صفحه نخست > دیدگاه > چرا برگه های رای دهی زودتر از موعد تمام شد؟

چرا برگه های رای دهی زودتر از موعد تمام شد؟

به عبارت دیگر برای آنکه ابرو را درست کنند، چشم را کور کردند! و صدها هزار انسان صاحب رای را از حق رای محروم ساختند.
محمد اسحاق فياض
يكشنبه 19 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

برخلاف انتظار دومین دور از انتخابات پارلمانی در امنیت نسبی برگزار گردید. وزارت دفاع ملی در گزارشی اعلام کرد که 95 درصد برنامه امنیتی را که برای برگزاری انتخابات دومین دور پارلمان تنظیم کرده بودند تطبیق شده است. بیم و هراس از تامین امنیت به اندازه ای بود که نزدیک به 900 مرکز رای دهی در کشور مسدود گردید .

اما آنچه در این مرحله قابل تامل است مدیریت و برنامه ریزی کمیسیون مستقل انتخابات در مورد ولایات امن بود. انتظار می رفت که انتخابات در این مناطق با همان شور و شوقی که در میان این مردم وجود دارد برگزار گردد و تمامی مردم در مناطق امن بتوانند پای صندوق های رای حاضر شده و رای دهند تا حضور درصدی شرکت کنندگان در انتخابات بالا رفته و مشروعیت این انتخابات از نظر کمیت به میزان حد اقل مشارکت 50 و اندی در صدی تامین گردد، اما کمیسیون مستقل انتخابات با برنامه های از پیش تعیین شده طوری برنامه ریزی کرد که دهها مراکز رای دهی را در مناطق امن نیز مسدود کرد و نیز تعداد برگه های رای را در مراکز رای دهی در مناطق امن چنان کم کرد که بسیاری از مردم همچنان ساعت ها در صفوف طولانی منتظر ماندند و سر انجام بدون دادن رای به خانه های شان برگشتند.

نتیجه این برنامه ریزی غلط ویا مغرضانه این شده است که براساس اعلام رسمی خود این کمیسیون حدود 40 درصد از مردم افغانستان در این انتخابات توانسته اند شرکت جویند.
آنچه که در این جا درصد مشارکت مردم را در این انتخابات پایین آورده است، نه تنها عدم مشارکت مردم به پای صندوق های رای در مناطق نا آرام بود بلکه مسدود شدن مراکز رای دهی در ولایت های آرام و کم فرستادن برگه های رای دهی به این ولایت ها نیزبود.

دیروز گزارش شد که باشندگان ولسوالی مالستان ولایت غزنی از بی توجهی مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات شکایت داشتند. همچنین گفته مي شد كه در ولسوالي قره باغ ولايت غزني نيز تا ساعت ها بعد از آغاز روند راي گيري مواد اساسي انتخاباتي نرسيد. هم چنین در بسیاری از مناطق غرب کابل برگه های رای دهی تا ساعت 12 به اتمام رسید از جمله در مسجد موسي بن جعفر جبارخان و مسجد مالك اشتر قلعه محب، ناحيه سيزدهم صندوق ها پر شد و اوراق راي دهي نيز تمام و تعدادي زيادي از زنان كه در مسجد اتفاق ناحيه سيزدهم براي راي دادن حضور يافته بودند از كمبود، پرسنل و كم كاري مسئولين اين مركز راي دهي شكايت داشتند.

این قلم تا دیروز به این باور بود که این مشکل فقط در همین مناطق یادشده رخ داده است، اما اکنون که یک روز از برگزاری انتخابات می گذرد، روشن شده است که مسدود کردن مراکز رای دهی مانند جاغوری و بامیان و نیز ارسال اندک برگه های رای دهی در ولایت ها و لسوالی ها آرام برنامه از پیش تعیین شده بوده وپلان گذاری شده بوده است. زیرا در در ولایت غزنی نه تنها مردم مالستان با این مشکل مواجه بوده اند بلکه در جاغوری، ناهور و قره باغ نیز برگه های رای دهی بسیار زود تمام گردیده و دهها هزار نفر را از دادن حق را محروم کرده اند. در ولایت دایکندی نیز همین مشکل پا برجا بوده است و در بسیاری از ولسوالی های این ولایت برگه های رای دهی قبل از به اتمام رسیدن زمان رای گیری تمام شده و بسیاری از مردم از دادن رای محروم گردیده اند. جالب این است که در ولایت هرات از همه اول تر برگه های رای دهی ازشهرک جبرئیل به اتمام می رسد و تعداد زیادی از مردم در این محله نیز از دادن رای محروم می گردند.

هم چنین حبیبه سرابی والی بامیان در یک کنفرانس خبری از کمبود اوراق رای دهی در سراسر بامیان یاد آوری نموده گفت : متاسفانه به نسبت کمبود اوراق رای دهی در محلات رای دهی از جمله در ولسوالی های یکه ولنگ ، شیبر وپنچاب تعدادی زیادی از شهروندان از این حق قانونی خود محروم د شده و ساعت 12 دیروز مراکز رای دهی تنگی سفیدک ، سبز دره ، بند کوسه ، جلمیش ، سرکندی ، باغک ، نیطاق ، نیک ، مرکز پنجاب ، دشت سفید ولیسه ذکور شهیدان ختم شده که دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات تنها توانست 600 قطعه ورق رای دهی را در لیسه ذکور شهیدان انتقال دهد. بگفته ی خانم سرابی اگر به این موضوع توجه جدی نشود بر علاوه اینکه تعداد زیادی از شهروندان از حق اساسی شهروندی خویش محروم میشوند بلکه مشکلات زیادی را احتمالا متوجه نظم عمومی نماید. والی بامیان علاوه نمود که در مرکز رای دهی نودرازکرمان وخارقول ولسوالی پنجاب از ابتدا مرکز رای دهی نرسیده ودر مرکز رای دهی سنگ ریز ورق رای دهی مربوط ولایت بادغیس ارسال شده است.

در ولایت بدخشان در ولسوالی درواز همین برنامه تکرار گردیده و هزاران نفر به دلیل کمبود برگه های رای دهی از دادن رای محروم گردیده اند. سئوال اساسی که در این زمینه وجود دارد این است، آیا این مشکل به دلیل برنامه ریزی های غلط از سوی کمیسیون انتخابات می باشد یا این که برنامه ریزی مهندسی شده برای اهداف خاص است؟

برخی از دستها و قدرت هایی هستند که از مشارکت گسترده مردم در ولایت های مرکزی و مناطق امن هراس دارند و نمی توانند حضور گسترده مردم را به پای صندوق های رای در این مناطق تحمل کنند و از آنجایی ولایت های جنوبی نا امن است و مشارکت مردم در انتخابات اندک است، برای جبران این نقیصه!! حق رای مردمی را که در مناطق امن زندگی می کردند، پایمال کردند و به عبارت دیگر برای آنکه ابرو را درست کنند، چشم را کور کردند! و صدها هزار انسان صاحب رای را از حق رای محروم ساختند.

به هرحال عملکرد کمیسیون در مورد مسدود کردن مراکز رای دهی و نیز کم کردن برگه های رای دهی در ولایت های مرکزی و دیگر مناطق امن هرگز قابل توجیه نیست و مسئولین ذی ربط باید در این مورد پاسخ گو باشند که چرا چنین بی عدالتی را در این مورد روا داشته اند؟

در حالی که گزارش ها از مناطق دیگر از زورگویی برخی از نامزدان و پرشدن برخی از صندوق ها قبل از برگزاری انتخابات حکایت دارد در مناطق امن مرکزی چنین معامله ناعادلانه می گردد. مثلا شماری از ناظران و نامزدها در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته اند که در ولسوالی های پنجوایی و دامان، صندوق های رای پیش از رای گیری به خانه های برخی افراد منتقل و پس از آن به محلات رای گیری آورده شده است. نورالحق علومی، نامزد انتخابات در گفتگویی با خبرنگاران گفت که برگه های رای به نفع برخی از نامزدهای مشخص به این صندوق ها ریخته شده و پس از آن به محلات رای گیری منتقل شده است. آقای علومی مدعی شده که حتی برخی از صندوقهای رای یک تا دو ساعت پس از آغاز رای گیری به محلات رای گیری منتقل شده است. در کابل نیز برخی از ناظران در یکی از مراکز رأی دهی در ارزان قیمت می گویند که آقای جمیل کرزی ، یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی در شمارش آراء در این مرکز مداخله کرده است.

آنان می گویند که کرزی پس از پایان یافتن روند رأی دهی و بسته شدن این مرکز شمارش آراء را بر هم زده است.

حال سئوال اساسی که کمیسیون محترم انتخابات باید پاسخ دهد این است که آیا این کمیسیون در برابر این اعمال غیر قانونی فوق که برخی از نامزدان انجام داده اند و نیز کم فرستادن برگه های رای دهی در مناطق مرکزی و ساحات غرب کابل چه قضاوتی می کنند و چه پاسخی در این مورد دارند؟آیا کاهش حضور مردم در انتخابات به دلیل کم فرستادن برگه های رای در مناطق امن وبرنامه ریزی های مهندسی شده در این مناطق نیست؟

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای فیاض سلام،
  دوست گرامی!هرانسانی از شنیدن اینهمه تخلفات،جعلکاری،عوامفریبی وغیره واقعآ متاثر میگردد.میدانید بخاطر این انتخابات میلیونها دالر مصرف شده است.انسانهایی که جان های عزیز خود را در جریان تامین امنیت ان از دست دادند.اطفالی که یتیم شدند و مادران و پدرانی که داغدار گردیدند.اما نتیجه آن چیست؟راه یافتن یک عده جعلکار و عوام فریب به مجلسی که یک رکن از سه ارکان اصلی یک دولت مردمسالار میباشد؟آنهایی که میخواهند برای جامعه و مردم خود قانون بسازند؟اینها باید در گام نخست برای خود یک قانون بسازند.نخست اینرا بیاموزند که چه چیز را حق دارند اجرا کنند و چه چیز را حق ندارند.جعلکارانی که خود مستحق مجازات میباشند.البته حساب یک عده ای قلیل وطنپرستان واقعی از این مجوعه جدا است.
  حیله ،تزویر،جعلکاری،چاپ کارتهای تقلبی،وعده های دروغین به مردم،آز و حرص و شهرت طلبی و عزت طلبی......
  باور کنید از شنیدن اینهمه صفات منفی در وجود هموطنان و همشهریان عزیز و انهم نخبگان و نمایندگان مردم!؟و بالاتر از آن آنهایی که دعوی ساختن قانون را دارند و میخواهند جامعه را به طرف قانون سالاری سوق بدهند .آنهایی که بودجه کشور را تصویب مینمایند.آنهایی که به وزرا رای اعتماد میدهند .متاسفانه از انعکاس اینهمه جزئیات در مطبوعات جهانی به حیث یک افغان ،احساس خجالت مینمایم.
  اقای فیاض!شما به حیث یک روشنفکر،بعد از بر رسی اینهمه نواقصی که تحریر داشته اید،میتوانید برای رفع شان کدام پیشنهاد سازنده ای هم تحریر نمائید؟به نظر من تنها انتقاد کافی نمیباشد.بیائید در ضمن انتقادات، راه های معقولتر بیرون رفت و یا حل معضلات را نیز اظهار نمائیم.کار هایی اند که باید به شیوه دیگری به سر برسند.تنها تغیر و تبدیل افراد و یا ادارات ، مشکلات را حل نخواهد کرد.من میخواهم نظریات شما را در زمینه جویا گردم.هر دوست دیگری که هم نظریات بکر و بنیادی در زمینه داشته باشند میتوانند نظریات شانرا بنگارند.آخر تا کی از اینهمه جعلکاری شاکی باشیم؟ممکن است نظریات سازنده شما در انتخابات آینده مورد استفاده قرار بگیرد.بهتر از این دیگر چه میخواهید؟
  در ضمن همه مطالب واقع شده و تحریر شده،یگانه نکته جالب و انسانی که در جریان انتخابات وکلا صورت گرفته است و من از طریق مطبوعات شنیدم،رای دادن اقای کرزی به حیث رئیس جمهور به یک کاندید زن از هموطنان اهل سیک/هنود ما میباشد.اگر اینکار را از روی صداقت نموده باشد و در آن کدام نیرنگی موجود نباشد، من از اینکار ایشان به قدر یاد مینمایم.اما مشکل اینکار،آماده کردن زمینه تبلیغاتی ملا های طالبی و پاکستانی و متباقی دشمنان ملت افغانستان به علیه خویش میباشد.خوب نارضایتی این افراد نیز زیاد اهمیت نخواهد داشت.چون در هر حال آنها بخاطر برانداختن هر نوع رژیمی که موافق خواست شان نباشد ،تلاش خواهند نمود

 • به نظرم یگانه کار نیک که در جریان تمام این انتخابات صورت گرفته همان مسله ی است که آقای بابک روشن ضمیر هم به آن اشاره کرده و آن اینکه کرزی رای خود را به یک کاندید وکیل زن مربوط به اقلیت هندو های افغان داده است.

  رئیس جمهور با این کارش یکبار دیگر نشان داد که شخص با درایت و پر مدنیت است که حق زن و حق اقلیت ها را احترام دارد

  آنچه به مسایل دیگر انتخابات مربوط میشود به نظر من اصلا در شرایط که یک کتله بزرگ از مردم کشور به علل معلوم نتوانند رای بدهند انتخابات نباید صورت میگرفت.

  چون در ولسی جرگه بعدی یا نماینده های میلیونها افغان نباید حضور داشته باشند و یا هم اگر حضور دارند به صورت روشن و دموکراتیک انتخاب نشده اند.

  • بایی صاحب ملا تنویر سور خلقی باشنده لوی پکتیا!!!

   من یکبار بزبان دوزخ برایت نوشتم زن برات مادر شود که تو به چندین اسم چرندیات ات را مینویسی یا ما !! اما جواب ندادی !!

   غلامی کردن به اجانب از جمله پاکستانی ها یکی از افتخارات قبیله بوده و است در خواب و بیداری ...با پاکستان استید چندی قبل کرزی در پاکستان اعلام کرد که اوغانها پاکستان را خانه دوم شان فکر میکنند !!!چگونه این درغ پیشوا!! را از ادرس دشمنان پاکستان( وارثین اصیل وطن ما همانا ترک ومغل و فارس وتاجک بلوج ...) توجیه میکنید هزاران هموطن ما از کابل تا هرات و شمال هرگز پاکستان نرفته اند بلکه از انان از کشور و مردمشان متنفر اند حتا جنس خراب را میگویند پاکستانی و دیسی است !!! انان هر گز چنین نگفته اند این پتانی های همخونی پنجاب است که پاکستان را پاریس و بهشت برین خود فکر میکنند !! شما بودید که ای اس ای !1پوج !! تانه دار های انان را با توپنگ !!بجان مردم اصیل خراسان و اریانا بخدی و اریا غزنه و بامیان ... رها کردید .. شما بودید که میخواستنید افتخار ایالت پنجم پاکستان را کمایی بکنید ...... نه ما پش این چگونه شد که ما غلام و شما صادق و خدمتگار این مرزوبوم شدید !!!

   سور خلقی قبیلوی کابلی شده دنده کی خور!! یکبار مکثی بدین افکار طفلانه و قبیلوی تان بکنید !! ((رئیس جمهور با این کارش یکبار دیگر نشان داد که شخص با درایت و پر مدنیت است که حق زن و حق اقلیت ها را احترام دارد.....))

   حال چند صفت این با درایت تان را بعنوان نمونه برا یت باز گو !!!میکنم ..

   • تا جای که همه میدانند در همه امور از ده سال بدینسواقلیتها از شیوه و عمل کرزی دلاس بنگلی نا راض استند از هندو تا مسلمان از ازبک تا تاجک وترکمن هزاره ........... شیوه عمل او مصالحه و جرگه های نصوار او باز سازی های او تشکیلات ادرای و کادر های نصب شده او ....مالیه دهی مردم به او همه حکایه از طرز برخورد قبیلوی کرزی پاچا بدون در نظر داشت اندازه و معیار های قبل شده جهانی و تناسب قومی و مذهبی ونژادی روان است جانب قبیله بیشتر هدف کرزی پاچا بوده و است بر عکس نسخه دموکراسی حقیقی اسلامی ودمکراسی بوش و بلیر و فراسوا میتران ...غربی ... حرکت میکند .
   • درایت او طی ده سال گذشته برای همه معلوم شده است اردو پولیس و استخبارات قوی داریم - امکانات هوایی و زمینی وسایل و وسایط و تخنیک محاربوی قوت های مسلح اکمال شده است -نمونه ارتقا رزمی این قوت ها را در جشن ها دیدیم در های هم سلاح و نان خود را با برادران صالب والقاعده تقسیم کردند !! چرا نکنند اخر انان هم اوغان اند و شب و روز در کوه ها و جهاد بر ضد مکتب و مدرسه و دانشگاه زنان و مردان وکودکان ...
   • فساد دوره مجاهدین وظاهر شاهی همه مهار شده است اثری از ان دیده نمی شود .
   • چرس و تریاک به صفر تقرب کرده است .
   • فساد اخلاقی در تمام شهر ها بیداد نمی کند .
   • ده ها وزیر زن در کابینه داریم .
   • زن پاچا صاحب کرزی زینت جان همه روزه مصروف مداوا بیماران از جمله والی صاجب جلال اباد اند و دارند از حقوق حقه زنان رنج کشیده که زیر باران راکت شرق و غرب قرار داشتند و بیسواد مانده اند دفاع میکنند چونکه خودش نیز در کنار انان قرار داشتند حتا از صدا انداخت سلاح های گوناگون نوعیت مارک و قوه تخریب .. انرا تشخیص کرده میتوانند .
   • درایت کرزی صاحب در قسمت توزیع دارایی های ملی در کابل هرات قندهار شمال (از جمله کارخانه های سمنت ....پلخمری ..)به سرمایه داران ملی و با تجربه اهل حرفه به قیمت ناچیز نه به برادر و برادر زاده ها ومحمدزایی ها ...نمونه اقتصاد "نوع اوغانی" میباشد که جهان باید از ان پیروی بکنند .
   • پدر و مادرکرزی خان نیز با درایت , قهرمان ,بی نظیر و معصوم اند محلاتی , بنا ؛ های ,خیابان های بنام عبدالاحد کرزی نشده است!! من پشنهاد میکنم که بنام نامی والدین گرامی شان در کابل هرات قندهار و شمال پرورشگاه . جاده ها بنادر .. مسما گردد!!سالگره مرگ و تولد شان اگر که معلوم باشد مثل تره کی بابا با دایر شدن جرگه های بی مانند نصوار و اتن ودنگ و دهل "شیرنی های اوغان کش " تجلیل گردد .
   • در داخل فامیل این قهرمان ملی قتل های فامیلی از جانب برادر و برادر زاده هایش ... رخ نداده است در زمینه ضرورتی به برسی ان دیده نمی شود !!در شهر قندهار مردم از اسامه و ملاعمر هراس دارند نه از برادران و فامیل کرزی جان (هدف ترور و تهدید .. است ). از تجارت تریاک و هیروین افین هم متنفر اند !!والی ها ی قندهار و هلمند ...را هم که خوش شان نیاد تبدیل نمی کنند .

