صفحه نخست > دیدگاه > عنایت الله ابلاغ، مبلغ فاشیزم

عنایت الله ابلاغ، مبلغ فاشیزم

ظاهر
چهار شنبه 25 مارچ 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مصاحبه عنایت الله ابلاغ را در هفته نامه پیام مجاهد خواندم و تعجب کردم از این که چگونه آدمی که خود را علامه! می داند و در افغانستان هم به حیث شخصیت اکادمیک شناخته می شود، به این اندازه ناآگاه است و مذبوحانه تلاش می کند برای ما تاریخ جعل کند و از استبدادی که دیگر بر نمی گردد دفاع می کند و بی شرمانه از فاشیزم قبیله دفاع کند.

راستش این مصاحبه زوایای تاریک آقای ابلاغ را روشن کرد و نشان داد که برخی آدم ها چه قدر ابن الوقت اند و نان را به نرخ روز می خورند و اگر مصلحت ببینند از قاتلان و جنایتکاران تاریخ، دفاع می کنند و هیچ پروای آبرو وحیثیت خود را ندارند.

مهمترین ایرادی که می توان بر گپ های ابلاغ گرفت این است که وی در این مصاحبه از نادرشاه غدار دفاع می کند و کارهای او را "ظاهرا" اسلامی می شمارد. من نمی دانم این چه اسلامی است که با کشتن و سرکوب هزارن نفر از اهالی شمالی سازگار است. نادرشاه همان کسی نیست که با اعمال زور و ایجاد رعب همه دارایی های مردم کوهدامن و کوهستان را مصادره کرد و بر سینه زنان شمالی سوزن فرو می کرد؟ نادر غدار همان کسی است که امیر حبیب الله کلکانی را با خدعه و نیرنگ و با امضا کردن در حاشیه قرآن و تعهد سپردن به این که به او آسیبی نمی رساند به دام انداخت و سپس او و همراهانش را ناجوانمردانه اعدام کرد. از همین خاطر است که نادرشاه را به لقب "غدار" ملقب کرده اند.

نادر غدار همان کسی است که با تحریک و تمویل انگلیس ها خواست استبداد عبدالرحمان خانی را احیا کند و در چند سال حکومت خود افراد و شخصیت های ملی همچون چرخی را اعدام کرد تا این که به دست عبدالخالق هزاره به زباله دان تاریخ فرستاده شد.

با شناختی که من از اسلام دارم با ضرس قاطع گفته می توانم: کارهای نادر و خاندانش هیچ نسبتی به اسلام ندارد که هیچ بلکه اسلام از آن بیزار است.

پس چطور عنایت الله ابلاغ از کارهای نادر دفاع می کند؟ این احتمال وجود دارد که عنایت الله ابلاغ از جمله همان ملاهایی است که برداشت طالبانی از اسلام دارد. بر طبق برداشت طالبانی از اسلام، آن چه در اسلام مهم است ریش و دستار و تسبیح است و نشخوار کردن چند تا گپ به نام دین. هر گاه کسی ریشش انبوه بود و دستار به سر داشت می تواند به سادگی یک پیاله آب خوردن آدم بکشد (آن هم قتل دسته جمعی) و به ناموس مردم تجاوز کند و خانه های مردم را ویران کند. بر طبق برداشت طالبانی از اسلام، وظیفه دولت این نیست که راهکارهایی را بسنجد تا شکم مردم گرسنه را سیر کند بلکه دولت وظیفه دارد مظاهر شرک! مثل بت های بامیان و آثار بی نظیر باستانی دیگر را از میان بردارد و بکوشد هویت و فرهنگ یک مملکت را نابود کند و آن را برای خود جهاد قلمداد کند.
چیزی که نشان می دهد آقای ابلاغ از قماش ملاهای طالبانی است این است که او مطابق آن چه من اطلاع دارم در زمان طالبان از آن گروه به شدت دفاع می کرده است و آن ها را وارث به حق خاک افغانستان می دانسته است.
موضوع قابل توجه دیگر این که عنایت الله ابلاغ در این گفتگوی خود از غلام محمد فرهاد موسس حزب افغان ملت به خوبی یاد می کند و جنبه اسلامیتش را قوی می داند و ساده زیستی او را می ستاید و می گوید " یک نماز خود را قضا نمی کرد". ولی وقتی از فعالیت های سیاسی این مرد سخن به میان می آید تجاهل می کند و می گوید:" در آن وقتی که در شورا با ما بود فعالیت های سیاسی نداشت و اگر داشت من خبر نداشتم" ( نقل به مضمون). جالب این که وقتی که می خواهد نسبت به غلام محمد فرهاد انتقاد کند می گوید:" انتقادی که من از او دارم این است که او حزب افغان ملت را تاسیس کرد ولی به این مطلب متوجه نشد که این حزب، حامل اندیشه های گوناگون است..".
خودتان قضاوت کنید که علامه ما چه مزخرفات را به هم می بافد تا از حزب فاشیستی افغان ملت دفاع کند. او فکر می کند که مردم، نادان اند و فرق سخن منطقی را با غیر منطقی نمی دانند.

برای مردم افغانستان این مساله روشن و هویدا است که حزب افغان ملت، اندیشه های خود را از نازی های آلمان برگرفته و همانگونه که از نامش پیدا است در تلاش است هویت قومی به نام "اوغان" را بر همه مردم افغانستان تحمیل کند. این حزب یک حزب فاشیستی و تمامیت خواه است و وجدان هیچ آدم وطندوستی برایش این اجازه را نمی دهد که از این حزب دفاع کند. رهبر فعلی این حزب انورالحق احدی کسی است که در نوشته های خود از رژیم قرون وسطایی طالبان به خاطری دفاع می کند حیثیت برباد رفته پشتون ها را اعاده کرد و حکومت موروثی شان را دوباره برایشان برگردانید‍!

تعصب قومی به اندازه ای بر آقای عنایت الله ابلاغ غلبه کرده که وقتی که از حبیب الله کلکانی یاد می کند وی را همانند فاشیست های قبیله به نام "بچه سقاو" یا "حبیب الله سقاو" یاد می کند. این همه بغض و عداوت افرادی همچون ابلاغ نسبت به امیر حبیب الله کلکانی به دلیل این است که حبیب الله کلکانی، قدرت را از قبیله گرفت و سنتی دیرینه پای را مبنی بر تعلق داشتن قدرت به قبیله پشتون را شکست. و گرنه با وجود انتقاداتی که نسبت به برخی عملکردهای حبیب الله کلکانی داریم، این را با قاطعیت می گوییم که کلکانی از همه شاهان قبیله برتری و امتیاز داشت.

وقتی که در مورد رابطه بین دموکراسی و اسلام از عنایت الله ابلاغ پرسیده می شود، دموکراسی را نفی می کند و اسلام را متضاد با دموکراسی قلمداد می کند!

این پاسخ او هم همان گفته قبلی ما را تایید می کند که ابلاغ، ملایی است طالبانی و برداشت قرون وسطایی از اسلام دارد. از نظر ابلاغ پای لچ های قندهاری باید بر مردم حکومت کنند که هیچ شناختی از مدنیت ندارند و زنان را در خانه هایشان حبس کنند و اجازه تحصیل برایشان قایل نشوند و ریش مردان را با شیشه اریکین، اندازه گیری کنند!
من این سطور را نوشتم تا به این نکته تاکید کنم که به نظر می رسد فاشیزم قبیله برای به کرسی نشاندن اندیشه های فسیل شده خود راه های گوناگونی را می پیماید و برای توجیه اصول ارتجاعی خود حتی از شخصیت های اکادمیک هم استفاده می کند. ولی فاشیزم بداند که کور خوانده است و مردم افغانستان دیگر فریب ارتجاع را نخواهند خورد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • همینطور است و کاملاً موافقم.

  • this is a time for unity, if you guys don’t wanna live in Afghanistan doors are open and leave our great Afghanistan, you people don’t have any rights to talk bad about our great histry legends, Otherwise you people must leave our Great Afghanistan and send you people back to ur own countries China Tajikistan Uzbekistan, Iran and others, You guys are immergrant with us, Pashtoon will be incharge on you people for all the time. This country belongs to Pashtoons,

  • البته مولوی ابلاغ يک اخوانی کثيف و جاسوس چند جانبه است! اما نويسنده محترم به نام مستعار ظاهر که اعمال مولوی ابلاغ را از دين مقدس اسلام (!)
   متفاوت ميداند و ميخواهد بگويد « هر عيب که هست در مسلمانی ماست!» دچار يک خدعه تاريخی و زشت ميشود . اعمال نادر غدار و اعمال مولوی ابلاغ و کردار ملاعمر و کريم خرم و مجددی و حبيب الله رفيع ؛ همه گی منطبق بر اسلام است . اسلام يعنی همين ! اسلام را درعمل بايد ديد ؛ نه در ديوان شعراء و کتاب های نانوشته و خاطره های خيال بافانه ! اسلام « ابلاغ » درست همان چيزی است که وهابی در جزيره العرب و خامنه ای در تهران و عمر
   البشير در سودان ؛ نماينده آن ميباشند ! اينهمه در نوشتار از دم خر لنگ اسلام ، محکم نگيريد که دم الاغ اسلام کنده ميشود و شما با کله سقوط می کنيد ! احترام . احمد مبين فايز

  • با موافقت باشما نامهای "خادم دین رسول الله امیر حبیب الله مشهور به بچه سفا"،گلبدین، مسعود، مزاری و غیره راهم، اگر هم به شکل نشانه،اضافه نمائید. در غیر آن در این کشور شما راهم فاشیست قبیله گراه حساب خواهند کرد.

  • ba hade kafi khandedam, ham bar to ham bar oooooooooooooo

  • And you go back to Isreal and join your Zionist Brothers and kill innocent people.That is your job and they are your origins and Afghan is the name of an Isreal king’s son it is also said to a kind of dog in western countries. (Watch the Documentry Movie called (QUEST FOR THE LOST TRIBES) which proofs your origin... Be proud of these names and your socide bombers. Regards

  • رد کردن بالای یک شخص به این الفاظ زشت مثل کثیف و جاسوس،دور از انسانیت است.این شخص که خودرافایز معرفی میکندآقای ابلاغ رافاشیست وجاسوس اطلاق کرده که بنظرمن ادب را مراعات نکرده.
   آقای فایز!اسلام رانبایدبه اشخاض وافراد ربط بدهیم.این اشخاصیکه تونام برده ای اشخاصی هستندکه ازاسلام استفاده غلط کرده اندمثلیکه امریکا از حقوق بشربه نفع خود استفاده میکند.
   من ازهواداران ابلاغ نیستم ولی انتقاد من از فایز بخاطراین است که اصول وادب را در انتقادخود مراعات نکرده است.

  • مارا مجبور نسازید که بخاطر کیکی پوستین را بسوزانیم. شما اگر افغان میبودید یا به فارسی و یا هم به پشتو باید مینوشتید. شما فقط آی اس آی بوده میتوانید که به هدف اشاعه تفرقه نوشته اید. اگر افغان هستید به زبان ملی ما بنویسید تا جواب لازم را بگیرید. ورنه از استعمال لسان یدکی تان بوی گند می آید که به جواب هم نمی ارزد.

  • first of all, i am really proud of such afghanistani who knew nothing about the history of his country and its tribes
   dear brother,if you don’t accept what the reality is,then try not to address the tribes who let you to be placed and settled here(afghanistan)i think you know just the most recent name of our trittory .so my advice to you is to study more regarding our country and its first names + first settlers (residents)
   by the way; the people of afghanisstan will never forget the cruel kings and thier disastrous activities that currently the outcome is the recial segregation (discrimination)obviously stated by you.finally i leave the judgement to that do you think that the nomadic tribe (lived in tents) to have such expansion and power into a country

  • هرکسی این پیام را نوشته قصداً نام پشتون را خواسته بد بکند، فکر نکنم یک کسی که توان نوشتن داشته باشد به این حماقت بنویسد و نام خود را بد کند، هر کسی نوشته واضح معلوم میشه که دشمنی با قوم شریف پشتون دارد.
   من می خواهم بگویم که ظلم و ستم نادر، ظاهر، عبدالرحمن و هر حاکم و مستبد دیگری که در تاریخ ما وجود دارند هیچگاه دلیلی برای ظالم بودن یک قوم خاصی نیست، همین حاکمان پیش از دیگران بر قومی که خود به آن تعلق داشتند، ظلم کردند، هر بدبختی که فعلاً در مناطق پشتون نشین است از دست حاکمان همان وقت و فعلی است.
   بر علاوه در زمان های گذشته از این که نظام ها استبدادی و حاکمیت ها مطلق العنانی بودند، ظلم و ستم وجود داشت، در هر جایی از دنیا. بیایید لحظه یی تصور کنید که همان قدرتی که عبدالرحمن، نادرشاه و یا ظاهرشاه داشت، اگر یکی از برادران اقوام دیگر می داشت ظلم نمی کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فقط کافی است دوران مجاهدین و دوران پس از سقوط دوره سیاه طالبان را مرور کنید، چه نبود که بالای مردم بیگناه صورت نگرفت. از تجاوز، میخکوبی، دزدی و غارت گرفته تا بریدن سینه های زنان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   به لحاظ خدا به واقعیت و منطق قایل شوید، آفتاب را نمی توان با انگشت پنهان کرد
   قضاوت شما و خدای شما

 • هموطنان سلام.
  قابل توجه م رحمتی.
  آقا، قسمیکه از یاداشت تان به انگلیسی پیدا هست،حتمی زمزمه ازخانوادهً استعمار واستثمار برتانیاویاقبیلهً شاه شجاع وامیر دوست محمد خان پا بوس انگلیس دارد،زبان مادری دلالت بر هویت شخص وفرهنگ مردمش میکند.اینجا چند مطلب وجوددارد:
  1.اگر از پدر انگلیسی بدنیا آمده ئی ،نفاق اندازی پیشهً نیاکان تان است امروز سود ندارد.
  2.اگر دری ویا پشتو نوشتن را نمیدانی ـ این بدان معنا هست که هویت اوغانی برایت شرم وخجل آور است وباخط بطلان مسخ ساخته اید ،پس معلوم میشود که پشتون نیستید. تفرقه اندازی کار شیطان است.
  3 اگر مدبیر استید،پس دفاع کردن از اشخاص فاشیزم،خود کامه،نفاق افگن،قاتل ،چپاولگر،فرهنگ ستیز ویاغی وباغی شیوهً کاسه لیسان ومزدوران است.با احترام

 • Ma ke shagirdi faculta bodaim bacha iblagha angolak maikadan. Eqa masqara character dasht. Yak mullah da facultai hoqooq amadabood ke dars beta. ee ahmaq ahl siyasat miasat naist.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس