صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > خوش باوری، و بالاخره حذف زود هنگام الهه سرور

خوش باوری، و بالاخره حذف زود هنگام الهه سرور

مجریان برنامه ستاره افغان که مرکب ازدست اندرکاران تلویزیون طلوع و شرکتهای مخابرای روشن و اریبا است در صدد طرح جدید برآمدند تا به برنامه حال وهوای تازه ببخشند، پررنگ کردن برنامه ستاره افغانستان و دست یافتن به مقاصد تجارتی بدون حضور الهه غیر ممکن است
Zahra
دوشنبه 16 فبروری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نوشته از: حسین نعمتی

الهه سرور، از جمله ای ده ها هزار دختر است که درد و رنج فرهنگ زن ستیزی افغانستان را با گوشت و پوستش خوب احساس میکنند، او یگانه دخترآوازخان دور چهارم ستاره افعان، که توسط تلویزیون طلوع گردانندگی میشود، بود. با وجودیکه تعلق به قوم داشت که نسبت به سایر دید بهتر و مناسبتر به زنان دارند، و علاو برآن، او نسبت به دختران که درسه دور گذشته در برنامه ستاره افغان شرکت کرده بودند از هنر موسیقی چیزبیشتری را میفهمید و آواز نسبتا گیراتری داشت، خیلی زود (در دور هشت بهترین) از رقابت باز ماند. هرچند که خود او و هیچکس دیگر پیشبینی نمیکرد که با وجود این توانایی ها و صدای زیبای که دارند، به این زودی از اشتراک در دوره های بعدی از رقابت کنارزده شود، اما برخلاف این همه خوشبینی ها او با اعلان مجری برنامه مات و مبهوت ماند و بسیار از تماشاچیان و علاقه مندانش متعجب.

شنیده میشود که هنگام اجرای آخرین آهنگ الهه سرور، تعداد از تماشاچیان گریه میکردند، و بازماندن الهه از اشتراک دررقابت دوره های بعدی خبر ناگوار برای آنها بود، به نظرم این شنیدگی به دور از حقیقت نیست، با توجه به اینکه برنامه ستاره افغان درنفس خود یک برنامه تجارتی است ولی از سوی هم سکوی ترقی و شهرت برای کسانیکه می توانند برنده این برنامه شوند نیز حساب میشود. گفته می شود برنامه ستاره افغان بعد از حذف الهه کمرنگ شده و هواداران ستاره افغان با حذف الهه به یک بارگی، برنامه ستاره افغان را ترک کردند. مجریان برنامه ستاره افغان که مرکب ازدست اندرکاران تلویزیون طلوع و شرکتهای مخابرای روشن و اریبا است در صدد طرح جدید برآمدند تا به برنامه حال وهوای تازه ببخشند، پررنگ کردن برنامه ستاره افغانستان و دست یافتن به مقاصد تجارتی بدون حضور الهه غیر ممکن است. گرچه طرح جدید را از لحاظ میشود به دید مثبت نگریست، چون امکان فراهم کردن زمینه ای است برای رشد استعداد الهه که واقعا توسط خوشبینی و خوش باوری هوادارانش به صورت غیر عادلانه از برنامه حذف شده و از سوی هم میشود منافع افتصادی کسب کرد.

اینکه چرا الهه در دور هشتم از مسابقه ماند؟ علت های بی شماری در پی این موضوع می شمارند، و ازجمله به چند علت به صورت گذرا اشاره میشوند واکثر برداشت کسانی هستند که برنامه ستاره افغان را تعقیب میکنند:

1. برنامه ستاره افغان، درجامعه ای به نمایش گذاشته می شود که قریب به 95 فیصد مردم آن مذهبی و سنتی اند، برنامه موسیقی به باور بسیاری آنها قسم تلقی شده است که این برنامه یک برنامه است خلاف معتقدات مذهبی و دینی و از سوی هم برنامه مصادف شده بود با ماه محرم که تمام پیروان مذهب جفعری وبعض از پیروان مذاهب دیگر در افغانستان عزا دار بودند و برنامه ستاره افغان کاملا در تضاد با عزا داری و ماه محرم قرار گرفته بود. اجرای آهنگ موسیقی در این ماه و در همچو جامعه قریب به یک کفر تلقی می شود، و نتیجه اش آن که الهه نه تنها که حمایت مردم را به خود جلب کرد، بلکه مواجه با مخالفت های به سر حد تهدید مرگ هم رسید.