   این مرد با درایت که هم خونی تان است هرگز به سفارت های خارجی نرفته و دیپلومات های خارجی را درس استخبارات نداده است از طیارات اجنبی دیسانت نشده است به زور "بی پنجاودو" هم نیامده از غلامی هر گز خوشش نمی اید !!عکس هایش هم مثل لینن و تره کی ... در همه جا چاپ ونصب نشده است .. چرا با درایت نباشد اگر که شاد گل هم باشد مربوط به خودماست خون قبیله در راگ هایش جریان دارد . قندهار که چهل پنجاه سال هشت و السوالی و دو علاقه داری داشت انرا به سی والسوالی ارتقا داده است شش ناحیه شهری قندهار را دوچند ساخته است بخاطریکه افراد بیشتر به پارلمان بیایند اما هرات با همان جمعیت بزرگ سرنوشت بلخ چند ملیونی را باید تحمل بکنند کابل هم با پنج ملیون نفوس اش فقد دو سه نماینده کابلی داشته باشند باقی همه اهل و لایت و کوچی ها ....

   • اطفال کودکان هم همه مصروف درس و تعلیم اند از گدایی و سوه استفاده جنسی انان خبری نیست .
    طالب که دیروز در همه جا سر بلند میکرد امروز از دروازه های کابل رانده شده است حاکمیت دولت در همه جا تامین است ..

   تنویر خان امید همیشه ما را تنویر کنید چونکه شما از هم قطاران نابغه شرق و وارث اصلی خیمه نشینان عادل قبیله از پکتیا بزرگ استید عدالت اسلامی و انسانی و تعین قیمت دختران لوی پکتیا !!خدمات مردم قبایلی لوی پکتیا به وطن ,, بکابلی ها , به دند شمالی و به قندهاری ها ... زبان زد همگان است .

   من احساس شما را درک کرده میتوانم !!! چقدر درد اور است که این وطن فروشان هزاره و تاجک فارس بلوچ نورستانی ترکمن و ازبک .... گلبدین جان,ملاعمر ,احمد شاه ,شاه جاع سیاف, کرزی , میرویس , امیر کور ,خوشحال خان مقطع الانسل ,ملالی قههههههههرررمان میوند ...امیر عبدالرحمان خان ,نادر خان مشهور به غدار را ..... قهرمان نمی دانند حتا دشنام و بد گویی نا روا را !!!به ادرس شان پست میکنند در این روز ها دبل جدایی را هم مینوازند چونکه به غلط فکر میکنند خراسان و اریانا غزنه ..... به همه گان متحلق است و این اوغانستان تنها به قبیله و انگریز و پنجاب اینک القاعده ....

   چند روزی نیامده بودم و میدان به جواسیس انتحاری انگریز وپنجاب خالی مانده !! و هر چه دلش میشد همان کرده است حالا که من امده ام با نیزه , چوشن, کمان , غوری , غزنوی ,سبزواری , بلخی , کابلی ,کوهستانی و غرجستانی چشم این راهگیر ها و خیمه نشینان بد قول بد پیمان را کور خواهم کرد ریش های کافور گون شانرا با این همامه های هندو مانند شان و قشقه شده شان خواهم سوخت!!

  • پنجابی کثیف و بویناک چتلستان نهایت کوشش کرده است تا با یاد آوری از افتخارات دیگران چهره کثیف و سیاه یک پاکی را پنهان کند ولی در اخیر هذیان گویی هایش با نشان دادن نفرت در مقابل هندو ها افشا کرد که پنجابی کثیف و بویناک چتلستان هیچگاه نمیتواند بوی گند را که از وجود شان بیرون میشود پنهان نگهدارند.

   برای شناختن یک پنجابی کثیف و بویناک چتلستان فقط شما نامی از هند کبیر و افغان ببرید و خواهید دید که اگر در داخل هزاران شامپو و عطر خود را پنهان کرده باشد بوی گندش بیرون میشود.

 • آقای فیاض درود و احترام خدمت شما و دوستان کابل پرسی !

  چنان یک سر نامۀ به نوشتار خویش برگزیدید که گویا شما از اوغانستان نیستید و از جریان های سیاسی ـ مداریبازی ما اوغانها بیخبرید .

  دوست من ! ولایات خوست ، پکتیا و پکتیکا که در گذشته یک ولایت بود ، جمعأ دارای 45 ولسوالی ( متوجه باشید دارای 45 ولسوالی ) اند و فکر میکنم که هر سه ولسوالی جنرال خانه ، اضافه از200 هزار شهروند بی تذکره قبایلی نداشته باشد ولی ولایت فاریاب سرباز خانه با اضافه از سه ملیون شهروند دارای 13 ولسوالی است !

  ولایات بامیان و دایکندی که تقریبأ همۀ هزاره جات را تشکیل میدهند صرف دارای 16 ولسوالی اند . ولایت کنر دارای 15 ولسوالی ! روی این باورهای قبیلوی و خواست غیرتمندان شمله دار و به حساب تقریبی روستار گونه ها همان مقدار کارت رای دهی که به ولسوالی های جنرال نشین ارسال شده به دیگر ولایات و ولسوالی های پر نفوس سرباز نشین نیز فرستاده شده تا آبرویی شود نزد ناظرین بین المللی که نفوس یک ولسوالی جنرال نشین برابر است به ولسوالی سرباز نشین و شاید هم کمتر . روی این قاعده طبعی است کارت و حق رای دیگران گرفته شده و روند به اصطلاح دموکراتیک انتخابات طور ملی ؟ به پایان نمی رسید .

  هر قبیله و دهکده جنرال نشین که بیشتر از صد خانواده یک عشیره طور خیمه گکی زنده گی میکنند ، یک ولسوالی محاسبه شده و نمایندۀ به اصطلاح انتخابی را به کابل میفرستند تا مانند خان کوچی خان با شمله شش گزه دعوای ( دامو دبابا وطن ) سردهد و دیگر خیل ها و زی ها و وال هادر چارراهی پشتونستان به اتن ملی شان کاکل بزنند .

  اگر کارت رای دهی برابر با تعداد رای دهنده گان واجد شرایط رای دهی به مناطق غیر اوغان نشین ارسال گردد و مردم زیر صندوق های رای دهی بروند و حقیقت ها هویدا شود ، آنگاهست که تشت رسوایی ودروغ بافی روستاریان از بام می افتد، پس غالمغال و درامه اکثریت و اقلیت را کی خواهد شنید و کی خواهد دید ؟

  دوستان به این آدرس سری زنید و به چشم سر بخوانید و ببینید که ولایات اوغانستان چند ولسوالی دارند و نظر به کدام شرایط این تقسیم بندی هاسیاسی نقشه اوغانستان صورت گرفته ؟:

  http://fa.wikipedia.org/wiki/

 • پنجابی کثیف و بویناک چتلستان که یکبار زیر نام مزاری =مریضی و یکبار زیر نام خان، عطا خیل و با نام جدید سهراب سپهر ظاهر میشود غافل است از آنکه با بیورن شدن اولین گند از دهن کثیف اش همه آگاه میشوند که پاکی کثیف باز هم عقده سادیستی و حقارت خود را باز کرده است.

  جالب این است که او به ویکیپیدیا مراجعه کرده است ولی این جاهل نمیداند که ویکیپدیرا بوسیله خواننده گان آماده میشود و هرکس میتواند آنرا تغیر دهد و یا چیز های به آن اضافه کند. پنجابی کثیف و بویناک همچنان تعداد ولسوالی و تعداد نفوس را تا حالا درک نکرده و مانند نام دیگر خود یعنی خان که تاحالا نمیداند تنویر عربی است یا دری فقط دهن بویناک خویش را باز کرده است و به موضوع بحث مانند نام های دیگر خویش رنگ قومی و سمتی داده است.

  این درست است که انتخابات کاملا ً شفاف نبود و با آنکه من فکر میکنم در شرایط که اوضاع امنیتی کاملا ً مساعد نبود انتخابات باید به تعویق میفتاد ولی خوشحالم که این مشت محکمی بود به دهن تروریستهای پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان چون افغانها نشان دادند که رهبران طالب افغان نیستند و تهدید های آنها مساوی به تهدید پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان است.

  لعنت و نفرین بر پاکستان این عقده سرطانی ، لعنت و نفرین بر پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان

  • بعضی از طالب نماهای ریش کل نظریات بسیار جالب در مورد انتخابات دارند.این کثیفان ناقل از اینکه در تمام ولسوالی اندر سه نفر رای داد ویا شش ولسوالی ولایت غزنی وهشت ولسوالی هلمند از دادن رای محروم شدند را مهم جلوه نمیدهند زیرا با افکار گنده فاشیستی خود درک کرده اند که اگر در جنوب رای گیری صورت بگیرد ویا نگیرد چند نفر مردار خور کوچی وقبایلی به پارلمان راه پیدا میکند ولی این کثیفان پنجابی پرست چند روز میشود که وکیل مدافع ولایات شمالی شده اند وداد وفریاد براه انداخته اند که چرا در مناطق که ناقلین باجوری ووزیرستانی وصوبه سرحدی جابجا شده اند مانند کندز وبغلان وبلخ انتخابات صورت نگرفته است.

   اطلاعات بسیار دقیق میرساند که در مناطق ناقلین صوبه سرحدی در کندز, بغلان وبلخ انتخابات صورت گرفته است ولی ناقلین نتوانسته اند که به گفته خودشان وضعیت را خروپر (خراب) کرده ودغلی (جعل کاری) کنند چنانچه ریس جمهور 49.6 فیصده از ولایت پکتیکا که کمتر از 50 هزار نفر نفوس دارد 140 هزار رای جعلی بدست اورد ویک چنین درامه را در قندهار وغزنی هم کرد
   یکی از اشخاص کثیف ووطنفروش وزاده وپروریده شده ایالت پنجاب وگجرنواله پاکستان جمعه همدرد است که درسمت شمال بنام جمعه رهزن شهرت دارد. وی قبل از دوران داله ماری خود شغل مفعولی وکیسه بری را پیش میبرد وبعداز انقلاب نامیمون ثور که زمینه برای هر مفعول وتتار ونداف ودلاک مساعد شد خود را در اغوش صاحب منصبان بروتی ای اس ای انداخت و روزگار را بالای مردم شمال سیاه ساخت وامروز وی باوجود غارت ولایت بغلان وبخشش زمین های ساکنین اصلی به ناقلین کوچی پاکستانی وقتل عام مردم ازبک در شبرغان هنوز هم والی پکتیا است وهرچند ماه بعد یکبار مانند یک دزد به سمت شمال شبانه سر میزند وپول توزیع میکند وقبل از اذان نماز صبح مانند یک موش فرار میکند. امروز بچه خلف وی که تمام سجایای پدر خود را به میراث برده خود را کاندید ولایت بلخ ساخته وفکر میکند که از شهر مولانا رای خواهد برد. ولی اینراکور خوانده است که در شهر که تشناب پاک ان سویه بالاتر از وی وپدر وی دارند کسی پیدا نمیشود که برایش رای بدهند وفیصدی قبیله خودش به اندازه نیست که در برابر رای ملیونی باشنده گان بومی منطقه کارگر باشد بنا شکست خود را قسمی میخواند توجیه کنند که گویا کمسیون انتخابات وبعضی افراد مناطق ایشان را ناامن کردند تا ایشان در انتخابات سهم گرفته نتوانند.

   در این جای شک نیست که مناطق ناقل نشین امروز حیثیت یک غده سرطانی را درشمال پیدا کرده است وتمام فجایع بشری از دختر فروشی وزن فروشی گرفته تا تروریزم وپناه دادن به تروریست های بین المللی تا قاچاق مواد مخدر خلاصه ان چیزی که بشریت از شنیدن ان عار دارد در انجا صورت میگرد ووضعیت امنیتی بدون انهم از قبل در ان مناطق خراب بود واگر هم تمام ناقلین هم رای میدادند بازهم رای انها در برابر اراده ملیونی شمال که میخواهند نماینده گان خود را بفرستند ناچیز بود. بنا ناقلین کوشش کردند تا یکبار دیگر اراده مردم را جعل کنند وبه همین خاطر معین باجوری, یکی از خلقیان دیروزی که امروز ریش خود را مانند ملاعمر ساخته ولنگی جنگسالار کبیر احمد ابدالی را به سرکرده کوشش به جعل کاری در انتخابات در ولایت کندز کرد که رویش سیاه شد واشخاص جعل کار وی دستگیر شدند ولی نظام فاشیستی وقبیله سالار که الحق فاسدترین کشور در لست کشور های فاسد قراردارد به موقع معین باجوری پاکستانی را از چنگال قانون نجات داد واکنون کوشش به عمل میاورد تا معین باجوری یکبار دیگر از ادرس مردم سمت شمال وارد پارلمان گردیده وبه نفع تاتوب (منطقه)اصلی خود یعنی باجور و وزیرستان مناطق سمت شمال رااشغال و به ناقلین بدهند.

   مردم غیرتمند ما موقعیت فعلی را به خوبی درک کرده اند وهرگز اجازه نمیدهند تا چوچه سگ جمعه سگ وباجوری خنزیر صفت از ادرس مردم ما تیشه به ریشه مردم ما بزنند.

   بدون شک این انتخابات باوجود دغلی های تیم حاکمه وبا وجود کوشش ان که یک قبیله خاص باید اکثریت ودیگر مردم در اقلیت قرار داشته باشند وبه همین منظور به غرب کابل کاغذ های رای دهی نفرستادند باانهم این انتخابات باعث ریشه کنی ناقلین درشمال خواهد شد.

   اسلام علیکم ورحمت الله

  • تنویر: ایا تو همان تنویر بچه بیریش غول با شاخ ودم کریم خرم نیستی؟ شاید باشی زیرا از بوی گند دهانت همان مواد غایطه به بوی میرسد که تنویرک گل بی دینی انرا به هوا میپراگند.

   تو از چی وقت دشمن پنجاب شدی پنجابی الاصل؟ ایا این کدام چال نوت است؟ بدان واگاه باش که ما تو گجرنواله زاده وپروریده شده راولپندی را میشناسیم به خوبی غده سرطانی فاشیزم پشتونوالی را در مقعدت تشخیص کرده ایم ومیدانیم که مقعد مفعولت قادر به دفع بخار های فاشیستی نیست وبه همین علت است که دلت از عقده های فاشیزم میپندد و بعدا به عوض تشناب در کابل پرس? امده و با الفاظ از طریق دهنت رفع حاجت میکنی زیرا معقد مفعولت توسط غده سرطانی که پشتونوالی یاد میگردد مسدود گردیده است!

   هر قدر که سگ جفی کنی ما تو را شناخته ایم وهرجای که دفع مواد غایطه از طریق دهن کنی ما مردم را هوشدار میدهیم تا از نزدیکی ان عبور نکنند

  • اینرا میگویند نظر پنجابی کثیف وبویناک خان= مزاری= عطا خیل= سهراب و مردان...... در مورد انتخابات و مردم افغانستان ولی زیر نام دیگر.

   محتویات همه پیام های این پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان که امروز به فضل خدواند تعالی چنان لعنت و نفرین شده اند که از همان دشمن اصلی شان هند کبیر 25 میلیون دالر مانند گدا های کثیف میگیرند ، یکی است. یعنی دادن رنگ قومی به هر چه در افغانستان میگذرد. ولی این پنجابی کثیف و بویناک همینقدر نمیداند که رئیس کمیسیون انتخابات آقای معنوی نه پشتون است و نه ازبک بلکه از ولسوالی جنایتکار ملی افغانستان احمق شاه مسعود و مربوط به گروه همان خائین ملی.

  • تنویر مفعول: اقای معنوی ریس کمسیون انتخابات است واگر تو مفعول همان سر گنده خود را که به جای مغز در ان سرگین پر شده است بکار بی اندازی خواهی دانست که همه کاره داخلی انتخابات یک مفعول قبیله پرست دیگری مانند تو است بنام ذکریا بارکزی که از طرف ریس جمهور 49.6 فیصده مقرر گردیده است ووی بود که تقلب انتخابات ریاست جمهوری را سازمان دهی کرد و چپن سبز بادرنگ صورت را بار دیگر تحمیل کرد.

   همچنان ما حال دانستیم که ناقلین سمت شمال قسمکه ما میگفتیم انقدر هم وحشی و حیوان نیستند بلکه بعضی از انها مدافعین مانند تو دارند که به عوض کمربند انتحاری بسته کردن امده اند وصاحب نظر شده اند اما با این تفاوت که به عوض حرف از طریق دهن دفع مواد غایطه از طریق دهن میکنند. شاید تو بچه بیریش جمعه دزد که خود بچه بیریش بوده باشی که نوشته هایم به رگ پنجابی ات برخورد

   ما الله الحمد دشمنان خود را که همانا فاشیستان قبیله پرست باشند بخوبی شناخته ایم وهرگز اجازه نمیدهیم که یک نفر از ای پنجابی زاده ها از سمت شمال به پارلمان بروند. این وحشیان با رژیم های ستم شاهی خود اضافه از هژده ولایت را بنام خود ساخته اند واضافه از 250 ولسوالی از انهاست. دولت فاسد کرزی در دست های انهاست وهم خود انها طالب وحزب اسلامی هستند وهم میخواهند که اکثریت پارلمان را در دست داشته باشند باز یک سگ زاده بنام تنویر پیدا میشود وباوجود درس های جاسوسی گری از پنجاب حوصله خودرا از دست میدهد وزمانکه کسی که میگوید که جان برادر این درست نیست شروع به چتیات گویی میکند

   تنویر سگ: من پوست تو جاسوس مفعول را در چرمگری میشناسم. میدانم که تو یک انسان کثیف وعقده یی هستی. میدانم که شکمت پر از گنده گی های قبیله پرستی است. در دستم شمشیر بران با نوک بسیار تیز است که انرا به شکم دهل مانندت زده بادهای دلت را بیرون می کنم. من امده ام تا تنبانت را لنگی به سرت بزنم قسمکه ایرانی ها تنبان پاچ بابای مفعولت یعنی جنگسالار کبیر احمق شاه ابدالی را بسرش زدند. این منم روشن مبارز راه ازادی!

 • پنجابی کثیف و بویناک چتلستان خیلی زود خود را افشا میکند.

  اگر خوانندگان متوجه شده باشند من در پیام های بالا فقط پنجابی های کثیف و بویناک را محکوم کرده ام که دشمن درجه یک مردم بیگناه ما، بلوچها، مردم کبیر هند و کشمیر اند. ولی ببینید که چگونه پنجابی کثیف زیر چنیدین نام ظاهر شده و با دو و دشنام های که خاصیت پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان است چهره کثیف خود را نشان میدهد.

  اگر تو پنجابی کثیف برعلاوه مزاری =مریضی خان، عطا خیل ، سهراب و ...... زیر بیست نام دیگر هم ظاهر شوی ما افغانها ترا از اولین کلمه که از دهن کثیف است بیرون شود میشناسیم.

  لعنت خداوند متعال و نفرین ابدی باد بر پاکستان = چتلستان.

 • غم نخور هند کبیر شما پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان را با 25 میلیون دالر به نام کثیف ترین و پست ترین گدای دنیا معرفی کرد.

  هر افغان باید به درگاه خدواند متعال دعا کند که پاکستان این عقده سرطانی و این کشور لعنت شده مصنوعی لعنت و نفرین شود. الهی آمین.

  • ما دعا میکنیم که نه تنها خداوند این پنجاب کیثف را از روی نقشه زمین بردارد بلکه نطفه تمام پنجابیان را که امروز بنام ناقلین داخل کشور ما شده اند وهمانهای که کارت های رای دهی را در چتلستان چاپ کردند هم بردارند.

   خداوند ان فاشیست قبیله پرست را که ملالی شینواری نام دارد هم با لنده اش بی اب بسازد که در روز انتخابات در تلویزیون تمویلی پنجاب یعنی شمشاد امد ودر حالکه پستان چپش از شدت تعصب میلرزید گفت: ملالی شینواری دخپل غم نکاندی بلکه در پختانه غم کاندی چی ولی په شمال که رای نکاندی چی پارلمان ته وکاندی! یعنی من غم خودرانمیخورم بلکه غم ناقیلین سمت شمال را میخورم که چرا رای کافی نیاوردند تا به پارلمان بیاییند.

   کثیف های مانند تنویر امید دارند که از 12 ولایت غیر پشتون هم بی ناموس ها به حیث وکیل بیاییند.

   مرگ به پنجاب ونوکرهای پنجاب مانند تنویر کثیف که امروز لباس اوغانیت را به تن کرده اند درحالکه لباس اوغانیت کیثفتر وننگینتر از لباس پدری اش یعنی پنجاب کثیف است

 • پنجابی کثیف و بویناک چتلستان به شیوه همان پنجابی های کثیف و بویناک فکر میکند مردم آنقدر خر است که متوجه نمیشود که پنجابی کثیف نسبت افشا شدن چهره کثیف اش چنان عصبانی شده است که در پهلوی دشنام های که خاص پنجابی های کثیف است عین کلمات و جملات را زیر دو نام جدید مردان و روشن استفاده کرده است.

  ولی من به این پنجابی کثیف و بویناک باز هم میگویم که غم نخور هند کبیر با دادن 25 میلیون دالر شما پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان را به نام کثیف ترین گدای دنیا معرفی کرد.

  • تنویر !!!

   پشت دست برای تو و امثال تو جناب تان انقدر پر رو ودیده درا هستید که در مقابل این همه اعتراض هموطنان ما که مطمینم هستم ایشان از اقشار و ملیت های گوناگون سرزمین ما میباشند خم به ابرو نیاورده و بگفته خودتان سر بخود لگیا ...

   من بسیار کوشش کردم !!!برایت مثال های گوناگون را گوش زد نمودم حتا داستان ظابط لغمانی و مرد روحانی کابلستان را از محله وهمسایه های ما برایت بیان کردم اما باز هم ما بیچاره ها را به لگد زده و پایت را بزمین نگذاشتی و هنوز بیشتر از پیش اووووووه ه ه ه ه کرده و ما را پنجابی و دالخور بویناک ..... خطاب دادی .

  • دوست عزیز خان ! بیجهت تشویش نکنید که تنویر اصلاح نمیشود ! بگذارید فکر کند که همۀ ما پیام گذاران یکنفریم . شخصأ برای خودم جای افتخاراست که هموطنان عزیزما به این حقیقت ها پی برده اند که فاشیستان قبیله ماشین فیصدی سازی دارند ، ماشین طالب سازی دارند ، ماشین غیرت سازی دارند ، ماشین افتخارات سازی دارند و بلاخره ماشین تاریخ و فرهنگ سازی دارند ! خوشحالم که هموطنام عزیزم به ماهیت اصلی قبیله و قبایل پی برده اند . چشم روستاریان کور و دل شان سیاه بادا ! هنوز شروع کار است .

   این جبر زمان است . بگذارید خان تنویر خان هزیان بگوید . یاهو

  • تنویر از همان قماش ماچه سگ زاده های ولگرد است که سربخود غف وجف میزند بدون انکه هدف جانب مقابل را درک کند. من تنویر را بیریش همان خر خطاب میکنم که اخرش میم دارد (خرم) ووی را زاده یک شب امیزش گناه الود یک عاق پدر با یک فاحشه میدانم که در نتیجه ان نطفه پستی در یک بطن هرزه به وجود امد که نامش را تنویر گذاشتند وبعدا این تنویر کثیف در مکتب گجرنواله رشد کرد وبرایش ماهانه شانزده هزار روپیه پاکستانی تعین کردند تا به نفع پنجاب درخفی با اکت های پشتونوالی مبارزه کند.

   تنویرک با درس های استخباراتی که اموخته اکت های وطنپرستانه میکند ولی طشت رسوایی این مفعول مصاب به امراض جنسی زمانی سرچپه میگردد که اگر کسی حزب اسلامی ورهبر مفعول ان یعنی گل بی دین راکت یار را انتقاد کند ویا از وحشت ویا بربریت فاشیزم قبیله چیزی بگوید. انوقت است که تنویر به اصلیت خود یعنی سگ بودن رجعت کرده وچتیات گویی ومهمل گویی را اغاز میکند.

   من شیوه مقابله با این ماچه سگ زاده پنجابی را دانسته ام وان کوبیدن چماق و رگبار الفاظ رکیک به این سگ صفت است ومن با حوصله مندی تمام این سگ را تعقیب خواهم کرد. تشکر از نظریات نیک سایر دوستان

 • من نمیدانم در کابل پرس? کسی پیدا خواهد شد که از بوی گند این پنجابی کثیف و بویناک چتلستان مزاری=خان=عطاخیل، روشن= سهراب ما را نجات دهد ؟

  • خان تنویر خان ! چیغسک نکو ! حوصله داشته باش که هنوز شروع کار است . اگر بسیار بی قراری ، میتوانی دولک زده ، کاکل شور داده با اوچته شمله تا شینوار و باجور دوتا کنی . منتها احتیاط که در میدان ها چیزی را فراموش نکنی ! پامیدی !!

 • تنویر خانه !
  پخه حوابونه هغوی ته را ووایه که نه چه خولی را به ماتی شی . داریگه مه , خدای نوم را وونیسه او مخ کی زه .

  • trader خان ! ولا بیشک ، یکبار دیگر هم خان تنویر خان را به زبان خودش رهنمایی و نصیحت نمای که نام چختن تالایش گرفته به پیش برود ورنه با پاسخ های پخته و خامش چی بترسه و چی نترسه مات در مات است !

 • مزاری !

  شما اجازه بدهید که یک نفر از خود دفاع کند و یا موقعیت خود را برای شما تشریح کند . شما به هیچ وجه پشتون را قبول ندارید و اخر پشتون عضو جامعه است , هیچ کس نمیتواند انکار انرا داشته باشد . یک عده سران و یا رهبران پشتون ها مانند ( پا چا خان ذدران - خوستی ) و یا خان پا چا خان و یا عبدالغفار خان و یا حکمت یار و یا سیاف و یا داکتر نجیب و یا شهنواز تنی . . کسانی بودن اند که در زمان قدرت داشتن انهای پدران شما انها را تشویق و تصدیق مینمود در مقابل روس به نام اسلام و یا در مقابل فارسی وان و یا برای خوشنودی پاکستانی ها . باز هم چرا قبل از اینکه شما همه را متهم میسازید , برای یک لحظه ( فقط یک لحظه ) خود را به جای انها بگذارید . حقانی معتقد بود که حکومت داکتر نجیب یک حکومت کمونیستی کافر است که باید مطابق فوانین غیرت افغانی از افغانستان بیرون شود و یا نجیب را باید میکشتند . . در عقب صحنه حقانی بودجه برخورد با حکومت مرکزی کابل را که در دست کمونیست ها و یا نجیب بود نداشت و از طرفی شما خود میدانید که همچنان که کمونییست ها نظر به قوانین داخلی خود مجبور به کمک احزاب برادر هستند . . در افکار حقانی کمک یک برادر مسلمان با برادر دیگر مسلمان تاریخ هزارو چهار صد ساله دارد و بدین لحاط او یعنی حقانی و دبگر گروپ های ضد کمونیستی به اسلام اباد کشوری که بر مبنای اسلالم تهداب ان گذاشته شده است رفتن و از دولت انها کمک خواستند ... در تاریخ پاکستان افغانها در دو جنگ 1965 و 1961 و در 1947 با مسلمانان پاکستان کمک خونی و جانی و نانی نموده بودند . پاکستانیها بر عکس شروع به کمک های ابتدایی با افغانها نمودند . از این جا جنگ شروع شد و در ابتدا هزاره پشتون فارسی وان هراتی از هر نسل افغانستان شما مجاهد و طالب داشتید . در راه جهاد بعد از رفتن کمونیست ها فارسی وان ها باج گیر امریکایی ها شدند و خاموش شدند , و پشتون ها تا حال مانند قدیم با امریکا شاخ به شاخ هستند . بعد از انهمه سالهای جنگ کشور توسط طلب ها و سی آی ای چرخانده میشود . شخصی سوم اینجا وجود ندارد . آی اس آی و مولا نا های پاکستانی و اخوند های ایرانی و وحابی ها سعودی همه عقب جبهه که ملا عمر باز نموده است ایستاده اند و باقی در پشت خط جنگی سی آی ای ایستاده اند . در این جنگ برای مغلوب نمودن همدیگر از مسایل تکتیکی مانند مسله ناقلین . . مسله کوچی ها . . مسله زمین ها و خانه ها و کار نمودن و تحصیلات عالی و حتی مکاتب و شفاخانه ها و پروژه های برای پیشزفت قریه جات و ولسوالی ها و در سطح دیگر تعین نماینده گان دولت در مناطق جنگ یکی توسط دیگر همه و همه از کشتن و خون و بوی خون حرف میزنند . در افغانستان همه خود را برای یک جنگ انتهای خونین برای به اخر رسانیدن و یا کامیابی یک جناح خود را اماده میسازند . دوستم در طی این همه سالها خاموشانه خود را اکمالات وحشتانکی نموده است .. . القصه شما منحیث یکی از جناح های جنگی و یا منحیث یک افغان حق ابراز نظر و سهم گرفتن در این جنگ را دارید و اجازه دارید که در مناطق پشتون نشین بروید و ببینید که چند در صد مردم پشتون از رهبران خود حمایت میکنند . و همچنان شما منحیث یک افغان باید برای ازادی پشتون ها نیز از زیر رنج و فقر و بدبختی که رهبران شان بر سر شان اورده است .. در جنگ باشید و برای همه اجازه دهید تا از افغانستان مطابق عنعنات و رسم و رواج های خود دفاع کنند و یا برای دیگر افغانها ابراز محبت و صداقت نمایند .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس