صفحه نخست > خبر و گزارش > وزیر صحت عامه، پول بازسازی را به شاخی باد میکند

وزیر صحت عامه، پول بازسازی را به شاخی باد میکند

سرمشاور نورمحمد صافی، داکتر اسد الله مجددی مشاور، آقای پشتون یار مشاور، داکتر عبدالله فهیم مشاور و سخنگوی وزیر صحت عامه، داکتر بشیراحمد نورمل، پوهاند اخگر
داکتر کمال
چهار شنبه 11 فبروری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

الف : در بخش مشاورین وزارت صحت عامه ...

یک - سرمشاور « نورمحمد صافی » :

نا آشنا با مسلک طب ، قوم پشتون ، دارندۀ یک عدد سند منیجمنت از یک کالج در خارج ، معاش ماهوار به اعتراف خودش « پنج هزار دالر آمریکایی » یحتمل هفده هزار یورو ، موتر لند کروزر بیست و چهار ساعت در خدمت از فارغ کتاب حاضری ، مختار مایشاء ، همه ساله چهار ماه حقوق استراحت در آمریکا ، تک وتنها در کابل و خانواده اش در خارج از کشور است . این جناب توسط « زلمی رسول » ( پسر رسول خان رییس ضبط احوالات درزمان شاهی ) فعلاً مشاور امنیتی آقای کرزی ، قرار دارد .

به اعتراف خودش در زمان تصدی « جنرال سهیلا صدیق » وزیر صحت عامۀ سابق ، در پست مشاور منصوب بوده است ، باری داکتر سهیلا وزیر صحت عامه به ایشان گفته است :


« آقای محترم !

من اصلاً به مشاور ضرورت ندارم ، شما میدانی ؟

و آقای « صافی » در جواب فرموده :


خانم محترم ! من نیز به وزیر ضرورت ندارم . یک پوزیشن است در تشکیل . چه بنده ، احمد یا محمود . این پوزیشن تغییر ناپذیر است .

جنرال سهیلا استعفا داده . بعد ها در گروه یکصد و چهل نفر مشاورین رییس جمهور در انتظار نشسته است تا امروز « مشاور صحی در بخش نظامی » در بخش ملکی ، پسر جناب حضرت صاحب « داکتر نجیب الله مجددی » پس از سی سال بر گشته از خارج در خیل مفته خواران اجیر معاش بگیر دالری است .


دو - داکتر « اسد الله مجددی » مشاور:

بنا بر نوشتۀ روی ویزت کارت خودش « مشاور و نمایندۀ خاص وزیر صحت عامه » پس از سی سال غیابت از کشور به وطن باز گشته و در شفاخانۀ آمریکایی ها واقع سرک دار الامان معاش خواره ی اجیراست . گذشته از اینکه هیچگاهی کارمند وزارت صحت عامه نبوده ، بر روی اسناد تصویری موجود « عندالضروة ارسال میشود » این خاکی شاه مداری ، در تلویزیون « آریانا » و « پیام افغان » مربوط آقایان « عمر خطاب » و « مسکینیار » در کالیفورنیا ، ده ها هزار دالر پول خانواده های جگر سوختۀ افغان مقیم آمریکا برای مردم جنگ زدۀ افغانستان را ، زیر قبای روحانی « مجددی » جمع آوری نموده و کنون ، در خیل گرگان دهن آلوده و یوسف ندریده به دور فاطمی نشسته .

سه – آقای « پشتون یار » مشاور:

سرسفید ، صاحب یک جوره بروت های پرپُشت . عضو صاحب اقتدار « افغان ملت » است . این جناب متخصص بیهوشی بوده اند سابق . در شق انستیزی زمانی کار کرده . کنون جناب فاطمی وزیر صحت عامه را در ساحت دنیای بیهوشی مشوره میدهد . پنج هزار دالر معاش ماهوار .

چهار - « داکتر عبدالله فهیم » مشاور و سخنگوی وزیر صحت عامه:

جوان با شقیقه های سفید . داکتر بوده در شفاخانۀ اطفال . کارمند اجیر رادیو تلویزیون ، نطاق فارسی بوده که یک متن را درست میخوانده از روی خط . فاطمی برای پوشش یکی دیگر از نقطه های ضعفش « بی سوادی مسلکی و ادبی » که حتی مصاحبه های دو دقیقه ای اش را از روی کاغذ می خواند ، یک نفر نطاق را آورده که جواب گوی مصاحبه هایش باشد .

وقتی از اطاق سکرتریت مجهز با کامپیوتر ها داخل اطاق دفتر میشوی ، میز و چوکی های چهار مغزی ، بیرق دو متره ی سیاه ، سرخ ، سبز رنگ . موبل های پوش چرمی ، میز های روی شیشیه ای منقش با گل و برگ ، وارد شده از کشور دوبی ، تزیینات در و دیوار و ... فوراً یک گیلاس چای سبز و چاکلت بخواهی نخواهی طبق تعامل روی میز شیشیه ی گذاشته میشود . این تزیینات دفتر ، عین اطاق داکتر فاطمی ، معینان و چهل و شش رییس عمومی ، همه یکسان است . با تفاوت اینکه در دفتر وزیر و معینان ، بخوص معین اول « فیض الله کاکر » که پس از پوستۀ امنیتی و عبور از دروازۀ مقناطیسی و تلاشی بدنی و بگو و پرسان که را کار داری ؟ دو نفر مسلح با کلیشنکوف ، کمر بسته و شاجور های مرمی آویزان به سمت چپ و راست پایان تنه شان ، لاکن در دفتر « عبدالله فهیم » ازین تشریفات تلاشی خبری نیست . صرف چند زن و مرد نشسته پشت کامپیوتر و خانه سامان و مدیر دفتر .

تفصیلات ده ها اجیر گمنام ، زیر نام مشاور ، کارشناس امور صحی ، فوکل پاینت ، کارمندان کمکی و خیل جاسوسان آمریکایی و انگلیسی و ... که هر یک ازینان معاشات ماهوار چند هزار دالری از پروژه های سازمان های بین المللی و خیریه که برای ارتقای ظرفیت تأسیسات صحی کشور پرداخته میشود حیف و میل میشود ، البته با تفصیل در آینده خواهد آمد .

درینجا طور نمونه از یکی دو نفر از رؤسای عمومی که از چند سال بدینسو چوکی شان را به سرقفلی گرفته واز رشوه های شان به مقام رهبری حقداری میکنند .

داکتر بشیراحمد « نورمل » :

رییس « انستیتوت ملی صحت عامه » که نامبرده فعلاً رییس عمومی تمام لابرتوار های تشخیصی و تجزیوی مانند کنترول ادویه ، آب و مواد غذایی مملکت اند . بانک های خون و بخش های رادیولوژی و مراکز تشخیصیه در تحت ادارۀ همین شخص قرار دارد . تمام ادویۀ تقلبی ، مواد غذایی فاقد ارزش غذایی ، مشروبات گاز دار غیر صحی پاکستانی که از طرف تاجران پیوسته وارد کشور میگردد از همین انستیتوت سرتیفیکت فروش حاصل میدارند ( البته در بدل رشوه ) . نامبرده قبلا کارمند لابراتوار هستولوژی فاکولتۀ طب بوده و هیچگاهی کارمند وزارت صحت عامه نبوده اند . قوم پشتون و عضو حزب اسلامی است . ( حمایت یکی از مشاورین نظامی آقای کرزی را نیز دارند ) .

پوهاند اخگر :

در رأس مدیریت های عمومی استخدام و سوانح قبلی یک ریاست عمومی بیمورد و کاملاً بیجا ، زیر نام « ریاست عمومی قوای بشری » ایجاد گردید و یک داکتر توبرکلوز به نام « اخگر » به حیث رییس عمومی مقرر گردید که عهده دار عزل و نصب و مقرری تمام کارمندان صحی در کشور است و صدها داکتر و فارمست جوان تازه فارغ پس از به اصطلاح « امتحان کانکور » به امر جناب ایشان مقرر میگردند . ( البته نه مفت و مجانی و محض بنام خدا ) . نامبرده عضو مهم ، صاحب صلاحیت باند مافیای قدرت درین وزارت اند . شایع است که توسط معاون اول رییس جمهور حمایه میشود .

اکثر رییس های عمومی در مرکز وزارت و شفاخانه ها و مراکز صحی ، از قوم پشتون ، وابسته به همین احزاب جهادی و اعضای باند مافیایی قدرت اند .

پایۀ باند « فاطمی » و معین اول « کاکر » سه طوس است . هر کدام شان ، یک نواسۀ دختری جناب حضرت مجددی را برای پسران شان به عقد گرفته اند . « دختران داکتر نجیب الله مجددی » مشاور جناب رییس جمهور در امور صحت عامه . خانم معین اول « کاکر » آمریکایی است . هر کدام اعضای ارشد تنظیم های جهادی ، حزب اسلامی ، محاذ و نجات ملی ، آمده از کشور ایلات متحده . هر کدام صاحب یک عدد ریش ، مفشن و نکتایی پوش ، جانمازشان پهلوی میز گسترده در دفتر ، دایم به قیام و قعود ، مسلمان برونانِ کافر اندرون ، صبح و عصر با سه عرداه موتر آخرین سیستم شیشه دودی لند کروزر و بادی گارد ها در رفت و آمد اند . حتی از سایه ی شان نیز میترسند .

طریق رشوه ستانی های عمده در وزارت صحت عامه :

یک - جواز تأسیس شفاخانه های شخصی .

دو – انجی او های خارجی .

قسمی که همه کارمندان اداری صحت عامه میدانند ، اجازۀ تأسیس حتی یک دواخانه در کابل وولایات کشور مفت و مجانی داده نشده و نمی شود . کسانیکه دکان های تکه فروشی های جادۀ میوند را در سابق به یاد دارند که همه آنها اکنون به دواخانه مبدل شده اند و اکثر در چند قدمی و حتی پهلوی همدیگر قرار دارند ، اگر مالکین آنها را درقید قسم سوگند بدهید تا در حذای پرداخت چه مبلغ رشوه جواز تأسیس دواخانه را گرفته اند ، خواهید فهمید که این
« دوصد » شفاخانه و مراکز تشخیصی در شهر نیز ، مفت و مجانی به کسی داده نشده است و نمی شود .

صاحبان این شفاخانه ها از طریق سکرتریت ها و یاور و موظفین امنیتی دفتر وزیر صحت عامه و معینان آنها ، حسابات بانکی جناب فاطمی و کاکر را در سویس و کشور دوبی اخذ نموده و تمام حساب و کتاب و چانه زنی های مقدماتی را آنها قبلاً انجام داده و پس از معرفت قبلی و اخذ آویز بانکی ، در وقت مناسب با پیشنهاد تأسیس شفاخانه به دفتر وزیر و معین شان « آقای کاکر » حاضر و با تشریفات و تعارفات و « خیر ببینید » و « احسنت » و پس از صرف چای و شیرینی ، امضاء و امر مقام محترم را اخذ میدارند و بدون اینکه آب از آب تکان بخورد ، میروند دنبال کارشان . بعد با دستان باز شفاخانه تأسیس میکنند و با اخذ پول های گزاف از مردم بیچاره ، میلیون ها دالر به جیب میزنند .

یکی ازین شفاخانه ها که خیلی شهرت دارد و از پنج بجۀ صبح ، مردم از مرکز وولایات به آن مراجعه مینمایند « شفاخانۀ آلمان ها » است در قلعۀ فتح الله خان و توسط سه چهار نفر آلمانی اداره میشود . نفر اول این شفاخانه « رونالد » نام دارد . نامبرده دوکتور طب نبوده ، کارمند پارا کلینیک میباشد . هیچ سند تحصیلی به حیث داکتر طب ندارد .

شخص دوم « کریستیان » نام دارد . نامبرده تکنیشن لابرتوار است نه داکتر طب . سومی یک خانم پیر است به نام « ماری یا » . سیگاری که در چایخانه منزل دوم پیوسته سیگار دود میکند و قهوه مینوشد و قیافۀ شخص معتاد را دارد . سند طبابت آن در کشور آلمان فاقد اعتبار گردیده و کنون درین شفاخانه به حیث داکتر اجیر استخدام گردیده است . دو سه کارمند کمکی خارجی و تکنیشن های تازه فارغ و بی تجربۀ افغانی و یکی دو نفر محصل که انگلیسی شکسته ریخته حرف میزنند و چند ترجمان از همین ردیف .

عاید ماهانه این شفاخانه طور اوسط « نود هزار دالر » میباشد .

اینان برای دوستان صاحب قدرت افغانی شان ، شراب انگور و آبجو نیز آماده دارند . و در یکی از نشست های خصوصی همین رییس شفاخانه « آقای رونالد » گفته است که :

« سالانه مبلغ یکصد هزار دالر به حساب وزیر صحت عامه واریز میکند . »

سایر شفاخانه های شخصی و مراکز تشخیصیه که تعداد شان به « دو صد » شفاخانه میرسد ، حق التأسیس و پول اجارۀ سالانۀ شان را به همین طریق حسابات بانکی در خارج میپردازند .

اینکه جناب فاطمی با این پول ها در کشور دوبی یک عمارت ساخته اند ، روی پسر شان
« سلیمان فاطمی » در قرارداد های عمده با امریکاییان مقیم شهر سرمایه گذاری نموده و چگونه آن نورچشمی با اعتبار همین پول ها ، در ردیف بزرگ میلیونر های چون « شیرخان بانک » و « محمود کرزی » سمت « ریاست تجارت خارجی » را در اطاق های تجارت را حاصل نموده است ؟ ااطلاع دقیق ندارم . صرف میدانم که وضع صحی و روانی وزیر صحت عامه کاملاً خراب بوده ، دو سه شریان قلب شان از تزیید کلسترول مسدود شده و ناگذیر سالانه دو سه بار در آمریکا برای تداوی مسافرت مینمایند ، کاملاً اطلاع دقیق است .

نگاهی به شفاخانه های دولتی :

در شرایط و اوضاع کنونی ، وضع مریضان شفاخانه های دولتی رقتبار است . چندی قبل راپورتاژی از چند شفاخانۀ دولتی مربوط وزارت صحت عامه را در یکی از کانال های تلویزیون دیدیم و مصاحبه با مریضان و مریضداران که همگی میگفتند :

« خدا دشمن تان را به شفاخانه های دولتی نبرد . »

مصاحبۀ اخیر در شفاخانۀ « انتانی » مربوط وزارت صحت عامه بود . مریض که یک خانم بینوا بود روی بستر به امید مداوا نشسته بود ، گفت که :

« به روز ها ازین چپن سفیدان خبری نیست . »

ظرف پلاستیکی زیر چپرکت مریض که پر از آشغال بود و مگس ها روی آن در پرواز ، نشان میداد که حتی پرستادران نیز برای نظافت مریضان به داخل اطاق مراجعه نمی کنند . راپورتر از رییس شفاخانه جویای احوال شد ، جناب رییس بهانه آورد که :


« این عمارت قبلاً ریاست اقوام و قبایل بوده و اصلاً برای شفاخانه اعمار نگردیده است . »

فقط همین و بس .

راپورتر نپرسید که : همه ساله صدها هزار افغانی پول برای ترمیمات و حفظ و مراقبت این شفاخانه به کجا میرود ؟ با یک منجمنت درست و حساب شده در زمان جنگ ها دوکتوران در زیر خیمه ها به مداوای مریضان پرداخته اند . کجای این عمارت با این اطاق های بزرگ کم و کسر دارد ؟ میلیون ها پول برای معاشات و ماکولات و اغذیۀ مریضان و روغنیات و قرطاسیه وغیر وغیره در هر ماه به کجا میرود ؟

سخن در جای دیگر است . وقتی آب از سرچشمه گل آلود است ، وقتی پرسان نیست و آمرین مافوق و تکنوکرات های آمده از غرب در مرکز وزارت به فکر پرکردن جیب های خودشان هستند ، بناءً مسؤلین شفاخانه ها هم با زد و بند با شفاخانه های شخصی ، وضع را چنان آورده اند که مریضداران مجبور به مراجعه به شفاخانه های شخصی گردند و ازین طریق « بیست فیصد » کمیشن شان را منظم اخد بدارند ...

اگر چنین نباشد ؟ و مریضان درست و حسابی در شفاخانه های دولتی تداوی شوند ، آنوقت مریضداران مجبور نخواهند بود که ده ها هزار افغانی پول نان و آب خود و فامیل شان را در شفاخانه های شخصی صرف تداوی عزیزان شان نمایند . وقتی پرستار کمیشن کار به مریضدار میگوید :

« برادر ! دنیا به جانت نمی ارزد ، اینجا دایم همچنین است ، تا دیر نشده مریضت را بردار ، ببر به فلان شفاخانه نزد فلان متخصص لایق که تازه از خارج آمده است . تا کار از کار نگذشته ، یک چند روپیه خرچ اش کن آخر . هی ... »

هاج و واج میمانی ، چه کنی ؟!

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام خدمت تمام خوانندگان این مقاله
  باید به عرض خوانندگان برسانم که وزارت صحت عامه موفق ترین وزارت افغانستان هست من نمی دانم این کمال که خود را داکتر خطاب مکند چه خصامت با جناب اقای فاطمی دارد به هر حال موفقیت زیادتری را برای تمام کار کنان این وزارت خانه از بارگاه خداوند ارزو دارم

  • حتماً شفاخانه شخصي جناب توسط وزارت صحت مسدود گشته!!! البته معلومات تان هم دقيق نيست. زلمي رسول فرزند عبدالقيوم رسول است؛ نه از رسول خان ضبط احوالات!!!

   تشكر

   نجرابي

  • به همه سلام !
   در مورد پشتون یار هم اشتباه کرده اید وی عضو افغان ملت نبوده و یک جراح لایق کشور است و قبلا در شفاخانه شیر پو پیشاور کار میکرد که فکر می کنم در شفاخانه شیرپو عاید سرشار دارد و زیاد از ان که شما یاد کرده اید .
   جلال ابادی

   آنلاین : درست درست است

 • یکی دیگر از پسران آقای فاطمی حارث نام دارد.

  حارث جان هر هفته به دوبی سفر میکند. و زیادتر از 20 خانه در دوبی خریده است. این یک ادعا نیست.

  اگر باور نمی کنید. آنهایی که امکانات دارند، در زمینه تحقیق کنند.

  • داکتر پشتونیار خر بروت افغان نیست از پاکستان از قبایل است در مصاحبه هایش در تلویزیون مولوی خلیفه بیات موضوع مثل روز واری روشن شده است او در خارجه بخاطر بدست اوردن اسناد مهاجرت وزندگی وپول خود را افغان معرفی کرده وحالا توسط افغانملت به کابل برده شده این ها دزدان با چراغ هستند باید با خوداش مصاحبه شود او ادمی نیست که موضوع را پنهان کنند پشتون های سرحد نرم تر وانسان تر از پشتون های ما هستند

   وظیفه رسانه ها وخبر نگار ان وقلم بدستان است تا بعضی مسایل را روشن کنند کار به مه چی نیست باید با ارین خان دلاک خوانده نیز مصاحبه شود ورنه تا بکی این ملی بیچاره را وحشت مکرر ...کند ملت بیچاره وبی خبر را یک چند پاکستانی ...

   ما مردم ساده سابقه نماز خواندن درعقب مولوی های انگریزی را داریم

  • مناجات ! الهی ملت و مردم مظلوم و بی دفاع افغانستان از دست این غداران لعنتی زندگی جانی ، مادی و معنوی شانرا ار دست دادند. الهی هرکسی به افغانستان و مردم مظلوم آن خیانت میکند خودش را با فامیلش در قهر و غضب خود گرفتارشان بکن . الهی کسانی که بنام های مختلف قدرت را در دولت در دست گرفته اند و از آن استفاده سو میکنند خودش و فامیلش را در عذاب و قهر خود و عذاب جهنم گرفتارشان بگردان . الهی من به عدالت تو ایمان دارم . الهی این جنایت کاران را بشمول کرزی از مقام و جا سرنگون و مانند یرید لعین جای شانرا در جهنم بگردان . الهی هرچه زودتر ملت مظلوم را از دست این سگ های وحشی و خون خور نجات بدهید. الهی مردم مظلوم جز به درگاه رحمت تو که روی بیاورند دیگر چاره ای ندارند . الهی تو دانا و بینا هستی که می بینی این کثافت های لعنتی تا کدام اندازه به کشور و مردم مظلوم خیانت ، حق و حقوق شانرا چون شیر مادر گفته می نوشند. الهی کرزی و داردسته ای آنرا و کسانی دیگر را که درجهت سو استفاده چوکی های دولت را غصب نموده اند در قهر و غضب خود و در آتش مانند ماهی کباب شان بگردان . ملت مظلوم روی به درگاه تو آورده اند . دعا و مناجات شانرا بی جواب نگذار. امین یارب العالمین

 • ازفحوای کلام برمیاید که این نوشته داکتر وهاج باشد زیر موصوف بوت پاک گروه آدم کش طالبان بود که بعدازسقوط طالبان برس وی بالای مقامات جدید تاثیر نکرد وحالا دست به نوشتن چرندیات نموده است.داکتروهاج نماینده آی اس آی همراه با پرچمی مشهور داکتر بصیرحسن وجاسوس خاد داکترعبدالودود باجوری وداکتر حفیظ الدین صافی فاشیست مشهور یازنه جنرال یوسف سخن گوی جنبش وزارت صحت عامه را درزمان رژیم طالبان به بربادی کشانده وبین داکتران نفاق وشفاق را بوجود آوردند.(لعنت به این منافقین)

 • سلام به همه !

  نویسنده عزیز ن ما( داکتر کمال ؟؟؟؟) از بیسوادی فاطمی ګفته در حالیکه خودش بیسواد مطلق است . بیسوادی اش از غلطی های املایی و عدم تداوم وپس وپیش بودن جملاتش هویداست . بعدأ چندی قبل آغای فاطمی جلو یکتعداد دزدها را ګرفت که شاید این دوست دوست عزیز ما یکتن از آنها باشد .

  سرور

 • بدینوسیله یکبار دیگر از وزیر صاحب صحت عامه خواهش مینمایم که درمبارزه با انحصارگران شفاخانه شخصی که مردم راپوست نموده ناامید نشده و برای ازبین بردان مافیای اعضای بدن مبارزه جدی نموده واز توطیه های ایشان نترسد. قسمیکه قبلاً پوزاین گروهک مافیای شفاخانه مانند شاگردان بصیر حسن پرچمی ،داکتر باجوری جاسوس وحفیظ الدین فاشیست و وهاج آی اس آی به خاک مالیده است بار دیگر شکست دهد.خداوند وجد شما با شما است.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس