در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > تنيس > با هنين و نادال بيشتر آشنا شويم

با هنين و نادال بيشتر آشنا شويم

علی جواد دهقان
چهار شنبه 13 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

جاستين هنين ـ نفر شماره اول تنيس زنان
جاستين 25 ساله متولد 1 ژوئن سال 1982 در شهر ليژ بلژيك است. او جزو جمعيت فرانسوي زبان بلژيك به حساب مي آيد و مادرش نيز يك فرانسوي بوده است. بك هندهاي او در دنياي تنيس شهرت خاص خودش را دارد و حتي جان مك انرو كه از نامداران تنيس به حساب مي آيد از اين بك هندها به عنوان بك هندهاي بي نظير ياد مي كند.

جاستين تاكنون قهرماني در شش گراند اسلم دنيا را تجربه كرده است. مدال طلاي المپيك سال 2004 را نيز با خود همراه دارد. جاستين در سن 12 سالگي مادرش را از دست داده است و به دليل مشكلاتي كه با پدرش داشته است، كارلوس رودريگز آرژانتيني كه مربي او به حساب مي آيد هم نقش پدر و هم نقش مربي را براي او ايفا كرده است.

او دو برادر بزرگتر و يك خواهر كوچكتر دارد. يك خواهر بزرگتر جاستين قبل از تولد او و در يك حادثه رانندگي جانش را از دست داده است. جاستين در 16 نوامبر 2002 با پير هاردن ازدواج كرد ولي اين ازدواج در سال جاري به جدايي انجاميد. جاستين در زماني كه با هاردن زندگي مشتركي داشت از فاميلي مشترك هنين ـ هاردن براي خود استفاده مي كرد ولي بعد از آن ترجيح داد تا همان هنين را بكار ببرد.

مادر جاستين كه يك فرانسوي بوده است و همچنين معلم تاريخ نقش زيادي در سوق دادن فرزندش به دنياي تنيس داشته است. فرانكوس روزاري فرزندش را به مسابقات اوپن فرانسه مي برده است و همچنين در فينال سال 1992 مابين استفي گراف (الگوي هنين) و مونيكا سلس آنها حضور داشته اند. خاطره هنين از آن بازي شكست گراف مي باشد كه خود در اين باره مي گويد: به مادرم گفتم يك روزي من در اينجا بازي خواهم كرد و پيروز خواهم شد.

هنين در ميان هوادارانش به جوجو معروف است و مدتهاست كه با كارلوس رودريگز بعنوان مربي كار مي كند. هنين از سال 1669 با قهرماني در مسابقات نوجوانان دختر فرانسه كارش را شروع كرد. آغاز دوران حرفه اي او به بازيهاي انتورپ بلژيك باز مي گردد كه در سال 1999 بود و او پنجمين تنيسوري نام گرفت كه از همان ابتداي شروع به كار با پيروزي آغاز مي كند. هنين در سال 2001 به گراند اسلم هاي معتبر دنياي تنيس پا گذاشت و در ابتدا به نيمه نهايي اوپن فرانسه راه يافت و سپس به فينال بازيهاي ويمبلدون رسيد.

جاستين موفق شده است تاكنون شش بار قهرماني در 4 گراند اسلم اول دنياي تنيس را تجربه كند كه بدين ترتيب است: 2003ـ استراليا و فرانسه/ 2003 ـ آمريكا/ 2005 و 2006 و 2007 ـ فرانسه

هنين سختكوشي بي نظيري در دنياي تنيس از خود نشان داده است كه مي توان به يكي از مثالهاي مشهودش توجه داشت. در سال 2003 و پس از بازي نيمه نهايي در اوپن آمريكا مقابل كاپرياتي بدنش دچار كم آبي و انقباض عضلات شد كه احتمال حضورش در بازي فينال را به خطر انداخته بود ولي او توانست با غلبه بر مشكلات در بازي فينال به پيروزي برسد.
هنين بارها جايگاه اولي تنيس را از دست داده است و توانسته پس از مدتي نيز آن را به دست آورد. او نامداران بزرگي همچون خواهران ويليامز، كيم كليسترز، شاراپووا و بسياري ديگر را شكست دهد. در اين ميان گهگاهي مصدوميت ها نيز سبب دوري چند ماهه او مي شد كه بازگشت درخشانش جاي هرگونه دلهره و نگراني براي هوادارانش باقي نمي گذاشت.

در ژانويه 2006 او در حالي كه در فينال اوپن استراليا قرار داشت بعلت درد شكم و مصدوميت كتفش از بازي كناره گرفت كه اتفاقي عجيب در دنياي تنيس به حساب مي آيد. همين مسئله سبب شد تا مطبوعات به او طعنه بزنند چرا كه بعد از بازي نيمه نهايي مقابل شاراپووا، هنين گفته بود: من در اوج آمادگي قرار دارم.

رافائل نادال ـ نفر شماره دوم تنيس مردان
جوان 21 ساله اسپانيايي كه در 3 ژوئن 1986 در شهر مايوركاي اسپانيا به دنيا آمده است. رافائل جوان تاكنون سابقه 3 قهرماني در گراند اسلم هاي بزرگ دنياي تنيس را دارد كه همگي آنها اختصاص به رولند گاروس فرانسه دارد و از آنجا كه مسابقات اين بازيها در زمينهاي رُسي برگزار مي شود اختصاص لقب سلطان خاك به او چندان جاي تعجب ندارد.

يك ركورد مختص به او 81 بازي بدون شكست در زمينهاي رُسي از آوريل سال 2005 الي ماه مي سال 2007 مي باشد. گفتني است كه پدر رافائل، سباستين يك رستوراندار و مادرش آنا ماريا مي باشد. او تنها يك خواهر كوچك به نام ماريا ايزابل دارد.

دست اختصاصي او چپ است در حاليكه قاعدتاً بايد با دست راست كار كند. دست راست او قوي تر از دست چپش است ولي اين توني ـ عموي رافائل ـ بوده است كه كار با دست چپ را به او ياد داده است. گفتني است كه ميگوئل آنخل نادال عموي ديگر رافائل يك فوتباليست سابق مايوركا بوده است.
در سن 12 سالگي بوده است كه رافائل تصميم مي گيرد بجاي پرداختن به ورزش مهيج فوتبال وارد ورزش تنيس شود و از خاطرات ابتداي حضور او مربوط به سال 2001 ميلادي است كه رافائل نادال در سن 14 سالگي با پت كش بزرگ بازي مي كند البته گفته مي شود كه پت كش مايل به انجام اين بازي نبوده است ولي بوريس بكر برنامه را طوري چيده بوده است كه اين بازي برگزار شود و سرانجام نادال پيروز ميدان مي شود.

سلطان خاك رُس كه قهرماني هاي متوالي اش در سرزمين فرانسوي ها چندان به مذاق آنها خوش نيامده است رابطه خوبي با هواداران ندارد يا اينكه آنها رابطه خوبي با او ندارند و اكثراً او را مورد تمسخر قرار مي دهند و بخصوص بعد از اينكه او يك تنيسور فرانسوي را شكست دهد. مفسران تلويزيوني فرانسوي نيز بارها و علنا خواهان شكست او هستند و با اشاره به نوع لباس رافائل (لباس بدون آستين) آن را به تمسخر به كارگر تشبيه مي كنند.

در سال 2006 ميلادي و در پايان مسابقات رولند گاروس بود كه نادال با خوشحالي از كسب پيروزي به تمجيد از فدرر شكست خورده پرداخت ولي مترجم او كه به اشتباه ترجمه كرده بود سبب ايجاد موجي از طعنه و استهزاء از سوي تماشاگران را فراهم آورد. سخنان اشتباه ترجمه شده نادال سبب شده بود كه تماشاگران فكر كنند نادال از خود تمجيد كرده است.

نادال مايل به پوشيدن لباسهاي با مارك كمپاني نايك است. گفتني است كه بر كفشهاي او شعار (واموس رافا: برو رافا) درج شده است كه شعار تماشاگران طرفدار او نيز است. نادال در دنياي فوتبال طرفدار تيم مايوركا و رئال مادريد هست. او به همراه ماتس ويلاندر (1982) دو تنيسوري هستند كه در اولين حضورشان در رولند گاروس فاتح آن نيز شده اند.

از ديگر افتخارات نادال به اين نكته بايد اشاره كرد كه او در نوزده سالگي در رنكينگ جهاني تنيس به مقام دوم نايل شد. اين در حالي است كه پيش از او كساني همچون بوريس بكر در 18 سالگي و بيورن برگ نيز در 18 سالگي به اين رتبه رسيده بودند.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

  • من نمیدانم برای قرار داد آتش بس بز کثیف مسعودوف با روسها دیگر به چه سند ضرورت دارید ؟ امروز رهزنان مسعودوف با افتخار از این قرار داد یاد میکنند. زیرا این قرار داد باعث شد که بز کثیف مسعودوف برای مدتی بر سر سوته روسها نشسته از جهاد یاد کند. امروز این افتخار بز کثیف مسعودوف به برادرانش ولی و ضیا مسعودوف و شیطان الدین ربانی به میراث رسیده و آنها از سر سوته امریکایی ها در بگرام از جهاد حرف میزنند.

جستجو در کابل پرس