2. دلیل دیگر که برای حذف زودهنگام الهه از مسابقه مطرح میشود، هم به نحو بی ربط با دلیل اولی نیست. الهه، دختری است که یک مدت زیاد از عمرش را در ایران و درمهاجرت بامحدودیت های زیاد سپری کرده است و حال بعد از مدت ها مهاجرت که شاید هم توام با یک نوع توهین و تحقیر بوده است، برگشته و فعلا احساس غرور می کند که وطن خودش هست و دیگر مهاجرت، توهین و تحقیر در این وطن نبوده و محدودیت های دست وپاگیر که درمهاجرت داشته دیگر وجود ندارد. او کوشش میکند تا با موسیقی به صورت علمی اش برخورد نموده و هنرنمایی اش بیشتر جنبه مسلکی داشته باشد. او تلاش میکند دیگر دختر دست بسته نباشد و بتواند به آنچه فکر میکند در عمل هم پیاده کند، بیشتر آهنگ های ایرانی که از هرلحاظ وضعیت بهتر دارد اجرا کند، لباسش اکثر مطابق به آهنگ که اجرا میکند باشد. اما، در جامعه سنتی افغانستان تحمل آن خود باوری ها و لباس بسا مشکل است، بهرحال می توان گفت که چنین طرز برخورد باجامعه همخوانی و وفق نداشته، مردم این جامعه به جنبه های هنر ومسلکی ندیده بلکه صرف به ظاهر اکتفا میکند و تطابق و توافق به خواستهای جامعه کار است بس مشکل ونیاز است تا درزمینه دقت بیشتر به خرج داده و محتاط بوده باشد.

3. علت دیگر که برحذف الهه، می شمارند و به نظرم وارد تر از دوعلت قبلی است، همانا خوش باوری نه تنها الهه، بلکه خوش باوری علاقه مندان وی هم است. الهه باورد داشت چند سال تجربه در عرصه موسیقی داشته و دارای آواز مناسب برای اجرای آهنگ در برنامه می باشد. او فکر می کرد که بهتر از جمله دختران است که در دوره های قبلی به این برنامه شرکت داشتند با توجه به اینکه تجربه، دانش و صدای لازم برای موسیقی نداشت، توانستند آرای چشم گیر بدست آورند و درموقف که مناسب به حال شان بود قرار گیرند. علاقه مندان الهه هم به عین همین خوش باوری مبتلا بودند، آنها فکر میکردند که الهه با این همه اجرای زیبا، هنری، و مسلکی در این دوره ها نیاز به آرای شان ندارد. اکثرا براین باور بودند که الهه شاید از دوره های چهار بهترین به بعد نیاز به آراء شان داشته باشد. این خوش باوری های دو طرف سبب می شود که نتیجه دور هشتم نه تنها که الهه را مبهوت میکنند بلکه علاقه مندانش هم برخلاف انتظار از عدم حمایتش پشیمان میگردند.

به هرصورت، حذف الهه خبر تلخ بود که برای الهه و علاقه مندانش خوشایند نبود. و از سوی هم به صورت کل با رفتن الهه برنامه ستاره افغان بی رنگ شد. اینجا است که مجریان برنامه در صدد می شوند تا چاره ای برای رفع این بی رنگی برنامه شان بسنجد و از سوی هم یک طرح جدید که تلخی خبرناگوار را از علاقه مندان الهه دور ساخته چانس باشد برای علاقه مندان تا از کسیکه چیز از هنر موسیقی در کله داشته ومستعد برای هنرمند شدن است حمایت کنند و این هفته، هفته ای است که علاقه مندان اگر واقعا علاقه دارند، درعمل ثابت میکنند که هنردوست و هنرپرورند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام .
  داستانی بود که همه خبر داشتند از قبل چه بوده و چه شده و بس اما ای کاش در آخر نوشته خودش را گنگ نمی گذاشت . نوشته که مجریان این برنامه در صدد طرح جدید بر آمدند . تا از بار دیگر به قول خودشان به برنامه رنگ و شور و هیاهوی ببخشند اما نوشته نکردی که چه طرح جدیدی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شد مثل تاویذ ده که گفته بود یا در جایش است یا می آید یا در راه است و یا خواهد آمد . حالا چه طرحی جدیدی >؟؟؟

  • سلام گل دانه دانه عزیز!

   تشکر از نقدت، نقد تان بجای است، طرح جدید درآخر این نوشته مشخص نشده، دلیلش هم این است که این نوشته خیلی کهنه است یعنی درزمان که الهه سرور از رقابت بازمانده بود، نوشته شده و خودم نمی خواستم این نوشته نشر شود چون فعلا این نوشته کهنه است از اینکه دوستم (زهرا) علاقه مند نشرش بود وبه نظرش نوشته خوبی است، ایشان اقدام به نشر این موضوع کرده و من هم از کم فرصتی نتوانستم روشنی بیشتر در مورد طرح جدید و ناکامی آن بیاندازم.

   تشکر

  • سلام بر نویسنده محترم و تمام کسانی که برای حذف این دختر متاسف شده اند!
   راستش این است که حذف دختران مثل این دختر از برنامه خود ساخته ای به نام ستاره افغان دور از انتظار نبوده و نیست. تعجب از طرفداران این دختر است که چقدر خوش باور و ساده باقی مانده اند؟؟
   الهه ها کسان دیگری از این طیف افراد باید این را درک کنند که درافغانستان هنر و لیافت و افغانستانی شدن ملاک نیست. آنچه ملاک است. تعصبات قومی و زبانی است. تمام کسانی که از ایران یا هرچای دنیا می آیند باید این حقیقت را درک کنند که این حقیقت ملاک اصلی داوری ها و احساسات در افغانستان است.
   اگر مجری یا داور برنامه انتقاد می کند که چرا الهه فرهنگ و عنعنات ملی خودش را فراموش کرده است. و چرا به سبک یک کشور خارجی می خواند؟ این یک اتهام و یک ذهنیت منفی است که ناشی از ذدهن خراب و تعصب آن داور است.
   راستی افغانستان کدام موسیقی اصیل مخصوص به خود دارد که به نام فرهنگ وعنعنات ملی باشد؟ آیا خوانندگان ( اوغان) همگی به سبک پاکستان یا هندی نمی خواند؟ اگر کسی هندی یا پاکستانی و یا اروپایی یا آمریکایی بخوانند بسیار هم ملی و افغانی می شود. و.. راستش این است که تمام موسیقی ها و خاندان های افغانستان برگرفته از سبک هندی را پاکستانی و اروپایی و... است. ولی پاکستانی ویا روسی بودن و یا هندی بودن عیب نیست و ...عیب است. اگر سبک لباس الهه عیب است چرا سبک لباس زنان ومردان داور عیب نیست که هیچ کدام سبک ملی نیست. همگی خود باخته غرب و روسیه است.
   بیچاره الهه نیز چون ضعیف است. در دور دوم خواست که هزاره ویا مثلا افغان شود- که هزاره هیچ وقت افغان نمی شود)بازهم حذف شد. چون نمی دانست که به هرشکل که درآید بازهم حذف می شود چون ملاک اصلی تعصبات قومی وزبانی داوران است.
   داوران خوانندگان و جوانان هزاره را در مراحل اولیه بسیار توهین وتحقیر و سرکوب می کنند خوب دقت کنید. این ها همگی حکایت از تعصب آنها دارد. بیچاره الهه ها که هنوز خیلی جوان و بی تجربه اند.

 • چشمان بادامیت موگه تو ازر استی+جلوه اندامیت موگه تو ازره استی+سرزمین بامیان +و شکوه بودای ات موگه تو ازره استی+تمدن با شکوه شیران بامیان+زاده کوشانی ات موگه توازره استی+چشمان بادامیت موگه توازره استی+جلوه زیبا ی ات موگه تو ازره استی+دختر از کوه بابا+دختری ازقلب آسیا+افتخارازره شو+واسکت گل دوزیت موگه توازره استی+آهنگ جروجو بخوان+تیلو برلوبرلو بخوان+ازجور زمانه بخوان+ازسوز دل کلو بخوان+سلسله پشانیت موگه توازره استی000000000000آخرین شعر خودم نقدیم دوستان

  آنلاین : هزاره پیوند

 • با سلام و درود به الهه سرور عزیز !
  همشیره عزیز اگر فدای کدام دسیسه ای مرموزی نشده باشی با اینصدای زیبای که داری
  وچقدر زیبا میخوانی وچه زیبا با شکسته نفسی تمام صحبت میکنی باید صد درصد ستاره افغانستان میشدی که پیش طرفداران صدای زیبایت حالا هم ستاره هستی . من دو ترانه ای زیبای شمارا که بدون موزیک زمزمه کرده ای از یوتوب شنیدم واقعاُ آ دم لذت میبرد . به امید موفقیت بیشتر شما .

 • بخدا حالی هزاره ها هم بیراه شده اند. در شهر کابل تعدادی زیادی ازاین ها دیده میشوند که تازه از ایران امده اند.

  دیشب از طریق طلوع مصاحبه الهه را دیدم که بسیار برایم تاسف اور بود. بیچاره گک بسیار میکوشید که خود را متمدن نشان بدهد. جالب این بود که وی فرمود که اول میخواست داکتر شود بعدا دریافت که مقام هنر بالاتر از داکتر بودن است بنا شوقی به این مسلک روی اورد.

  یک چیزی که جیگرم را خون ساخت این بود که الهه خانوم فرمودند که ایشان همیشه بهترین ها را برای خود میخواهند ولی جای تاسف اینست که دراین برنامه مقام بسیار پستی را بدست اوردند!

 • !Salam
  Agar az waqeat nagzarem afghanha hame shan aqabmanda ast en zolme Zahir shahe khaen wa dawlat daree 200 salae Pashtun ha baese aaan gardeda ke tamame milyat ha htta dar qadame awal Pashtunha aqab manda bashad.Shoma agar feker mekuned ke Elaha moqame aakher ra greft een ham neshan dehendae zolme mille wa nedzade ra neshan medehad.Elaha aawaze maqbool wa estedate qabele taqder darad.
  عرفی تو میند یش ز غوغایی رقیپان عو عوسگان کم نکند رزق گدارا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس