افغانستان را توسط عساکر امریکایی توجیه کرد. اما درین اواخر زمانیکه بارک اوباما سناتور حزب دیموکرات امریکا بر حریف خویش مک کین سناتور حزب جمهوری خواه امریکا غالب میگردد، دولت حامد کرزی امیدواری تداوم قدرت خویش را از دست داده و از دست و پاچه گی گاهی خود را به دامن ایران و گاهی هم به دامن روسیه می اندازد. به نظر نویسنده روی گردانی رئیس جمهور کرزی از دولت امریکا و آن هم به یک بارگی بر اساس موارد ذیل انجام می پذیرد:

آقای اوباما در جریان کمپاین انتخاباتی اش به ظرفیت کاری و ماهیت ساختاری و ساحه تحت تسلط واقعی دولت افغانستان اشاره نموده و آن را یک دولت ضعیف و غرق در فساد اداری و منحصر در شهر کابل توصیف کرد. بعداً مقامات دولت افغانستان و سخنگوی رئیس جمهور کرزی در واکنشی تندی، نظر اوباما را برخواسته از آب و تاب کمپاین انتخاباتی ایشان و دور از واقعیت خواند. در حالیکه برای تک تک هموطنان ما معلوم است، هر آنچه بارک اوباما در مورد افغانستان می گوید بر اساس تحقیق و مشوره های خیلی واقع بینانه تیم کاریش میباشد.

رئیس جمهور کرزی زمانیکه جهت اشتراک در جلسه به ابتکار شاه عربستان در ماه نومبر 2008 در شهر نیویارک شرکت میکرد، تقاضاهای متعدد برای ملاقات با بارک اوباما نمود اما هرگز مؤفق نگردید. چون آقای اوباما برنده انتخابات ریاست جمهوری امریکا از اوضاع افغانستان کاملاً آگاه بود و نمی خواست توجیه های بی مورد کرزی را بار دیگر استعماع نماید. زمانیکه با گوردن براون صدر اعظم انگلستان در لندن ملاقات میکرد، به یکباره گی از سیاست های دولت انگلستان در قبال افغانستان حمایت کرد. در حالیکه فقد چند روز قبل از این سفر اعتراضات صریح خود را علیه سیاست های دو پهلو اظهار میداشت و حتی در یک کنفرانس در وزارت خارجه افغانستان به صراحت اعلان کرد، آنهای که در افغانستان آمده اند که مردم و دولت افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم یاری نماید، میخواهند افغانستان را به دشمنان تسلیم نمایند بهتر است که به خانه های شان برگردند. اشاره داکتر سپنتا مستقیماً به انگلیس ها بود.

به نقل از یک منبع مؤثق از دفتر رئیس جمهور کرزی، آقای جو بایدن معاون بارک اوباما در سفر خویش به افغانستان که به تاریخ 10-11 جنوری 2009 به وقوع پیوست ، برای رئیس جمهور کرزی پیشنهاد نمود، به دلیل اینکه نتوانسته حکومت افغانستان را طی سالهای گذشته به صورت درست رهبری نماید، قبل از ختم دوره کاری خویش استعفا دهد. این پیشنهاد جو بایدن با ترک نمودن باالفعل مجلس توسط رئیس جمهور کرزی مواجه شد. متعاقباً سخنان خانم هیلاری کلینتون که گفته است دولت افغانستان غرق در فساد میباشد و ما (دولت امریکا) باید با این طوفان مبارزه کنیم، درد رئیس جمهور کرزی را دو چند ساخته جلسه فوق العاده وزرا را دایر کرده اظهار میدارد که ایشان نمیخواهد دیگر نوکر امریکا باشد. همچنان از تمام وزرای کابینه خویش میخواهد که اگر با ایشان موافق اند از کابینه استعفا نمایند که منجمله تنها نور محمد قرقین، وزیر کار و امور اجتماعی اعلان آمادگی میکند و بس.

عکس از خبرگزاری اسوشیتد پرس

موارد فوق الذکر دلایلیست که یاعث رنجش حال رئیس جمهور کرزی از مقامات امریکایی شده و در عین حال ایشان همانند روسای جمهوری سابق افغانستان پهلو بدل نموده میخواهد مردم افغانستان و جامعه بین المللی را اغفال نماید. اما بی خیر از اینکه نه مردم افغانستان دیگر به این مکاره گری ها و نه جامعه بین المللی و مخصوصاً ایالات متحده امریکا به رهبری اوباما بازی میخورند.

جالب اینجاست که ایشان در یک اقدام کاملاً خلاف میل و مأیوسانه از جمهوری فدراتیف روسیه تقاضای کمک نظامی مینماید تا از یک طرف به دولت امریکا و همکاران بین المللی آن نشان دهد که وی میتواند همانند اینکه چندین سال نوکر شما (امریکا) بود، نوکر روس نیز باشد و از طرف دیگر از خود یک چهره قهرمان به مردم افغانستان جلوه دهد که تا آخرین لحظات با امریکا (ابر قدرت دنیا) مبارزه کرد. قابل یاد آوریست که جمهوری فدراتیف روسیه آن روسیه سی سال پیش نیست که به یک درخواست، یک شبه هزاران نیروی نظامی و کوهی از امکانات نظامی را به حمایت دولت افغانستان بفرستد. روسیه امروز عمق پیچیده گی قضایای افغانستان را بخوبی درک میکند و در عین حال به خاطر افغانستان و بخاطر کرزی در حریم منافع امریکا تجاوز نموده و خود را در تقابل با امریکا قرار نمی دهد.

کرزی از سال 2001 به این سو رئیس جمهور افغانستان بود و از همان آغاز تجاوز امریکا و شرکای بین المللی آن در افغانستان مردم بی گناه در اثر بمباران و عملیات های نظامی آنها کشته میشدند، کجا بود کرزی که از آنها دفاع نماید و این جمله را به زبان آورد که نمیخواهد دیگر نوکری امریکا را نماید؟ حالا که از یک سو دوره کاری اش رو به اختتام است و از سوی دیگر امریکا ایشان را دیگر به نوکری نمی پذیرد، ایشان دوست مردم بی گناه افغانستان شده و علیه امریکا و عملیات های نظامی آنها در افغانستان سخن میراند. اگر باز هم سناریو به شکلی تغیر خورد که امریکا از کاندیداتوری ایشان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حمایت نماید، ایشان آماده نوکری مادام العمر خواهد بود.

سال 2001: حامد کرزی ميان نيروهای ويژه ی آمريکایی در ارزگان

فساد اداری در افغانستان یک موضوع جدید نیست که توسط جامعه بین المللی مطرح میگردد، بلکه از دیر زمانیست که جامعه بین المللی و مخصوصاً بانک جهانی از آن یاد آور میشوند. زمانیکه اعضای فامیل رئیس جمهور کرزی در فساد و قاچاق مواد مخدر غرق باشند، چی توقع از دولت آن باید داشت؟ اساس این حکومت که همانا انتخاب شخص رئیس جمهور میباشد بر اساس فساد و جعل گذاشته شده است. فاروق وردک شخصیکه در راس این جعل کاری ها بود و کرزی نیز خدماتش را با اعطای پول های انگفت به نام های مختلف، پست های خیلی کلیدی و چندین پست در یک زمان و نمیدانم چی وچی تلافی نمود. ورنه چهار سال قبل این نوکر امروزی امریکا رئیس جمهور افغانستان نمی شد. همچنان عمر داودزی رئیس دفتر رئیس جمهور قبلاً یک کارمند عادی دفتر ملل متحد بود و یک باب منزل رهایشی در شهر کابل نداشت، اما امروز آیا رئیس جمهور کرزی معلومات دارد که داودزی چندین دربند حویلی و قطعه زمین تجارتی در شهر کابل، کانادا و دوبی دارد؟ آیا کرزی خبر دارد که اولاد های داودزی در پوهنتون امریکایی در دوبی و مکتب بین المللی در کابل با پرداخت فیس ماهانه هزارها دالر امریکایی درس میخوانند و در موتر زره دولتی گشت و گزار میکنند. اگر احوال دارد آیا میداند که این پول ها را داودزی از کجا به دست آورده است؟ من برایش باز گو میکنم، این پول ها قیمت هر حکم جناب شما و معاشات گزاف دالری و آن هم از چندین ارگان بین المللی میباشد. اگر دقیق تر برای رئیس جمهور آدرس بدهم، از آقای عمرزی مالک تعمیر (مرکز تجارتی کابل) واقع چهار راهی حاجی یعقوب سوال نمائید که ایشان چی مقدار پول داده است تا حکم شما را جهت اعمار تعمیر خویش اخذ نموده است. انجینر حسن، رئیس اسبق بخش ساختمانی ارگ ریاست جمهوری و باجه برادر داودزی هم آهنگ کننده این معامله می باشد. رئیس جمهور با اوصاف انجینر حسن کاملاً آگاه است و نیز به یاد دارد که انجینر موصوف را چندی قبل روی کدام دلیل از کارش برکنار نموده است. رئیس جمهوری که نتواند دفتر خود را اصلاح نماید، هرگز مؤفق به ریشه کنی فساد اداری از ادارات ولایات دور دست مثل بدخشان، فراه و نیمروز نخواهد شد.

رئیس جمهور کرزی شما در سخنرانی خویش در روز بین المللی مبارزه با فساد، خطاب به آقای یاسین عثمانی خیلی عالی فرمودید که ایشان مبارزه را از دفتر شما آغاز نماید. آیا اگر ایشان یک مورد اختلاس و یا فساد اداری را علیه داکتر زلمی رسول مشاور امنیت ملی، انجینر ابراهیم معاون مشاور امنیت ملی و یا عمر داودزی رئیس دفتر شما باز گو نماید، واقعاً شما اقدام خواهند کرد؟ نه هرگز نه. آن زمان جز کدورت و جبهه گیری علیه آقای عثمانی چیزی دیگری نتیجه نخواهد بود.

من یک سوال از رئیس جمهور کرزی دارم که شما همیشه به بهانه توجیه و رو پوشی در ضعف های خویش در امر مبارزه با فساد و رشوه ستانی، از فساد در ادارات بین المللی صحبت می نمائید، بفرمائید کدام قاچاقبر مواد مخدر، کدام والی، کدام رئیس و یا کدام وزیر را تا هنوز بخاطر اختلاس و فساد محاکمه نموده اید؟ شاید جواب رئیس جمهور کرزی بندی نمودن رؤسای سابق وزارت خانه های حج و اوقاف، والی اسبق بادغیس و قادری وزیر پیشین ترانسپورت باشد. اما دلیل اصلی این است که آنها یا واسطه نداشته اند که بندی شده اند و یا اینکه در تقسیم با تیم دور و پیش شما جور نیامده اند، ورنه اشخاص مثل عنایت الله قاسمی و احسان جاوید وزرای سابقه وزارت ترانسپورت که از حمایت ملی و بین المللی برخوردار بودند، چرا محاکمه و یا حد اقل بندی نشدند. اجراآت شما در امر مبارزه با فساد اداری تا هنوز در ارگان های دولتی چی بوده است؟ آیا شما توانستید و یا متوانید که انجو سالارهای افغان ملیتی مثل حنیف اتمر، انورالحق احدی و یا اشرف غنی احمدزی را که ملیارد ها دالر کمک های جامعه جهانی را به گونه های مختلف حیف و میل کردند، محاکمه نمائید و یا حد اقل بندی نمائید؟ هرگز نه.

در اخیر توصیه من به رئیس جمهور کرزی این است که بگذار مردم افغانستان را دست دوم نفروش، همین کافی است که یک بار به امریکا فروخته ای. بگذار که ما یک بادار داشته باشیم، لا اقل یک نوع از ظلم را تحمل خواهیم کرد. ورنه مردم بی گناه و غریب افغانستان بین دو ابر قدرت جهانی خورد و خمیر و افغانستان میدان امتحان سلاح های پیشرفته روس، انگلیس و امریکا خواهد گردید.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اقای نویسنده محترم باید عنوان مقاله را چنین می نوشت که چرا امریکا از کرزی روگشتانده است شاید منطقی ترمیبود

 • بهترین گزینه برای کرزی این است که استعفا دهد.

  • برای کرزی که در این هفت سال به مردم غریب افغا نستان کمک نکرد و ملت را در عقب خود گذاشت خوب خواهد بود که بکس خود را بسته کند و هر چه زودتر افغانستان را ترک گوید حالا وقت چاپلوسی گذشته است تا بحال کم نقص اش به وطن عزیز ما رسید که حالا هم درسدد غلامی نو برای روسیه است اگردر این هفت سال گذشته دل ملت را از خود مینمود این روز بد راهرگز دچار نمیشد.
   ماما وردگ

  • Before Karzai, and his corrupted cabinet members, and his governors flee from the country/Afghanistan, their accounts should be frozen. Because, the money and property they own are believed to be illicit or they must prove their earnings both tangible and untangible are legal between the period of 2001-2009,
   otherwise they should be taken to justice.

 • وقتی کسی به اژدها تبدیل شود و بالای تپه خزانه از جواهرات خوابیده باشد هرگز باین اسانی جا خالی نخواهد داد او از اهالی قریه برای ادامه زندگی اش هر ساله قربانی میخواهد مگر اینکه خدا جوان ناترسی را برای نجات اهالی قریه از اسمان بفرستد.....

 • دستت درد نکند هموطن، کوفت دل ما را خوب خالی کردی.

  • میروم و میبرم داغ جفایت به خویش ...قبله خود بعد از ین سوی دیگر میکنم ای اوباما
   کرزی دلاس بنگلی

  • امشب در تلویزیون نور میزگردی بود با اشتراک حشمت غنی احمدزی، سید محمد علی رضوانی میدیر مسوول هفته نامه اقتدار ملی و سلطانزوی وکیل شورای ملی. در این برنامه زیادتر بحث بالای درخواست کمک کرزی از روسیه متمرکز بود.

   حشمت غنی احمدزی اقای کرزی را متهم به این کرد که ایشان حافظه خودرا از دست داده اند وثبات فکری وعزم راسخ ندارند. ایشان گفتند که اقای کرزی صبح که یک چیزی میگوید پیشین از یادش میرود وهمیشه دنباله رو وگپ شنو از اطرافیان فاسدش است.

   اقای سلطانزوی هم حکومت کرزی را روبه زوال خواند وگفت که کرزی شاید از نظریات مردم افغانستان در مورد خود بیخبر است ویا شاید هم باخبر باشد که حالا در این اواخر میخواهد با نشان دادن ضدیت با امریکا از خود یک زعیم ملی بتراشد تا باشد یکبار دیگر بالای مردم قبولانده شود.

   اقای احمدزی گفتند که کرزی از طریقه اداره ارگان های محلی وبا معاش سوپر اسکیل دولتی تیم تبلیغاتی خود را به ولایات مختلف فرستاده که همه انها به بدترین شکل استقبال شده اند بنا کرزی اکنون میخواهد که انتخابات اینده را مخدوش نموده مانع اجرای ان شود تا لویه جرگه خواسته شده ووی دوباره برای پنج سال دیگر ریس حکومت انتخاب شود.

   در جواب به این سوال که این سیاست های ضد ونقیض بلاخره کرزی را به کجا میکشاند- احمدزی گفت: به پاریس! گرداننده پرسید چطور؟ احمدزی گفت که اقای کرزی در این اواخر در پاریس به خود یک باب منزل خریده است بنا بهتر است که با یک بال هلیکوپتر به پاریس برود اما اطرافیان فاسد وی که درحق ملت جفا کرده اند باید نقاص گناه های خود را پس بدهد.

  • کرزی روی نه گشتانده بادار خوده اخطار داده

   زمانی پدر تنظیم های هفت گانه ضیاالحق مرتد گلبدین را اخطار داده بود گویا ما که ترا بالا بردیم پاین هم اورده میتوانم کوشش سیلی زدن به رخ ما را نکو ورنه از هردو طرف به رویت قفاق خواهی خورد

  • وقتی بچه بودم از کار های مداری خاکی شاه که خیلی ادم ذیرک بود به شگفت می افتادم.. بعد از گذشت سالها فهمیدم که این تواناییاو نبود بلکه ما نفهم بودیم.
   کرزی بایدبداند که سلف او چون خاکی شاه مداری هم دیگر نمیتواند ما را گول بزند.
   کرزی.. از جان این ملت داغدیده دگر چه میخواهی.کارکرد هفت سال گذشته تو جز نفرت ما چیز دیگری حاصل ندارد.لطفا گورت را با شریکان جرمی ات گم کن.ما ترا نمیخواهیم. دیگر دست ازین بازی مسخره ات بردار.حتی بادارت هم به این نتیجه رسیده که تو دیگر قابل تحمل نیستی.اما تو شله هستی که قندوز میروم.. اخر برای کی.. نه ما و نه بادارت ترا میخواهد..

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس