صفحه نخست > دیدگاه > چرا و چگونه طالبان دوباره قد راست کرد؟

چرا و چگونه طالبان دوباره قد راست کرد؟

اما حقیقت این است که باورهای طالبانی که باتفکرات قبیلوی بسیار سازگاری و همخوانی دارد، در میان توده های مردم در جنوب کشور از مقبولیت بالایی برخوردار است و سبب گردیده که بعد از استقرار نظام دموکراسی در افغانستان هم چنان این باورهای افراطی در روستاهای جنوب کشور از مقبولیت گسترده ای برخور دار گردد. تیم پنج نفره ای در مرکز فرماندهى ناتو در کابل مشغول بافتن پاسخ به همین سئوال مهم است.
محمد اسحاق فياض
پنج شنبه 30 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تروريزم، کوچی طالبان، طالبان و القاعده

گروه طالبان چهارده سال پیش به تاریخ 6 میزان( 28سپتامبر) وارد کابل پایتخت کشور گردیدند و دولت اقای ربانی را از کابل بیرون راند و خود امارت اسلامی طالبان را براساس تفسیر افراطی که از اسلام داشتند، به اجرا گذاشتند.

افراد شبه نظامی طالبان به محض ورود به کابل داکتر نجیب الله رئیس جمهور پیشین را اعدام و رفتارهای سختگیرانه و معتصبانه شان را با مردم کابل نیز آغاز کردند.آوازه تفسیر سخت گیرانه طالبان از شریعت اسلامی و عملکردشان در شهرهایی چون قندهار، هرات و جلال آباد از قبل به گوش مردم کابل رسیده بود. بیم و هراس سراسر شهر را به خود گرفت وسایه های وحشت بر شهر کابل مستولی گردید.

طالبان پس از ورود به کابل، زنان را خانه نشین ساخته، رادیو، تلویزیون، موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی و آثار هنری را ممنوع و مجسمه های بودا در بامیان را که از آثار فرهنگی کشور بود از بین بردند.

با آنکه طالبان پنج سال در کابل و بخش هایی از افغانستان سلطه داشتند، اما تنها پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان صعودی بودند که سلطه طالبان را به رسمیت شناختند، در حالی که در مجامع بین المللی، دولت اسلامی در تبعید به ریاست برهان الدین ربانی همچنان نماینده مردم افغانستان شناخته می شد، دولتی که 5 سال پایتخت نداشت و هرجا که آقای ربانی می رفت، هم دولت بود وهم پایتخت.

سرانجام با حمله تروریستی 11 سپتامبر در سال 2001 و فرو ریختن برج های دوقلوی منهتن
آمریکا مجبور گردید تا علیه طالبان دست بکارشود و پاسخی در برابر این حملات تروریستی بدهد، به همین دلیل امریکا در هفتم اکتبر2001 حملات خود را علیه امارت طالبان در
افغانستان آرغاز کرد و جبهه ائتلاف شمال که شامل شورای نظار، حزب وحدت و جنبش ملی می گردید نیز با همکاری جامعه جهانی، طالبان را پس از پنج سال سلطه شان در مناطق وسیعی از افغانستان شکست دادند.
پس استقرار دولت قانونی در افغانستان که برخواسته از کنفرانس بن بود و نیز با توجه به شکست سنگینی که برطالبان تحمیل شده بود و نیز استقرار نیروهای بین المللی در افغانستان کسی باور نمی کرد که طالبان یک باردیگر در افغانستان قد راست نماند و باردیگر افغانستان را به آشوب بکشاند، مردم افغانستان همه تصور می کردند که جنگ از این کشور رخت بربسته است و مردم ما دیگر بعد از این طعم تلخ جنگ را نخواهد چشید.اما متاسفانه پس از مدت کوتاهی یک بار دیگر گروه طالبان جان تازه گرفته و اکنون به عنوان بزرگترین چالش در مقابل دولت و نیروهای بین المللی در کشور محسوب می شوند.

کاری از بشیر بختیاری

اکنون مهم ترین سئوالی که برای کارشناسان سیاسی و نظامی مطرح است این است که طالبان چرا و چگونه باردیگر به قدراست کرد و چگونه باردیگر توانست افغانستان را به آشوب بکشاند؟

هیچ تردیدی وجود ندارد که عوامل متعددی را رشد، سازماندهی مجدد و تقویت و تربیت مجدد طالبان دخیل است. یکی از مهم ترین عواملی که توانست طالبان دوباتره قد راست بتوانند این است که دست های پیدا و پنهان خارجی و نیز همسایگان همچنان برحمایت شان از طالبان ادامه دادند و حتی حامی بیشتری ار برخی از همسایگان بدست آوردند. منابع تمویل کننده مالی و تسلیحاتی طالبان همچنان فعال باقی ماند و با رشد مواد مخدر در افغانستان در طول 9 سال گذشته منافع هنگفتی نصیب طالبان گردید و انان در ساین کمک ها دوباره توانستند قدر راست کنند.
هرچند زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: " تروریسم و ایدئولوژی افراط گرایی و تندرَوی از مکان هایی فراتر از مرزهای افغانستان سرچشمه می گیرد. جسارت و حوزه جغرافیایی گروه های افراط گرا و تروریست که در منطقه ما پناه گرفته اند، همچنان در حال گسترش است. اگر شرکای بین المللی و متحدان ما مایل به پیروزی در جنگ جهانی علیه تروریسم هستند، باید به فراتر از روستاهای افغانستان توجه کنند و راهبردی را برگزینند که به طور موثر و قاطعی شبکه ها و سازمان هایی را که به حمایت از تروریست ها و شبه نظامیان افراط گرا ادامه می دهند، برچیند".

اما حقیقت این است که باورهای طالبانی که باتفکرات قبیلوی بسیار سازگاری و همخوانی دارد، در میان توده های مردم در جنوب کشور از مقبولیت بالایی برخوردار است و سبب گردیده که بعد از استقرار نظام دموکراسی در افغانستان هم چنان این باورهای افراطی در روستاهای جنوب کشور از مقبولیت گسترده ای برخور دار گردد.
تیم پنج نفره ای در مرکز فرماندهى ناتو در کابل مشغول بافتن پاسخ به همین سئوال مهم است.

تیم پنج نفره ای در مرکز فرماندهى ناتو در کابل مشغول بافتن پاسخ به همین سئوال مهم است گه چرا طالبان باردیگر به قدرت رسید و توانست در برابر قدرت مند ترین نیروهای بین المللی قدراست کنند؟

این تیم که به اصطلاح تیم سرخ یاد می شود، عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار داده است تا بتواند پاسخی برای این سئوال پیدا کنند، یکی از از عوامل پیروزی و گسترش و نفوذ طالبان در میان مردم وجود فساد در کشوراست، فساد گسترده در کشور سبب گردیده است تا بسیاری از مردم از دولت مرکزی ناراضی گردیده و به صفوف طالبان باوردهای اصلی این است که:

اول باید پذیرفت که فساد اداری در درون نظام حکومت یک شبه از بین نخواهد رفت، از این رو به مبارزه علیه آن باید ادامه داده شود. اما آنچه در این میان اهمیت ویژه دارد این است که مبارزه دوام دار علیه فساد به صورت علمی و اصولی اغاز گردد.

به باور این تیم تحقیق طالبان از وجود فساد در داخل حکومت به نفع خودشان استفاده کرده کرده اند، طوری که آنان ظاهرا در مناطقى که تحت کنترلشان است، حکومت شفاف تری را ایجاد کرده اند.

در کنار این مسئله اگر بردولت کرزی فشار بیشتر وارد گردد، مثل یورش بر دفاتر حکومت به خاطر موجودیت فساد اداری گسترده، صرفا حکومت رئيس جمهور کرزی را منزوی می سازد و دیگر دستآوردی ندارد و به همین دلیل برای مبارزه با فساد از حرکت های افراطی باید پرهیز کرد.

دوم، باید دانست که از چه روشی می شود استفاده کرد که فساد اداری در نظرافغان ها در مقایسه با هر چیز دیگر ناپسندیده تر جلوه شود و بهترین راه حل این است که باید به مشکلی که روزمره آنها را متاثر می سازد، رسیدگی شود. البته این تیم اذعان دارند که مبارزه با فساد در افغانستان به شیوه غربی در کوتاه مدت نتیجه نمی دهد و به همین دلیل در قبال این مشکل باید با اختیاط و حزم و بردباری باید مقابله نماید.

به هرحال له هردلیل که بود طالبان پس از دوسال توانست بعد از شکست دوباره قد راست نمایند و امروزه وضعیت نبرد و نفوذ طالبان به اندازه ای است که گفته می شود گروه طالبان نزدیک به 70 در صد از خاک افغانستان حاکمیت فیزیکی و یا سایه ای دارد و تلفات ناتو نیز هرسال افزایش پیدا می کند طوری باردیگر بخران جنگ و نا امنی به شدت دامن گیر مردم افغانستان شده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای محترم فیاض

  بزرگترین عامل و علت دوباره قد راست کردن طالبان وحشی نادیده گرفتن چتلستان = پاکستان به حیث پناهگاه مطمئن تروریستها از رهبری طالبان است.

  رئیس جمهور کرزی 8 سال قبل به امریکا هشدار داد ، خواهش کرد و زاری کرد که مراکز طالبان و تروریستهای القاعده در آنطرف خط نامنهاد دیورند اند و امریکا نبابد قرا و قصبات افغان را بمباری کنند.

  امریکا نه تنها به حرف های کرزی توجه نکرد بلکه بر عکس با بمباری مردم ملکی و قتل هزاران بیگناه برای طالبان وحشی شرایط استفاده از حمایت مردم محل را فراهم کرد.

  امریکا باید پاکستان = چتلستان را به حیث مرکز تروریزم بین المللی اعلان کند و آی اس آی آنرا نابود کند.

  این مسله سئو استفاده و فساد اداری فقط بهانه ای بیش نیست تا از یکسو رهبر افغان را همیشه زیر فشار داشته باشند ( در حالیکه همه میدانند خود امریکا و کمپنی های آنها فساد و رشوه را دامن میزنند و گروه های وابسته به انگریز و امریکا در تجارت مواد مخدر دست دارند) و از طرف دیگر ناکامی شانرا در مبارزه بر ضد تروریزم و کشتار بیگناهان ملکی را زیر این بهانه پنهان کنند.

  • تنویر جان, گفته های شما به گل مبدل شود اما در کشوری که بنیان گذار ان یک دزد ورهزن باشد وکسانی پیدا شوند که رهزنی های وی را فتوحات ودزدی های وی را غنیمت بگویند وبالای سفاکی این دزد خون اشام دفاع کنند و این حقیقت را نپذیرند که انچه این رهزن خون اشام دوصد وشصت واند سال قبل کرده بود یک نسل کشی ویک خیانت ویک وحشت بود پس باید این انتظار را نداشت که از فرزندان این دیو خون اشام که امروز جامه طالبی را به تن کرده امروز کسی پیدا نشود که طرفداری نکند.

   حقیقت امر اینست که در خاستگاه قومی طالبان واژه روشنفکری هیچ جای ندارد وحتی کسانی که امروز ریش خود را تراشیده ونکتایی میزنند مفکوره تصفیه نژادی طالبانیزم را به سر دارند وامروز در هرم قدرت در ارگ قرار دارند وروزانه با امریکایی ها جلسه گرفته وشبانه راپور ها را به برادران خود به کویته مخابره میکنند. ایا همین سخنگوی اداره امور که امروز بیشرمانه سخنگوی وزارت معارف شده است نبود که راپور های جلسات ارگ را به باداران پنجابی خود گزارش میداد واز طرف امنیت ملی گرفتار شد ولی مساله پشتونوالی پیش شد وباعث نجات وی گردید ویک بست بالاتر هم ارتقاع کرد؟
   ایا همین جلالتماب کرزی نیستند که طالبان را میگویند که طالب جانه هرکله راشی او خدای دی راولی؟ ایا همین چپن سبز نیست که میگوید که هی کاش طالبان سربازان وی بودند؟ ایا همین مورال بخشیدن به طالبان نیست؟

   اگر امریکا میخواهد که دست طالبان را قطع کند اول باید دست کرزی, برادران کرزی وافغان ملتی هارا از قدرت قطع کند زیرا انها مسبب تمام بدبختی ها هستند واین حزب اوغان ذلت است که بالای حق پشتونها در قدرت شکم انداخته است وکرسی های کلیدی را اشغال کرده است درحالکه یک اوغان ذلتی در کابل از چوک ارغندی به طرف وردک ویا از ریشخور به طرف لوگر ویا از سروبی به طرف جلال اباد رفته نمیتواند ولی این حزب فاشیستی با بیشرمی تمام هشت سال است که با اب وناموس وخون پشتونها بازی میکند. بنا این حزب فاشیستی از قدرت طرد ونماینده های واقعی پشتونها اگر طالب ویا حزب اسلامی هستند به مشارکت در قدرت دعوت گردند.

   امریکا امروز درک کرده است که اب از داخل خت است نه از پنجاب ویا لاهور. مرداری وگندگی در ارگ وجود دارد نه در اسلام اباد

 • البته وقتی آدم مب ییند که درکشور ما هنوز مردم مادشمنان شان را نمی شناسند . وبرای دشمنان تلاش می کند و این دشمنان نامرئی که در مغز انسان افغانی و بقیه مسلمانان مانند ویروس لانه کرده.

  پس چطور طالبی که با مردن و رسوایی وفرار کشور را ترک کرد دوباره آمده اسیر می گیره سرمیبره و می کشد.

  عللی دارد و آن اینست که دولت هم اکت اسلام را می کند و تالبک ها هم برای شریعت و اسلام می جنگد .

  و پول های که خرچ تالبان و اشرار ومجاهد در این جنگ میشود عاملش هم همین جاهلانی است که در سراسر دنیا به مسجد کمک می کند و این پول یه پاکستان سرازیر می شود و دوباره افغانها را در افغانستان به قتل می رسانند.

  و این ویروس تالب تولید افغانستان و مونتاژ عربستان است .

  پرسش ؟؟ ای مسلمانان احمق جهان شما که اینقدر باور به جهاد دارید چرا نمی روید و درعربستان جهاد نمی کنید . که خانه الله تازی توسط سربازان آمریکا حفظ می شود و دولت سعودی هم به کمک سربازان آمریکا حفظ می شود . و در هر محفلی که 20 قدر اقتصادی جهان است . کشور های دگر بخاطر پیشرفت و عربستان بخاطر داشتن سرمایه های زیاد حضور پیدا می کند . ای مسلمانان اخمق افغانستان ایران پاکستان و ترکیه و..... شما میدانید که این پول ها از کجا به عربستان می ریزد تو سط حاجیان احمق که از مردمان دریک سال می دزدند و بعد آنرا بنام حج به عربستان می برند. زهی جهل( جان کندن لغمانی و خوردن مغل ) و ازین پول های خیراتی قسمت آن برای دولت پاکستان به پاکستان به تالبان خر فرهنگ و بی کله می رسد تا خودرا بکشد و مردم را هم.

  من از دولت افغانستان میخواهم از مردم نظر بگیرد و اگر همه موافق بودند. بازور ریشه تالب را در افغانستان خشک کند ورنه درد باقی ماند.

  تلویزیون که تنبان اسلام را می کشد . اگر افغانها اسلام و جهلش را بشناسند و بدانند که درین دنیا خدایی وجود ندارد و پیغمبران همه کلاهبرداران و جانیان اند مشکل ما حل می شود.

  http://www.jahantv.com/e2.htm

 • وحید عمر سخنگوی رییس جمهور کرزی، جنرال حمید گل را به غدهء سرطان تشبیه کرد

  از سایت ویسا:

  Sep 30th, 2010

  سخنگوی رییس جمهور کرزی آقای جنرال حمید گل را به حیث غدهء سرطان خطاب کرد که همواره در امور داخلی افغانستان مداخله می کند.

  دیروز سایت ((ملی ویسا)) مصاحبهء اختصاصی جنرال حمید گل را بنشر رساند که در آن موصوف بطور واضح بر دولت افغانستان تاخته و حکومت افغانستان را دست نشانده خطاب کرد.

  وحید عمر، سخنگوی رییس جمهور کرزی در یک مصاحبهء اختصاصی روز چهارشنبه به طلوع نیوز گفت که این گفته های حمید گل حمایت روشن از تروریستان است و باید حکومت پاکستان جلو چنین اظهارات را بگیرد.

  جنرال حمید گل در حالی که حکومت رییس جمهور کرزی را دست نشانده و خیانت کار گفته است، ایجاد شورای عالی صلح را نیز بی اثر می داند.

  آقای عمر گفت: «ما از حکومت پاکستان توقع داریم که به صفت کشوری که همواره به افغان ها تعهد می سپارند که آنان در عرصۀ مبارزه با هراس افگنی همکاری می کنند، جلو چنین اظهارات غیرمسؤولانه را بگیرند.»

  این مقام متقاعد نظامی پاکستان در واکنش به ایجاد شورای عالی صلح در افغانستان گفته است که طالبان دوباره به افغانستان برخواهند گشت.

  جنرال حمید گل گفته است که «طالبان را نباید صرف طالبان خواند. آن ها از مقاومت ملی افغان ها نماینده گی می کنند. حکمتیار و مجاهدان زیادی با طالبان هستند و زیر یک چتر می جنگند.».

  حکومت افغانستان و اکثریت سازمان های استخباراتی غربی همیشه مقامات نظامی پاکستان را به مداخله در امور داخلی افغانستان متهم کرده اند و این گفته های اخیر بر این ادعا ها مهر تأیید می زند.

 • ریس جمهور کرزی چند روز پیش به مکتب نجات بسیار گریه کرد . اصلاء مثل مادر مرده ها واری میماند . مثل همو شیری را میمانه که خر فلان خوده تا حلقش درون کرده . توبه خدا کسی را به روز کرزی گرفتار نکنه . ولی از اینکه چگونه پشتون ها را به طالب تبدیل نمودن . واضح است و جواب انرا همه میدانند . هر قوم جاهل را به اسانی میتوان به اختیار در اورد و از انها هر نوع استفاده نمود . مثال های زیادی موجود است ولی به خاطری کهنه بودن موضوع نمیخواهم وقت خود را ضایع سازم . و این مسله اصلاء درست شدنی نیست . اگتریز خط دیورند را برای نفاق خلق نمودذ و امریکا طالبان را . حالا تا هفت خر سیاه هنگ نزنه طالب ایلاه دادنی نیست . او بچه های بوبو که در اروپا نهضت میسازند برای ارضای قوت های سقیله خود , از این مسایل استفاده میکنند . ورنه ما باید فنا شویم و فنا میشویم و فنا شده میرویم .

 • ماشاالله آقای وحید عمر

  لطفا ً مصاحبه او را مشاهده کنید.

  http://www.youtube.com/watch?v...

 • بابره د پاکستان ناجایز زویه !
  وقتی که مسعود تجاوز پاکستان را هر روز جار میزد وعملا در جنگ و دفاع از وطن در مقابل پاکستانی ها بود ،خودت با ادی جانت در غژدی زیری لیاف با پدر خوانده پاکیستانیت خوند میکردید .کجا بود وحید عمر و خرزی که این حرفا را میزد ؟http://www.youtube.com/watch?v...
  http://www.youtube.com/watch?v...

 • ماشاالله ماشاالله به ایالات متحده امریکا

  مثل اینکه دعا های افغانهای رنجدیده را خداوند یکتا که خدای ما و خدای همه مخلوقات است بلاخره به گوش این امریکایی های بیخبر از مراکز تروریزم رسانده است.

  امروز هم هلیکوپتر های ایالات متحده چتلستان را مورد بمباری قرار داده و عده ی از تروریستان مربوط به آی اس آی را مردار کرده اند.

  ایالات متحده اگر واقعا ً میخواهد افغانها به آنها دوست واقعی خطاب کند نه به عذر و زاری و نه به بچه ترسانک های پنجابی های کثیف که گویا تروریستان با هر حمله گویا قوی میشوند ، توجه کند. زیرا این خود پنجابی های کثیف و بویناک اند که پناهگاه ها، مراکز و کمپ های تربیوی تروریستان و افراطیون اسلامی را در چتلستان رهبری میکنند.

  افغانها اگر شما واقعا افغانستان را دوست دارید پس هر روز در نماز های تان به درگاه خداوند یکتا دعا کنید که پنجابی های کثیف پاکستان= چتلستان این دشمنان وطن ما و قاتلان درجه یک اطفال افغان تباه و برباد شوند. الهی آمین

  • اجازه دهید باز هم سایت این سندی غیور را برای شما پست کنم که میگوید یگانه راه نابودی تروریزم تجزیه چتلستان= پاکستان است.

   http://www.dividepakistan.blogspot.com

   ایالات متحده امریکا باید به خواست مردم پشتون، بلوچ در پشتونخواه اشغالی و سندی ها و مهاجر در سند توجه کرده در پالیسی خویش در مقابله با تروریزم وهابی های نامسلمان پنجابی های بویناک و کثیف چتلستان را از یاد نبرد.

   این است یگانه راه مبارزه بر علیه تروریزم

 • باز هم ماشاالله ماشاالله ایالات متحده امریکا

  بر اساس دو خبر جدید طیارات بی پیلوت امریکا امروز در دو مورد کمپ های تروریستان القاعده و گروه فروخته شده حقانی را در وزیرستان شمالی بمبارد کرده و تعداد از تروریستان وحشی را که قاتل مردم بیچاره افغان از جمله اطفال پشتون اند مردار کردند.

  این در حالی است که دیروز پنجابی های کثیف به علت دو حمله دو روز قبل قطار اکمالاتی ناتو را در پشتونخواه اشغالی از داخل شدن به افغانستان ممانعت کرده بودند و این تخم حرام به ایجادگر شان یعنی امریکا اخطار داده بودند که اگر توم حمله کرو می تومارا بی پیلوت طیارات چیلک کرو

  • وطنوال های عزیز

   خدواند تعالی دعا های شما مردم پاک نیت را میشنود و قبول میکند. درگاه خداواند خیلی بزرگ است به دعا های تان برای سرنگونی و ویرانی چتلستان= پاکستان این عقده سرطانی و این مرکز تروریزم، جهل و وجشت القاعده و طالبان ادامه بدهید اگر دوستان بلوچ و پشتون از بلوچستان و پشتونخواه اشغالی از هند کبیر دارید به آنها هم توصیه کنید که بدرگاه خداوند برای بربادی و سرافگندگی پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان و مزدورانشان دعا کنند.

   خبر که در ذیل آمده به انگلیسی است و در آن گفته شده که امریکا و بخصوص سی آی ای از حکمرانان پنجابی کثیف ناامید شده است و اکنون خود میخواهد اقدامات را بدست گیرد از جمله طیارات بی سرنشین را به سوی چتلستان یا نزدیکی آن برای ویرانی تروریستان پنجابی های کثیف انتقال میدهد

   لعنت و نفرین بر پاکستان= چتلستان

   خداوند مرکز سازماندهی تروریستان در لعنت آباد( اسلام آباد) یعنی آی اس آی را به خاک یکسان کند.

   US diverting drones from Afghanistan to bolster attacks on Pak-based militant havens
   Afghanistan News.Net
   Saturday 2nd October, 2010 (ANI)

   http://www.afghanistannews.net...

  • فردا در دهلی نو بازی های کامنولت آغاز میشود. هر چند مقامات اداره المیپک هند کبیر به علت عدم آمادگی لازم انتقاد شده اند ولی بزرگترین مشکل و درد سر دوستان هندی ما مجهز بودن دهکده المپیک نیست بلکه تروریستان فرستاده شده بوسیله پنچابی های کثیف و بویناک چتلستان است.

   اینرا میگویند تفاوت بین یک کشور پر مدنیت و یک کشور تروریست،، مصنوعی و افراطی

 • همین لحظه اعلان شد که حکومت ایالات متحده امریکا به اتباع خویش در حال سفر به اروپا هشدار میدهد که تروریستهای القاعده و طالبان مستقر در پاکستان= چتلستان پلان حمله در کشور های اروپای غربی را دارند و از رفتن به محلات پر از ازدحام خود داری کنند.

  این خیلی جالب است که با وصف تمام این اطلاعات و افشاهات که ویکی لیکس و کالج اقتصاد لندن کرده هنوز هم پنجابی های کثیف و بویناک به صورت واقعی محکوم نمیشوند و به حیث دولت تروریست و حامی تروریستان بین المللی اعلان نمیگردد.

  جنرال حمید گل بویناک آشکارا از طالبان و القاعده دفاع میکند ولی یک حرف از امریکا برای محکومیت او و جنایتکاران همسلک او مستقر در چتلستان به گوش نمیرسد.

  من هر چند از اقدامات اخیر ایالات متحده استقبال کرده ام ولی این اقدامات به مقایسه حمایت تروریزم بوسیله پنجابی های بویناک به هیچوجه کافی نیست.

 • هندیوال های عزیز

  دیروز جنرال بویناک و کثیف چتلستان مزخرف ( مشرف) حزب جدید را در انگلستان اعلان کرده و از روی امکانات که برای او از طرف مقامات انگریز در آنجا مساعد شده است چنین معلوم میشود که انگریز ها او را باز هم به حیث غلام شان پیش خواهند کرد.

  ولی مهم چیزی دیگری است. این کثافت بویناک ضمن صحبت خود در شهر بیرمینگهم باز هم به مسایل افغانستان مداخله کرده و گفته است که یکی از دلایل برگشت طالبان این است که به گفته این مزخرف شغال چهره هزاره ها ، تاجکها و ازبکها ، "پختون" را کاملا ً از قدرت دور کرده اند و اکثریت "پختون" حالا از طالبان دفاع میکند

  من باور کامل دارم که این مسله را شما از دهن پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان از جمله حمید گل بویناک هم شنیده اید.

  این فقط جز از سیاست چتلستان و اداره تروریست پرور آن آی اس آی است تا بدینوسیله مسایل قومی و لسانی را دامن بزنند. همانطوریکه یک یا دو چوچه سگ پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان در کابل پرس? و دیگر سایت های افغانی زیر نام عطا خیل = دریا دلی = خان= سهراب= مزاری = روشن و در این دو روز به علت افشای چهره های کثیف شان زیر چند نام دیگر از جمله پیغام ، هاشمی ..... همه زیر نام غیر پشتون به تمام پشتونها و تمام روشنفکران پشتون توهین میکنند تا چنین نشان دهند که غیر پشتونها از پشتونها نفرت دارند و از همین رو است که پشتونها از طالبان وحشی دفاع میکنند.

  من باز هم از افغانها بخصوص از پشتونها خواهش میکنم که فریت این تخم حرام را نخورند. پنجابی های کثیف و بویناک و طالبان قبل از همه دشمن واقعی پشتونها اند.

  لعنت و نفرین بر پاکستان = چتلستان

  • وطندار عزیر

   من توانستم مصاحبه مزخرف این دلقک بویناک را در بی بی سی مشاهده کنم و به سخنان این لعین غلام گوش دهم.

   امید دولتداران افغان هم به سخنان او گوش دهند. چنین معلوم میشود که کشور مصنوعی چتلستان که از روز تاسیس تاکنون بدون دیکتاتوری نظامی همان 100 فامیل زمیندار که قبلاً به آن اشاره کردم یک روز هم به زندگی طفیلی خویش ادامه داده نمیتواند برای ادامه این زندگی پرازیتی دست به کودتای دیگر خواهند زد.

   طوریکه گرداننده پروگرام اندریو مارر هم به آن اشاره میکند.

   ولی برای ما و شما مهمتر این است که پنجابی های کثیف و بویناک و این جنرال مزخرف غلام کثیف از هیچ تلاشی برای نفاق قومی بین ما افغانها رو گردان نیستند.

   اگر میخواهید مصاحبه این مزخرف را گوش کنید لطفاً سایت بی بی سی 1 را باز کنید و پروگرام اندریو مارر را در آی پلیر مشاهده کنید بعد از اخبار و اوضاع جوی.

  • دلیل مهم دوباره قد راست کردن طالبان را که پنجابی های بویناک چتلستان است در فوق بر شمردیم ولی دلایل دیگر هم است که یکی آن نادیده گرفتن جنایت کاران جنگی است.

   نشریه لوتام چاپ سویس افشا کرده است که ملل متحد گزارش بسیار جامع در مورد جنایات جنگی را پنهان نگه میدارد.

   خبر ذیل را بخوانید:

   مخفی نگه داشتن گزارشی پیرامون جنایات در افغانستان توسط سازمان ملل

   Reuters / O. Sobhaniنوشتۀ آرش ادیب زاده
   نشریۀ "لوتام" چاپ سوئیس درشمارۀ امروزخود وجود گزارشی مخفی را فاش می سازد که حاکی ازبه وقوع پیوستن فجایع و جنایات و پایمال شدن حقوق بشردرافغانستان، میان سال های 1978 و 2001 می باشد. گزارشی که به دلائلی ازسوی مقامات سازمان ملل متحد پنهان نگه داشته شده و هیچگاه به چاپ نرسیده است.

  • خان تنویر خان احمق ! حال دانستی که کی از داعیه گویا اکثریت جعلی پختون دفاع میکند ؟! درهر جای اوغانستان که اوغان قبایل زیر نام کوچی جابجا شده جنگ است و کمکشان را چتلستان میکند ! در قندوز کی جنگ میکند ؟ اوغان ! در چشمه شیر، نزدیک شهر پلخمری کی جنگ میکند ؟ اوغان !، در چمتال کی جنگ میکند ؟ اوغان ! ، در پختون کوت فاریاب کی جنگ میکند ؟ اوغان ! ، درغورماچ بادغیس کی جنگ میکند ؟ اوغان ! از هیرمند و قندهار و فراه که همه اوغان اند حرفی ندارم . در متباقی شهر ها و دهاتی که آنجا اوغان نیست ، انتحار هم نیست ، جنگ هم نیست .

   همۀ انتحارچیان اوغانان اند ! آیا کدام هزاره ، تاجک ، ازبک ، ترکمن و دیگران را در بین انتحاریان دیده اید ؟ همۀ انتحاریانی که توسط کارمندان امنیت گرفتار شده اند اوغان اند ! شاید به تعداد کمی پشاتین در بین اوغانان انتحاری نباشند و آنهم شاید است . این حقیر در زمانیکه طالبان شهر مزارشریف را بار نخست تسخیر کردند ، به چشم سر دیدم که همسایه های پشتون ما چگونه یک شبه همه طالب شدند . تنویرک تو صد باردیگر هم ادعا کن که پشاتین طالب نیستند ، ولی بدان ، چیزیکه عیان است ، چی حاجت به بیان است !

  • این مردار خور مشرف بیشرف که خودش از ترس در لندن پت است این اولین باری نیست که چنین گه میخورد.

  • تازمانکه تیم دزد مافیایی کرزی در داخل ارگ مشغول چور وچپاول دارایی های عامه باشند وبرادران کرزی از پول های دزدیده شده در دبی وامارات وامریکا بلند منزل ها بخرند ودزدی انها به جایی برسد که در امریکا محمود کرزی زیر استنطاق قرار بگیرد ما باید مطمین باشیم که نه تنها طالبان بلکه صد ها گروه دیگر از ضعف اداره شاه شجاع ثالث استفاده کرده دست به قیام میزنند.

   یک عده از فروخته شده های اجنبی مانند تنویر پیدا شده اند که بار تمام مسولیت هارا بالای پاکستان می اندازند وچنان نشان میدهند که گویا کرزی از رحم مادر پاک است. این فروخته شده های اجیر باید بدانند وقبول کنند که بارتمام مسولیت ها متوجه کرزی = افغان ملت= طالب= حزب اسلامی است وتمام انها در یک طبیله علف خورده اند. امریکا باید نخست تصفیه کاری را از ارگ شروع کند چنانچه صالح یکی از دزدان که درقضیه فساد مالی شورای امنیت ملی دستگیر شد ولی با مداخله کرزی رها گردید. تا زمانکه کرزی ودزدان افغان ملتی در قدرت باشد روی خیر را اگر دیدید باز یک بخاری را داغ کنید ومرا بخواهید که بالای ان بشینم! فریب دروغ های تنویر گجرنوال زاده را نخورید

  • چوچه گک پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان عین چیزی را تکرار میکند که برایش آی اس آی چتلستان دستور داده است.

   عین مطلب را جنرال بویناک و کثیف چتلستان حمید گل و پنجابی های کثیف دیگر تکرار میکنند ودر بدل چند کلدار کثیف برای فروخته شده های کثیف و مریض مانند تو زیر ده نام دیگر میخواهند به نفاق قومی در افغانستان دامن زنند.

   ولی بدان که امروز نه تنها افغانها و هند کبیر بلکه حتی ایجادگران مالک تو چوچه گک پنجابی های بویناک متوجه شده اند که مرکز تروریزم، پناهگاه های تروریستها در چتلستان است که باید نابود شود.

 • دوستان نهایت گرامی ژورنالستان روزنامه نویسان عالیقدرباید قدردانی اززحمات شبانه روزی تان درمبارزه علیه فساداداری بکنیم با تاسف فراوان دریک نشریه ازفساداداری یک شخص بنام قانونوال سیدیوسف حلیم معین مسلکی وزارت عدلیه را مطالعه نمودیم بی نهایت افسرده وغمگین شدیم ومیخواهیم نکات ذیل که خود نشان دهنده فساد اداری آشکاراین شخص شیطان صفت را به شما دوستان به معرفی بگیریم قابل ذکراست ومکلفیت ایمانی ووجدانی همه ماوشما است تا این وطن فروش وخائین را به کافه ملت معرفی کنیم تا دیگر به نوشیدن خون این ملت مظلوم که سال های متمادی قربانی داده اموال ودارائی خود را ازدست داده اند دیگرهم دل شان یخ نکرده است
  اولاً اینکه شخص بزرگوار معین مسلکی وزارت عدلیه ماهواریکصدوهفتاد هزار افغانی معاش اخذ می کند علاوه برآن نودهزار افغانی اضافه کاری هم اخذ می کند. جناب عالی اضافه کاری را ازروی کدام قانون نافذه کشور اخذ می کنی تو از خداوند متعال نه میترسی که او مامور بیچاره ای که دریک ماه پنج هزار افغانی معاش دارد ودوهزارافغانی اضافه کاری مزد یک ماهه اوست وتو خلاف قانون مقررات یک اداره اضافه کاری اخذ می کنی . خیلی جای تاسف وشرم است که یک معین داد ازعدالت میزند واعمال شیطانی را انجام میدهد که نه درکلام خداوند ، نه درقانون خلاصه اینکه درهیچ کتاب اسلامی وجود ندارد بلکه درهیچ کتاب کفری قسم بخدا اگروجود داشته باشد. دوستان عزیز خود فکرکنید که کدام مقام عالیرتبه دولتی اضافه کاری را بخود تخصیص داده که جناب معین ازآن استفاده میکند.
  درروزنامه ایکه به مطالعه آن پرداختیم ازدومورد فساد گسترده بسیار مهم دیگرهم نامبرده شده بود وآنهم اینکه یکصد هزارافغانی به عنوان کرایه خانه وخود درخانه شخصی خود زنده گی میکند جناب عالی این رسم را ازکجا آموخته که درخانه شخصی خود زنده گی کند و پول ایکه به دولت آمده درجیب فاسد چنین افراد استفاده جو قرارگیرد .
  دوهم اینکه امتیاز پولی ازبعضی سفارت خانه ها بخصوص پاکستان وایران وموسسات خارجی هم مستفید میشود این دیگررسوائی که یک معین یک وزارت امتیازپولی را ازآن مراجع به اساس کدام فعالیت بدست میآورد. حتماً جاسوس کشورهای همسایه است.
  در روزنامه پیام روئسا و کارمندان آن وزارت هم تذکرگردیده بود. که جناب معین مسلکی علاوه دست داشتن فساد اداری به حمایت واخذ رشوت ازغاصبین زمین به دلیل عدم تطبیق حکم نهائی محاکم ، سوء استفاده ازصلاحیت های وظیفوی موصوف را متهم میکند.
  پیام روزنامه شمال که ازسه سال به این طرف فعالیت دارد ودرراستای موضوعات مختلف بخصوص فساد اداری مکلفیت های ایمانی ووجدانی خویش را انجام داده ازشما روزنامه نگاران وژورنالستان نهایت محترم تقاضا داریم که درچند مورد فساد اداری گسترده معین مسلکی وزارت عدلیه را به بررسی گرفته وبه شخص جلالتمآب عالیقدر حامد کرزی رئیس دولت جمهوری اسلامی افغانستان برسانید تا چنین اشخاص فاسد را ازسمت اش سبکدوش کند.
  ومن الله توفیق

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس