صفحه نخست > حقوق بشر > سالگره فاجعه افشار نرسیده است؟

سالگره فاجعه افشار نرسیده است؟

صبح روز بعد از حمله شبانه٬ و کشتار و تاراج مردم افشار٬ در"هوتل انترکانتینینتال" جلسه ای به ریاست شخص "احمدشاه مسعود" تشکیل شد که در این جلسه شیخ "آصف محسنی" قندهاری٬ سید "حسین انوری"٬ سید "مصطفی کاظمی" و "رسول سیاف"٬ "یونس قانونی"٬ "داکتر عبدالله" و "قسیم فهیم" همراه با تعداد زیادی از فرماندهان اصلی "شورای نظار" و "حزب اتحاداسلامی" حضور داشتند
محمود روزی
چهار شنبه 11 فبروری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خاطره فاجعه تاریخی" افشار " یا " زخم خونین کابل" هنوز زنده و برای مردم افغانستان جگر سوز است. بلی تا همیشه تاریخ برای مردم این سر زمین سخت جگر سوز و نفرین آفرین است. زیرا عمق این فاجعه آنقدر بزرگ و بی رحمانه بود که تاریخ بشریت و البته که زندگی و خاطره جمعی همیشه مردم خسته افغانستان هرگز نمی تواند آن را فرموش کند.

در زمستان هرسال و در فصل سرما و یخبندان افغانستان وقتی مردم کابل در کنار یکدیگر و درنزدیکی "بخاری" نیمه جان خانه و یا در گرد یک "کرسی نیمه گرم" خویش می نشینند٬‌ خرسدسالان و بچه های خانه وعلی الخصوص زنان و مردان کهنسال غرب کابل ناخواسته و ناگاه به یاد "‌فاجعه افشار" می افتند. دراین رابطه کودکان و نوجوانان بیش از دیگر اعضای خانواده از همدیگر می پرسند: برادر٬ خواهر٬ کاکا و پدر٬ " آیا سالگره افشار نرسیده است؟" به آن روز غمناک و فاجعه آمیز چند روز مانده ؟ آیا وقت آن نرسیده تا همه آماده شویم و به زیارت مادر و برادر وخواهر خردسال مان و سایر شهدای مظلوم " افشار" برویم؟

راستی پدر جان و کاکا جان! "قبرستان" دامنه "کوه افشار" عجب هوای سرد و دلگیری دارد؟ هوای جنایت و خون بر مغز و روح انسان سنگینی می کند و غبار غم غربت و یتیمی بر یتیمان بجا مانده از جنایت افشار سایه می افکند.؟ غم گین ترین روز ما آنروزی است که بر مزار شهدای افشار می رویم. زیرا یاد مادر عزیزم و خواهر خردسال و برادران نوجوانم زنده می شود. آخ که مادر نیست و خواهر و برادرانم را از دست دادم!

عکس از سایت ديده بان حقوق بشر

"قتل عام مردم هزاره در "فاجعه افشار" کابل توسط شورای نظار به رهبری احمد شاه مسعود و اتحاد اسلامی به رهبری عبدالرب رسول سياف، در تاريخ 11هم فيبروری 1993 صورت گرفت که این کشتار با موافقت حزب حرکت اسلامی به رهبری شيخ آصف محسنی قندهاری، سيد حسين انوری و بعضی فرماندهان سادات شيعی انجاميد. که تاريخ مردم افغانستان و علی الخصوص هزاره‌ها را تا ابد به خون رنگين ساخته است. " (برگرفته از گزارش پروژه عدالت برای افغانستان ص 78)

بر پایه گزارش اسناد مذکور:" صبح روز بعد از حمله شبانه٬ و کشتار و تاراج مردم افشار٬ در"هوتل انترکانتینینتال" جلسه ای به ریاست شخص "احمدشاه مسعود" تشکیل شد که در این جلسه شیخ "آصف محسنی" قندهاری٬ سید "حسین انوری"٬ سید "مصطفی کاظمی" و "رسول سیاف"٬ "یونس قانونی"٬ "داکتر عبدالله" و "قسیم فهیم" همراه با تعداد زیادی از فرماندهان اصلی "شورای نظار" و "حزب اتحاداسلامی" حضور داشتند. داکتر عبدالله٬‌و فهیم هرکدام فرماندهی یکی از گروپ های نظامی شورای نظار را برعهده داشت. در این جلسه گفته شد که :" در حمله بر افشار تکلیف مردم بیگناه چه می شود؟ جنایت ناموسی و کشتار عمومی مردم صورت میگیرد. خانه های مردم خراب و مال و دارایی آنها به تاراج می رود و ....؟. همه سکوت کردند و هیچ تدبیر مشخصی اتخاذ نشد. زیرا عمده جنایت ها و قتل عام های عمومی بعد از آن جلسه صورت گرفت." (پروژه عدالت برای افغانستان ص 47)

عکس از سایت ديده بان حقوق بشر

بر بنياد گزارش‌های گاردين در سال 2001 " افراد تحت امر احمد شاه مسعود و سياف بيش از 1,000 نفر را در افشار کابل قتل عام کردند. به زنان تجاوز می‌کردند و بعد آنان را به قتل می‌رساندند. آنان حتی به سگ‌های شان هم رحم نکردند و حيوانات را هم به تير بستند".(گزارش پروژ عدالت برای افغانستان ص 51)

بازهم در این در این ارتباط از از سايت "سازمان ديده‌بان حقوق بشر" منبع گرفتم که "رحيم کنگ‌فو" يکی از وحشی‌ترين قوماندانان "شورای نظار" در مصاحبه‌اش گفته ‌است:" ما در تايمنی ـ کابل ـ منطقه هزاره نشين وارد شديم در يک روز 300 تا 350 نفر را کشتيم، اتفاقا در يک خانه هزاره وارد شدم يک طفل شير خوار را ديدم، برچه کلاشينکوفم را به دهنش گذاشتم٬ شروع کرد به مکيدن، من هم تا حلقش فرو بردم و کشتمش". همین گزارش را در ویب لاگ "یاد داشت های از کابل" نیز می توانید ملاحظه کنید.


آری جنایت و" فاجعه افشار" در فصل برف گیر و یخبندان کابل اتفاق افتاد. زمستان 1372 فصل دردناکی بود. همان فصلی که گرگ های گرسنه و وحشی "کوهستانات شمال کابل" پلان حمله و غارت دادند و با پیشبازی سگان سرگردان و زالو صفت منسوب به مردم٬ به شهر کابل هجوم آوردند. البته همان گونه که همه بیاد داریم در این جنایت ها٬ کشتارها٬ دریدن ها و تاراج ها٬ خوک های خون آشام دره های تاریک وحشتناک "پغمان" هم جزو این گله بود.

یاد مردم کابل باشد که گرگان گرسنه دیروز منطقه "شمالی کابل" و خوک های وحشی "دره های پغمان" همان تربیت شده های دیروز و باقی مانده های امروز اردوگاه کوهستانات "سیبری روسیه" و صحرای تفتیده "عربستان" بوده و هستند. که در شرایط کنونی برخی از نسل های تربیت شده "سگ های تربیت یافته روسیه" و مارهای هفت رنگ "صحرای حجاز" تاکنون هم در کمین مردم افغانستان و مشغول مکیدن خون و جنایت بر آنان است. با این تفاوت که دیروز زیر لوای شعار "دولت به اصطلاح مجاهدین" و امروز هم با شعار "حکومت دمکراسی" سر در آخور قدرت و جنایت دارند.

کاری از بشیر بختیاری

همه بیاد داریم که در "جنایت تاریخی٬ افشار" خوک های گرسنه به خون و شرف مردم در آخر یک شب تاریک از "کوه تلویزیون" و "کوه پغمان" زوزه کنان سرازیر شدند تا "منطقه افشار" را با خاک یکسان کنند و مجاهدت ها و قهرمانی های خویش را با قتل عام کودکان و تجاوز به شرف و حیثیت دختران و زنان بی دفاع و مظلوم این منطقه به اثبات برسانند. تخریب وسیع خانه های گلین مردم و رگبار بی رحمانه و دیوانه وار بر مردان و زنان همراه با تاراج دارایی های انسانی٬ مالی و مسکونی "منطقه افشار" خرج مانور نظامی و سلطه چند روزه حکومت به اصطلاح اسلامی مجاهدین(!!!) شد. تدارک دوباره جنایت و تامین مخارج زندگی گرگان گرسنه منطقه "شمالی کابل" نیز هدف دیگری بود که با این تاراج وسیع به آن دست یافتند..

نکته قابل یاد آوری این که: "جنایت افشار" از نظر تاریخی یاد آور و تداوم بخش اولین هجوم "دزدان کوهستانات شمالی" بر شهر کابل است٬ همان دوره ای که درتاریخ افغانستان به عصر دزدی و جنایت سقوی ها (منسوب به سلطه نظامی چند روزه حبیب الله "بچه سقاو" بر کابل) شهرت یافته است. در عصر سقوی تاریخ کشورما٬ یک "کوهستانی راهزن" ویک غلام بچه دربار موفق شد تا در یک فرصت دزدانه به کابل یورش آورد و جنایت و قساوتی را در تاریخ به یاد گار گذاشت که هرگز برای مردم افغانستان فراموش نخواهد شد. "جنایت افشار" هم تکرار همان دزدی و تاراج و راهزنی بود. با این تفاوت که عمق همه جانبه جنایت اخلاف سقوی ها درمنطقه بی دفاع " افشار" از نظر کشتار انسانی٬ جنایت ناموسی و تاراج دارایی بسیار بیش از جنایت "سقاو زاده" بود.
آری دزدان کوهستانی و گرگ ها و خوک های خون آشام آنروز در یک شب ظلمانی و سرد زمستان به منطقه افشار هجوم آوردند. در مرحله اول وفق شدند قلب کودکان مظلوم و به خواب رفته افشار را دریده و خون گرم آنان را سربکشند. در مرحله بعد توانستند استخوان های فرتوت پیر زنان وپیر مردهای را که از هوای سرد زمستانی کابل به خواب پناه برده بودند٬ به دندان بگیرند و به سختی و بی رحمی بشکنند.

روشنفکر آزاد اندیش کشور ما "داکتر سپنتا" سران اصلی دست اندرکار و طراح اصلی جنایت افشار را " دزدان و سنگ فروشان کوهستانی" لقب داده است. دزدان کوهستانی منطقه شمالی پس از این فاجعه توانستند بدن های باقی مانده "مردم قتل عام شده افشار" را به کوچه و سرک افشار زنده زنده پوست کنند و استخوان های آنها را همراه با کاروان سنگ های قیمتی معادن "زمرد" پنجشیر و "لعل" بدخشان به بازارهای پیشاور و اسلام آباد بفروشند. تا خرج حکومت نظامی و زندگی نکبت بار خویش را تامین نمایند.

فاجعه افشار "‌زخم خونین کابل" است. که بر تارک جبین این سرزمین باقی مانده و خونش تا همیشه تاریخ افغانستان جاری و ساری خواهد بود. تا باشد که این هم مانند سایر جنایت های حکومت چند روزه " دزدان و سنگ فروشان کوهستانی" در سینه تاریخ کشورما ابدی شود. بی شک جنایت افشار از جنس جنایت و کشتار مردم بیگناه مزار شریف ٬ بامیان٬ یکاولنگ و منطقه "کنده پشت" قندهار است که تا همیشه تاریخ نمای مظلومیت مردم ما و جنایت گرگان و خوک صفتان بیگانه پرست خواهد بود. یادهمه ای شهدای افغانستان گرامی باد!

سالگره "جنایت فاجعه افشار" بر مردم بجا مانده از آن جنایت تسلیت باد. نفرین بر تمام کسانی که آفرینندگان و عاملان این جنایت بودند. یاد مادران شهید شده در افشار که شاهد جنایت بر دختران و خردسالان خود بودند و کودکان قتل عام شده و سرهای پوست شده پیر زنان و پیر مردان و پیر زنان مظلوم و خانه های تخریب شده افشار و تمامی شهدای مظلوم افشار گرامی باد.


زخم افشار تا آخرین صفحه تاریخ تازه خواهد ماند

کاری از بشیر بختیاری

سه شنبه 10 فوريه 2009

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • heech jenayate qabele tawjeh neest, magar heech ellate ham bedone malool neest. beyayeed ta nefrat ha ra ahesta ahesta az dil ha bezedayeem harchand ke hama daman ha aloda ast , yaki shafi dewana dasht wa degarash rahim kongfo, yaki een kar ra kard wa aan degar aan kar ra , bada ba hale man wo to ke zendayeem ay doost
  ok
  tareq

  • سلام به تمام برادران تاجیک ،هزاره و ازبک:
   اولتر باید یک دنیا شرمساری و نفرین را به این نویسنده بی عقل و بی خرد به نمایندگی از ملت افغانستان تقدیم کنم.ای(ویروس)نویسنده واقعآ بسیار برات شرم است که شخصیت مانند مسعود عریز را توهین کنی. مسعود در خون و جان و رگ ملت افغانستان است قسم میخورم که اگر آدرس مشخصت را برایم بدهی من به نمایندگی مردم افغانستان با این توهین که کردی سرت را از تنت جدا میسازم این که بعد زیر دار هم بروم ارزشش را دارد که یک ویروس مانند تو را به خاک گور کنم. شما انسان ها لوده و احمق که سال ها بکوشید نمیتوانید اتحاد هزاره ها، ازبکها و تاجک ها را خراب کنید ما هیچ مشکلی با هم نداریم نه از لحاظ مذهبی نه قومی و نه زبانی ما یک ملت هستیم و به یک زبان تکلم میکنیم و به لحجه های همدیگر احترام قائل هستیم بنآ لطف نموده وقتی مبارکتان را در باره جنگ افشار مصرف نکنید. در جنگ افشار هم دشمنان ملت هزاره و تاجک دست داشتند و هردو طرف به خطا رفتند اگر جنگ افشار را در نظر میگیرید لطفآ عوامل آن جنگ (حمله بر پرورشگاه وطن و بی عزت ساختن 98 دختر جوان و حامله ساختن آنان، آلت تنسلی مردان را بریدن، سینه بریدن ها، بر سر میخ زدن ها، زنان و مردان مظلوم را بر دیوار خانه علم و فرهنگ میخ زدن ها، دختران جوان و زنان جوان را پیشروی فامیلشان بی عزت ساختن ها در کارته سه و چهار، توپ بازی به شکم زنان حامله آنهم در حالیکه زنان را از دو دستان شان به دستک خانه آویزان میکردند، و رقص مرده ها، سیخ داغ، داشی کردن ها و غیره ) را نیز در نظر بگیرید جنایت باید محکوم شود از هر فرد که باشد واز هر گروه که باشد اما اقوام محترم هزاره ازبک و تاجک را توهین نکنید این درد ها مشترک است و تا جای که سوال جنایت کار بودن شورا نظار و مسعود عزیز مطرح است اگر کسی به اندازه سوزن یک ثبوت مبنی بر جنایت مسعود عزیز و شورا نظار ارائه کرده بتواند من از این به بعد حاضرم تا مسعود را جنایتکار خطاب کنم اما این دور از انصاف و وجدان خواهد بود که یک شخص که عمر خود را فدای اقوام ظلم دیده کرد و به خاطر بدست آوردن حقوق شان بدفاع از ناموس، زبان و قوم شان جنگید و مبارزه کرد همان شخص را توهین کنید. زنده باد ساکنین اصلی خراسان زمین هزاره ها، ازبک ها ، تاجک ها و ترکمن ها و زنده باد لسان که تکلم میکنند زنده باد مسعود عزیز و مرگ به افغان ملت و مزدوران خود فروخته به افغان ملت چه تاجک باشد چه هزاره باشد چه ازبک باشد جاسوسی به افغان ملت مانند ناموس فروختن است. موفق باشید

  • سلام عزیزان من کاملا با نوشته‌ های نویسنده موافق هستم ,حقیقت تلخ است همین جنایت کاران مسعود خائن سیاف و ...... بودند که قتل غارت و چاپاول کردند در افشار , مردم اینها را نمیبخشد و تنفر دارد ازینها

  • باسلام خدمت همه دوستان تشکرازاینکه نظردادیدامامتسفانه که درنوشته هایتان ازجنایت های مزاری هیچ یاداورنشدید به این معناکه مزاری مرتکب کوجک ترین جنایت هم نشده است ولی انچه که تاریخ میگوید که همن مزاری بود که به فرق مردم میخ کوبیدسینه های زن هارابرید که هتادروقت دفن خاک هم قبول نکرد چندین بار بیرون کشید که این هم البته ازصداقت مزاری است به امید اینکه دی’رهمجوهماقت رانکنی

  • to Lotfullah
   i think u r not a student of university because u r like a very illitrate man if mazari cut any woman’s bread so where is that woman if she is ur wife or mother or relative plz attach her picture that we shoud see/

  • درست است اما مزاری بزرگ ظلم نکرد اما جواب ظالمان راداد ما افتخار میکنیم که آن بابای هزاره ها خوب جواب دادبه ظالمان ووحشیان دوره اش وتمام عکس االعمل های مزاری بزرگ نسبت به اعمال آن حیوان صفتان بود.

 • فرشته حضرتی نازنین و کلول ملول:
  اگر واقعا" وجدان دارید و خودرا روشنفکر و وطن پرست میدانید لطفا" در مورد قلم فرسایی کنید. درین جنایت سران خونخوار اکثر نژاد ها مشترکا" دست بهم داده و بی گناهان وبی پناهان را بدون کدام جرم وخیانت به ملت در خاک وخون کشیدند. نظر شما چیست؟

  • فرشته حضرتی فاجعهء افشار دلیل دیگری بر قهرمانی احمدشاه مسود می داند . بدون کوچک ترین ناراحتی وجدانی و ایمانی اگر باور ندارید اینک بنده قسمت های یک مقالهء شان را از از سایتجاویدان برای تان می اورم.(( درهفتمین سالگرد شهادت جانگذاز پرچمدار جهاد و آزادی قائد مقاومت ملت افغانستان، شهید احمد شاه مسعود قرار داریم. برای من وازچشم انداز من، شهید احمدشاه مسعود، بزرگترین حادثه زمان ما و بزرگترین حادثه ء تاریخ افغانستان است. به همین دلیل صحبت کردن ازمسعود، صحبت کردن از یک حادثهء بزرگ تاریخی و صحبت کردن از یک طرز تفکر واندیشه است.؟! آنچه را که مسعود برای آن سالیان متمادی مبارزه کرد وآنچه را که آو آرزومیکرد وبه آن عشق می ورزید، )) کشتن،خراب کردن ،وتمام کشور را از چشم شورای نظار دیدن.(( همه میدانیم که مسعود دربرابر دشمنان نیرومند خارجی وداخلی قرارداشت. درداخل افغانستان، کسانی که برای تمدید استبداد وتمدید بحران می جنگیدند، مسعود مثل خار درچشم آنها قرار داشت که حتی هنوز هم ذکر نام مسعود درکام آنها زهر می پاشد. دشمنان خارجی مسعود، حلقات نیرومندی بود که با حمایت ودخالت مستقیم کشورهمسایه (پاکستان) باتمام توان علیه مسعود جنگیدند. مسعود برای اینها نماد عزت ومقاومت افغانستان بود. شکستن مسعود را درحقیقت شکستن مقاومت وتسخیر افغانس )) کدام دشمن نیرومند داخلی ؟؟ مردم بیدفاع افشار ؟ مردم شجاع هزاره ؟ کاملا درست است که او با تمام توان علیه مردم افشار جنگیدو کربلای ثانی را به وجود اورد. از انجا که فرشته ستایشگر یک قاتل است پس او نمی تواند ان همه قتل عام مردم شریف هزاره یکی از خیانت های او بانند.

 • دوستان عزیز سلام!
  نگذارید از فاجعه افشار بهره برداری سیاسی صورت بگیرد .امروز تحت نام اربکی در جنوب کشور سلاح ومهمات توضیح میشود وپروژه های تحت نام کوچی وکوچیگری در دست تهیه است واین در حالی است مردم تاجک وهزاره وازبک با استفاده از طرح دی دی آر خلع سلاح میشوند .درست در چنین موقع که اتحاد مردم هزاره وتاجک برای هردوی شان سرنوشت ساز است طرح کردن مسئله ای افشار اگر از جانب هر کسی باشد عملی عاقلانه نیست.
  در خضوض مسئله افشار ودر مجموع در مورد جنگ های تنظیمی انوقت گلبدین وپاکستان بود که اختلاف هارا دامن زدند و هم طرف های در گیر گول انان را خوردند .وحالا که اینهمه سال وبعد ان اینهمه وقایع اتفاق افتاد باید این موضوع روشن شده باشد برادران چرا چشم تان را باز نمیکنید خطر قریبالوقوع است از بهسود بیاموزید . اینرا باید همیشه در کله خود مهر بکنید که مردم تاجک وهزاره سرنوشت مشترک دارند واگر هرگاهی در مخیله هرکدام شان کوچکترین حرکتی که منجر به اختلاف شان شود بروز بکند هردوی شان نابود هستند

  • در جواب امین باید گفت:
   اولا مساله وحدت ملیت های محروم هزاره و ازبک و تاجیک چیزی بو که مزاری طرح کرد و دوستم هم موافقت کرد ولی این مسعود اف بود که تمام این مسایل را نا دیده گرفته وپیش از همه شمشیر به جان ملیت های محروم گرفت. مسعود "سنگ فروش کوهستانی" کاری کرد که دیگر هیچ وقت نتواند ملیت های محروم با هم اعتماد و اطمینان کرده بتوانند. مسعود کسی بود که با استفاده از نفاق افکنی بین اوغان ها و هزاره ها کینه درست می کرد و عامل اصلی جنگ های کابل بین سیاف و حزب و حدت مسعود بود این هم در بیانیه حضرت مجددی آمده و هم در کتاب نبی عظیمی که می گفت:‌مسعود هزاران هاوان به طرف پغمان می زد و هزاران مرمی هاوان دیگر به طرف غرب کابل تا بین هزاره ها و اوغان ها جنگ بیاندازد هرکدام فکر می کرد که دیگری بالای شان انداخت می کند در حالی که همه توسط مسعود اف انجام می شد.
   مسعود اف پس از تصرف نظامی کابل اول برعلیه ازبک ها و هزاره ها اعلام جنگ کرد. مسعود در وقت سقوط کابل در جواب کسی که پیشنهاد کرده بود که باید طیاره ها به مزار منتقل شود تا دست طالب نیافتد گفته بود:‌طیاره های کابل بهتر است به دست برادران ما بیافتند تا این که به دست هموطنان ما قرار گیرد. این تفکر فاشیستی و خود خواهانه مسعود اف وتمام باند شورای نظار است. که هنوز هم در این تفکر تغییر حاصل نشده است. دیگر این مساله وحدت ملیت های محروم یک فریبی بیش نیست زیرا بیش از همه تاجیک ها و بخصوص باند شورای نظار تمام این راه ها را باطل کرد.
   مزاری هم به مسعود گفته بود که:" حالا که ملیت های محروم را نمی گذاری با هم باشند و بین شان نفاق می اندازی و قبل از همه خودت برعلیه هزاره و ازبک جنگ می کنی یک وقت خواهد آمد که ضرر این کار را هم ببینی." به راستی وقتی طالبان آمد خود مسعود اف زود تر از همه از کابل فراری داده شده و بعدها با نقشه رسول سیاف و داکتر عبدالله اوغان تبار کشته شد. مسعود اف برای خوش خدمتی و به دستور پاکستان اردوی ملی و پلیس ملی را منحل کرد درآخرهم توسط پاکستان کشته شد.حالا هم تفکر نفاق افکنانه و عدم صداقت بین باند مسعود اف باقی مانده. حالا باند شورای نظار هم خواهد فهمید که مسعود اف چه فرصت مهمی را از ملیت های محروم تباه کرد. راستی در مورد بهسود گفته بودید. عملکردشماها و تمام سران سیاسی وفرهنگی تاجیک و باند شورای نظار و قانونی و احمدضیا و فهیم و اسماعیل خان و عطا در مورد بهسود وهمکاری را هزاره ها چه بود؟ آیا چه کمک یا همکاری و همنوایی سیاسی یا فرهنگی یا نظامی کرده اید؟ تا صداقت شما به اثبات برسد؟ عملکرد بزرگان تاجیک مثل عطا خان و اسماعل خان در مزار شریف هرات برعلیه هزاره ها حالا هم بسیار بد تر از اوغان است. شما در مورد ازبک ها چه نامردی های را که نمی کنید؟ دیگر مردم هزاره وازبک این گونه حرف ها را باور ندارند. اصل این حرف هم از مزاری بود که شما الان می زنید ولی شما بودید که این فرصت همگرایی و همکاری ملیت های محروم را از ملیت هزاره و ازبک و تاجیک تلف کردید. لا اقل یک کمی فکر کنید و دیگر فریب بس است.

 • Ba salami bisyar garm wa arezoyee movafaghiyat barayee baradari dilzoz va mehraban, jinabi Mahmudi rozy azinki zahmat kashidan va jinayati tarikhi ra peshkash namodan.

  amrooz hamon shaghal hayee vahshi va sag hayee darande dar korsi parlamant nishnistan va khoni mardomi mazlomi afghanistan ra mechashad.

  az Jomla in sagi (pir shikh asif) mohsini ki imrozz hazaran hazara zeri sokhanani in shaghal meshinad aya in mardom maga faramosh kardan ki in haman doshman khon har ast? wa in ham Yenosi ghanoni ki imroz dar parlamant nishasta va. hamchinin Fahim khon asham ki imrooz mashgholi tejaraty miljonha Dalar amrikayee ast. va an ham said anwari kasif ki dar inaja masroff ast. az tamai baradarn hazra mekhaham ki diga in sag hayee vahshi ra royye nadihad. said sheye hamisha dar haghi mardomi hazra khiyanat kar da ast. az khodavand dar akhir mekham ki in vahshiyan kasif ra az paye daraward. wassalm alikom.

  Afghani

 • ترا بخدا که هنگام نوشتن این همه دروغ نشرمیدی؟ آخر هر کس می تواند قلم بردارد و بنویسند و از شکم خود راست و دروغ بکشد. چه می خواهی؟

  افشار فاجعه بود؟ می خواهی این را ثابت کنی؟

  حتی اگر یکنفر بیگناه در جایی کشته شود، فاجعه است. اما این فاجعه ها مسببین اصلی و فرعی دارند. کسانی که از مزدم سنگر گوشتی می سازند مسببین اصلی اند و شما آن ها را بنام بابه، یاد می کنید.

  چرا در مورد آنها نمی گویید؟ آیا آنها نبودند که مردم را بگروگانی گرفته بودند؟ چرا هزاره ها در دیگر نقاط شهر کشته نشدند؟ مثلاً در خیرخانه در تایمنی در ده بوری و هر جای دیگر؟

  یادت نرود که هزاره ها هم کشتند و میخ زدند و سینه بریدند و رقص مرده دیدند. اینها همه راست است یا دروغ کی می داند؟ اما می گویند.

  • وطندار, باید کمی از تعصب بیرون بیایی و دنیا را با انسانیت بنگری, در اینکه مسعود, فهیم, قانونی, سیاف و محسنی جنایت کار و وحشی بودند و هستند شکی نیست هزاره ها مردم صلح دوست و وطن دوست هستند بحث بحث قومی نیست بحث شخص است تو هم بالای هر هزاره ای که انتقاد واقعی داری بنویس ما از شخص دفاع نمیکنیم اما هرگاه کسی به هزاره ها توهین کند بااو بی تفاوت نیستیم.

   هزاره ها یک جامعه/جمعیت است چگونه بخودت اجازه دادی که کلمه هزاره را بکارببری در حالیکه انتقاد بالای اشخاص است.

   خدا هدایت ات کند.

  • کجای این حقایق دروغ است:
   اولا، تاریخ این حقیقت را به اثبات رسانیده است چنانچه خرابی ها تا هنوز مشهود و هویدا اند، اجساد که تا هنوز از چاه ها و خرابی های آن منطقه پیدا میشوند و تمام گزارش های که توسط سازمان های حقوق بشری ملی و بین المللی انتشار یافته اند مبیین این واقعیت تلخ است.
   شما که از این جنایت دفاع مینمائید آیا پشیزی معلومات در باره آن وقایع دارید یا پیش چشم شما را همان تعصبات و تبعیضات قومی گرفته و نمی گذارد با وجدان انسانی به چنین وقایعی بنگرید.
   عزیز من تو اصلا چنان کورکورانه میخواهی از این جنایت دفاع کنی که مطلب را به دقت نخوانده ای، از مصاحبه آن وحشی که من عار دارم که نام حیوان را بر او و صد ها امثالش بگذارم، این حقیقت کاملا واضح و مبرهن است همچنانکه شخص شما از تایمنی یادآوری نموده اید.
   من از شما می پرسم کدام ادله ای قابل استناد داری، من که تا این لحظه خواستم تا از خودم چیزی نگویم اما من که آن زمان ده سال بیش نداشتم و هزاره نیز نیستم شاهد چنین جنایاتی بوده ام.

   در اخیر از تمام افغان ها تقاضا میکنم که بصورت انسانی با مسائل بر خورد نمایند و از دایره های قومی، نژادی، سمتی و مذهبی پا فرا تر گذارند.

   منصور "افشار"

  • در جواب به نظربات بالایی که نویسنده آن از نوشتن نامش شرم دارد:

   یاد آوری از شهیدان فاجعه خونین افشار که لکه سیاه دیگری را در تاریخ افغانستان به یادگار گذاشت به معنی همکاری و همدردی به بازماندگان آنان می باشند. همکاری با آنانی می باشد که تمام اعضای فامیلش را از دست داده است. یادآوری از مردان کهنسال و زنان بی گناه می باشد که به بدترین وضع توسط خاینین ملت به شهادت رسیدند ویادآوری از اطفال بی گناه و تازه پیدای میباشند که در آغوش مادرانش همراه با آنان هدف تیر های مزدوران قرارگرفتند.

   در نظر شما کشتن هزاران نفر بی گناه فاجعه نیست؟ هزاران خانه ویران می شوند و تمام اموال و دارایی مردم به تاراج می روند این فاجعه نیست؟

   این را بدان که نگرش مردم و جهان در این مورد هر روز بیشتر میشوند و سالگرد فاجعه افشار با گذشت زمان با شکوه بیشتری بر گذار می شوند تا دنیا بدانند که خاینین از افغانستان چه ساخته اند و بدانند که دشمنان واقعی مردم کی بودند و چه ظلمی را بر مردم روا داشتند.

  • من با فوزیه جان کاملاً موافقم. هزاره ها نه،بلکه خلیلی بوجی فروش قبلی مندوی و محقق خاین،که با یک دختر پوهنتون بلخ در زمان قدرتش بحیث وزیر داخله وقت به زور عروسی کرد و او دوست یکی از همصنفی هایم بود بالای مردم خود و سایر اقوام ظلم نمودند.بیاد دارم،که قلعه واحد، اونچی باغبانان، کوته سنگی و سایر مناطق را چور و چپاول کردندو مردم را به انواع و اقسام مختلفه کشتند و زن، این موجود قابل ستایش را حین ولادت دیدند و بعداً کشتند و پستان های زنان پاکدامن و عفیف را بریدند و به مردم خوراندند و خود با پول ایران افراطی و ظالم به عیش و عشرت پرداختند و مردم را از هم دور کردند. من بیاد دارم،که اقوام افغان با هم بسیار نزدیک شده بودند، حتی که باهم عروسی میکردند،ولی با آمدن مزدور های بیگانه هریک سیاف، ربانی، مسعود، مزاری، محقق، خلیلی، کاظمی و سایرین بین اقوام افغان تفرقه و بدبینی ایجاد کرده و ایشانرا از هم دور کردند. اکثر مردم افشار و افشاری ها بیگناه بودند ولی ممکن تعداد شان در جنگ دست داشتند زیرا ایشان بودند که از پوسته بلبل مردمان بیگناه را هدف قرار میدادند و سر میبریدند. حتی مرا هم برای ساعاتی نشاندند تا بکشند و یا بالایم موضع جنگی بکنند. من میگویم که با ایران دوستی نکنید و هیچ گاهی با مردم اهل تسنن دشمنی ننمایید زیرا هیچ قومی نمیتواند قوم دیگری را از بین ببرد. از دوستی نمودن و دوستی ها نترسید زیرا محبت فاصله ها را از میان میبردارد. بیایید یکدیگر را تحمل نموده و بپذیریم بیایید برای آبادی وطن بکوشیم و موضوعات قبلی را صرف برای تأمین عدالت اجتماعی و به محاکمه کشانیدن نتنها عاملین افشار بلکه همه عاملین همه جنگ ها بکار ببندیم و نیز با جهت تحکیم وحدت ملی و اتحاد سراسری دست بدست هم دهیم. باید بخاطر داشت،که از کینه کینه خیزد و از روی مهر مهر. نگذارید فاجعه افشار دوباره تکرار شود و نیز به اقوام دیگر افغان احترام نموده آنها را منحیث برادر و هموطن خود بشناسید. تبعیض از نظر اسلام حرام است و حرام را جز کافران ادا نکنند. مرگ بر خایئنین ملی هریک مزاری، کاظمی، مسعود، سیاف، محقق، خلیلی بوجی فروش، ربانی و سایرین که از قید قلم باز مانده اند و سرفراز باد آنکسی که برای وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور مبارزه و فعالیت مینماید.نصیحتی برای کابل پرس? دارم،که کوشش کند در قلب افغانها جای بگیرد و برای تفرقه کار نکند برای تمامی اقوام بنویسد و خود را ملی بسازد تا مانند شخصیت های چون کاتب هزاره، وزیر اکبر خان و سایرین به نیکی یاد شود نه مانند مزاری خاین یا سیاف خاین. زنده باد رمضان بشر دوست. درود به روان پاک محمد و آل محمد (ص).
   با احترام

  • سلام به نویسنده ای( سالگره ای فاجعه ای افشار نرسیده است)!
   بعد از عرض سلام میپرسم که چرانامی از صیاف که یگانه کسی بود که نسل کشی را در مناطق هزاره نشین کابل بنا کرد که هزاره هاره میکشت و دارایی شانرا چور کرده به پغمان انتقال میداد، گرفته نمیشود که زنده و حیات است و هنوز هم بالای هزاره هاغور میزندو قومش بالای تان حاکمیت میکند. چقدر مخرب و کور زهن و بی خرد استی؟ بلاخره مزاری را کی نابود ساخت.
   تو آ دمک فروخته شده و بی خرد باید دقیق تر فکر کنی و دشمن مردم خود را بشناس و کرنه دوصد سال دیگر برای اوغان ها جوالی گری خواهد کردی.
   به امید خرتمندی ات.
   اجمل نورستانی

  • اين جمله «کسانی که از مزدم سنگر گوشتی می سازند مسببین اصلی اند و شما آن ها را بنام بابه، یاد می کنید» مرا به ياد واقعه تاريخي انداخت .
   وقتي عمار ياسر صحابي بزرگ رسول خدا در جنگ صفين به شهادت رسيد ، از آن جايي كه مردم شام از رسول خدا شنيده بودند كه عمار به دست «فئة باغية ؛ گروه نابكار» كشته خواهد ، در حقانيت معاويه به ترديد افتادند .
   وقتي خبر ترديد لشكريان شام به معاويه رسيد ، توجيه خنده داري كرد : «عمار را كسي كشته است كه او در برابر نيزه و شمشير ما قرار داده است!!! »
   يعني قاتل عمار امام علي عليه السلام ؛ چرا كه او عمار را به جنگ با معاويه آورده است .
   هنگامي خبر به امير مؤمنان عليه السلام رسيد ، فرمود : «پس قاتل حمزه سيد الشهداء نيز خود رسول خدا است ؛ چرا كه او حمزه را به جنگ با مشركان برده است » .
   در اين اين جا اين شخص ، دقيقاً همان توجيه را مي‌كند . بلي مزاري قاتل مردم افشار است ؛ چرا كه او علم غيب نداشت كه وحشي‌هاي شمالي امشب به افشار حمله مي‌كند و مردم را قتل عام مي‌كنند !!!!
   فاجعه افشار هيچگاه از ذهن شيعيان افغانستان پاك نخواهد شد ، احمد شاه مسعود از ديد ما يك وحشي قاتل و يك فاشيست جنايت كار است ؛ هر چند كه هم قطارانش او را «قهرمان ملي» بنامند .
   والسلام ، يزداني از غزني

  • دروغ گفتی اولین کسی که به کشتار و قتل عام مردم کابل دست داشت مسعود اف و باند شورای نظار بود. عامل اصلی جنگ های بین حزب وحدت و اتحاد سیاف هم مسعود اف و باند شورای نظار بود. شما بودید که نیروهای مردمی پشتون را در راه سیلو و مسیر کوته سنگی می کشتید و زنده پوست می کردید و بعد جنازه اش را در راه سرک می گذاشتید که حزب و حدت کشته است. همین کار را در مورد هزاره های بی دفاع می کردید. اصلا شما بودید که کینه های بین هزاره ها و پشتون را را دامن زدید.

 • از چرندیات شما هویدا است که شما از باند کسیف ، بی شهور ، بی فرهنگ ،بی هویت افغان ملت(ملا عمر کور، حکمتیار ، حامد کرزی ،احدی) استید. شما یک بار خود را زحمت بدهید و اخبار امروز را بخوانید . هفت حمله انتحاری از هم تبارتان . 47 نفر کشته اند و 145 نفر زخمی کردند(کرزی دیروز از برادران وحشی(طالبان) و ادم کش خود خواست تا به او بپیوندند) . این تنها اخبار امروز است . هفت سال همتبارتان به جز از مکتب سوختاندن، سربریدن ، انتهاری کردن ، هرویین کاشتن..... هیچ کاری دیگری نکرده اند . و اما امروز تو خواسته ای چرندیات در مورد افشار بنویسی .
  در این جای شک نیست که در جنگ های کابل ازهمه اقوام افغانستان کشته شده اند که تعداد کشته شدها 26000 نفر میرسد. 10000 نفر در افشار کشته شده است و باقی25000 را کی کشته مسعود ؟ و یا مزاری ، حکمت یار !. چرا در مورد انها کسی هیچ نمی نویسد . من در ان موقع در شهر نو زندگی میکردم که روزانه هزاران راکت را گلبدین ،مزاری شلیک میکردند. یکی ازاین راکت ها را من شاهد بودم که در میدان والیبال اصابت کرد و 27 نجوانان بیگنا ه که مصروف والیبال بودند شهید کرد . اگر به این گز ها حساب کنیم مزاری باید هم ماحکمه کنیم .

  • با عرض سلام
   بجواب هموطن ما باید عرض کنم که مسوول همه ویرانی ها و کشتار ها ربانی است که بعد از گذشت 4 ماه ریاست جمهوری به چوکی خود را سرش کرد و حاضر نشد کنار برود و با پول و اسلحه روسیه خواست خود را بر مردم تحمیل کند به خواب و خیال اینکه شاید مثل ظاهر شاه بتواند 40 سال سیادت و حکمرانی کند.

 • سلام و درود خدمت تمام مردم داغ دیده این مر ز و بوم

  نفرین به همچو افراد که از تازه ساختن زخم های مردم بجای التهام برای انداختن نفاق بین تاجک و هزاره بهره سیاسی میبرد.ارش جان بسیار خود شناختی این افغان ملتی ها را.

