در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > تنيس > رولند گاروس و قهرمانان تكراري

رولند گاروس و قهرمانان تكراري

علی جواد دهقان
چهار شنبه 13 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

مسابقات تنيس رولند گاروس يكي از چهار گراند اسلم معتبر دنياي حرفه اي تنيس است و در طول دو هفته هر ساله مابين اواسط ماه مي و ابتداي ماه ژوئن در استاديوم رولند گاروس شهر پاريس فرانسه برگزار مي شود. اين مسابقات در زمين رُسي برگزار مي شود و از نظر اعتباري دومين گراند اسلم دنيا شناخته مي شود. ديگر نام اين بازيها اوپن فرانسه مي باشد و نام رولند گاروس نيز از استاديوم آن كه به نام يك خلبان جنگ در جنگ جهاني اول است برگرفته شده است.

يكي از مسايلي كه باعث جلب توجه بسياري به اين مسابقات مي شود عدم موفقيت برخي نامداران تنيس در زمينهاي رُسي اين مسابقات است. تاكنون پيت سامپراس، روجر فدرر و جيمي كانرز كه افتخارات بزرگي كسب كرده اند و مي كنند نتوانستند در اين بازيها به قهرماني دست يابند.

يكي از نكات جالب درباره قهرمانان اين دوره بازيها هرچند كه تكراري بودند تقارن تاريخ تولدشان با ايامي است كه مسابقات در آن برگزار مي شود. هنين و نادال هر دو متولد ماه ژوئن ميلادي هستند. نكته ديگري كه مي توان به آن اشاره كرد رسيدن آنا ايوانكوويچ صرب نوجوان و قرار گرفتنش در مقابل يك ستاره مسلم دنياي تنيس زنان بود ولي هنگامي كه همه در انتظار شگفتي بودند هنين باتجربه در را به روي شگفتي ها بست و با اقتدار قهرماني را از آن خود كرد ولي در فينال مردان جوان نامداري همچون نادال بر فدرري فايق آمد كه چند سالي از او بزرگتر است و مسلماً افتخاراتش نيز با نادال قابل قياس نيست.

هنين؛ قهرماني همراه با آشتي خانوادگي
جاستين هنين تنيسور زن بلژيكي توانست در روز شنبه 9 ژوئن براي سومين بار متوالي و در مجموع براي چهارمين بار به مقام قهرماني در مسابقات رولند گاروس دست يابد. مسابقات رولند گاروس فرانسه جزو يكي از چهار گراند اسلم معتبر دنيا به حساب مي آيد.
اين پيروزي درخشان براي تنيسور بلژيكي مزيت هاي ديگري نيز داشت. جاستين كه چند ماهي است از همسرش جدا شده است از نظر روحي مسلماً مشكلاتي را با خود داشته است، او قبل از اين نيز روابط چندان خوبي با خانواده خود نداشت ولي حضور برادرانش ديويد و توماس و سارا خواهر كوچكترش نشان داد كه او و خانواده اش به تفاهم دست يافته اند.

هنين در گفتگو با برنامه five live بي بي سي گفت: من در چند ماه گذشته پستي و بلندي هاي زيادي در زندگي ام داشته ام ولي اين حقيقت كه خانواده ام در پشت سرم قرار دارند يك احساس بزرگي است. من واقعاً مي خواستم كه اين پيروزي را به آنها بدهم. اين كار يك گام بزرگ در زندگي ام است.

هنين در ادامه از تاثيرات اين تورنمنت اينچنين ياد كرد: عميق است، داستان عشق است. من وقتي 10 ساله بودم به اينجا آمدم و من عاشق بازي كردن در زمين رُسي هستم، من عاشق جو اينجا هستم. زبان و فرهنگ من است.

هنين 25 ساله افزود: بعد از دو گيم بود كه من فهميدم او (آنا ايوانكوويچ) واقعاً عصبي است و شرايط به گونه اي پيش رفت كه روز، روز من باشد.

اين تنيسور بلژيكي بعد از فتح رولند گاروس كه دومين گراند اسلم معتبر دنياي تنيس مي باشد چشم به بازيهاي ويمبلدون دوخته است، جايي كه او موفق به فتح آن نشده است. هنين مي گويد: آن مسابقات باقيمانده است و همچنان مهمترين هدف من است. اگر من آن را پيروز نشوم پايان شورانگيزي در تنيس نخواهد بود اما اگر ببرم يك دستاورد بزرگ در دوران حرفه اي ام خواهد بود. من مطمئن خواهم بود كه در يك هفته در چمن خواهم بود و از تغيير منظره خيلي راضي خواهم بود.

ايووانكوويچ حريف صرب هنين كه فقط 19 ساله دارد با وجودي كه شروع خوبي در بازي فينال داشت ولي نتوانست به پيروزي برسد او در حالي كه به عصبي بودن خود معترف است مي گويد: در ابتدا من احساس خوبي داشتم. من تلاش مي كردم تا همه مسايل را كنار بگذارم اما من با پرتاب هايم خيلي مشكل داشتم. سرويس هاي من به هر جايي مي رفت و كنترل كردن آنها خيلي سخت بود. او بازيكن بزرگي است و مي تواند از فرصت هايي كه دارد استفاده كند. او قبلاً هم در اينجا بوده است. او قبلاً هم گراند اسلم هاي زيادي را فتح كرده است، بنابراين او مي داند كه چگونه با اعصابش كنار بيايد.

ايوانكوويچ افزود: مطمئن باشيد كه من انگيزه برد گراند اسلم و رسيدن به جايگاه اولي را دارم اما فكر مي كنم اين مسابقات تجربه بزرگي براي من بود.

ايوانكوويچ در اين مسابقه از در اختيار داشتن سون گرانفيلد بعنوان مربي محروم بود چرا كه اسپانسر هر دو تنيسور فيناليست مشترك بود و گرانفيلد بهمين منظور كنار گذاشته شده بود. ايوانكوويچ با اشاره به اين مسئله گفت: ممكن است اگر او بود به من مقداري دستورات تاكتيكي مي داد اما در پايان روز اين ما هستيم كه در ميدان مي باشيم و بايد راهي را پيدا كنيم كه پيروز شويم ولي من نتوانستم اين كار را امروز انجام دهم.
هنين با نتايج 1ـ6 و 2ـ6 در مقابل ايوانكوويچ به پيروزي رسيد تا بتواند در كل دوران حرفه اي اش تاكنون در شش گراند اسلم قهرماني را از آن خود كند.

تنيسور صرب كه در ابتدا چيرگي خاصي بر هنين داشت نتوانست جو فينال را مهار كند و اين هنين باتجربه بود كه توانست در طول 65 دقيقه به راحتي به قهرماني برسد. هنين در اين باره گفت: كسب قهرماني براي سومين بار متوالي امري سورئال است.
يك نكته جالب در اين بازي بهره بردن هنين از 31 اشتباه ايوانكوويچ بود.

نادال؛ همچنان سلطان خاك باقي ماند
رافائل نادال جوان 21 ساله اسپانيايي در روز 9 ژوئن با شكست دادن روجر فدرر سوئيسي به سومين قهرماني متوالي اش در مسابقات رولند گاروس فرانسه و همچنين دنياي حرفه اي تنيس دست يافت. روجر فدرر با اين شكست نتوانست روياي خود را براي دست يافتن به قهرماني اين تك گراند اسلم باقيمانده كه جاي خالي اش در كارنامه افتخارات او خودنمايي مي كند جامه حقيقت بپوشاند.

نادال با نتايج 3ـ6، 6ـ4، 3ــ6، 4ـ6 فدرر را شكست داد. اين مسابقه در مدت 3 ساعت طول كشيد. بنابراين نادال با اين پيروزي توانست به ركورد بيورن برگي دست يابد كه در سال 1980 براي سومين بار متوالي فاتح اين مسابقات شده بود.

در آن سوي ميدان نيز فدرر مصمم بود تا به ليست مردان پر افتخاري همچون رادلاور و دان باگي بپيوندد كه هر 4 گراند اسلم معتبر دنيا را فتح كرده اند.

نادال در شرايطي پا به مسابقه فينال گذاشت كه دو سال متوالي قهرمان آن شده بود و در هر دو بار فدرر را شكست داده بود و بنابراين شانس مسلم اين بازيها بود.

يكي از نكات جالب پايان بازي رفتن نادال به ميان تماشاگران بود تا شادي اش را با خانواده خود تقسيم كند.

نادال در پايان بازي گفت: من براي فدرر متاسفم، او يك بازيكن هيجان برانگيز و يك حريف بزرگ است. ست اول خيلي مهم بود، قهرماني در اينجا يك رويا است و من مصمم هستم تا بهتر و بهتر كار كنم.

فدرر نيز گفت: اين بازي يك كوشش باورنكردني از نادال براي بار ديگر بود. خب البته من ناراحت هستم. اما من با يك بازيكن بزرگ بازي كردم. من فرصت هاي زيادي داشتم اما متاسفانه از آنها استفاده نكردم.

شخصيت هاي سينمايي معتبري از اين بازي ديدن كردند كه ميتوان به آنتونيو باندراس هنرپيشه نامدار هاليوودي و آميتا باچان و پسرش آبيشك باچان هنرپيشه هاي پير و جوان باليوود اشاره كرد.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

  • من نمیدانم برای قرار داد آتش بس بز کثیف مسعودوف با روسها دیگر به چه سند ضرورت دارید ؟ امروز رهزنان مسعودوف با افتخار از این قرار داد یاد میکنند. زیرا این قرار داد باعث شد که بز کثیف مسعودوف برای مدتی بر سر سوته روسها نشسته از جهاد یاد کند. امروز این افتخار بز کثیف مسعودوف به برادرانش ولی و ضیا مسعودوف و شیطان الدین ربانی به میراث رسیده و آنها از سر سوته امریکایی ها در بگرام از جهاد حرف میزنند.

جستجو در کابل پرس