صفحه نخست > خبر و گزارش > زمرد در افغانستان

زمرد در افغانستان

اهالی قریه گفتند که در جریان تجاوز روس ها در افغانستان در دهه 1980، رهبر مقاومت پنجشیر، احمد شاه مسعود، مجاهدین را از طریق سود ناشی از زمرد که در کوه های پنجشیر یافت می شود تمویل می کرد.
پنج شنبه 19 مارچ 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

روزنامه ی نيويارک تايمز/ نويسنده: ماکس بیچر/ ترجمه ی جمشید ساحل، عضو گروه مترجمان افتخاری کابل پرس

یک غرش از اثر انفجار در معدن کوه های هندوکش به صدا در آمد. این صدادر عمق شصت متری سوراخیکه احمد جاوید چکش و اسکنه رابرای استخراج زمرد سبز در نزیکی خنج، یک قریه از ولایت پنجشیر افغانستان بکار می برد، طنین افگند.

آقای جاوید 22 ساله، در حالیکه مصروف کار با چراغ گازی بود، چکش خود را پائین گذاشت و شروع به ایجاد سوراخ در گرانیت با مته (جبل) کرد. رحیم الله 27 ساله، یکی از کارگران آقای جاوید، یک پلاستیک مملو از پودر مواد انفلاقیه را همرای یک چوب برای داخل بردن آن در سوراخ های ایجاد شده آورد.

آن هنگام، اکتوبر 2007 بود و آقای جاوید ازمیان نسل جدید افغان های بود که زندگی خود را از طریق ایجاد سوراخ در کوه ها جهت تصاحب سنگ های قیمتی افغانستان می ساخت.

انجنیر عبدالواسع، رئیس عمومی سروی جیولوجیک افغانستان ( (AGS که از تحقیقات علمی جیولوجیک افغانستان نظارت می کند، گفت: معادن لاجورد بدخشان بیش از 5000 سال قدامت دارد. آن سنگ های

لاجورد در اهرام مصر بکار می رفته است. آقای واسع افزود که از سکه ها و اسبابیکه ما یافت کردیم معلوم می گردد که معدن مس عینک بیش از 2000 سال قدامت دارد. معدن طلای زرکشا ن ولایت غزنی بیش از 2000 سال قدمت دارد. زمرد سبز دومین قیمت ترین شی بعد از الماس است. این منبع دریافت پول است.

اهالی قریه گفتند که در جریان تجاوز روس ها در افغانستان در دهه 1980، رهبر مقاومت پنجشیر، احمد شاه مسعود، مجاهدین را از طریق سود ناشی از زمرد که در کوه های پنجشیر یافت می شود تمویل می کرد.

در حالیکه سایر افغان ها به کشت مواد مخدر و شاهدانه برای زندگی شان رو آورده اند، این اهالی پنجشیر، کسانیکه زمین محدود برای برزگری دارند، کوشیده اند تا توسط استخراج زمرد از سنگ های کوه از فقر بیرون شوند.

صبح بعد از این که انفجارانجام شد، آقای جاوید و همکارش به معدن بر گشتند و دوپر کاری دیگر را در سنگ ایجاد کرده و انفجار (دیگری) را انجام دادند. بعد ازاینکه گرد و خاک پاک شد، آنها بیل و سکنه زده و سنگ های فروریخته را با دست کنار زدند. همانطور آنها یک رگهً را که امید وار بودند تا آنها را به سنگ سبزیکه می جستند رهنمایی کند را تعقیب می کردند. این بار آن ها بدون نتیجه ماندند. نومید ولی بدون اینکه از پا بنشینند، معدن چینان از سراشیبی سنگی که بطرف کلبه آنها منتهی می شد پائین شدند.

زمانیکه طالبان در 2001 سقوط کردند، اقای جاوید مصروف حفظ قران در یک مدرسهٌ محلی بود و درمعدن هم کار میکرد. او که خسته از معدن کاری در شش سال اخیر بود، خواست تا کشور را قانونی یا غیر از ان ترک کند تا یک زندگی خوبتر را بیابد.

خانوادهٌ او نگران از اینکه زندگی در غرب او را فاسد خواهد کرد، مانع او شدند. از همین رو آقای جاوید خودش پولش را پس انداز میکرد. او که همرای برادر خود، سه پسر کاکا، یک مستخدم و49 شریک مضارب کار میکرد، 10000 دالر از مجموع 26000 دالر زمردیکه در ماه های اخیر یافته بود را بدست آورده بود.

کارگران در این کار خطرناک دو چند سهم بدست می آورند. شرکای مضارب آنها سهم واحدی را بدست می آورند و حکومت خواهان 15 فیصد این سود است. این یک مزد حیاتی به مقایسه مزد کارمندان ملکی که 60 دالر در ماه است می باشد ولی نسبت به هزینهٌ پرواز به خارج از کشور کم است.

قیمت زمرد در افغانستان توسط راه ها نسبت به نوت های کاغذی سنجیده می شود. برهان امین 56 ساله شریک و پسر کاکای جاوید تکلیف گرده داشت که در اثر سال ها معدن کاوی باعث شده بود و نیروی کاری او را به تحلیل می برد. به عوض مصروف شدن به کار شاقهٌ سنگ کاوی، امین برای همکاران خود که از خاک پوشیده بودند برنج، نان، گوشت و چای آماده می کرد. با وجود کار سبک او، گاهی او احساس مریضی شدید در جریان کار می کرد. او گفت: من اکثراً مریض هستم.

عبدالصدیق 29 ساله است و درحفاری مجاور مصروف کاراست. او 11 ساله بود که دید دو تا از دوستانش زمانیکه می کوشیدند تا از یک بم روسی مواد انفلاقیه را برای معدن کاری خارج کنند کشته شدند. او گفت که نواب خان مصروف زدن بم با جبل بود و من نزدیک او نشسته بودم. یک دو دفعهً که او بم را با جبل زد...مه فامیدم که موقعیت من مناسب نیست و در پشت سر مه یک سنگ بود. صدیق به یا د آورد، به محضیکه او موقعیت خود را تغیر داد یک انفجار او را به جلو پرتاب کرد. وقتیکه خاک تمام شد مه توته های جمپر نواب را دیدم که در هوا از بالا پائین می شد.

اکثر معدن چینان معدن را پنج شنبه شب ترک می کنند تا در قریهً خنج با سنگ های جمع آوری شده و بسته بندی شده در کاغذ های روغنی سپری کنند. آنها زمردهای خود را تجارت می کنند و یا بالای تجاری سودا می کنند که آنرا در کابل و جلال آباد می فروشند. یکی از این تجارسیف الله مرد ریش سفید 53 ساله کسی بود که دکان خوردش مملو از سگرت پلیژر، مربای نارنج یوسف و صابون امپریال بود.

در روز شنبه، معدن چینان قاطر ها را از قوطی های گاز، چوب، مواد انفجاریه و برنج پر کرده تا برای هفته آینده آماده باشد.


همینکه آفتاب در پنجشیرطلوع می کند، معدن چینان مرکب ها را از غذا، گاز، برنج و مواد انفجاری برای هفته بعد در معدن کاوی زمرد در کوه های بالای خنج آماده می کردند.


کابل پرس به مترجم افتخاری نياز دارد!

کابل پرس با روش خبری، تحليلی و انتقادی، مشهورترين و پر خواننده ترين سایت اينترنتی افغانستان محسوب می شود

پنج شنبه 8 ژانويه 2009, نويسنده: کامران میرهزار

واژه های کلیدی
طبیعت و محيط زيست
loading...
loading...

پيام‌ها

 • به قول داکتر اسپنتا: "‌مسعود اف یک سنگ فروش کوهستانی و یک دزد کوهستانی بود که تمام دارایی های افغانستان را به غارت برد. و از این راه برعلیه جناب حکمتیار صاحب استفاده کرد. مسعود اف حتی در معاهده خود با شوروی ها و خیانت به جهاد نیز استفاده برده و برعیه حکمتیار صاحب استفاده نظامی کرد. مسعود اف نه تنها این خیانت ها را مرتکب شد که به دستور آی اس آی پاکستان اردوی منظم ملی و پلیس ملی افغانستان را منحل اعلام کرد. به قول نبی عظیمی مسعود اف کسی بود که پنجاه تن طلای بانگ مرکزی افغانستان را یک شب دزدید و به پنجشیر منتقل کرد. این ها خدمات دزدان کوهستان و اخلاف بچه سقاو است که به غلام بچه های افغانستان معروف است. این ها کسانی بودند که علاوه بر دزدی تاریخی خودش از بالای کوه برای قمار و بردن یک دانه سگرت یک نفر را هدف تیر قرار می دادند. و برای پاره کردن کام طفلان کابل از برچه تفنک استفاده می کردند. این ها مردم ملکی را زنده زنده پیش شیرها و گرگان باغ وحش می انداختند. البته بعدها طالبان هم باعث شد که دختران شمالی و نوعروسان شمالی در قندهار پیدا شوند.

  • پیمان زویه ! ته دیر احمق سری یی . پاکستانی میجر حکمتیار ته وایی حکمتیار سایب . ته هم پیمان زویه یو میجر یی ، پوه دشوی او که بیا وایم !!!!!

  • کابل پرس جولانگه ی حواریون قهرمان پوشالی احمدشاه مسعود و عرصه ی شهکار های شورای نظار است .

   من مطمین هستم که این جولان دادن ها مفت ومجانی به کسی میسر نشده بلکه دهان گرداننده مزد بگیر کابل پرس در بدل این خوشخدمتی هفت بار و هشت بار پر از زمرد میشود .آری بی عدالتی است اگر خدمت بی پاداش بماند در دوره های کلاس های اابتدایی مدرسه خواند بودیم : نابرده رنج ، گنج میسر نیشود

   شاید نتوانی این نوشته را بیرون بکشی . مهم نیست . مهم این است که فعلا در مورد شما من این طرز دید را دارم .

 • اكر مسعو از زمرد استفاده كرد واز ناموس وطن دفاع كرد نكزاشت روسها و باكستانى ها وعربهاى تروريست هر كدام به نوبه خود كشور ما را بامال كند.كه اين سبب خشم يك عده قبيله قبرستان باكستانى الاصل كرديده و انها بيوسته تلاش ميكنند جيزهايي بسازند.مليون زمرد فداى ناموس وطن .انكه مواد مخدر زرع و قاجاق ميكند وخارجى هاى رنكارنك را براى اشغال وطن ما مياورد و سبب بر بادى مملكت شده است او بايد بر عليه فرزندان دلير خراسان زمين ببافد .فا ميل مسعود همين هالا يك زندكى عادى بخور نمير دارد.او يك مرد خدابود.تا زما نيكه مسعود ان بزك مرد زنده بود حتى نيويارك برقرار بود.ابر قدرت در كواى هندو كش به يك بزرك مرد تسليم ميشود و اولتيماتوم او ميبزيرد كه كه خاك را ترك ميكويد.ببين عضمت را.سرما فداى ناموس وطن .اصلا جباول هالا شروع شده كه به مفت مليارد هارا خودند و بوردند.برا اينكه مردم متوجه شان نشود اينطور تهمت ها به بهتر ين فرزندان وطن ميبندند.

جستجو در کابل پرس