  • هموطنان عزیز: خیانت ، جنایت ، ظلم و ستم بر افراد بیگناه از طرف هر قوم وقبیله بر علیه هر قوم وقبیله که صورت بگیرد قابل بخشش نیست. مهم آنست که ما با وجدان بیدار حقایق را مورد بررسی قرار بدهیم. نه اینکه به خاطر منافع شخصی ومادی وهرنوع ارتباطات از حقایق چشم پوشی ویک قوم ویا قبیله را متهم نموده و دیگر را برائت بدهیم. این خواستهء افراد شریف ، با وجدان و وطن پرست است.

  • ارین گرامی
   اگر شما واقعا خواهان وحدت اقوام تحت ستم هستید چرا بخاطر اشتباه هولناک ومسعود و سایر افراد که درین فاچعه دست داشتن از هزارهها معذورت خواهی نمیکند هزاره مردم مهربان است اگر از انان طلب بخشش شود بدون شک تیغ انتقام بروی کسی نخواهد کشید
   اما در چواب نوسنده که نوشته است که مزاری از مردم سنکر گوشتی ساخته یک ادعای پوچ بیش نیست چون مزاری در علوم اجتماعی بود نه در خانه خانه ا فشار که اماج تجاوز و حملات نیروهای دفاع وقت که شخص مسعود ان را رهبری میکرد قرار گرفت و به ویرانه تبدیل گردید
   در ضمن اظهارات سربازان مسعود را که برای خوردن خون هزارها به غرب کابل امده اند همه مردم دنیا از طریق رادیوی بی بی سی شنیدند
   ما از برادران وخواهران تاچک تقضای زیادی نداریم فقط شما به این امر اعتراف کنید که درکناری این همه قهرمانی که مسعود کردکاری را در افشار باهمدستی سیاف کرد هیج انسان که شیر ادم چشیده باشد انرا نمی کند و ما بخاطر این اشتبا که هویت مسعود را در نزد هزاره ها و مصبیت دیده گان افشارلکه دار کرده عذر
   خواهی می کنیم و انگاه چنانچه گفته شد هزاره ها بروی کسیکه از در صلح و اشتی پیش اید تیغ نخواهد کشید
   انانکه از عبدالرحمن حمایت میکند عین موضوع را میگویند یعنی این شاه چابربخاطر قدرت بخشیدن حگومت مرکزی هزاره ها
   را قتل و عام کرد وشما انرا بدل نگرید چون قرنها از ان گذشته است ومصلحت چنین اقتضا میکند که ما باید گذشته را فراموش کنم من نیز از من مسئله جانب درای میکنم اما بشرط که بواقعیت اعتراف شود و مشخص شود که مقصر بوده وبا هیچ دلیل
   از شخص مقصیر دفاع صورت نگردد انگا ما میتوانیم طرح نو در اندزایم و برادر وار در کنار هم زندگی نمایم

  • سلام به برادر عزیز آقای میر هزار تشکر از شما برادر عزیز که اینگونه همشیه در فکر مردم مظلوم هستید در افغانستان کسی که به نام قوماندان بوده است هر کدامش صد ها نفر مظلوم را کشته است و امروز بهترین وظیفه در افغانستان دارد در قانون اسلام کسی که یک نفر بی گناه را میکشد باید به دار آیخته شود کسی که بدترین ظلم را کرده است در حق مردم وکسی که تمام سنگ کوهای پنجشیر را به روسیه فروخته است امروز به نام قهرمان ملی یاد میشود من نمی دانم که کدام احمق این لقب را مانده است خود تان بهتر میدانید که زنا در قانون اسلامی یکی از بدترین کار است و امروز اگر خر را هم در پیش آخند ایلا کنید نمی ماند

   آنلاین : سالگرد فاجعه افشار نرسیده است؟

  • دوست عزیز آقای پرسشگر ! امید وارم سر حال باشید . در جنگ های تنظیمی کابل ، ملیت ها پامال خواست های سیاسی باند های جنایت کار هفت گانه و هشت گانه شده بودند . رهبران جهادی بخاطر منافع سیاسی خود و تمویل کننده گان خود گاهی با این طرف در گیر وگاهی هم با آن طرف رقیب عهد های خجالت آور می بستند . دوستم گاهی با مسعود بود و گاهی با راکتیار ، همچنان بابه مزاری . بالاخره بابه مزاری را که بخاطر عهد و پیمان بستن سیاسی نزد طالبان رفته بود ، طالبان به شهادت رساندند . مردم عادی ، چی تاجک چی پشتون و چی هزاره و چی ازبک در جنایات تنظیمهای جنگ سالاران رول نداشتند که حال از یک دیگر عذر خواهی نماید . من یک تاجکم و به پیشگاه تمام مردم کشورم به هر قوم نجیبی که مربوط میشونددست عذر بلند میکنم که برادران عزیز ! در چنگهای گذشته و امروز مردم عادی ما رول نداشتندو ندارند . این دیدو نگرش بی پایه را از سر برهانید. را در زمان حاکمیت نوکران شوروی جوانان به زور به سربازی سوق میشدند ، مجاهدین هم به زور جوانان مردم شان را به جبهات جنگ میفرستادند و یا جریمۀ نقدی میکردند . امروز طالبان نیز به همان سیاست زور روی اورده اند . شاید یک تعداد گرایش های قومی را بدون در نظر داشت همۀ جنایات تحمیل شده بالای یکدیگر بصورتی توجیه نماید ولی تمام اقوام را شریک ساختن در جرایم تنظیم ها فکر میکنم نظر بجا ، شایسته و معقول نخواهد بود .

  • اقای مزاری سلام

   من با شما موافق هستم چون اکثر افراد که در کابل میجنگیدند به هیج قانون مقید نبودن و اکثر اوقات خودسرانه عمل میکردند اما درمورد افشار مسئله خیلی متفاوت است نیروهای منظم وزارت دفاع وقت با تمام امکانات ارتش به دستور و رهبری شخص وزیر دفاع اقای مسعود مناطق مسکونی افشار را مورد تهاجم قرار داد و انرا به ویرانه تبدیل کرد چنانچه جنرال نبی عظیمی در کتاب اردو و سیاست خود مینوسد که درزمان شروع عملیات افشار مسعود خود بر فراز کوه تلوزن رفت تا عملیات را بصورت دقیق رهبری نماید بنانمیتوان گفت که فاجعه افشار یک امر تصادفی بوده و چند افراد خود سر انرا برا انداخته است و نوسینده مذکور اضافه میکند که حچم اتشباری چنان سنگین و سیع بود که بهیچ وچه نمیتوان از وقوع فاجعه انسانی جلوگری نمود

   بعد از فاجعه افشار بود که مزاری ناگذر با حزب اسلامی متحدشداتحاد که از نه از روی میل که از ناچاری به ان تن داد کسانی که ادعا میکند که مسئولیت مسعود بود تا نظم را حاکم سازد صادقانه بگوید نظم و امنیت کابل بعد از فاجعه افشار بهتر شد یا بد تر . اگر ما و شما ب قضیااز دیدواقعی گرای بینبنم بعد از افشار دها جنک خونین دگر رخداد این را من میپذیرم که مزاری مردی لجوج بود و قسم خورده بود که انتقام افشار را باید از مسعود بگیرد ومسعود نیز حاضر بود که بهر قیمتی که شده مزاری باید ازمیان بردارد قضیه ملاقات مسعود در میدان شهر وبرادر خطاب کردن طالبان درین رستا بود که صحنه را بر مزاری تنک سازد.

   دوستان که ادعا میکند که نظم و امنیت را افرادحزت وحدت در کابل مختل کرده بودندادعای واهی بیش نست چون راکت تماما از طرف گلبدین فیر مشد چرا مسعود سراغ حکمتیار نمیرفت. حزب وحدت خوشبختانه یا بد بختانه صلاح ثقیل نداشت تااز ان استفاده نماید تپه اسکارد در دست شیخ محسنی بود که از متحدان شورای نظار بود. من باز تکرار میکنم اگر خواهران و برادران تاچیک ما اشتباه هولناک مسعود را درمورد افشار بپذیرد از عملکرد ایشان درموردافشار دفاع نکنند مشکل باقی نمی ماند که بر سر ان منازعه کنیم

   درمورد رقص مرده ....اقای چکری با اعتراف صادقانه خود جای برای منازعه با قی نگذاشت اگر ما و شما هر کدام ما مثل ایشان واقعیت را انگونه که بوده شرح دهیم دگر دلیل نداریم تا به اتهمات واهی تمسک چویم

   در اخر هرکه درمورد جنایات افراد حزب وحدت نوشته هیح یکی از ماهزاره ها نگفتم که شما درین مورد ننوسید که دگران استفاده سیاسی میکند بگذارید واقعیتها افشا شودو مجرم اصلی شناخته شود تا ما و شما مجبور به تاوان دادن اشتباه دگران نشویم
   به امید انرا روز که غبار تهمت و افترا از روی حقایق برچیده شود و هرکس در جایکاه واقعی خود قرار گیرد

  • آقای پرسشگر در پناه خداوند باشید . از چگونه گی فاجعه افشار که کدام طرف در گیر درین واقعه المناک ملامت بوده ، خبر دقیق ندارم که بتوانم با شما درمورد به بحث بپردازم . چون هیچ ارتباطی نه باگروپ های جهادی نداشتم و نه باحزب وطنفروش دمکراتیک خلقی .

   شما اسرار دارید که ما تاجکان باید از کردار مسعود و ربانی تاجک باید در پیشگاه مردم هزاره معذرت بخواهیم . بسیار خوب ، به معذرت خواهی ما اگر درد و الم برادران هزاره ما التیام میابد ، من منحیث یک تاجک از برادران هزاره بخاطر مسعود که تاجک بود ، معذرت میخواهم . حال بیاید شما برادران هزاره بخاطر فجایع که حزب وحدت به مدت سه ماه حکمروایی خود در مزارشریف انجام داده و خودم شاهد همه جنایات هولناک برادران هزاره در مزارشریف بودم ، از مردم بی دفاع مزار معذرت بخواهید !و برادران پشتون ما از اعمال عیر انسانی راکتیار و طالبان انتحاری زای در پیشگاه مردم کابل و این کشور معذرت بخواهند . آیا مانند من کسی دیگری به شمول شما آقای پرسشگر چنین شهامت راخواهید داشت . که از اعمال غیر انسانی رهبران قومی تان معذرت بخواهید .

   به این معذرت خواهی ها دردی مدوا نمیشود ، از خداوندآرزومندم روزی همۀ جنایت کاران جنگی به شمول چپی ها و راستی ها که به هر قوم و قبیلۀ مربوط میشوند و دست شان بخون مردم مظلوم و پا برهنۀ این کشور اغشته است به چوبه های دار بروند تا شاشیدن شان را مردم این مرزوبوم در زیر دار حقیقت به چشم سر ببینند .

   آفریده گار من ! ما از درگاه تو آمدن چنین روزی را نیازمند و چشم براهیم . آمین یاهو !!

  • اقای مزاری درود بر شما

   شعری زیبای است از سعدی که ابیاتش دقیقا به یاد ندارم اما محتوایش این است که انچه را به نفس خود نمی پسند بدیگران نیز روامدار
   بنابر انچه گفته شد من با حزب وحدت وشخص مزاری تا انجا موافق هستم که از بودن و حقوق خود دفاع کردند اما اگر انان روزی به بهانه دفاع از موجودیت و حقوق خود حریم انسانیت را شکسته باشندو به حقوق دگران تجاوز کرده باشند از نظرمن با عا ملین افشار اصلا فرقی ندار اگر حزب وحدت در زمان حاکمیت اش به مردم بی دفاع مزار گزنده رسانده با شد در صفوف کسانی قرار میگرند که در بامیان و یکاولنک جنایت کردند از نظر من نفس جنایت عمل ضد انسانی حالا فرق نمیکند که جانی از کدام قوم باشد وجنایت درکچا و کی به چه دلیل صورت گرفته باشد.

   اگر همتباران به حقوق دگران تجاوز کرده باشند واعمال ضد انسانی مرتکب شده باشند من از تمام انان که قربانی این چنایت شده اند معذورت میخواهم زیرا مردم متدین هزاره از پرورش دادن همجو فرزندانی که نام این قوم نجیب و زحمتکش را با جنایت وبد نامی الوده سازند ننک دراد و انان هیح وقت ودرهیج جای مورد حمایت هزارهای صلح و دوست و امین قرار نخواهد گرفت

 • Hi
  This is how human beings are doing to show their respect to others for their well being and personal profits. Money was so important in this cruecial event which resulted in thousands of deads and permiment mental injuries. Those (I mean Saeeds who were the main cause of this misadventure) who invloved in this event now see their position among the people that treat them like tramper dogs. They now are being killed like dogs one by one as we saw Masoud and Mostafa Kazimi.

 • در جواب این هموطن ما که بنام روزی این مطلب را نوشته است باید گفت که در تاریخ افغانستان از این واقعات خیلی تکرار شده است و اگر یاد شما باشدجنایاتی را که عبدالرحمان خان در مقابل برادارن هزاره ما مرتکب شد تاهنوز تکرار نشده است چنانچه همه مردم کشور ما از کله منارهای آن اطلاع دارند ولی یک حرف را باید یاد آورشوم که بخاطر اشتباه یک گروه آدم نباید تمام مردم آن مرزوبوم را به باد انتقاد قرار دهید. نویسنده محترم این مطلب یعنی آقای روزی خیلی احساساتی شده و همه مردم تاجک و در مجموع مردم شمالی را به باد استهزاء گرفته است که خیلی یک کار بد است. من خودم گرچه از شمالی نیستم ولی این انتقاد شمارا که همه مردم شمال را توهین کرده اید قبول ندارم. اگر یک کمی تاریخ افغانستان را می خواندی و می فهمیدی که درد مردم شمالی و مردمی که در پشت سر حبیب الله کلکانی استاده بودندبا مردم هزاره ما یکی است . در آنوقت هم مردم جاجی و منگل به طرفداری از نادر غدار که دشمن هزاره ها بود به شمالی هجوم آوردند و زن وفرزند این دیار را به اسارت گرفتند و تاکستان های مردم شمالی را سوختاندند چرا نویسنده محترم از این واقعات یادی نمی کند. در مجموع و در طول تاریخ کشورما همیشه تاجک و هزاره در یک ردیف ضربه پذیر بوده اند ولی در یک مقطع تاریخی که احمد شاه مسعود درتنگنا قرار گرفت و برادر بزرگوار ما جناب مزاری با گلب الدین خان زیر نام شورای همآنگی بر حکومت نو پای مجاهدین رحم نکردند و این برادران هزاره ما در نقاط تحت قلمرو شان در کابل در سر تا جک ها میخ سی انج می کوبیدند و رقص مرده درست تماشا می کردند از قلم نویسنده محترم باز مانده است. در چنین اوضاع و احوال که مردم بی گناه نمی توانست از پل باغ عمومی تا دارالامان برود مسعود که در راس قدرت بود و در برابر مردم مسوولیت داشت چه کاری می توانست بکند آیا می نشست و تما شا می کرد یا اینکه در رفع ای نا بسامانی ها اقدام می کرد؟ به هر حال در همان اوضاع و احوال شما هم اگر به جای مسعود می بودید همین کار را می کردید وواقعا اگر درک درستی از تاریخ می داشتید و می فهمیدید که دشمن هزاره و تاجک دشمن مشترک است هرگز این مطلب را نمی نوشتید. به هر حال حالا زمان این حرف های نیست زمان اتحاد و وحدت است و مطمئن باشد که اگر این حرف ها را دامن بزنید و میان تا جک و هزاره خصومت ایجاد کنید آنوقت فاتحه ای دوملت باید خوانده شود و چون دشمن قوی این دوملت در کمین است و با ایجاد شکاف بین این دوملت می خواهند به اهداف دیرینه شان برسند بنا بران بر افراد این دوملت زجردیده یعنی تا جک و هزاره لازم است تا یک کمی از عقل و شعور کار گرفته فریب این دشمنان سوگند خورده را مانند روزی خان نخورند و از تفکر و تعقل کار بگیرند و دوست و دشمن شان را درین وقت حساس کشور ما در ک نمایند. با احترام

 • با سلام خدمت نویسنده محترم . مقاله بسیار تکان دهنده وجالبی بود. ومهم تراینکه کاملا مستند است.

  آنلاین : http://saat13.blogfa.com

 • تسلیت به بازماندگان زخمدیده افشار:

  یادآوری از شهیدان افشار به معنی ایجاد اختلاف میان اقوام مختلف افغانستان نیست بلکه همدلی با بازماندگان آنان است. یاد آوری از فاجعه افشار به معنی لعنت بر کسانی اند که این فاجعه را به وجود آورده و هزاران را سر بریده اند و لعنت برکسانی اند که از خون مردم هزاره تغذیه نمود بالاخره به آنان خیانت کردند.

  سید نما های که از خون مردم هزاره تغذیه نمود باالاخره نامی از خود به جا گذاشت که صحفه تاریخ را سیاه کرد. اینان هر روز با تک نک دروازه خانه های هزاره ها در خواست یک کاسه آرد یا یک خمیر نان میکرد تا از گرسنگی نمیرد اما این گدا ها تغیر از آب برآمد. آیا این گداها باز هم لیاقت سهم امام را دارند و آیا این بار مردم خودش را گرسنه نگه می دارند تا لقمه ای به سید گدا بدهند؟ نه!!!!! هرگز!!!!! never!!!!! من شخصا دوست دارم این سهم امام را به یک آدم واقعا گرسنه بدهم نه به یک سید خاین که دایم باحیله و فریب و با گفتن (الله کمک) مردم را به باد دادند.

  یک جالب داستان وافعی راجع به سید به یادم آمد می خواهم برای شما باز گو کنم ببینید و قضاوت کنید که این مردم به ه اندازه مکار و حیله گر هستند. داستان از این قرار است که "روزی دو سید به جاغوری می ایند و این ها یک موتر هم داشتند. بد بختانه موتر آنان در مسیر راه خراب می شود. اینان فکر می کنند که چه کنیم تا موتر را ترمیم کنیم زیرا آنان با خود پول نداشتند. باالاخره آنان تصمیم می گیرند تا برای گدای هر یگ به یک قر یه بروند. بعد از گدای در روز شب ها در مسجد می آمدند تا شب ها در کدام خانه برای صرف نان شام بروند. خوشبختانه یابدبختانه یکی از این دو سید را در خانه ای می برند که در آن مهمان های دیگر هم حظور داشتند البته مهمان ها هم همه بچه های جوان بودند. بعد از صرف نان شام این جوانان از این سید خواهش می کند تا واقیعیت را بیان کند که چرا به گدای دست زده وگر نه در غیر آن صورت در حق آن کار خلاف انجام می دهد. باالاخره این سید مجبور میشود تا واقعیت را بگوید. سید داستان خراب شدن موترش را بیان می کند. او می گوید من یکی از سرمایه دار های سید ها هستم که بهترین خانه و چندین موتر دیگر هم دارم. او می گوید اصلا من در عربستان کار می کنم فقط برای چند روز اینجا هستم و دیگر این که چرا پول با خود نه آوردیم دلیلش این است که ما فکر کردیم به گدای شاید دریابیم."

  حالا ببینید این ها در افشار چه ظلمی را رواداشتند حتی به خردسالان هم ترحم نکردند. این خفاشان شب ها در کنار مسعود، ربانی، سیاف و گلبدین خوابیدند و در جریان روز به گدای در میان هزاره ها رفتند.

  حالا می بینیم که این لاشه خوران یکی پشت هم به قتل میرسند تا جامعه ما چهره کثیف شان را نبینند

 • salam ba hama hamwatanani gerami
  the anniversiry of Afshar tragedy is here again !and all the victimes of this hirrific tragedy have our sincere sypathy. i thank every single one of you who have written these well documented and fact based articles about Afshar and i admire your couorage and wisdom that you still remember your past while working hard for the better future of this country .in a time when our people are still being targetted just for thier ethnic background and when non hazaras are making millions of Dollars in the name of our people while our people are ignored the most basic of thier rights, when i read that thier are alot of people who remember thoes helpless victimes of these bloodsucker’s rampage, i can only thank you people and the great god for not letting the hardest struggle and sucrifices of our people go in vain. remember my hardworking and honest peopl!.that by forgetting the past we can NOt resolve our deferences in future .this is in the best interest of our arch enenmies that we forget our past, because that way they have more chances of repeating thier evil policies towards our people again .LET THESE BLOODSUCKERS KNOW THAT WE DONT FORGET OUR PAST BUT WE LEARN FROM IT .there is major deference between forgetting the past and forgiving and learning from it .WE DO FORGGIVE THE PROPETRAITORS BUT WE WILL NEVER FORGET WHAT HAPPENED TO OUR INNOCENT PEOPLE IN THe PAST WE INTEND TO LEARN FROM IT AND MAKE SURE THESE THINGS DOESNT HAPPEN AGAIN. IT IS EASY TO CONDEMN OUR LEADERS JUST TO PROVE OUR POINTS AND MAKE PEOPLE AGREE WITH US .BUT WE SHOULD REMEMBER THAT WE ARE OPEN MINDED AND WHATEVER THESE PEOPLE CLIAM, WE WILL ACCPET WHATEVER IS TRUE ,AND IF WE FOUND OUT THAT WE HAD MADE A MISTAKE WE DO NOT HISETATE TO APOLOGIZE FOR OUR MISTAKES A ND MAKE SURE IT DOESNT HAPPEN AGAIN.but WHAT EVER THEY HAVE SAID IN THIER MESSAGES SO FAR , ARE TOTALLY BASELESS THEY CANT PRODUCE A SINGLE DOCUMENT OR PROOF WHICH COULD PROVE THAT WE HAVE STICK NAIL IN INNOCENT PEOPLES HEAD OR WE HAVE CUT THE BREAST OF THEIR WOMEN ,,IF YOU WANT US TO BELEIEV YOU DONT JUST SPREAD PROPAGANDAS ,,BRING PROOVES ,AS WE DO ABOUT YOUR CRIMES, WE WILL ALLWAYS RECOGNIZE THE HARDWORKS AND SUCRIFICE OR OUR GREAT LEADER BABA MAZARI AND ALL THE SHUHADAS WHO GAVE THIER LIVES TO PROTECT US AND OUR CAUSE

  THANK YOU

 • عرض تسلیت به همه بازماندگان جنگهای خانمان سوز داخلی .

 • شمامحمودجان روزی، هرگز نمایندگی از ملیت با شهامت وخردمند هزاره نمیکنید ونماینده آن کسانی هستی که ، براستی تحت امر امیران خون آشام قبیله، علیه جنبش رهایی بخش شمالی اجیر شده بودند واینبار تو جناب خود را اجیر تاریخ ننگین قبیله ساخته ای واز لاک عقده های تاریخی که بلایش از سوی امیر عبدالرحمان بر شما ترسب کرده است ، سخن گفته اید.بهتر بود که دلیل جنگهای خانمانسوز افشار را بیان میداشتید وهیچکس را سگ دیوانه نگرفته است وجنگ درد سر است وکدام ابله را دیده باشید که خود را دراین کار ابلهانه گرفتار سازد. هرعمل علت ومعلول خود را داشته است. بیان تعصب وسگ گفتن وخوک خطاب کردن شما کسی را سگ وخوک نخواهد ساخت وتقرب شمارا به این واژه ها میرساند. امروز مردم افغانستان بسیار گپهارا فهمیده اند ومیدانند؛ هزاره های خردمند هم بسیار مسایل را میدانند واز کندن کله رهبر حزبتان هم نیاموختید وفاصله گرایی وجدا راهی میکنید واز شمالیها انتظار پای بوسی هم دارید؛ کمی بشرم وبه ارواح هزاره های آزاده رحم نما !هرکسیکه در افشار کشته شده است، رهبذان هردو طرف مقصیرند؛ اگر مسله تعصب مذهبی میبود، شیخ آصف در پهلوی مسعود قرار نمیگرفت واگرتعصب قومی میبود، کاظمی وسید حسین انوری هرگز در پهلوی مسعود قرار نمیگرفتند؛ شما قصور ویکه تازیهای به نظرمن جهالت بار رهبری آنروز وحدت را با چشم کور نگاه میدارید وتمام گناه را بر گردن جانب مقابل می اند ازید. بالاخره رفتن اقای مزاری بسوی دشمن تاریخی اش چه مفاد را به شما بار آورد؟ تکرار اجیر شدن بعضی هزاره هایکه در زمان امان الله بر شمالی کمر جنگ را بسته بودند؛ این بود خردمندی رهبری وحدت ؟ در دانشگاه کابل فرمانده وحدت وزیر هم حزبیش را نمیگذاشت که وزارت نماید، مسعود منحیث مسول نظامی کشور چه کار میتوانست بکند؟ چرا فرهنگ را پاره میسازید؟ وبا این سخنان یاوه میتوانید گوش وبینی رهبر وحدت را که بدست های نا پاک طالبان وحشی بریده شدند وبا عقده مندی تاریخی جانش را گرفتند، دوباره بجا وآن شهید را زنده بسازید؟ بهتر است که مطالب را از شخص داکتر جمال سینا دلیری واقای بیژنپور بپرسید وتمام مسایل را دراین باره برای شما وسایرین واضح خواهند کرد. جای تاسف است که شما صدای فاشیزم قبیلوی شده اید. هرکس میتواند دیگری را نا جوانمردانه ویا طور راستی متهم بسازد وسگ یکی از کشورهای مداخلگر نامزد نماید، ولی بهتر اینست که، دست به تحرکات ، تماشابینانه نزد ومسایل را از دید راستینش ، در بین دو برادر سنجید وجهات تکراریش را بست. مرا به سیاف کاری نیست وسیاف آگاهانه در جبهه مسعود رفته بود تا رشته ای وحدت طبیعی اقوام غیر پشتون را بگسلاند واین را مسعود در اواخر زندگیش درک کرده بود والبته افشای این کار سبب گرفتن جان مسعود هم شد؛ ولی در مقابل همین مسعود بود که تعداد بیشتر از شصت نفر اعضای رهبری وحدت را از زیر تیغ جلادان طالب در بامیان باستانی نجات داد ودوباره قوم با شهامت هزاره را یاری رساند تا دوباره خود را احیا وعلیه طالبان فرهنگ باخته مبارزه نمایند. آنعده هزاره هایکه بر فرهنگ پشت پای زده، در نژاد نا معلوم ویا معلوم چسپیده اند، بیشتر این مطالب را دامن میزنند وهرگز در صحنه قرار نمیگیرند وراه کشتن وبستن هزاره های مظلوم را هم نگرفته اند وتماشابین جنگ انداز بین دوبرادر همزبان وهمفرهنگ شده اند با تآسف ! آنقدر بدبین فرهنگ خودی شده اند که ، جلال ابادی یاوه سرا را برتر از خویش میدانند ، مانند این بود که اقای شهید مزاری ، طالبان را بر تر از ربانی ومسعود دانست ومزه اش را هم چشید ویا به گفته محمود خان مکید ؛ این کاریکه شما دارید انجام میدهید، راه برون رفت وخردمندانه نمیباشد. هرقدر در بین دوبرادر آتش نفاق افروخته شود، در آخر نه خانه ای ونه فامیلی ونه سعادتی باقی خواهد ماند ومفادش را کی میبرد؟ آقای جلال آبادی واقای سیاف ! راه دوم اینست که در محکمه بروید واز دست آنهایکه جنایت کرده اند، شکایت نمایید واقامه دعوی بر قرار کنید، تا جنایتکاران به جزای اعمالشان برسند. نه اینکه بین هزاره وتاجیک همفرهنگ وهمزبان دراین ایام شما مبتکرین جنگ دوباره بیفروزید واز دنیای غرب تماشابین آن شوید. خیلی جای تآسف است !

  • سلام به هموطنان رنج دیده و بار غم کشیده ی میهنم ! خاطرات تلخ گذشته ها گذشت و نقد حال نیز میگذرد . آنچه گذشت بدست نمی آید و امید وارم فردا بخاطر امروزت ننالی ! از همه اولتر برداشتیکه از صفحات انترنتی نمودم اینست : خواننده تا زیرک و هوشیار و درک و احساسش قوی نباشد جای شک و شبهه نخواهد بود که برداشت های غیر منطقی نموده در دلدل صاحب مقصدان پر غرض خواهند افتید . حد اقل از آنانیکه اینگونه صفحات را مطالعه میکنند خواهش مینمایم تا همه نظریات را مطالعه ننمایند دست در کار نشده حزیان گویی نکنند چون من درین بخش گروه های را مشاهده نمودم , کسی به اصطلاح آب را خت نموده امید ماهی گرفتن دارد کسی از روی عقده های شخصی نسبت به هر کسیکه دارد او را روی صحنه کشیده زیر دشنام مردم می اندازد , کسی از روی تعصبات لسانی و منطقوی از موقع طلایی استفاده میبرد و همچنان هستند در میان آنان کسانیکه مردم خود را ملت خود را خالی از هر گونه تعصبات قومی نژادی و لسانی بدون اثتثنا دوست دارند که این علایم رااز آثارشان میتوان دریافت , خواننده ایکه این علایم را میتوانند دریابند بدون شک ازین مطالب استفاده ها نموده از حال و احوال و سیاست ها باخبر میگردند . اما آنانیکه میان آنها نمیتوانند تفریق کنند بهتر است سرخط ها را مطالعه نموده یا حد اقل نظر ندهند و چون نظر میدهند هنک حرمت انسانی را مراعات نمایند زیرا ما انسانیم و خاتمه مستور است .ناگفته نباید گذاشت قتل و قتال شایسته مسلمان مخصوصآ مسلمان با مسلمان نیست . اما در صورت تعرض دشمن به جان , مال و ناموس خاموش نشستن و از خود دفاع نکردن گناه است . دشمن مشترک ما که دشمن هزاره و تاجیک د پشتون و ازبک ماست مارا بهم می اندازد و جسم ضعیف و نحیف مارا ضعیف تر میسازد تا بدون برخورد و ایستادگی در مقابلش از پا در افتیم . اگر به غور نظر نظر سنجان را مطالعه نمایی آگاهانه ویا غیر شعورانه با دشمن همکار اند که درین دنیای انترنتی فردا برای دیگران دلیل و ثبوت خواهند بود. خلیل الله انصاری

  • جناب درویش سلام !
   شما چطور این حکم را می کنید که اقای روزی از ملیت هزاره نیست ؟ شما هم مثل مسعود تان سر تنبه هستین مسعود به نمایندگی شورای نظار ( من به اوردن شورای نظار فرق بین مسعود و مردم شجاع وطن پرست هموطنان تاجک خود م اوردم )شاید هم به خاطر یک نفر بر مردم بیدفاع افشار تاختند. ارگر شما کور ذهن نباشید و تاریخ سه دههء اخیر را مطالعه کرده باشید به وضاحت می دانید که مسعود در جنگ افشار همانا چیهرهء زشت خود را نشان داد . اافراد تحت امرش نه تنها به انسان افشار رحم نکردند بلکه همه چیز جنبنده و متحرک را از زمین وهوا از پنجطرف مورد حمله قرار دادند.به زن افشاری در مقابل مرد شان تجاوز کردند. اطفال شیر خوار را درمقابل والدین شان نامردانه به شهادت رساندن.( مراجعه شود به نشرات متخلفین حقوق بشر مقالات متعدد در مورد جنگ افشار، نشرات راوا وغیره)
   در سراسر نوشتهء شما احساست قوم گرایی شما قابل احساس است . شما منحیث یک انسان شریف باید فرق بین جنگسالار و مردم عادی نماید .(اگر شریفباشید)
   از انجا که مردم با شهامت هزاره می فهمند و دانش و شناخت دارند از ان جهت خود را در پهلوی امان الله قرار دادند. نه در پهلوی شخص بیسواد و دزد. انها می دانستند که این صحنه سازی یک بازی تیاتر است که انگلیس ها به را انداخته اند بودند. انها می دانستند که فقط همین شخص بیسواد مانند حبیب الله کلکانی است که میتواند به روی امان الله شمشیر بکشد. ودر ایندهء نزدیک عامل اصلی انگلیس نادر غدار به قدرت می رسد . که دم از هزاره ،پشتون ، تاجک ،ازبک بکشد.
   برای شما به حیث روشنفکر لازم است که همهء جنگسالاران را ازهر قوم که باشد افشا کنید جنایات شان را بر ملاح سازید .نه اینکه از قاتل مثل مسعود دفاع کنید و دیگران را دشمن تاریخی بدانید.شما می نویسید که مسعود چه باید می کرد .؟ بهتر بود همان کاری را که امان الله خان کرده بود .باید می گفت چوکی وزارت دفاع ارزش انرا ندارد که هزاران انسان افشاری به خاطرش کشته شوند.
   وقتی من عدالت شما را می بینم شعله های قوم گرایی از عمق سینهء تان بیرون می شود .و این ا ز گرفتن نام جلال ابادی معلوم می گردد اقای جلال ابادی تاجای که من نوشته های شان را خوانده ام صرف تبلیغ دوستی بین اقوام شریف افغانستان چیز دیگری نیست وشاید چون از جلال اباد هستند در نظر شما پشتون معلوم می شود وچون پشتون است لزوما باید شخص خراب باشد.که این نظریات تان زیاد به نفع مردم نیست. فرق بین شما و اقای جلال ابادی در این است که او مخالف همه جنگسالاران است حتی از تبار خودش ولی شما قریب است که مسعود را سجده کنید اورا یک شخصیت نزدیک به پیغمر بدانید وفکر می کنید که او از تمام خطاکاری ها مبرا است. باید اینرا بدانید که مسعود یک اخوانی وطن فروش در ردیف گلبدین ،سیاف، ربانی، ملاعمر وسایرین است.
   یک کسی مثل شما ولی درسایت خاوران نوشته بود ( اگر تاجک ها هزاره ها ازبک ها گذشته را فراموش نکنند باز هم پشتون ها رای را می برند.) در حالیک باید می گفتند . باید تمام اقوام شریف افغانستان رای خود را بکسی که لیاقت داشته باشد بدهند فرق نمی کند که به کدام قوم تعلق دارد.( فعلا یگانه شخصیت ملی و مردمی اقای بشر دوست است)
   با احترام پروانی

 • روزی با مردی از باقیماندگان افشار هم کاسه شدم
  او از آن شب وحشتناک و آن روز سیاه برایم قصه ها کرد. او گفت که چگونه وحشیان، آنانی که از تخم بدویت سر برآورده بودند، از لجن آب قصاوت سیراب و فارغ از نور در تاریکی کوری رشد یافته بودند تحت فرمان انحصار وحشیانه و مصلحت به قیمت خون هزاره ها، با پرداخت پول صاحب جان و ناموس شدند شبانه در حالیکه در طلب نوشیدن خون دهانهاشان کف کرده بود به افشار سرازیر شدند.

  او گفت که چگونه "احمد شاه مسعود" با فرمان دادن به و مباشرت در کشتار بیش از هزار نفر هزاره، آن قهرمان قصاوت ، کشتار و قهرمان خونخواری، قهرمان ملی شد.

  او گفت که چگونه شیخ شهوت ران زیر شکم پرست "آصف محسنی" با ثمن بخس وزارت پلان سلاخی هزاره ها را مباح و مصلحت شرعی دانست تا مبیع دلارهای چرکین نفتی عربی و .. را بدست اورد.
  اری شیخ آصف همان شب و همان روز خشت بنای گور خود که امروز بسیار بمه مکتب شبیه هست از جسد هزاره های قربانی افشار مهیا کرد و همان روز از خون آن قصابی شده ها آب مصالح گورش را فراهم آورد.

  افشار نه اولین و نه تنها نمونه است. هر حکومتی در این خاک نفرین شده برای بقا و تحکیم بنای سست خود خون هزاره ها را به پای ان ریخته است و هزاره را نذر و قربانی درگاه خداوند ظلم و جور کرد.

  آخرین این نمونه ها شهر سوخته بهسود بود که کرزی این مترسک شایسته سر خرمن با ژستی دیکتاتورک مآبانه نشان داد که پیروی از اسلاف خود می کند. او هزاره ها را لایق زندگی کردن ندانست.

  افشارهای زیادی دیدیم بیشتر از آن در پیش است اگر ...

  • برادر محترم انصاری , از احساساتت قدر دانی مینمایم و نصیحتت را از جان و دل می پذیرم . واقعا هرکه درکش ضعیف است و مانند من که تقریبا بیست سال است در کانادا زندگی دارم و از خوب و بد حالات وطنم بیخبرم حق ندارم یکی را رد و یا دیگری را تصدیق کنم در حالیکه هر نظری را که میخوانم با خود میگویم ولله او راست میگوید بعد از خواندن نظر شما فهمیدم که اگر همه راست میگویند پس دروغگو کیست در حالیکه گفته های هر یک متفاوت و ضد و نقیض با همدیگر است . چگونه میتواند همه راست باشد پس مقصر کیست .واقعا این دامن زدن ها به نقصان همگی ماست و دشمن از ان سو استفاده میکند گذشته ها گذشت حال باید درغم اینده باشیم تا افغانستان تابناکی بسازیم که کسی فرق میان ازبک و هزاره پشتون وتاجک نتواند وچیزیراکه تاهنوز نفهمیدم اینست که تمام دنیا مجاهدان و رهبرانش را باقوماندان هایش بد میگویند که گاهی در دلم انرا تصدیق و گاهی ضمیرم این همه بد گویی ها را نمی پزیرد نمیدانم جواب دلم را چه بدهم اگر ممکن بود مرا راه نمای کنید . با احترام دوست شمایان خالد هروی

 • سلام به خواننده های کابل پرس?.
  واه چه عجب است که آقای درویش می نویسنند، سلام آقای سینا دلیری و یا بلاخره سینا دلیری و یا داکتر سینا، خوب شد که بلاخره از شما شنیدیم و آنهم به ګمانم بلاخره شاید از امریکای شمالی و آنهم از کیوبک ، چه شرم است شما سینا که ما شما را می شناسیم، عمری در خدمت شورای نظار بودید و حالا هم هستید، چګونه به خود جرات دادید که بنویسید در حالیکه هنوز هم همین هزاره ها است که شما لعنتی را احترام می کنند، می دانید چه نوشته اید(این بود خردمندی رهبری وحدت ؟ در دانشگاه کابل فرمانده وحدت وزیر هم حزبیش را نمیگذاشت که وزارت نماید، مسعود منحیث مسول نظامی کشور چه کار میتوانست بکند؟ چرا فرهنگ را پاره میسازید؟ وبا این سخنان یاوه میتوانید گوش وبینی رهبر وحدت را که بدست های نا پاک طالبان وحشی بریده شدند وبا عقده مندی تاریخی جانش را گرفتند، دوباره بجا وآن شهید را زنده بسازید؟ بهتر است که مطالب را از شخص داکتر جمال سینا دلیری ) شما عقده های نا پاک ودر تبانی با آریانای کبیر تانرا یکجا با فرهنګ شورای نظار تانرا مانند عقرب در کالبد قشر محروم جامعه تان مانند اسلاف بی فرهنګ تان چون ربانی ،سیاف ،مسعود و بلاخره سینا دلیری در یک لحظه فروریختیت ، واه جه شرم آور است که حتا و آنهم برای یکبار این جینو ساید را نمی پذیری، آیا در آن کشوری که زندګی می کنی، شیوه بر آن است که چنین بنګری و یا حتی بدانند که یکی از انیشمندان نقض حقوق بشر دراین خطه زندګی می کند و آنهم با نام داکتر سینا دلیری

 • باعرض تسليت به خانواده هاي دردمند افشار!واميد واري به آينده هاي روشن اين مردم فداكاروسع وتلاش جوانان متفكروقدرداني از كسانيكه از شهدا يادكردند.مراسم گرفتن ختم وخيرات داشتند.وهمچنان يك نكته را يادآوري ميكنم كه تاريخ افغانستان شاهد جواب پس دادن اين فاجعه خونين براي طراحان اصلي يعني خارجي ها از جمله ايراني هاي نژادپرست وروسي شكست خورده خواهد بود!كه ازهمان اجرآي اين فاجعه روزبه روز درد مردم ،فهم مردم از اين زخم ويرانه هازياد شده رفته رفته زياد ميشود .ماشاهد درحالي فراهم شدن تفكرات جديد دربين مردم هزاره نسبت به نژادپرستان ايراني هستم! شخصا" خودم به اين باورهستم دست اطلاعات ايران بامشوره مستقيم خامنه اي در اين خون آلوده بوده كه هميشه خواسته كه مردم متدين ومؤمن هزاره تحت احساسات ديني ومذهبي توسط جاسوسان صادراتي ايشان به نام سادات(سيد) قرار داشته باشيد كه از مدت هاپيش از ساده زيستي كردم استفاده نموده چنان تبليغات ديني ،مذهبي را انداختن كه مردم اين قشر راباكمك هاي انگفتي به نام خمس به سرمايه دار ترين فردجامعه تبديل كرند.به اساس آمار جرايم درسطح افغانستان از ساير اقوام كه توسط قومانداني كابل بدست آمده است از مردم شيعه، اكثريت ازخانواده محترم سادات است كه(فاحشه،دوزد،مرده...وهزارويك خلاف ديگر با شكم هاي سير )در نظارت خانه ها وزندان هاي وجود دارد.امروز مردم متوجه شده نسل آينده ديگر استحمار ديني راقبول ندارد.از افشار عبرت گرفته انشاالله تكرار نخواهد شد!

 • رسیدن سال روز فاجعه افشار را به همه خانواده های شهدای افشار تسلیت می گویم امید وارم در آینده چنین حوادث تکرار نشود

  آنلاین : وبلاگستان هزاره

  • چرا هزاره ها از قتل عام باميان بهسود يکاولنگ وغيره سالگرد نميگيرند ميگويند که خداوند هزاره را پادشاهی ندهد که از قوم جنگيز استند وهمه را قتل عام ميکنند هزاره ها در انوقت در دولت 40 فيصد حق ميخواستند وخود امر صاحب شهيد گفته بود که انقدر حوصله که من در مقابل مزاری صاحب کردم اگر در مقابل گلبدين ميکردم او امروز در پهلويم ميبود نبايد ازجنايات مزاری وافرادش چشم پوشيد او يک ادم عقده يی بود ومحروميت 257 ساله خودرا از جنگ بامسعود گرفت ميرفت باگلو جنگ ميکرد و40 فيصد حق خودرا از طالب ميگرفت يا حال از کرزی بگيرند همه گی مست شده بود واز حوصله مسعود استفاده ميکردند به دول ايرانی ها رقصيدند واخر هم چی شد در اغوش طالب ها خودرا انداخت وچه فجيعانه به قتل رسيد اگر با مسعود در اخر ميرفت تار مويش خيانت نميشد چرا انوقت حزب وحدت انشعاب کرد ومردم های فهميده اش با مسعود رفتند چون که رفتن با گلو وطالب اشتباه جبران ناپزير بود امرو ز صياف محقق وخليلی يکجا مينشيند اگر انروز باهم متحد ميبودند امروز طالبی پيدا نميشد وجنگ سالار خطاب نميشدند به هر صورت عامل تمام جنگ ها وبدبختی ها گلبدين قاتليار است وامروز مردم های تاجيک ازبيک وهزاره از اشتباهات گذشته پند بگيرند و متحد باشند دشمن اينها طالب گلبدين راکتيار کرزی احدی اشرف غنی وغيره استند مليت های محروم هوشيار باشند

   آنلاین : سالگرد افشار

  • با سلام مجدد خدمت هموطنان عزیز مخصوصآ آغای خالد جان هروی ! از حسن نظرتان یک جهان ممنون و اینکه
   در قسمت رهبران جهادی و قومندانان و مجاهدین دوره جهاد مشکوک هستید و از من سوال نموده اید هر چند من شخص سیاسی نمیباشم و این جای
   و موقیع اش نیز نمیباشد ولی بی ربط هم نباید دانست ,با آنکه این موضوع ایجاب بحث طویل را میکند ولی من مختصرآ نظر شخصی خود را
   درین مورد بعرض تان میرسانم اینکه : کلمه جهاد را که خداوند و رسول برحقش از آن به نیکویی یاد نموده و مرتبه اش را
   ما فوق همه رتبه ها دانسته است موقف شک را به یقین مبدل میسپارد .لهذا عمل جهاد را در راه خدا و حفظ نوامیس بالای مسلمانان فرض
   قرار داده که در قرآن مجید این آیات را به کثرت ملاحظه میکنیم . وکسی را که در راه خدا بدون مقصد شخصی و دنیوی میجنگد مجاهد گفته میشود
   البته هرچند از لحاظ رهبری به طرف مقام بالا تر که سرگروپی و قوماندانی و حتی رهبر نزدیک شویم مسولیت ما نزد خداوند بیشتر شده احتیاط زیاد تری را
   میخواهد . بهر حال زمان دوره جهاد با روس ها را میتوان از جمله دوران روحانی این ملت شمرد و بدان فخر نمود . اکثر کشته شدگان
   این دوره را با کمال اطمینان میتوان شهید نامید که مقام شهید به همگان روشن است . آغاز و شروعات این جنگ از احساسات عالی و دفاع از نوامیس
   ملی و رضای آن خالق توانا بوده که جای شک در آن نمیباشد . شاید دیگران نیز با من اتفاق داشته باشند . اما باکمال تآسف و معذرت باید بگویم
   که خانه جنگی های بعدی و مسلمان کشی های آخر نتنها که قابلیت اسم جهاد را ندارد بلکه قابل مذمت میباشد . آیا گاهی بدین فکر افتاده ای که امروز
   از همه بیشتر که ها اند که با فجیع ترین شکل و قبیح ترین طرز مورد تمسخر و استهزای عام قرار دارند و آنان نیز این هتک حرمت و قباحت ها را بخود
   نمیگیرند . اینان همان رهبرانی هستند که خداوند از ایشان درین دنیا نظر به وعده اش که ایشان را در دنیا و آخرت رسوا میسازد انتقام مکیگیرد
   .خواست پروردگارت هست تا آنان صحنه را خالی نسازند و همین گونه تا دم مرگ رسوا و خجل در دامن کفر و همکار فرعونیان باشند . موفق باشید
   خلیل الله انصاری

 • سلام عزیزان !
  با عرض تسلیت به کسانیکه مظلومانه شهید شدنددر افشار ودرهرجای دیگر این خاک!
  امامیخواستم یک نکته را روشن کنم که اگر ما صداقت به گفته هایمان داشته باشیم واگر قضایا را قوم پرستانه ننگریم باید اعتراف کنیم که جنایات یک طرفه نبوده و حزب وحدت نیز همان اندازه دربرابر خون هزاره جواب ده است که سیاف ودیگران.اما با تازه کردن این درد هاچه بدست می آوریم به غیر ازحس دوری، بیگانه گی وحس بد بینی در هزاره ها وغیر هزاره ها. دادن جلوهای ویژه آوردن شاهدان که خود درآتش تعصب می سوزند و یک جانبه دیدن کاریست نادرست. من واقعن با دل جان غمگین استم نه تنها برای هزاره ها بلکه برای تمام بیگناهان که دراین مدت جان هایشان از دست دادند صرف نظر از قومیت شان.جنایت جنایت است هزاره و غیر هزاره ندارد واعضای حزب وحدت نیز فرشته نبودند این را همه ما می دانیم اما حس قوم پرستی اجازه نمید هد تا بگویم.

 • Salam bar hama,
  nabayad az haqeqat chashm poshed.
  ba nazare banda mojreme asly wa qaatele waqehy mardome begonahe afshaar shakhse Abdul ali Mazari wa daar o dastaye jenayat karash mebashad. chon az mardome begonahe mantiqa separ sakhta dar aanja mawze kanda balaye mawaze degaran andakht mekard. ba andaakht wa faire raket hay roozana wa hamalat wahshyana balaye sangar hay tarafe muqabel belakhera tarafe muqabel majboor ba hamalat ham aaahang wa sangen shod. ke albata az nehayat majboryat bood.
  nameshod ke mazari khan haar roz hamla konad wa raaket fire konad wa hazaran nafar ra ba khaak o khon beneshanad wa agar kasy az mantiqa hoboor konad ba naam enke Hazara nest goos wa beeny ash ra beborad wa ya sina hay zanan ra beborad wa zanane haamela ra begazarad ke woladat konad wa qomandanaane wahshy mazari khan ba tamasha benenshenand ta woladat ra bebenand. wa ya ham raqse morda ra ba tamasha beneshenand.

  pas ba jawabe en hama zolm wa wahshygary Mazri khan bayad dasta haye gul borda meshod?
  bayad entiqaame mardome bicharaye afshaar ra az Mazari jaany wa jenayakaarane hamdastash manande khalily wa mohaqqeq greft.

  ba ehteram

  • I am wondering who is good in the Afghan society. In the last thirty five years we saw eight presiedent and with Mr Hamed Karzi totally nine,
   I ’m sure they all came in power with a lots of wishes and desire to work for people for peace and prosparity of the country.

   But what happend they all fail, why they fail? it is not because we have 85% illiterate in our society, but they failed because they become the victim of the games, which play with the two super powers, capitalist and socialist, who wanted and still want to dominate all the small countrys
   so they would never allow the small countrys to become independently advance and strong ,Therefore we all the victim of this diseases and we can not stop saying bad against our presiedent or against any other figurehead, so does who highlighting the Afshaar war and playing politic with the blood of people it is part of the games and unavoidable wether you like it or not.

   My advice to does small grope with a big mouth in our society is to get strong ! before you fight with strong,if not the strong will take shit out of you and you can not do anything, in my opinion you hav no right to camplain against the strong but to get strong.
   In this matter of fact the Russian, killed two million of our people, can you go Russia and get raveng ? NO,
   the cawerd Taliban not only killed Mr Mazaree but even they destroyed his grave (Maqbera.Qabber) can you get reveng ? NO not,the USA army take shit out of the Taliban and their supporters,can anybody stop them? NO not even Mr Karzi,why ! because they are strong and powerful.

   So some of you in your comment acting like a dirty creature and using a disrespectable word and showing your cowardness,remmber before you open your big mounth and useing bad word against the former president Professor Borhaniden Rabani,Ayatullha Mosinee,former defence minister Mr Marshal Faime Qaseem,the president of the Afghan parliament Mr Qanonee and Mr Anwaree, i am asking you to send your head of Tribe to the parliament and face Mr Rabani and Mr Sayaf and meantion what you’re meantioning here in your comment and
   this people are in the parliament front of the people (not hidding like Mollah Omar or Golbodeen) and i believe they are ready to meet or face any sensiable and reasonable person or party and orgonisation with common sense to discuss about everything and every war wich happend in our contry not only Afshaar,so please don’t try to use irresponsible word to divide our people thank you.

 • من به حیرتم که چرا این بیخرد های پنجشیری و باندیست های شورای نظار هر کس که حقیقت بگوید او را عضو حزب افغان ملت میگویند و اگر راستی تنها افغان ملتی ها حقایق افشار یکاولنگ شور بازار و قتل عام هزاره های بیدفاع را میگویند و قبولدارند پس صد رحمت به افغان ملتی ها. خوب این چوچه های پوتین روس فراموش میکنند که همین ملا عمر حقانی، بیت الله محسور، بن لادن و دیگر ترورستان را خود آنان اجیر کردند و از پیش شان مبارز راه اسلام ساختند. من به این آقای آریایی و خراسانی و ایرانی و نمیدانم آریایی میگویم مگر میتوانید حادثۀ افشار را رد کرده و جنایت آنرا به گردن ملا عمر ویا بن لادن بیاندازید. اینرا همه مردم کابل بیاد دارند. سینه های بریده زنام مظلوم هزاره و کودکان سربریده هنوز هم در زیر خاک خون آلود اند. یشرمید شما مفسدین فی الارض و محاربین با خدا. حالا برادر مسعود از امریکایی ها معاش نمیخورد؟ موتر ضد گلوله اش را مسعود از دورخ برایش فرستاده؟ بخدا صد بار باید بشرمید و دهان مردار خود را بسته کنید.

  • اقای فريدون ساره اول از همه همراه هفت اب گلاب دهن کثيفت را بشويی بعد نام مسعود وپنجشيری هارا بگيری مسعود برای ازادی مليت های محکوم مبارزه کرد مسعود ستاره تابناک دراسمان مبارزات سياسی ونظامی ودر تاريخ هميشه جاويدان خواهد ماند امروز دنيا به نامش افتخار ميکند اگر مسعود زنده ميبو د امروز امريکايی سر ناموس تو بالا نميشد همان قسم که روس را کشيد پدر امريکا هم امده نميتوانست البته بايد بگويم که به لق لق سگ دريا مردار نميشه بلی اين مسعود بود که از ناموس تو بی غيرت دفاع کرد اگر نی حال پدر خواهر زاده هاي تو هم معلوم نبود که پاکستانی عربی يا روسی است شما وطن فروشان وناموس فروشان حرفوی استيد که از غار های کوه های سليمان امديد نه اصل داريد نه نسب نه زبان ونه تاريخ شما صحراگرد های باديه نشين در کاسه سگ وخر اب ودودی ميخوريد فرهنگ تان انتحار راکت سر بريدن سوختاندن و ويران کردن است بس است يا دگام حواله کنم و برادر مسعود معاش امريکايی ميگيره خوب ميکند تا کی شما باغ وحشی ها وطن بفروشيد ما ها ازاد کنيم واتن را شما کنيد اين گپ ها جای را نميگيره شما مذدور های انگليس تفرقه انداز وحکومت کن تاجيک ها هزاره ها ازبک ها با هم کدام مشکل ندارند مشکل ويروس ودانه سرطان غول ها ی از باغوحش گريخته گی ها استيد اميد وارم پاسخ خوبی گرفته باشی تا اينده از پنجشيری ها به ادب تعظيم احترام يادکنی لوده احمق

  • سلام به همه
   برادران عزیز لعطفآ ازاتهام بستن،توهین وتحقیرنمودن وچرندیات بپرهیزد ورنه مساله بیشتر دامن زده خواهد شد واصطلاحات مثل اولاده جنگیزخون آشام،بربر،جوالی،موچی،گلخندحمام وغیره وغیره رایج خواهد شد ودفاعی را که برادران تاجک شما که در مجالس با پشتون هاازشما دفاع میکنند وبرسر اره کردن پشتون ها باماشین اره چوب،پایب هوا تیرکردن درمعقدبرادران پشتون،،خورانیدن اداربالای پشتون ها وتاجک ها،اسناد موجودیت اجساد انسان ها در طب عدلی/انستیوت طب کابل،فروختن شپش بالای مسافرین و...
   به صورت مستند ومدلل آن افشاء خواهد شد واین مساله سبب آبروزیزی برادران فارسی زبان ما(هزاره ها) خواهد شد.
   بااحترام

  • در قسمت جنگ افشار قظاوت عادلانه ميکنم نه هزاره استم نه شورای نظار مزاری گلبدين را راه داده بود و او وارد کابل شده بود و جنگ شروع شد افراد بدی کرد نبايد يک قوم يا رهبر دشنام بخورد در تاريخ زياد اين چنين اتفاق افتيده ولی حال از گذشته پند گرفت ومتحد بود تا دشمن در بين ما رخنه نکند گذشته را فراموش کرد و به اينده اميدوار بود

  • اقای نوید

   اگر اسناد دارید که جرایم فوق ذکر را توسط هزاره ثابت نماید بفرماید ما مثل شما هیج واهمه نداریم از اینکه حقایق بر ملا گردد درنهایت از انانکه که مورد تعرض قرار گرفته اند معذورت خواهی خواهیم نمود امااگر شما اسناد ارائه نمیتوانید بروید تصویر جنایات کاران در سایت حقوق بشر را بیبنید وا نگاه خود قضاوت نماید

   ما گذشته را هرگز فراموش نخواهیم کرد اما مامیتوانیم انان راکه که به حقوق وکرامت انسانی ما تعدی و تجاوز کردند و درحق ما ظلم و جفا روا داشته اند ببخشیم تا زمینه یک هم زیستی سالم میان اقوام ساکن در کشور بوجود اید

  • بهتر آن است تا در فکر آیندۀ افغانستان و نو بنیادان این سر زمین فرهنگ دوست باشیم، تا در فکر انتقام و انقام جوی در واقعت امر همۀ مان در بد بختی افغانستان شریکیم، بس است؛ به هر دین و عقیدایکه هستید خواهش است؛ گذشته را بگذاریم و به فکر آیندۀ این ملت شویم، فراموش نکنیم که برای باز سازی آریانای باستان راه درازی در پیش داریم. آرام باد ملت افغان و فرهنگ کهن آن. نیزک.

  • نوید خان نفاق انداز شما دروغ گفته اید. این جنایت ها همه اش دروغ و ساخته شما و همفکران شما است. شما ها بودید که بین حزب و حدت و اتحاد جنگ انداختید. شما بودید که طفلان شیر خوار را با برچه بر دهانش می کشتید. شما بودید که دختران کابل را پس از تجاوزهای ده بیست نفری در سنگرهای نظامی شکمش را با برچه پاره می کردید. شما بودید که مردم بیگناه کابل را زنده زنده پیش شیرهای باغ وحش می انداختید. و توسط سگ های وحشی دردشت شمالی و پنجشیر تکه تکه می کردید. شما بودید که اردوی ملی افغانستان را به امر روسیه و دستور پاکستان منحل کردید. شما بودید که طلاهای بانگ مرکزی افغانستان را به پنجشیر برده و به افغانستان خیانتی کردید که هیچ کس دیگر نکرده بود.
   شما حکمتیار را متهم می کنید که وابسته به پاکستان است در حالی که او مثل مسعود اف جنایت و خیانت ملی نکرده بود. و شما بودید که با وابستگی و صلح با شوروی ها به جهاد مردم افغانستان خیانت کردید. این ها جنایت های است که همگی در کتاب های نوشته شده ومستند ثبت است. الان هم شما سعی می کنید بین ملیت های هزاره و پشتون اختلاف و نفاق بیاندازید این روش همیشه شما بوده است. اما مردم افغانستان دیگر هوشیار شده و شما ها را خوب می شناسند.

 • 15 فوريه 10:48, نويسنده: کاوه
  اقای نوید

  اگر اسناد دارید که جرایم فوق ذکر را توسط هزاره ثابت نماید بفرماید ما مثل شما هیج واهمه نداریم از اینکه حقایق بر ملا گردد درنهایت از انانکه که مورد تعرض قرار گرفته اند معذورت خواهی خواهیم نمود امااگر شما اسناد ارائه نمیتوانید بروید تصویر جنایات کاران در سایت حقوق بشر را بیبنید وا نگاه خود قضاوت نماید

  ما گذشته را هرگز فراموش نخواهیم کرد اما مامیتوانیم انان راکه که به حقوق وکرامت انسانی ما تعدی و تجاوز کردند و درحق ما ظلم و جفا روا داشته اند ببخشیم تا زمینه یک هم زیستی سالم میان اقوام ساکن در کشوربوجود اید

 • دوست محترم آقای امین سلام!امروز دوست محترم وعزیزمن آقای دهقانپورمدیرسایت فراترازمرزهابرایم زنگ زدند که شخصی بنام امین دربخش نظردهی های مربوط به واقعه افشار، ضمن نظردهی درباره نظرشخصی بنام درویش، نسبت به شما حرمت گذاشته اند. البته درآن هنگامی که برای من زنگ زده بودند، چون بنابربیماری کلیه که ازده روزبدینسوبدان مصاب گردیدم، دوباره مرا ازبیمارستان خواسته بودند که نتائیج را برایم ابلاغ نمایند وادویه دیگری تجویزنمایند، من درآن فرصت نتوانستم ببینم که دوست ارجمند من آقای امین چه قلم فرسایی کرده اند. من اصلاً دراین فرصت توان آنرا نداشتم که حتی آدرس ایمیل خودرا بازنمایم، چه رسد براینکه نقد ونظری بنویسم. شب صفحه ی انترنیت را گشوده محبتهای آقای امین را بخوانش گرفتم. حقیقتاً متعجب گردیدم که چگونه تا حال به این آدرسی که مرا آقای امین معرفی داشتند، خودرا نه شناخته بودم. من تا حال هرچه نوشتم با اسم وآدرس مشخص خودم بوده است چون دربیان دید گاه هایم هیچوقت هراس نداشتم وبه آنچکه معتقد بودم صریحاً بیان داشته ام، حتی درزندان دربرابردشمنانم ازمواضع وعقاید خود دفاع کردم باوجودی که میدانستم چه سرنوشتی مرا تهدید میکند. ازکتاب تا مقالات متعدد. آقای امین میتواند مرا درمتن نوشته هایم به نقد بگیرند نه ازآدرس دیگران ونظرات دیگران. زندگی من مثل نوشته هایم صریح بوده است وازبیان هویت سیاسی خود نه تنها نگرانی نداشتم بلکه به آن افتخارهم میکنم. نه ذهن مسموم داشتم ونه دست پرخون.
  اگرآقای درنوشته خود ازنام من تذکربعمل آوردند، شاید دلیلش آگاهی این شخص ازدوران تلاشهای اصلاح گرانه من بوده باشد. من هرگزقضاوتم درمورد شهید مزاری اینگونه نبوده است که درنوشته آقای درویش تذکررفته است ورسالت من هرگزنا سزاگویی به آدرس هیچ کسی نبوده است ولودشمن فکری وخونی من بوده باشد. چون من توان آنرا دارم که نگاه مخالف خودررا درچهارچوب نقد انسانی به نقد بگیرم. پس نیازی به ناسزاگویی نیست. من دردورانی هم که مسئول اصلاح طلبی بودم، به پیشنهاد شهید مزاری بوده است نه ازاستاد ربانی یا شهید مسعود. حتی درآخرین روزهای نزدیکی طالبان به کابل درسال 1373 آقای حکمتیارقبل ازاینکه کابل را ترک نماید ازمن خواهش نمود که ازجانب وی نیزبا مقامات دولتی صحبت نمایم ومن بی آلایشانه چنین کردم اما برخی رهبران جداشده ازغرب کابل به غیرازآقای انوری که دفاع کرد دیگران با این پیشنهاد شدیداًدرجلسه شورای دولتی مخالفت کردند وسرانجام حکمتیارکابل را به قصد سروبی ترک نمود. اما درمقطع دیگری همه شان ورود حکمتیاررا خیرمقدم گفتند. اکنون همه رهبران وحدت جناح خلیلی، آقای اکبری، آقای حکمتیار، آقای انوری ودیگران وهمچنان روشنفکران هزاره که درکابل بوده اند ومردم غرب کابل هم اکثریت شان زنده اند وآنها آن روزهارا خوب بیاد دارند ومرا می شناسند ومن مجموعه این گفتگوهارا دریک کتاب بیش از300 صفحه یی باروز، تاریخ، زمان وحتی ثانیه آن قید نموده ام. نام کتاب من هم«عبورازگذرگاه آتش وخون» است. اسم با مسمای آن روزهای خونین وتلخ. اگرکسی ازآن روزگارپیدا شود وازمن شکایت کند که جزیی ترین اصل بی طرفی درمیانجگری را نقض کرده باشم آماده هستم که خودم را محاکمه کنم. من قضاوت خودم را درآن کتاب خیلی صریح نوشته ام وهیچ متخطی ای را برائت ندادم ودورانی هم که مسئولیت میانجگری را داشتم بعدازجنگ تاریخ 26 سنبله 1373 میان جناحین حزب وحدت وحرکت اسلامی وبعد مداخله نیروهای دولتی بوده است نه دوران افشاروجای دیگری. من جنگ را درهمه حالتش مذموم وتباه کننده میدانم وچیزی جزمرگ وفاجعه ببارنمی آورد چه ازموضع متعرض باشد یا مدافع. جنگ آنهم با سلاحهای امروزی نتیجه ای جزکشتارجمعی نخواهد داشت. شاید امین جان استدلال کند که برای آشتی جنایت کاران جنگی کارکردی، پس شریک جنایت کاران جنگی هم هستی. اما من میانجیگری را برای مردمی انجام دادم که پیش ازآن روزانه حد اقل دردوسوی جنگ 40-50 نفرقربانی مردم بیگناه را میگرفت. درجنگ عمد تاً مردم عادی وبیگناه قربانی بودند تا جنگند گان. حال اگرازنظرآقای امین این کارمن شورانظاری باشد یا وحدتی ویا حزب اسلامی من آنرا با کمال میل خواهم پذیرفت ومنکرآن هم نیستم که درمیان همه احزاب سیاسی راست وچپ انسانهای شریف هم وجود دارد وجنایتکاران حرفوی هم. اینکه جنایتکاران ازشریفها چگونه میتوانند استفاده کنند هم بستگی بدرجه فهم شریفها دارد. من دشمن هیچ تباری نیستم فقط دشمن دشمنان مردم بیگناه افغانستان هستم درهرتباری که باشند.دوست محترم ما امین اگرعقده ای درکارنیست میتوانند با نام اصلی خود بنویسند ونقد کنند ویا لجن مال. اگربا نام اصلی شان باشد بهترخواهد بود تاپنج نفردیگرهم قضاوت کند وفریب من شورای نظاری را نخورند. امین کانادایی خدا نگهدارت باد!

 • سلام بر تمام قلم بدستان ونيك انديشان محترم!نظريات وديدتان قابل احترام است . درين شك نيست مجاهدين ظلم نكردند بالاي تمام مردم مظلوم كابل جفاشد هم بدوستور مسعود، رباني، محقق، مزاري، سياف ،دوستم، كلب الدين وغيره دستان همه ايشان به خون همه مردم معصوم افغانستان الوده است بالاي همه اقوان ظلمي شد نافراموش شدني ونابخشودنيست . اما درمورد فاجعه افشار بايد اشاره كنم كه در ان مصيبت فتواي مولوي موسي واقاي خون خوار سياف بود . حرفها زياد است ولي فايده ندارد ازقديم كفتند خانه ظلم خراب هركس ظلم كرده خداوند به اعمالش ميرسد . اما براي تان خاطرنشان كنم كه ديكر به ملاهاي تربيه شده باكستان وقم اجازه نديد تادوباره باريش هاي بر از فساد خود صاحب قدرت شوند وتخم نفاق را كشت كنند موفق باشيد زنده باد صلح نابود باد جنك .فريدون كويت

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس