صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > دفاعيات ملاتره خيل وکيل کوچی از وزیر ضد فرهنگ افغانستان کريم خرم

دفاعيات ملاتره خيل وکيل کوچی از وزیر ضد فرهنگ افغانستان کريم خرم

بالاخره وزیر طالب افغانستان تا پيش از انتخابات ریاست جمهوری برکنار خواهد شد؟
يكشنبه 19 آپریل 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • استهزای وزیر بی اطلاع وبی فرهنگ برنامه جالبی بود که از طریق تلویزیون به اصطلاح ملی به نشر رسید. عکس العمل یک عده از وکلای که همه معیارات اخلاقی وشرافت وکالت خود را قربانی سلیقه های قومی وزبانی خود کرده اند قابل مشاهده بود که یکی ان همین ملای شتر چران یعنی تره خیل خان بود. وکلای دیگر که خون به رمق شان نمانده بود یکی ملالی شینواری بود که هنگام سخن گفتن لب هایش میپرید وفشارش به شصت و سی سقوط کرده بود. ارین یون خانم اسمعی یون هم حال خوبی نداشت وضرورت به گرفتن یک سیروم داشت.

  یک سخن بسیار جالبی که خرم خان در زمان دفاع ناقص خود گفت ونشان داد که فوق العاده بیسواد تشریف دارند این بود (بی خبری از قانون جرم است)!!!!!!!!!!!!!!!!. شما بیایید واین را ببینید. وزیر صاحب بیخبری از قانون جرم نیست زیرا اضافه از 99 فیصد مردم از قانون بیخبرند پس در محکه حضرت عالی ایشان مجرم هستند. جناب وزیر بی اطلاع وفرهنگ ستیز بی خبری ازقانون جرم نه بلکه بیخبری ازقانون عذر پنداشته نمیشود! اول بخوان بعدا امضا کن ای بیسواد!

  درزمان رای گیری برای رای عدم اعمتاد، بسیار جالب بود که وکلای قوم پرست وقبیله پرست بازهم ماهیت خود وافکار فاشیستی خود را نشان دادند وخوشبختانه کمره عکاسی اکثر ان وکلا را که با وجود دفاعیه ناکام ومضحک وزیر بی فرهنگ برایش کارت سبز نشان دادند وخواستند وی را دوباره به پستش ابقا کنند برای مردم افغانستان نشان دادند.

  کریم خرم که سالهاست عدم شفافیت درتمویل رسانه ها را شعار خود ساخته است اینبار توسط وکیل نجیبه شریف مچش باز شد. نجیبه شریف اسنادی را نشان داد که به ثبوت میرساند که زبیر شفیقی مدیر مسول روزنامه ویسا که به نام روزنامه خصوصی وغیر دولتی گفته میشود ماهانه پنجصد دالر امریکایی معاش از کریم خرم دریافت میکند وبدین منظور از کارنامه های سیاه این شخص دفاع میکند. اگر قرار باشد رسانه های خصوصی ومنابع تمویل کننده ایشان تحت فشار دولت قرار بگیرند پس در قدم اول کریم خرم که با نقض قانون رسانه ها به صورت غیر قانونی یک نشریه خصوصی را تمویل میکند باید مورد محاکمه وپیگرد قانونی قرار بیگرد! انقادات عاصم، سلطان زوی، صبرینا ثاقب ودیگران وکلا بسیار بجا بود. امیدوار هستم که امروز پارلمان بتواند این شخص لچک وبازاری را که واضحا به پارلمان اعلان کرد که از کسی ترس ندارد را به جزای اعمالش برسانند.

 • از روزی که این کله خر در وزارت اطلاعات و فرهنگ تکیه زده بفرماید بگوید که به رسانهای ما چه کمک از خود نشان داده این گردن دبل بیسواد که خط از روی خانده نمی تواند !!
  باز هم میگویم که لعنت خدا به تو کرزی که این بیسواد را در وزارت اطلاعات و فرهنگ نشاندی قهر خدا بالایت نازل شود کرزی همرای این کابینه بیسوادت !!!
  وسلام مسعود رافع !!!

 • سلام به تمامی دوستان !
  کسانیکه منشآوبرآمدشان معلوم و از چهره های مبارکه وطرز لباس پوشیدن شان فرهنگ والای شان نمایان میباشد چیزی بالاتر از این انتظار دارید ؟
  این تره خیل ((صیب )) باید از این وزیر دفاع کند چون به مصداق آن بیت معروف ((کند هم جنس با هم جنس پرواز-کبوتر با کبوتر باز با باز ))باید درپهلوی وزیر صاحب باشند چون این وزیر صاحب وتنی چندهمجنسان وهم قماشان شان بودند که امتیازان بی جایی برای قشری که نمونه های شان (ملاتره خیل کوچی وعلم گل خان کوچی ) است دست وپای کردند،سرتمبه گی وسفسطه بافی کارشان است و توقع حرف خوش ومنطقی از اینان وهمفکران شان که بدبختانه کم هم نیستند انتظار عبثی خواهد بود.
  با احترام

 • Bay khirad wa bay farhang bayad az bay khirad wa bay farhang defa kunad, Maulawee tarakhil az kochi hay bayad defa kunad ki aslan imruz bisyar kami wjud darand, agar kuchi ba anhay gufta shawad ki maldar and , anha kuchi nastand zera daray zamin , Taraktor, zundagy murafa wa maldary and, wa dar mausim garma mal khud ra ba chara gah tabistany khud may barand, agar inha kuchi bashand pas aksariyat mardum maldar kuchi and ,wa bayad taht in nam imteyaz bigirand, Lanat bar in maulawee hay bay farhang wa ghafil az khudawand, zera anha zid din, zid mazhab and, ba khater ki anha tamam amal shan zid manafi bandagan khudast

  Wahab

 • البته من از خرم یا ملای کوچی دفاع نمیکنم صرف در مورد کسانیکه به نظر خودشان قانون دان و نویسنده هستند میخاهم بنویسم:

  آقای سید عمران که به نظر خودشان نویسنده و قانون دان میباشند کلمه استیضاح را (استهزاء) نوشتند که معلوم میگردد حتی یکبار هم که شده قانون اساسی را روی خوانی هم نکرده اند و از طرف دیگر بشکل تمسخر ملاتره خیل را ملای شتر چران گفته من از این آقا میپرسم آیا شتر چرانی جرم است؟ ازین سوادیکه شما آموختین و عفت کلام را نمیدانید شتر چرانی هزار مرتبه شرف دارد.

  شما آقای مسعود که از اسم تان کشور ما نفرت دارد بسیار مبالغه نمودین آیا سید مخدوم رهین کدام خدمتی را به رسانه ها انجام داده بود که خرم نداده؟ دوم اینکه کریم خرم دوکتورای خودرا از فرانسه بدست آورده وبه اندازه وزن شما تالیفات و ترجمه دارد شما دیگران را به قوم پرستی متهم میکیند خودتان در کدام موقف استین؟

  و آقای توفیق که فکر میکنند هرکسی ریش تراشید و پتلون کوبای پوشید بافرهنگ است در غیر آن نه. آیا پدر و پدر کلان تو مثل ملا تره خیل و خرم لباس نمیپوشند؟

  • دوست عزیز آقای بغلانی !

   نخست بغلان یک ولایت است ، حتمأ شما در یک شهر و یا ده بغلان زنده گی میکنید ، باز هم در همان شهر یا ده یک گذریست که محل منزل شماست . شما چی گونه از نفرت داشتن تمام مردم کشور از نام مسعود آگاهید ؟ فکر میکنم مردم کشور ما وکالت نفرت داشتن و دوست داشتن خود تا هنوز به کسی نداده باشند . مردم مختارند با نامها چی برخورد میکنند . دوم ، این حقیر فکر میکند که آموختید ، نمودید و هستید درست تر باشد نه آموختین ، نمودین و استین . مسرور وسر حال باشید !

  • اقای بغلانی تشکر از اینکه یک اشتباه املایی را برایم نوشتید. زمانکه نظرم به نشر رسید من خود متوجه این اشتباه شدم وخدمتا باید عرض کرد که ان یک اشتباه بوده در غیران من فرق میان استهزا واستیضاح را میدانم.

   میماند این ادعای شما که گویا کریم خرم دوکتورا خود را از فرانسه گرفته باشد! مشک انست که خود ببوید نه انکه عطار گوید. این اقای دوکتور سواد واداب سخن گفتن یک طفل صنف سوم فرانسه را ندارد چی باند به یک داکتر.

   بلی در قاموس سیاست برای یک شتر چران که عمر خود را به شتر چرانی و پارو شتر خوردن گذشتانده است این خیلی مضحک است که وی سیاست بازی کند وامروز که این کشور که اوغانستان نامیده میشود بخاطر این شتر چرانان است که به این حال وروز رسیده است.

   اگر شما مانند اسلاف شتر چران وخیمه نشین خود دارای عقل سالم باشید فرق میان دوره سید مخدوم رهین وکریم خرم را باید بتوانید ولی از شما بعید است زیرا هوش وگوش شما را به به بزوگوسفندهای تان کر کرده و چشم های تانرا پرده جهالت کور کرده است

  • آقای بغلانی
   اولآ که شما خود در بغلان از طرف رهبران همین گروه ها تحمیل شده اید زیرا غیر اوغان بغلان هیچگاه چنین نمینویسد.

   • شما از کجا میدانید که افغانستان از نام مسعود نفرت دارد اگر چنین است لطفآ یکبار در چوک پلخمری یا هر در هر اجتماعی دیگر به مسعود توهین کن آنگاه میدانی افغانستان از که متنفر است
    “گفته اید آقای خرم به اندازه وزن دیگران اثر نوشته
    است. من فکر میکنم این اثار را حتمآ با مواد فاضله ای خود نوشته است که از وزن دیگران هم سنگین تر است وگرنه اثر یا آثار را نمیتوان به وزن اندازه کرد مثلآ اگر در کمپیوتر هرچه یاد داری بنویسی وزن پیدا نمکیند مگر اینطور نیست؟
   • خرم مسول کار های اداری و کتابت حزب اسلامی در پشاور بود. حالا اگر او دکتورا از مهتاب آورده باشد چه دردی را دوا میکند زیرا از پیروان این حزب جهنمی است که تا حال بخاطر پول وقدرت حاضرند به هر معامله و قتل وغارت دست بزنند. یک فاشیست و متعصب هرقدر بیشتر بداند به همان اندازه به جامعه ای چند قومی افغانستنان مضر و نابکار است.
 • دوستان!
  از ملا تره خیل چه توقع میتوان داشت آنها را کرزی برای استفاده ررای برنامه های فاشیستی و ضد ملی اش به پارلمان آورده است . و گرنه این بادیه نشین شتر سوار به کدام دانش و خرد از این بی فرهنگ ضد فرهنگ حمایت میکند و اضح است که به خاطری که هردو ازیک آخور میخورند . و گرنه کدا با شعور و با منطق از یک چنین شخصیتی حمایت میکند.خرم که از کتابت در دفتر حزب اسلامی به کرسی وزارت فرهنگ رسید هیچگاه شایستگی آنرا ندارد . ولی ملای تره خیل چون خرم مانند او ضد فرهنک و تعلیم ست حمایت مینماید. واقعآ این طایفه بارها به اثبات رسانیده اند که همیشه صد راه ترقی و پیشرفت این کشور بوده اند. اصلآ مایه این همه بدبختی ها خود کرزی است . و گرنه یک کوچی بیسواد به کدام حق باید در پارلمان بیاید و روی سرنوشت مردم تصمیم بگیرد. او چی امتیازی از دیگران دارد که باید ده چوکی پارلمان را اشغال نمایند.او که تاهنوز دراین ملک جای ندارد بالای سرنوشت مردم چگونه تصمیم میگیرد.آنهارا ید در مناطق که به زبان ، فرهنگ و عنعنات شان همخوانی داشته باشد ساکن ساخت و به زور آنها را باید به مکتب فرستاد(هرکه کتب رفت آدم میشود.. سایرین از دست شان بیغم میشود) تا باشد بالاخره از فرهنک قبیله،طایفه،خیل، گله رهای یابند تا با دیگران بتوانند در یک جامعه ای عاری از تبعیض زندهگی نمایند. احترام

 • DOSTANE MOHTARAM RA EHTERAMAT TAQDIM MIKONAM.KHANA AZ BON BAST WAYRAN AST KHWAJA DAR FEKRE NAQSHE AIWAN AST .REJIME MANFOOR WA BADNAAME KARZAI AZ ALEF TA YA DAR KASAFAT KARI GHARQ HASTAND BEDOON AZ KHOOD WA QABILAY KHOOD KASI DIGAR RA DIDA NAMITAWANAND FALEHAZA AIN REJIM AZ BON BAST WAYRAN AST.AAZAYE KABINE AIN ENSAANE MANFOOR RA BEBINID KODAME AAN LIYAQATE ENSAAN GOFTAN RA DARAD?. MELATE MAA, BAD BAKHT TARIN MELAT HAYE DONYA AST.MOLAY YAK CHASHME BADBAKHT RAHBAR WA BA ESTELLA AMIR MOMENIN MISHAWAD GOROPE DOZDAAN BA SARKARDAGI KARZAI EKHTYARDARE MAMLAKAT MISHAWAD DARONADAARE MAMLAKAT RA RAWANI KHAREJ BA HESAAB HAY BANKI KHOOD MIKONAND.NATIJA EINKE KHORAM HAM YAKI AZ EINHA AST.DAR ZEMN NADANESTAM KE AFGHANISTAN BA CHE ANDAZA NEFOOS KOCHI DARAD KE DAH NAFAR NOMAIENDAY AAN DAR PARLEMAAN AST?MOFAQ BASHID

  • شخص پکول والا ملا تاج محمد قوماندان جمعیت در شمالی که مثل انور دنکر گاهی سراش از زیر لحاف گلبدین وگاهی از پاکستان وگاهی از زیر چادر ملاعمر بیرون میشد .

   او باوجود که با ربانی بود وملیون ها اوغانی را از وزارت امنیت ربانی اخذ میکرد با امدن طالبان طالب شد وجنگ های سختی را در خط اول شمالی با قوای ایتلاف شمال بخصوص با امان اله گذر انجام داد او در اخرین معامله اش یکجا بایک قوماندان دیگر طالبان مربوط به میدان شهر ویا وردک دوصد هزار دالر وچند صد میل کلا شیکوف جدید از مسعود در یافتند .
   هم پول را خوردند وهم با مسعود یکجا نشدند روزهای اول سقوط طالبان وحمله امریکا به اوغانستان از رادیو بی بی سی ملا تاج محمداعتراف به گرفتن پول ها وکلاشینکوف ها نمود .او از ترس گره ربانی به پشاور در پناه ای اس ای در امد ودوبرادرش به لندن فرار کردند . گروه افغان ملت برای این اجنت معلوم الحال ای اس ای زمینه سازی کردند واو را دوباره به کابل اوردند واینک وکیل در مجلس عوام وعیان هست ویا در حقیقت نماینده پاکستان چرا که دریوران ماشین های محاربوی او در زمان جنگ با مسعود خیل همه پنجابی ها بودند تا عرب ها وغیره .

   حالا ببینید که چطور ماهرانه موضوع را به طرف دیگر میکشاند واز خرس قطبی دفاع میکند که گویا در برابر خارجی ها مقاومت نماید درحالیکه وزیر انتخابی نه بلکه انتصابی کرزی وخارجی هاست وشاید کاندید پاکستان باشد یعنی از برکت خارجی ها خود وبادار اش بر کرسی ها تکیه زده اند .
   این در حالیست که وزیر خود ملا تاج محمدوزارت عدلیه وکرزی را توهین نموده که تحت فشار خارجی ها این قانون را ترتیب وتوشع نموده اند.
   ودلیل احمقانه تر وزیر اینکه خارجی ها یانماینده اروپا به دفتر من امد چنین تقاضارا از من در بدل دالر ویوره نمودند ومن قبول نکردم !!!!!!!
   اگر چنین بود چرا شما در ان موقع اهتراز ننمودید ؟چرا به رسانه نگفتید؟ چرا استعفا ندادید ؟ چرا او را از دفترتان خارج نساختید ؟چرا او بدفتر تو امده بود چرا با تو معامله میکرد چرا بدفتر وزیر خارجه وپارلمان ریاست جمهوری مراجعه ننموده بود؟؟

 • Listening to this minister, the manner he talks, his selection of words and sentences I definitely feel as I am listening to a dyslexic shopkeeper or a lorry driver, with all due respect to our shopkeepers and lorry drivers. For God sake my country bears a much richer cultural identity than what can be represented by this anti-culture and uncivilised figure

  The minister claimed that so and so foreign authority tried to influence his work on numerous occasions and make requests to do this and that. Mr Khuram if you announced you position clearly only once on not being prepared to take advice from foreigners but only from our own experts and showed some tangible leadership no foreign official will ever dare to make those sort of requests, will they? Furthermore your stand on cultural issues and media administration is so morally corrupt as we shamefully and reluctantly have to rely on those very foreigners to argue with you on our behalf to convince you to behave at least slightly with a civilised attitude towards our media and culture and treat them fairly

  The ordinary citizens anywhere in the world are obliged to comply with approved legislations and by no means unawareness from law can possibly be concieved as a justifiable excuse not to follow it. However come to Afghanistan the country of irony where the government, its departments and ministers treat the legislation with total disregard and still can save their position only by claiming that the legisgation was not formally submitted to them. What a surprise! A set of law specifically designed for administering media and use of the Ministry of Culture and yet the minister can get away with the excuse that he was not aware of the legislation i.e. Mr Khuram said "the legislation was not formally submitted to us...." However for those who may not be fully aware of our contextual realities it is worthy to say that dont be too surprised if you see our president is convinced and thinks that it is a bit unrealistic to expect minister Khuram to act for the cause of advancing culture and media! You may naturally ask why not? Well the answer is simple though very naive: The Minister comes from and represents a religious fanatic party which is partly in the government called Hezbi Islami. In the past this party has had the top place in causing most of conflicts and destructions in the country and only recently it lost it’s place to Taliban but still managed to maintain the second place. Their leader Mr Hekmatyar still fights a war in tune with cross-southern-border terror network. Just an example: minister Khuram’s party was used to firing of up to 400 rockets per day on civilian Kabulies from 1994 t to 1996 as per BBC daily reportage; it resulted most of the carnage in the Capital. Now President Karzai feels that he has got to be pleased with this minister who is at least peaceful and not firing all those rockets or indeed not fighting a war. What a painful and naive appeasement! Well it may sound like a joke but apparently for our minister of culture the only qualification to keep his position is not to fight! Otherwise if you look at his activities they are all designed with one unified purpose of stopping the cultural evoluation of this nation. Afghanistan’s non-govermental media is full of examples of this ministers anti-cultural masterworks and can be checked for reference. In addition to boycotting the relatively free-spirited media legislation the examples of his other achievements are: persistent and systematic attempts to weaken and undermine our non-pashton language, identity and cultural values which by the way is very moderate and in hormony with values most nations globally uphold and incidentally including the internationals who fight for saving and strengthening those values in Afghanistan with a deadly cost. Mr Khuram fired a journalist for not using a Pashto word while reporting in a non-pashto language i.e. Farsi/Dari/Persian. The latter language is spoken by the majority 60% of populaiton as per reliable unbiased international sources but is not unfortunately the language of 35% of population who are often regarded as ruler of this country Mr Karzai included. This ruler ethnic group is formally regarded and called as Pashton but informally as before widely called as Afghans or Awghans in masses conversations. So this way the Pashton/Afghan ruling elites in the structure of current government broadly speaking remain considerably loyal to the their tribal and ethnic values despite claiming to be allies of the West and subscribe to Western moral values. Although on the surface it seems as only Taliban fight for the advancement and domination of the tribal strict and so-called Islamic cultural practices however the pro-tribal elements within our government pursue the same line of thought for same cause but rather secretly with the undercover of liberal and human right values to ensure the West’s total deception and continuation of their aids. This way they manage to consistently undermine and supress the more peaceful, reconciliatory version of Afghanistan’s cultural identity even though it belongs to her majority population. As a result in real they endeavour to restrict human rights and freedom, to achieve a total remake of Afghanistan’s identity by spreading Pashton’s cultural dominance and full Afghanization of the nation!O

  IS NOT THIS EXCEPTIONAL NAIVITY OF THE INTERNATIONAL COMMUNITY TO PAY BLOOD TO SAVE THE POPULAR CIVIL VALUES IN AFGHANISTAN WHILE PAYING ENDLESS CASH TO STRENGTHEN AFGHAN GOVERNMENT AND ITS MINISTERS WHO ONLY HURT AND HINDER THOSE VERY VALUES IN THE SAME COUNTRY?o

  ISN’T OUR POLITICAL LIFE AS A NATION A BIG JOKE?o

  WONT IT BE MUCH CHEEPER AND COST-EFFECTIVE FOR THE WEST AND NATO NOT TO PAY ENORMOUS CASH TO AFGHANISTAN’S GOVERNMENT SO A FULL AFGHANIZATION OF OUR COUNTRY CAN BE STOPPED WHICH IN THE SHORT AND LONGER-TERM WILL PROVE PAINFUL TO US AND THE WORLD?o

  WHAT DO YOU THINK?o

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس